تحلیل تکنیکال چیست؟ | معرفی شاخص های مهم تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال چیست؟ معرفی شاخص های مهم تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال یک روش قدرتمند تحلیل بازارهای مالی است که توسط معامله‌گران برای پیش‌بینی حرکت‌ها و روندهای آتی قیمت در بازارهای مختلف از جمله سهام، فارکس، کالاها و شاخص‌ها استفاده می‌شود. تحلیل تکنیکال با تجزیه و تحلیل داده های تاریخی قیمت و حجم، معامله گران را قادر می سازد تا تصمیمات آگاهانه ای در مورد خرید و فروش یک دارایی بگیرند.

با کمک نمودارها، گراف ها، تحلیل روند، سطوح حمایت و مقاومت، شاخص های تکنیکال و الگوهای نمودار، معامله گران می توانند فرصت های معاملاتی بالقوه را شناسایی کنند. تحلیل تکنیکال یک رویکرد ذهنی است که سایر اشکال تجزیه و تحلیل مانند تحلیل بنیادی و تحلیل احساسات بازار را تکمیل می کند تا استراتژی های معاملاتی را بهبود بخشد و سود بالقوه را به حداکثر برساند.

فرض اصلی تحلیل تکنیکال این است که الگوها و روندهای قیمت تاریخی تمایل به تکرار دارند و با مطالعه این الگوها، معامله گران می توانند تصمیمات آگاهانه ای در مورد زمان خرید یا فروش یک دارایی بگیرند. تحلیلگران فنی بر این باورند که روندها، الگوها و رفتارهای بازار در داده های قیمت و حجم منعکس می شود و با تحلیل این عوامل می توانند فرصت های معاملاتی بالقوه را شناسایی کنند.

جالب است که بدانید، تحلیل تکنیکال تنها توسط معامله گران تکنیکال مورد استفاده قرار نمیگیرد، بلکه بسیاری از معامله گران فاندامنتال که تحلیل فاندامنتال را مبنای تصمیم گیرهای خود قرار میدهند از تحلیل تکنیکال برای هدفگیری خرید خوب و بهترین زمان ورود استفاده می کنند. حالا که متوجه شدید تحلیل تکنیکال چیست، به سراغ اجزای آن میرویم.

مرتبط: تحلیل تکنیکال فارکس | نمودار و قیمت های لحظه ای ارزها

مفاهیم اساسی تحلیل تکنیکال

هنگامی که به تحلیل تکنیکال می پردازیم، درک مفاهیم و اصطلاحات اساسی که پایه و اساس این رویکرد تحلیلی را تشکیل می دهند، ضروری است. درک این مفاهیم شما را قادر می سازد تا به طور موثر در دنیای نمودارها، شاخص ها و الگوها پیمایش کنید. بیایید برخی از مفاهیم کلیدی را بررسی کنیم:

روندها

روندها سنگ بنای تحلیل تکنیکال هستند. آنها منعکس کننده جهت کلی حرکت قیمت دارایی هستند. یک روند صعودی نشان‌دهنده مجموعه‌ای از اوج‌ها و نزول‌های بالاتر است، در حالی که یک روند نزولی، اوج‌های پایین‌تر و پایین‌تر را نشان می‌دهد. روندهای جانبی، همچنین به عنوان روندهای محدود به دامنه یا ادغام شناخته می شوند، نشان دهنده عدم وجود یک جهت مشخص به سمت بالا یا پایین است.

سطوح حمایت و مقاومت

سطوح حمایت و مقاومت سطوح قیمتی بسیار مهم در نمودار هستند. سطوح پشتیبانی یا حمایت به عنوان یک سطح عمل می کنند، جایی که فشار خرید به اندازه کافی قوی است تا از کاهش بیشتر قیمت جلوگیری کند. از سوی دیگر سطوح مقاومت به عنوان یک سقف عمل می کنند، جایی که فشار فروش مانع از پیشرفت قیمت می شود. این سطوح مناطق بالقوه خرید یا فروش را برای معامله گران نشان می دهد.

الگوهای نمودار

الگوهای نمودار شکل گیری های تکرار شونده ای هستند که بینش هایی را در مورد تغییرات احتمالی قیمت در آینده ارائه می دهند. برخی از الگوهای رایج عبارتند از: سر و شانه، بالا و پایین دوتایی، مثلث، پرچم و پرچم، و فنجان و دسته. این الگوها می‌توانند به شناسایی معکوس‌های روند، الگوهای ادامه و نقاط ورود یا خروج احتمالی برای معاملات کمک کنند.

میانگین های متحرک

میانگین های متحرک داده های قیمت را برای شناسایی روندهای اساسی و فیلتر کردن نوسانات کوتاه مدت هموار می کند. آنها میانگین قیمت را در یک دوره خاص محاسبه می کنند و یک نمایش بصری از روند ارائه می دهند. میانگین متحرک رایج شامل میانگین متحرک ساده (SMA) و میانگین متحرک نمایی (EMA) است.

تایم فریم

معامله گران تکنیکال، نمودارهای قیمت را برای پیش بینی حرکت آینده قیمت ها آنالیز می کنند. متغیرهای اصلی برای تحلیل تکنیکال عبارتند از بازه زمانی یا Time Frame، پرایس اکشن و اندیکاتورها.

تایم فریم ها در تحلیل تکنیکال از بازه های زمانی یک دقیقه ای تا ماهانه و حتی سالانه متغیر هستند. بازه های زمانی محبوبی که تحلیلگران تکنیکال بیشتر از همه استفاده می کنند شامل موارد زیر است:

  • نمودار ۵ دقیقه ای
  • نمودار ۱۵ دقیقه ای
  • نمودار ساعتی
  • نمودار ۴ ساعتی
  • نمودار روزانه

بازه زمانی که یک معامله گر برای بررسی و مطالعه انتخاب می کند معمولا بر اساس سبک معامله فردی آن شخص تعیین می شود. معامله گران روزانه یعنی افرادی که پوزیشن های معامله را در یک روز باز کرده و در همان روز می بندند از بازه های زمانی کوتاه مانند ۵ دقیقه یا ۱۵ دقیقه سود می برند.

مرتبط: انواع مدل ترید کردن چیست و چه مدلی از معاملات مناسب شما است ؟

معامله گران میان مدت که پوزیشن های خود را برای چند شبانه روز باز نگه می دارند بیشتر مایل هستند بازار را با استفاده از نمودارهای ساعتی، ۴ ساعته، روزانه و حتی هفتگی تحلیل کنند.

تغییرات قیمت که طی یک بازه زمانی ۱۵ دقیقه ای رخ می دهد میتواند برای یک معامله گر روزانه که به دنبال فرصتی برای دریافت سود از نوسانات قیمت طی روز می گردد، بسیار مهم باشد. با این وجود، این تغییرات قیمت برای یک معامله گر که می خواهد یک پوزیشن میان مدت یا بلند مدت باز کند خیلی چشمگیر یا مهم نیست.

مرتبط : بهترین روش تحلیل بازار فارکس کدام است ؟ تحلیل تکنیکال یا فاندامنتال

انواع نمودار در تحلیل تکنیکال

نمودارهای خطی

نمودارهای خطی ساده ترین و ابتدایی ترین نوع نمودار هستند. آنها با استفاده از خطی که نقاط داده را به هم متصل می کند، قیمت های پایانی یک دارایی را در یک دوره خاص ترسیم می کنند. نمودارهای خطی نمای کلی روشنی از جهت و روند کلی قیمت در طول زمان ارائه می دهند. آنها برای شناسایی روندهای بلندمدت و ارائه دیدگاه گسترده ای در مورد حرکات قیمت مفید هستند. نمودارهای خطی مخصوصاً برای مبتدیان یا کسانی که به دنبال نمایش ساده داده های قیمت هستند مفید است.

نمودار میله ای

نمودارهای میله ای اطلاعات دقیق تری را در مقایسه با نمودارهای خطی نمایش می دهند. آنها نمایانگر قیمت های باز، بسته شدن، بالا و پایین یک دارایی برای یک دوره معین هستند.

هر میله در نمودار شامل یک خط عمودی و دو خط افقی است (که به آنها “فتیله” یا “سایه” گفته می شود). بالای خط عمودی نشان دهنده قیمت بالا و پایین نشان دهنده قیمت پایین است. خط افقی سمت چپ نشان دهنده قیمت افتتاحیه و خط افقی سمت راست نشان دهنده قیمت بسته شدن است. نمودارهای میله ای یک تصویر بصری از محدوده قیمت، نوسانات قیمت و رابطه بین قیمت های باز و بسته شدن را ارائه می دهند.

نمودارهای میله ای به معامله گران اجازه می دهند تا الگوهایی مانند شکاف قیمت، میله های داخلی و الگوهای معکوس را راحت تر از نمودارهای خطی مشاهده کنند.

نمودار شمعی

نمودار شمعی ژاپنی مهمترین ابزار برای نشان دادن تغییرات قیمت روی یک چارت است. از این نوع نمودار می توان در انواع بازارهای مالی مانند فارکس، بازار سهام، ارزهای دیجیتال، باینری آپشن و غیره استفاده کرد.

نمودار شمعی از پرایس اکشن طی یک بازه زمانی شکل می گیرد. هر شمع روی نمودار ساعتی نشان دهنده پرایس اکشن برای یک ساعت است در حالی که هر شمع بر روی نمودار ۴ ساعته، نشان دهنده پرایس اکشن طی یک بازه ۴ ساعته است.

نمودارهای شمعی به این صورت خوانده میشوند : بالاترین نقطه هر شمع نشان دهنده بالاترین قیمت سهام معامله شده طی آن دوره زمانی و پایین ترین نقطه شمع هم نشان دهنده پایین ترین قیمت طی آن مدت زمان است. بدنه شمع (مستطیل های قرمز یا سبز یا بخش قطور هر شمع که در نمودارهای بالا نشان داده شد)، قیمت های آغازین و پایانی در آن دوره زمانی را نشان می دهد.

اگر یک بدنه شمع سبزباشد نشان می دهد که قیمت پایانی (بالای بدنه شمع) بالاتر از قیمت آغازین (انتهای بدنه شمع) بوده است یا بعبارتی قیمت صعودی بوده است؛‌ بالعکس اگر بدنه یک شمع قرمز باشد یعنی قیمت پایانی پایین تر از قیمت آغازین بوده است یا بعبارتی بازار نزولی بوده است.

تحلیل تکنیکال با نمودار شمعی

البته رنگ شمع ها ممکن است که در پلتفرم های مختلف متفاوت باشد و همچنین شما می توانید بنابر علاقه خود از رنگ های متفاوت برای شمع صعودی و نزولی نیز استفاده کنید. بعضی از معامله گران از رنگ های سفید و سیاه برای تنه شمع استفاده می کنند (این فرمت رنگ پیش فرض بوده و به همین دلیل بیشتر استفاده می شود)؛ بعضی دیگر از معامله گران از رنگ های سبز و قرمز یا آبی و زرد استفاده می کنند.

هر رنگی که انتخاب شود، با یک نگاه می توان فهمید آیا قیمت در انتهای دوره زمانی با قیمتی پایین تر بسته شده است یا بالاتر. تحلیل تکنیکال با استفاده از نمودارهای شمعی اغلب آسان تر از استفاده از نمودار میله ای استاندارد است چون تحلیلگران الگوها و سرنخ های تصویری بیشتری دریافت می کنند.

مرتبط : آموزش کامل تصویری تحلیل تکنیکال، بهترین استراتژی تحلیل تکنیکال از صفر تا صد

اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال

اندیکاتورهای تکنیکال نقشی حیاتی در زمینه تحلیل تکنیکال ایفا می کنند و به معامله گران بینش ارزشمندی از روند بازار، حرکت و فرصت های تجاری بالقوه ارائه می دهند. این اندیکاتورها محاسبات ریاضی بر اساس داده های قیمت و حجم تاریخی هستند. آنها به معامله گران کمک می کنند تا با شناسایی الگوها، تأیید قدرت روند و ایجاد سیگنال هایی برای خرید یا فروش دارایی، تصمیمات آگاهانه بگیرند. بیایید دنیای اندیکاتورهای تکنیکال و اهمیت آنها در تجزیه و تحلیل بازارهای مالی را بررسی کنیم.

میانگین متحرک

مووینگ اوریج یا میانگین متحرک، شاید یکی از پرکاربردترین اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال باشد. بسیاری از استراتژی های خرید و فروش از یک یا چند Moving Average استفاده می کنند. اگر ویدئوی آموزشی اندیکاتور Moving Average در تجارت آفرین را مشاهده کرده باشید حتما به روش کار این ابزار مهم تحلیل تکنیکال آشنا هستید. MA را می توان یکی از بهترین اندیکاتورها برای دریافت سیگنال خرید و فروش دانست.

در کنار دریافت سیگنال شما می توانید از این اندیکاتور برای شناسایی روندها در بازه های مختلف استفاده نمایید. همچنین از آن می توان برای شناسایی نقاط بازگشت بازار نیز استفاه کرد.

میانگین متحرک چیست

نوسانگرها

شاخص قدرت نسبی

نوسانگرها، مانند شاخص قدرت نسبی (RSI) و نوسانگر تصادفی، اندیکاتورهای مبتنی بر تکانه هستند که در یک محدوده نوسان می کنند. آنها به شناسایی شرایط خرید و فروش بیش از حد در یک دارایی و تغییر روند بالقوه کمک می کنند. اسیلاتورها یا نوسانگرها بینش‌هایی را در مورد سرعت و بزرگی حرکت قیمت به معامله‌گران ارائه می‌دهند و به آنها اجازه می‌دهند تا بر اساس فرسودگی احتمالی قیمت یا تغییرات حرکت تصمیم‌گیری کنند.

اندیکاتور مکدی MACD

مکدی یک اندیکاتور متداول دنبال کننده روند است که رابطه بین دو میانگین متحرک را نشان می دهد. از خط MACD، یک خط سیگنال و یک هیستوگرام تشکیل شده است. اندیکاتور مکدی به معامله گران سیگنال هایی برای تغییر روند بالقوه یا ادامه زمانی که خط MACD از بالا یا پایین خط سیگنال عبور می کند، ارائه می دهد. هیستوگرام به صورت بصری تفاوت بین دو خط را نشان می دهد و قدرت یک روند را نشان می دهد.

باندهای بولینگر

اندیکاتور باند بولینگر از یک باند میانی (معمولاً میانگین متحرک ساده) و دو باند بیرونی تشکیل شده اند که نشان دهنده انحراف استاندارد حرکات قیمت هستند. آنها به صورت پویا با نوسانات بازار سازگار می شوند. باندهای بولینگر به معامله‌گران کمک می‌کنند شرایط خرید و فروش بیش از حد را شناسایی کنند و شکست‌های احتمالی یا تغییر روند را تجسم کنند.

سطوح فیبوناچی اصلاحی

سطوح فیبوناچی اصلاحی بر اساس دنباله فیبوناچی است و به معامله گران کمک می کند تا سطوح حمایت و مقاومت بالقوه را شناسایی کنند. این سطوح با اتصال نوسانات قیمتی قابل توجه ترسیم می شوند. اصلاح فیبوناچی به ویژه در تعیین اهداف بالقوه قیمت یا نقاط ورود و خروج مفید است.

ADX

شاخص Average directional index قدرت یک روند را نشان می دهد. این اندیکاتور در بازه بین 0 تا 100 حرکت می کند، جاییکه بالای 25 نشان دهنده روند قدرتمند و زیر 25 نشان دهنده تضعیف روند است.

معامله گران می توانند از این اندیکاتور برای جمع آوری اطلاعات درمورد روند بازار استفاده کنند و متوجه شوند که آیا روند کنونی با قدرت ادامه پیدا می کند و یا اینکه قیمت ها به زودی با تغییر روند مواجه خواهند شد.

این اندیکاتور یکی از بهترین اندیکاتورها برای تحلیل تکنیکال بازارهای مالی است. برای آشنایی با ADX فیلم آموزش اندیکاتور ADX را در سایت تجارت آفرین مشاهده کنید.

ATR

اندیکاتور ATR یکی از بهترین اندیکاتورها برای تحلیل تکنیکال بازارهای مالی است. از ATR میتوان در معاملات انواع بازارهای مالی مانند بازار سهام، فارکس و ارزهای دیجیتال استفاده کرد.

ATR مخفف واژه Average True Range است که به فارسی می توان آن را میانگین محدوده واقعی ترجمه کرد. از این اندیکاتور میتوان برای شناسایی و اندازه گیری میزان نوسانات بازارها استفاده کرد.

الگوها در تحلیل تکنیکال

الگوها در تحلیل تکنیکال به دو دسته اصلی تقسیم میشوند. این دسته ها عبارتند از الگوهای شمع و الگوهای چارت که در زبان انگلیسی به آنها CandleStick Patterns و Chart Patterns گفته میشود.

الگوهای شمع یا کندل استیک

الگوی کندل استیک حرکتی در قیمت هاست که به صورت گرافیکی در نمودار کندل استیک نشان داده میشود. برخی معتقدند این الگوهای فرضی می توانند حرکت بازار خاصی را پیش بینی کنند. از جمله محبوب ترین الگوهای شمع میتوان به این الگوها اشاره کرد:

  • دوجی – Doji
  • شمع پوششی صعودی – Bullish Engulfing candle
  • شمع پوششی نزولی – Bearish Engulfing Candle
  • ستاره صبحگاهی – Morning Star
  • ستاره شامگاهی – Evening Star

الگوهای چارت

الگوهای چارت، اشکلا فرضی و متمایز ایجاد شده در حرکت قیمت ها روی نمودار هستند. یک الگوی چارت با خطوطی که نقاط قیمتی مشخصی را به هم متصل می‌کند، شناخته میشود. از محبوبترین الگوهای چارت میتوان به این موارد اشاره کرد:

بک تست و ارزیابی

یک گام مهم در استفاده از استراتژی های تحلیل تکنیکال، بک تست و ارزیابی است. بک تست شامل اعمال یک استراتژی معاملاتی برای داده های تاریخی بازار برای ارزیابی عملکرد و اثربخشی آن است. این به معامله گران کمک می کند تا سودآوری بالقوه و قابلیت اطمینان استراتژی های خود را قبل از به خطر انداختن سرمایه واقعی در معاملات زنده ارزیابی کنند. بیایید اهمیت بک تست و عوامل کلیدی را که در طول فرآیند ارزیابی باید در نظر بگیریم، بررسی کنیم.

داده های تاریخی

بک تست به داده هاي تاريخي معتبر و دقيق بازار نياز دارد. معامله گران می توانند این داده ها را از منابع مختلف، از جمله ارائه دهندگان داده های مالی یا پلتفرم های معاملاتی به دست آورند. ضروری است اطمینان حاصل شود که داده های مورد استفاده برای بک تست کیفیت بالایی دارند، شامل یک دوره زمانی کافی و شامل تمام اطلاعات لازم، مانند قیمت، حجم، و زمان بندی هستند.

اجرای استراتژی

در طی بک تست، معامله گران اجرای استراتژی معاملاتی خود را با استفاده از داده های تاریخی شبیه سازی می کنند. این شامل اعمال قوانین و پارامترهای تعریف شده استراتژی برای تعیین زمان ورود و خروج از معاملات است. تکرار دقیق شرایطی که در طول دوره تاریخی مورد بررسی وجود داشته است، بسیار مهم است.

ارزیابی عملکرد

ارزیابی عملکرد یک استراتژی معاملاتی مستلزم استفاده از معیارهای مختلف است. معیارهای رایج عملکرد شامل معیارهای سودآوری مانند بازده کلی سرمایه (ROI)، معیارهای تعدیل شده با ریسک مانند نسبت شارپ یا نسبت سورتینو، حداکثر کاهش (بزرگترین کاهش اوج به پایین) و میانگین سود یا زیان در هر معامله است. این معیارها به ارزیابی سودآوری، ریسک و ثبات استراتژی کمک می کند.

بهینه سازی و تحلیل حساسیت

معامله گران اغلب به دنبال بهینه سازی استراتژی های خود با تنظیم پارامترها یا قوانین برای افزایش عملکرد هستند. با این حال، ایجاد تعادل بین بهینه سازی برای داده های گذشته و اطمینان از استحکام و تعمیم پذیری استراتژی بسیار مهم است. تحلیل حساسیت شامل آزمایش عملکرد استراتژی در شرایط مختلف بازار یا مقادیر پارامتر برای ارزیابی انعطاف پذیری و سازگاری آن است.

محدودیت ها و انتظارات واقع بینانه

مهم است که محدودیت های بک تست را بشناسید. عملکرد تاریخی نتایج آتی را تضمین نمی کند و استراتژی ها ممکن است در معاملات زنده به دلیل پویایی بازار، لغزش یا تأخیر با چالش هایی مواجه شوند. بنابراین، تعیین انتظارات واقع بینانه و در نظر گرفتن تأثیر بالقوه هزینه های معامله و سایر عواملی که ممکن است بر نتایج واقعی معاملات تأثیر بگذارد ضروری است.

معامله‌گران می‌توانند با انجام بک‌آزمایش و ارزیابی کامل، بینش‌های ارزشمندی در مورد نقاط قوت و ضعف استراتژی‌های تحلیل تکنیکال خود به دست آورند. این فرآیند به اصلاح و بهینه سازی استراتژی ها، شناسایی مشکلات احتمالی و ارزیابی مناسب بودن استراتژی برای تجارت زنده کمک می کند. به یاد داشته باشید، بک تست فرآیندی مداوم است و ارزیابی و انطباق مستمر کلید تجارت موفق بر اساس تحلیل تکنیکال است.

محدودیت های تحلیل تکنیکال

در حالی که تحلیل تکنیکال ابزار ارزشمندی برای بسیاری از معامله گران و سرمایه گذاران است، شناخت محدودیت های آن بسیار مهم است. تحلیل تکنیکال مرزهای خود را دارد و باید با دیدگاهی متعادل به آن پرداخت. بیایید برخی از محدودیت‌های کلیدی را که باید هنگام استفاده از تکنیک‌های تحلیل تکنیکال در نظر داشته باشیم، بررسی کنیم.

کارایی بازار و تصادفی بودن

تحلیل تکنیکال فرض می‌کند که قیمت‌های بازار همه اطلاعات موجود را منعکس می‌کنند و الگوها و شاخص‌های قیمت گذشته می‌توانند حرکت‌های قیمت‌ها را در آینده پیش‌بینی کنند. با این حال، بازارها می‌توانند کارآمد باشند، به این معنی که قیمت‌ها به سرعت و با دقت تمام اطلاعات مرتبط را منعکس می‌کنند و فضای کمی برای استراتژی‌های تجاری سودآور که صرفاً بر اساس داده‌های تاریخی قیمت است، باقی می‌گذارد.

ذهنیت و تفسیر

تحلیل تکنسکال شامل تفسیر نمودارها و شاخص های قیمت است که سطحی از ذهنیت را معرفی می کند. معامله‌گران مختلف ممکن است تفسیرهای متفاوتی از الگوی نمودار یا سیگنال نشانگر مشابه داشته باشند. این ذهنیت می تواند به دیدگاه ها و تصمیمات تجاری متناقض منجر شود و دستیابی به اجماع در جهت بازار را چالش برانگیز کند.

محدوده اطلاعات محدود

تجزیه و تحلیل تکنیکال در درجه اول بر روی داده های قیمت و حجم متمرکز است. در حالی که این عوامل مهم هستند، همه اطلاعات مربوطه را که ممکن است بر ارزش دارایی تأثیر بگذارد، جمع آوری نمی کنند. تحلیل فاندامنتال، که شاخص های اقتصادی، مالی شرکت و روندهای صنعت را در نظر می گیرد، چشم انداز وسیع تری را ارائه می دهد که تکمیل کننده تحلیل تکنیکال است.

سیگنال های نادرست

اندیکاتورها و الگوهای تحلیل تکنیکال خطاناپذیر نیستند و می توانند سیگنال های نادرست تولید کنند. سیگنال‌های کاذب زمانی اتفاق می‌افتند که یک شاخص یا الگوی جهت بازار مشخصی را نشان می‌دهد اما محقق نمی‌شود. علاوه بر این، بازارها می‌توانند «شلاق‌ها» را تجربه کنند، که در آن قیمت‌ها به سرعت معکوس می‌شوند، که منجر به زیان برای معامله‌گرانی می‌شود که صرفاً به شاخص‌های تکنیکال تکیه می‌کنند.

انتخاب بازه زمانی

تجزیه و تحلیل تکنیکال به شدت به بازه زمانی انتخاب شده برای تجزیه و تحلیل بستگی دارد. بازه‌های زمانی مختلف می‌توانند الگوها و سیگنال‌های متفاوتی را به همراه داشته باشند که منجر به تفاسیر و نتایج معاملات متفاوت می‌شود. معامله گران باید به دقت چارچوب زمانی مناسب را بر اساس سبک معاملاتی، اهداف و دارایی مورد تجزیه و تحلیل خود در نظر بگیرند.

عوامل خارجی و رویدادهای خبری

تحلیل تکنیکال ممکن است به طور کامل تأثیر رویدادهای خبری غیرمنتظره، تحولات ژئوپلیتیکی یا عوامل کلان اقتصادی را که می تواند به طور قابل توجهی بر حرکات بازار تأثیر بگذارد، نشان ندهد. تغییرات ناگهانی بازار ناشی از انتشار اخبار یا رویدادهای ژئوپلیتیکی می تواند سیگنال های تحلیل تکنیکال را کمتر قابل اعتماد کند.

در حالی که تحلیل تکنیکال بینش های ارزشمندی را ارائه می دهد، مهم است که این محدودیت ها را بپذیریم. ترکیب تحلیل تکنیکال با سایر ابزارهای تحلیلی، مانند تحلیل بنیادی یا تحلیل احساسات بازار، می تواند به کاهش این محدودیت ها کمک کند و دید جامع تری از بازار ارائه دهد. در نهایت، یک رویکرد جامع که عوامل و شاخص‌های متعددی را در نظر می‌گیرد، می‌تواند تصمیم‌گیری را افزایش داده و نتایج معاملات را بهبود بخشد.»

نتیجه گیری

تحلیل تکنیکال یک روش متمایز برای بررسی بازارهای مالی و انجام معاملات است. این نوع تحلیل به معامله گران اجازه میدهد تا شرایط بازار را بهتر درک کنند و برای آینده بازار نشانه هایی دریافت کنند. آشنایی با نمودار شمعی، اندیکاتورها و الگوها که از پرایس اکشن ناشی میشوند، اساس تحلیل تکنیکال است.

با این وجود شما نیازی ندارید تا از تمام اندیکاتورها، الگوها و غیره را به صورت همزمان برای تحلیل تکنیکال بازار استفاده کنید، اما باید از بین آنها چند مورد را که برای استراتژی معاملاتی شما مناسب است را بخوبی درک کنید. بنابراین، پس از آشنایی با نمودارها، شمع ها، اندیکاتورها و الگوها شما نیاز دارید آنها را در یک استراتژی مناسب بگنجانید، تا بتوانید معاملات پرسودی انجام دهید و احتمال موفقیت خود را افزایش دهید.

ما در تجارت آفرین سعی کردیم تا در بخش آموزش فارکس، تحلیل تکنیکال را بصورت جز به جز آموزش دهیم. همچنین در بخش آموزش رایگان فارکس، میتوانید با روش معاملات و استفاده از اندیکاتورهای و الگوها بصورت تصویری آشنا شوید.

در اتنها باید به این نکته اشاره کنیم که هیچ شاخص تکنیکالی بی نقص نیست. سیگنال ها تکنیکال هیچ کدام در همه مواقع صحیح نیستند. باهوش ترین معامله گران همیشه میدانند که سیگنال های تکنیکال ممکن است اشتباه راهنمایی کند. اما اگر یک استراتژی تحلیل تکنیکال به خوبی اجرا شود، می تواند قابلیت کسب سو را بالا ببرد.

چنانچه میخواهید بدانید که تحلیل تکنیکال چیست و میخواهید با بهترین اندیکاتورها و استراتژی های این نوع تحلیل آشنا شوید حتما کانال یوتیوب ما را دنبال کنید تا با ویدئوهای آموزشی موجود در آن بهتیر بتوانید بازارهای مالی را تحلیل کنید.

هشدار: انجام معاملات در بازارهای مالی ریسک بالایی دارد، بنابراین قبل از انجام معامله و ورود به دنیای تریدینگ حتما خود را برای قبول این ریسک آماده کنید.

مرتبط : چگونه در بازار فارکس معامله کنیم و حساب فارکس باز کنیم ؟

مرتبط : بهترین کارگزارهای فارکس – بررسی کارگزارهای برتر فارکس


تحلیل تکنیکال چیست؟ معرفی شاخص های مهم تحلیل تکنیکال


تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید