الگوی کنج صعودی یا Rising Wedge

الگوی کنج صعودی Rising Wedge pattern

الگوی کنج صعودی یا Rising Wedge یک الگوی چارت است که در یک روند صعودی با ترسیم دو خط روند، یکی در بالای روند صعودی و دیگری در زیر روند صعودی تشکیل می‌شود. این دو خط در یک جهت و به سمت بالا کشیده می‌شوند در حالیکه شیب خط بالایی از شیب خط پایینی کمتر است. این الگو نقطه مقابل الگوی کنج نزولی میباشد.

در داخل الگوی کنج صعودی حداقل 5 بازگشت صورت می‌گیرد که 3تای آنها در برخورد با یکی از خط‌های روند و 2تای آنها در برخورد با خط دیگر روند رخ می‌دهد. این الگو نشانه‌ای از بازگشت روند به سمت نزولی است.

شیب خط روند بالا کمتر از شیب خط روند پایین است. این موضوع نشان می‌دهد که قیمت‌های پایین با سرعت بیشتری نسبت به قیمت‌های بالا افزایش می‌یابند. در امتداد این دو خط همانگونه که از نام این الگو مشخص است یک کنج بوجود میاید. این الگو را میتوانید در این عکس مشاهده نمایید.

الگوی کنج صعودی - Rising Wedge
نمایش الگوی کنج صعودی

از آنجایی که خطوط روندی که کنج صعودی را نمایش می‌دهند صعودی هستند، گاهی به‌طور اشتباه به‌عنوان یک الگوی ادامه‌ روند، برای ادامه یک روند صعودی در نظر گرفته می‌شوند.

روند ظاهری صعودی قیمت، معامله گران و خریداران را به ادامه خرید دعوت می‌کند، در حالی که معامله‌گران نزولی یا بریش به فروش‌های خود ادامه می دهند که به همین دلیل خط بالایی مقاومت را حفظ می‌شود.

در ادامه از آنجاییکه قیمت نمی‌تواند سطح بالایی را بشکند، فشار خرید بتدریج کاهش می‌یابد و در نتیجه سطح حمایت پایینی شکسته می‌شود و یک روند نزولی قدرتمند اغاز می‌شود.

معامله با الگوی کنج صعودی

الگوی کنج صعودی در تحلیل تکنیکال می‌بایست بعنوان سیگنالی قوی برای فروش باشد و نشان‌دهنده تغییر روند قیمت‌ها به سمت پایین است. این الگو نقطه مقابل الگوی کنج نزولی است.

هنگامی که قیمت‌ها در یک روند نزولی قرار دارند، کنج افزایشی یک رالی ضعیف را نشان می دهد که در بیشتر موارد درنهایت خط پایین شکسته می‌شود و روند قبلی ادامه می‌یابد.

در موارد کمی اتفاق می‌افتد که شکست‌هایی به سمت بالا رخ می‌دهد، اما احتمال وقوع این شکست‌ها بسیار کمتر از شکست‌های به سمت پایین است.

همیشه در یک روند صعودی مراقب الگوی کنج صعودی باشید، زیرا این الگو بسیار فریبنده است. این الگو نشانه‌ای از تغییر روند به سمت نزولی است و الگوی ادامه روند بشمار نمی‌رود. شکل الگوی کنج در الگوهای ادامه روند متفاوت است.

در هنگام شکل گیری این الگو حجم معاملات افزایش میابد. برای اطلاعات بیشتر در مورد استراتژیهای تحلیل تکنیکال ویدئوهای یوتیوب تجارت آفرین را دنبال کنید.


الگوی کنج صعودی یا Rising Wedge


تجارت آفرین فارکس
علی قانعی
نویسندهعلی قانعی
سردبیر و نویسنده در سایت تجارت آفرین. متخصص بازار فارکس، سرمایه گذاری در بازارهای مالی بین المللی و معامله در فارکس و ارزهای دیجیتال.

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس