ساعت فارکس آنلاین | ساعت فارکس به وقت ایران

ساعت فارکس آنلاین

ساعت فارکس آنلاین در این قسمت بصورت زنده میباشد و به شما این امکان را میدهد تا از زمان باز شدن بازار فارکس در سشن های مختلف در لحظه به وقت محلی و به ساعت ایران مطلع شوید.

ساعت باز و بسته شدن بورس های دنیا

ساعت کار بازار فارکس

بازار جهانی ارز که اغلب به آن فارکس یا FX می گویند، 24 ساعت شبانه روز و پنج روز هفته کار می کند. با این حال، بازار در تمام این دوره به طور یکسان فعال نیست. درک مفهوم جلسات فارکس و زمان معاملات مربوط به آنها برای هر معامله گر یا سرمایه گذار مشتاق بسیار مهم است.

بازار فارکس روز دوشنبه ساعت 08:00 به وقت محلی در نیوزلند شروع به کار میکند، سپس بازار سیدنی که یکی از مهمترین بازارهای فارکس است کار خود را ساعت 09:00 صبح به وقت محلی و 00:30 بوقت ایران شروع میکند. در انتها نیز بازار در روز جمعه در ساعت 00:30 بامداد روز شنبه به وقت ایران و با بسته شدن سشن نیویورک به کار خود پایان میدهد.

ساعت فارکس در بازار سیدنی معمولا بعنوان اولین روز کاری هفته شناحته میشود، که در امتداد آن 3 بازار مهم یعنی بازار توکیو، سپس لندن و سپس بازار نیویورک فعالیت خود را آغاز میکنند. در جدول زیر زمان باز و بسته شدن بازارهای مهم دنیا به وقت ایران را مشاهده میکنید.

بازارزمان باز شدن به وقت تهرانزمان بسته شدن به وقت تهران
سیدنی00:30 09:30
توکیو03:3012:30
لندن10:3019:30
نیویورک15:3000:30

ساعت باز شدن بازار فارکس به وقت ایران

قبل از اینکه به بحث ساعت باز شدن بازار فارکس به وقت ایران برویم، بهتر است به این نکته مهم اشاره کنیم که معامله گران فارکس برای موفقیت می بایست از زمان باز شدن بازار در مناطق مهم جهان نیز اطلاع داشته باشند. زیرا کسب درآمد در زمانیکه قیمت ها نوسان ندارند، بسیار سخت خواهد بود.

حالا سراغ ساعت باز شدن بازار فارکس به وقت ایران می رویم. بازار فارکس از روز دوشنبه ساعت 00:30 بامداد تا روز شنبه ساعت 00:30 بامداد به وقت ایران باز است. در هر لحظه بین این دو نقطه، حداقل یک بازار در دنیا باز است و در تعداد کمی از این نقاط نیز دو بازار همزمان باز است.

خرید و فروش ارزها در سرتاسر دنیا برای معاملات بین المللی که توسط تجارت ها و بانک های مرکزی صورت می گیرد مورد نیاز است. بانک های مرکزی از سال 1971، پس از اینکه بازارهای ارز-ثابت به دلیل منحل شدن استاندارد طلا کنار گذاشته شد، متکی به بازار فارکس شدند. از آن زمان به بعد، اغلب ارزهای رایج کشورها به جای مبنای طلا، مبنای شناور پیدا کردند.  

مرتبط : بهترین سایت های خبری برای انجام بهینه معاملات فارکس – اخبار فارکس

چرا ساعت کار فارکس 24 ساعته است ؟

دلیل اینکه بازار فارکس بازاری 24 ساعته است محدوده های زمانی مختلف بین المللی است. همچنین بازار فارکس برروی شبکه کامپیوترها انجام می گیرد نه در یک مکان فیزیکی که راس ساعت خاصی تعطیل می کند. برای مثال، وقتیکه می گوییم دلار آمریکا روی یک نرخ بسته شد منظورمان بسته شدن قیمت در بازار محلی خود شما است. زیرا این ارز پس از اینکه بازار ایران تعطیل می شود هنوز در بازارهای دیگر دنیا در حال معامله است.

مرتبط : بهترین اندیکاتورهای فارکس برای معاملات روزانه – اندیکاتورهای فارکس

هر روز بازار فارکس از استرالیا شروع به کار می کند، سپس به اروپا میرسد و نهایتا به امریکای شمالی می رود. وقتیکه بازار یک منطقه تعطیل می شود بازار منطقه دیگر شروع به کار می کند و یا اینکه شروع به کار کرده است. این روند تا روز شنبه ادامه پیدا می کند که همه بازارها تعطیل هستند. زمانیکه دو بازار بصورت همزمان باز است (مانند بازار اروپا و امریکای شمالی) فعالترین زمان برای معاملات فارکس است.

برای مثال، اگر یک معامله گر فارکس در استرالیا در ساعت 3 صبح از خواب بیدار شود و تصمیم به ترید کردن بگیرد نمی تواند از خدمات محلی در استرالیا استفاده کند ولی می تواند از خدمات موجود در اروپا و امریکای شمالی استفاده کند.

نکته مهمی دیگری که به غیر از زمان آغاز بکار بازار وجود دارد، بهترین زمان در ایران برای فعالیت در فارکس است.

مرتبط : آموزش قدم به قدم متاتریدر همه چیز در مورد متاتریدر

در جدول زیر ساعت باز شدن بازار فارکس و ساعت تعطیلی آن را در هر منطقه جغرافیایی می بینید.

ساعت باز شدن بازار فارکس به وقت ایران - بهترین زمان ترید در فارکس

بهترین زمان برای معامله

شلوغ ترین منطقه زمانی برای انجام معاملات زمان فعالیت بازار لندن و بازار نیویورک است و در این بازه فعال ترین زمان وقتی است که این دو بازار با یکدیگر همپوشانی دارند. بیشتر حجم معاملات روزانه که حدود 6 تریلیون دلار است در همین زمان بوقوع می پیوندد. در عکس بالا قسمت هایی که با خط آبی زخیمتر نمایش داده شده است زمان های شلوغ معاملاتی است. نرخی که توسط سازمان های بزرگ و صندوق های سرمایه گذاری مورد استفاده قرار می گیرد ساعت 16:00 به وقت لندن یا ساعت 19:30 به وقت تهران تعیین می شود.

بین ساعت های 16:30 تا 20:30 بوقت ایران، که بازارهای لندن و نیویورک همزمان باز هستند بهترین زمان برای معاملات فارکس است.

با این وجود ساعت باز شدن فارکس و بازار در کشورهای مختلف، متفاوت است. بنابراین هر کدام از جفت ارزها در ساعات مختلفی ار روز نوسانات بیشتری دارند. برای مثال هانطور که در نقشه فارکس در ابتدای این پست مشاهده میکنید، نوسانات جفت ارز USD/JPY با EUR/USD در ساعت کار بازار فارکس متفاوت است.

بهترین زمان برای معاملات طلا – XAU/USD

بهترین زمان برای معامله طلا XAU/USD بین ساعت های 12:00 الی 20:00 به وقت لندن یا 15:30 تا 23:30 به وقت تهران است. دلیل اینکه این بازه زمانی برای معامله طلا مناسب است این واقعیت است که در این بازه بیشترین نوسان در بازار بوجود می آید و موقعیت خوبی برای ترید کردن و کسب سود از بازار است. در این 8 ساعت می توان 100 الی 150 پیپ سود از معامله XAUUSD کسب کرد.

مرتبط: تحلیل تکنیکال طلا بصورت روزانه

بهترین زمان برای معاملات طلا در فارکس
مرجع : dailyforex.com

بهترین زمان برای معامله بیت کوین و ارزهای دیجیتال

بهترین زمان برای معامله بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال نیز همانند طلا بین ساعت های 7:00 الی 17:00 به وقت لندن یا 10:30 تا 20:30 به وقت ایران است. دلیل اینکه این بازه زمانی برای معامله بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال مناسب است نوسانات بیشتر این ارزها در بازار است که موقعیت خوبی برای ترید کردن و کسب سود از ارزهای دیجیتال را بوجود می آورد است. بطورکلی، نوسانات ارزهای دیجیتال بسیار بیشتر از جفت ارزهای رایج و طلا است. بنابراین هنگام معامله آنها در معرض ریسک های بیشتری قرار خواهید داشت.

مرتبط : چرا معامله گران فارکس به سمت معاملات CFD بیت کوین رفته اند ؟

نتیجه گیری:

ساعت باز شدن بازار فارکس به وقت ایران 00:30 بامداد روز دوشنبه است و این بازار تا ساعت 00:30 بامداد جمعه بصورت تمام وقت باز است. اما اگر بدنبال موفقیت در بازار فارکس هستید، حتما به بازه های زمانی معاملاتی دقت کنید و این موضوع را در نظر داشته باشید که وقتی بازار نوسان ندارد کسب درآمد و پول سازی در آن به مراتب دشوارتر خواهد بود. لذا برای عملکرد بهتر در بازار فارکس، ساعت های معاملات خود را با بازه هایی که معاملات بیشتری صورت می گیرد هماهنگ کنید.

سئوالات متداول

سشن فارکس چیست؟

سشن فارکس یا جلسات فارکس دوره های زمانی خاصی هستند که در طی آن بازار جهانی ارز برای تجارت فعال است.

سه سشن اصلی فارکس وجود دارد: جلسه آسیایی، جلسه اروپایی و جلسه آمریکای شمالی.

ارزهای اولیه مرتبط با هر جلسه عبارتند از:

جلسه آسیایی: ین ژاپن (JPY)، دلار استرالیا (AUD)، دلار نیوزیلند (NZD)
جلسه اروپایی: یورو (یورو)، پوند بریتانیا (GBP)، فرانک سوئیس (CHF)
جلسه آمریکای شمالی: دلار آمریکا (USD)، دلار کانادا (CAD)

جلسه آسیایی: ساعت 02:30 بامداد تا 11:30 صبح به وقت ایران شروع می شود
جلسه اروپایی: ساعت 10:30 صبح تا 7:30 بعد از ظهر به وقت ایران شروع می شود
جلسه آمریکای شمالی: ساعت 3:30 بعد از ظهر تا 12:30 نیمه شب به وقت ایران شروع می شود

همپوشانی زمانی رخ می دهد که دو سشن به طور همزمان باز باشد. قابل توجه ترین همپوشانی ها بین جلسات اروپا و آمریکای شمالی است. آنها مهم هستند زیرا آنها فعالیت تجاری و نقدینگی بالاتری را به همراه دارند.

نوسانات بازار می تواند در جلسات مختلف متفاوت باشد، با بیشترین نوسان اغلب در طول همپوشانی جلسات و زمانی که اخبار اقتصادی مهم منتشر می شود مشاهده می شود.

معامله گران می توانند استراتژی های خود را با ویژگی های هر سشن تطبیق دهند، مانند تمرکز بر جفت ارزهای خاص و تنظیم سبک معاملاتی خود برای مطابقت با شرایط بازار.

استراتژی‌های معاملاتی مختلف می‌توانند در طول جلسات مختلف مؤثر باشند، از جمله اسکالپینگ در دوره‌های نوسان بالا و معاملات نوسانی در طول جلسات با ثبات‌تر.

انتشار داده های اقتصادی و رویدادهای ژئوپلیتیکی می تواند باعث افزایش نوسانات و نوسانات قیمت ارز در طول جلسات خاص شود و فرصت های معاملاتی را فراهم کند.

بله، در حالی که جلسات اصلی نقدینگی بالاتری را ارائه می دهند، معاملات فارکس خارج از این جلسات امکان پذیر است، اما با نقدینگی بالقوه کمتر و اسپرد گسترده تر.

برخی از جلسات ممکن است نوسانات بیشتری داشته باشند، که می تواند خطر نوسانات قیمت و لغزش را افزایش دهد. معامله گران باید از این خطرات آگاه باشند و استراتژی های خود را بر این اساس تطبیق دهند.

ساعت باز شدن بازار فارکس در روز دوشنبه ساعت ۰۰:۳۰ به وقت ایران است. این بازار در روز دوشنبه از نیوزلند به وقت محلی ۰۸:۰۰ صبح شروع بکار میکند.

زمان بسته شدن بازار فارکس در نیویورک ساعت ۰۲:۰۰ بعد از نیمه شب است. این ساعت با ساعت بسته شدن بازار بورس نیویورک متفاوت است. بازار بورس نیویورک یک ساعت زودتر از بازار فارکس یعنی در ساعت ۰۱:۰۰ به وقت تهران بسته میشود.

بازار فارکس در روزهای شنبه و یکشنبه تعطیل میباشد. در این دو روز تنها بانک های مرکزی امکان انجام معاملات فارکس را دارند.

بهترین زمان برای معامله طلا بین ساعت های ۱۲:۰۰ الی ۲۰:۰۰ به وقت لندن یا ۱۵:۳۰ تا ۲۳:۳۰ به وقت ایران است.


ساعت فارکس آنلاین | ساعت فارکس به وقت ایران


تجارت آفرین فارکس
علی قانعی
نویسندهعلی قانعی
سردبیر و نویسنده در سایت تجارت آفرین. متخصص بازار فارکس، سرمایه گذاری در بازارهای مالی بین المللی و معامله در فارکس و ارزهای دیجیتال.

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید