تحلیل تکنیکال

الگوی کنج نزولی یا Falling Wedge

الگوی کنج نزولی یا Falling Wedge

الگوی کنج نزولی یا Falling Wedge یک الگوی چارت است که در یک روند نزولی با ترسیم دو خط روند، یکی در بالای روند نزولی و دیگری در زیر روند نزولی تشکیل می‌شود. این دو خط در یک جهت و به سمت پایین حرکت می‌کنند در حالیکه شیب خط پایینی از شیب خط بالایی کمتر است. الگوی کنج نزولی نقطه مقابل الگوی کنج صعودی است.

شیب خط روند نشان از کاهش شدت اوج‌های پایین نسبت به اوج‌های پایین است و نشان می‌دهد که قیمت‌های بالا با سرعت بیشتری نسبت به قیمت‌های پایین در حال کاهش هستند. در امتداد این دو خط همانگونه که از نام این الگو مشخص است یک کنج بوجود میاید. با نگاهی به عکس زیر می‌توانید این موضوع را بهتر متوجه شوید.

حداقل پنج بازگشت در طول یک الگو صورت می‌گیرد که 2تای آنها برروی یکی از خطوط روند است 3تای آنها روی خط دیگر روند رخ می‌دهد.  

از آنجایی که خطوط روندی که کنج نزولی را نمایش می‌دهند نزولی هستند، گاهی به‌طور اشتباه به‌عنوان یک الگوی ادامه‌ روند، برای ادامه یک روند نزولی در نظر گرفته می‌شوند.

روند ظاهرا نزولی بازار، معامله گران و فروشندگان را به ادامه فروش دعوت می کند، در حالی که معامله گران صعودی یا بولیش به خریدهای خود ادامه می دهند که این کار خط پایین ساپورت یا حمایت را حفظ می‌کند.

الگوی کنج نزولی  Falling Wedge Pattern

در ادامه از آنجاییکه قیمت نمی‌تواند سطح حمایت پایینی را بشکند، فشار فروش بتدریج کاهش می‌یابد و در نتیجه سطح مقاومت بالایی شکسته می‌شود و یک روند صعودی قدرتمند اغاز می‌شود.

معامله با الگوی کنج نزولی

الگوی کنج نزولی در تحلیل تکنیکال، می‌بایست توسط تریدرها بعنوان سیگنالی قوی برای خرید باشد و نشان‌دهنده تغییر روند قیمت‌ها به سمت بالا است. این الگو نقطه مقابل الگوی کنج صعودی است.

الگوی کنج نزولی اغلب پس از یک فروش افراطی اتفاق می‌افتد. یعنی در جاییکه حجم معاملات بالا رفته و پس از آن با تشکیل این الگو یک روند معکوس قیمت‌ها شروع می‌شود. در زمان شکل گیری الگوی کنج نزولی حجم معاملات پایین میاید.

در این سناریو انتظار نمی‌رود که قیمت‌ها پایین‌تر از سطح فروش افراطی یعنی پایین‌تر خط روند پایینی برود و در نهایت خط بالایی شکسته می‌شود.

اگر در هنگام شکست خط روند بالایی افزایش حجم معاملات اتفاق بیفتد، نشانه‌ای خوب برای بازگشت قیمت‌ها به سمت بالا است. همچنین گپ‌ها یا فاصله‌ها در هنگام شکست خط بالایی می‌توانند نشانه‌ خوبی برای بهبود عملکرد این الگو باشد.

در موارد نادری یک کنج نزولی ممکن است با کاهش بیشتر قیمت‌ها همراه باشد ولی در بیشتر موارد، قیمت در نهایت از خط بالایی عبور می کند و روند صعودی شکل می‌گیرد.

بنابراین مراقب الگوی کنج نزولی باشید، زیرا این الگو بسیار فریبنده است. این الگو نشانه‌ای از تغییر روند به سمت صعودی است و الگوی ادامه روند بشمار نمی‌رود. شکل الگوی کنج در الگوهای ادامه روند متفاوت است.برای اطلاعات بیشتر در مورد استراتژیهای تحلیل تکنیکال ویدئوهای یوتیوب تجارت آفرین را دنبال کنید.


الگوی کنج نزولی یا Falling Wedge


تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس