بهترین اندیکاتورهای فارکس برای معاملات روزانه | اندیکاتورهای فارکس

بهترین اندیکاتور فارکس

وقتیکه می خواهید استراتژی معاملات روزانه فارکس برای خود انتخاب کنید اولین مسئله ای که به آن فکر می کنید انتخاب بهترین اندیکاتور فارکس برای انجام معاملات است.

انتخاب بهترین اندیکاتورها برای معاملات روزانه فارکس ( Day Trading ) در کنار بکارگیری روشهای مدیریت ریسک می تواند استراتژی شما را وارد مرحله ای جدید کند و به معاملاتتان نظم خوبی ببخشد.

تماشا کنید : فارکس چیست ؟ | تاریخچه فارکس + ویدیو

در واقع کمکی که اندیکاتورها به معامله گران می کنند، دادن سیگنال خرید و فروش بر مبنای محاسبات ریاضی مربوط به قیمت ها می باشد. سپس این سیگنال ها برروی چارت ها و یا مستقیم برروی کندل های قیمت قرار می گیرند و به همزمان به معامله گران یک سیگنال را مخابره می کند و در تصمیم گیری های آنها تاثیر می گذارد. بدیهی است که هر چه تعداد افرادی که از این سیگنال ها برای تصمیم گیری استفاده می کنند بیشتر باشد، تاثیر این اندیکاتورها نیز بیشتر خواهد بود. 

اندیکاتورها به معامله گران یا همان تریدرها کمک می کنند تا روندها را تشخیص داده و سیگنال های بهینه برای نقاط ورود و خروج به بازار را شناسایی کنند و بر مبنای آنها استراتژی معاملات خود را طراحی کنند. در این پست تجارت آفرین می خواهیم شما را با 3 دسته از بهترین اندیکاتورهای فارکس برای معامله گران روزانه که سایت FXSSI معرفی کرده است، آشنا سازیم.

مرتبط : نحوه ورود به دنیای فارکس – ثبت نام در فارکس چگونه است

بهترین اندیکاتورهای فارکس

این موضوع که بهترین اندیکاتور فارکس برای شما کدام است بستگی زیادی به استراتژی شخصی و رویکرد شما به مدیریت ریسک دارد. اما در این قسمت ما سه گروه از بهترین اندیکاتورهای فارکس را به شما معرفی می کنیم و شما می توانید بر مبنای شرایط خود از هر کدام از آنها یا از همه آنها همزمان استفاده نمایید.

 • اندیکاتورهای احساسی
 • اندیکاتورهای سیگنالی
 • اندیکاتورهای کاربردی

قبل از اینکه به هر یک از این دسته ها بپردازیم لطفا توجه کنید که شناسایی بهترین اندیکاتور فارکس تنها قدم اول در معاملات روزانه است و همچنین به این موضوع نیز توجه داشته باشید، لیستی که در اینجا تهیه شده است بر مبنای اولویت هر دسته نمی باشد. برای آشنایی بیشتر با نحوه معاملات و یادگیری فارکس مقالات مربوطه در سایت را مطالعه نمایید.

مرتبط: معرفی ۱۰ اندیکاتور فارکس برای جلوگیری از زیان – اندیکاتورهای اصلی فارکس

چگونه اندیکاتورها را به متاتریدر اضافه کنیم ؟

این اندیکاتورهای در پلتفرم متاتریدر وجود ندارد و برای استفاده از آنها باید آنها را دانلود کنید و به پلتفرم اضافه نمایید. بنابراین برای یادگیری افزودن این اندیکاتورها این فیلم آموزشی را تماشا کنید و طبق آن عمل کنید.

1 – اندیکاتورهای احساسی

اولین گروه از بهترین اندیکاتورهای فارکس که قصد معرفی آن را داریم، اندیکاتورهای احساسی یا روانی هستند. این نوع اندیکاتورها نشان می دهند که چه تعداد از معامله گران خود را در موقعیت مشابهی در یک جفت ارز قرار داده اند. این اندیکاتورهای جو روانی بازار برای آن جقت ارز بخصوص را نشان می دهد که در نهایت به معامله گر می گوید که هم اکنون دیگر معامله گران حرکت قیمت ها را چگونه پیش بینی کرده اند.

اندیکاتور Sentiment.Lite

دانلود اندیکاتور : Sentiment.Lite

یکی از اندیکاتورهایی که در چارت های متاتریدر نمایش داده می شود نمایانگر Sentiment.Lite است. این اندیکاتور ممکن است که به نام دیگری نیز نمایش داده شود مانند Speculative Sentiment Index  که در مخفف به آن SSI نیز گفته می شود.

اندیکاتورهای فارکس برای معاملات روزانه 1

وقتیکه شما این اندیکاتور را فعال می کنید با بخشی مواجه خواهید شد که درصد افرادی که روی یک جفت ارز نظر صعودی و نزولی دارند را نشان می دهد. با کمک آن شما می توانید متوجه شوید که معامله گران دیگر چه نظری درباره آن روند بخصوص دارند و می تواند یکی از بهترین اندیکاتورهای احساسی فارکس به شمار بیاید. حال اگر نیاز دارید که بیشتر درباره جو روانی بازار بدانید می توانید با اندیکاتور بعدی یعنی Current.Ratio آشنا شوید.

مرتبط: بهترین الگوهای شمع برای نوسان‌گیری در بازارهای مالی

اندیکاتور Current.Ratio

دانلود اندیکاتور : Current.Ratio

 یکی دیگر از بهترین اندیکاتورهای فارکس، Current.Ratio است که نسبت خرید به فروش را در میان بروکرهای اصلی فارکس نشان می دهد. این اندیکاتور برای معامله گران روزانه بسیار مفید است و دسترسی به آن به سادگی از طریق MT4 امکان پذیر است.

بهترین اندیکاتورهای فارکس - Current Ratio

حتما بررسی کنید : بهترین بروکر فارکس برای ایرانیان ۲۰۲۲ + ویدیو

همانطور که در عکس بالا نیز ملاحظه می کنید این اندیکاتور فارکس، درصد موقعیت های معامله گران را در یک پنل مجزا نمایش می دهد و به شما یک نمای کلی از جو روانی موجود در بازار می دهد. اطلاعات خرید و فروش از 9 بروکر اصلی جمع آوری می شود که برای 12 جفت ارز فارکس قابل استفاده است.

معامله گران روزانه از این اندیکاتور می توانند برای انتخاب بهتر و قرار نگرفتن در سمت بازندگان بازار استفاده کنند.

اندیکاتور StopLossClusters

دانلود اندیکاتور : StopLossClusters

اندیکاتور Stop Loss Clusters سطوح مختلف در بازار را نمایش می دهد. با استفاده از این شاخص می توانید متوجه شوید که بیشترین حجم سفارش های توقف ضرر یا همان Stop Loss در کدام نواحی واقع شده اند. با دانستن این حقیقت که در کدام قیمت ها سفارش های توقف زیان بیشتری بصورت خوشه ای قرار گرفته اند، معامله گران روزانه می توانند پیش بینی بهتری از توقع قیمت ها توسط معامله گران سازمانی بزرگ داشته باشند.

بهترین اندیکاتورهای فارکس 3

معمولا این خوشه ها یا Clusters در مناطق تغییر روند قیمت تشکیل می شوند، هم در حالت صعودی و هم نزولی.

اندیکاتور Profit.Ratio

دانلود اندیکاتور : Profit.Ratio

یکی دیگر از بهترین اندیکاتورها برای معاملات فارکس Profit Ratio است که نسبت بین پوزیشن های برنده و بازنده بروکرهای اصلی که هم اکنون باز هستند را نشان می دهد. با استفاده از این داده ها که جو روانی بازار را نشان می دهند، معامله گران روزانه می توانند نقاط احتمالی تغییر معکوس قیمت را پیدا کنند.

دانلود اندیکاتور : Profit.Ratio - بهترین اندیکاتورهای فارکس

این اندیکاتور به این دلیل بین معامله گران روزانه محبوبیت دارد که به آنها تا حدی اجازه می دهد تا از بازار جلوتر حرکت کنند. شما می توانید در بدو حرکت قیمت به یک معامله وارد شوید و سود بیشتری کسب نمایید.

2 – اندیکاتورهای سیگنالی

دومین دسته از بهترین اندیکاتورهای فارکس برای معامله روزانه یا Day Trading آنهایی هستند که در صورت وقوع رخدادی در بازار سیگنال یا اخطار می دهند. از این اندیکاتورها برای ورود، خروج و یا مدیریت پوزیشن کنونی می توان استفاده کرد. 

اندیکاتور Pivot Points.All-In-One

دانلود اندیکاتور : Pivot Points.All-In-One

این اندیکاتور پیوت پوینت های مهم را برروی چارت های متاتریدر 4 نشان می دهد. برای کشیدن پیوت پوینت های مهم، این اندیکاتور از محبوب ترین رویکردها بین معامله گران استفاده می کند که عبارتند از :

1 – کلاسیک 2 – کاماریلا 3 – وودی 4 – فیبوناچی

اندیکاتور Pivot Points.All-In-One در بهترین اندیکاتورهای فارکس

ایده محوری پیوت پوینت ها این است که قیمت معمولا به قیمت های بسته شده دیروز می رسد و این احتمال بسیار بیشتر از غلبه و گذر از محدوده قیمت روز قبل است.

مرتبط : اندیکاتور فیبوناچی چیست | آموزش استراتژی خرید و فروش با فیبوناچی

آنها نقش مهمی در کشیدن سطوح مقاومت و حمایت بازی می کنند و بسیاری از معاملات روزانه برمبنای آنها صورت می گیرد. در واقع می توان گفت که پیوت پوینت ها نوع پیش بینی خودکفا هستند و دلیل این خودکفا بودن هم تعداد زیاد افرادی است که از آنها برای معامله های روزانه خود استفاده می کنند.

اندیکاتور TRIX,Crossover

دانلود اندیکاتور : TRIX,Crossover

یکی دیگر از بهترین اندیکاتورهای بازار فارکس که از نوع سیگنالی است، TRIX Crossover می باشد که مبنای آن میانگین متحرک نمایی سه گانه است.

این اندیکاتور در پلتفرم متاتریدر4 موجود است که مبنای آن یکی از سنتی ترین ابزارهای تحلیل تکنیکال به نام TRIX است.

اندیکاتور TRIX,Crossover - بهترین اندیکاتورهای فارکس برای معاملات روزانه | اندیکاتورهای فارکس

TRIX یک میانگین متحرک نمایی سه گانه است که بیشتر یک نوسان ساز است تا یک میانگین متحرک کلاسیک که مستقیما روی قیمت قرار می گیرد. گاهی به این اندیکاتور TEMA نیز گفته می شود که از داده های قیمت فقط برای ساختن اندیکاتور استفاده می کند و برای معامله روزانه بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

اندیکاتور AutoTrendLine

دانلود اندیکاتور : AutoTrendLine

چیزی که این اندیکاتور نشان میدهد کشیدن خط روند به صورت اتوماتیک بر روی چارت است. این اندیکاتور در متاتریدر4 موجود است. اندیکاتور Auto Trend Line تنها خط های روندی که هم اکنون در جریان هستند را نمایش می دهد و به صورت خودکار خط های قدیمی که دیگر به پرایش اکشن آینده مربوط نیستند را حذف می کند.

اندیکاتور AutoTrendLine - بهترین اندیکاتورهای فارکس برای معاملات روزانه | اندیکاتورهای فارکس

معامله گران فارکس به خوبی می دانند که خط های روند چقدر می توانند متفاوت از یکدیگر باشند، لذا این اندیکاتور از ناهماهنگی و تشخیص غلط روند واقعی جلوگیری می کند. این همانچیزی است که برای آزمایش مجدد استراتژی معاملات روزانه مفید واقع می شود.

اندیکاتور Support & Resistance

دانلود اندیکاتور : Support & Resistance

همه ما سطوح حمایت و مقاومت قیمت ها را می شناسیم اما آیا واقعا همه می توانند این سطوح مهم را به درستی تشخیص دهند. این اندیکاتور مهم فارکس به معامله گران کمک می کند که سطوح مهمی که در گذشته در برخی مواقع قیمت تغییرات معنی داری داشته است را مشخص کنند.

اندیکاتور Support & Resistance

اندیکاتور Support & Resistance می تواند سطوحی که قیمت در آنها بیشترین تماس و برگشت را داشته است را به دقت مشخص کند. همانگونه که در عکس بالا نیز مشاهده می کنید سطح حمایت با رنگ آبی و سطح مقاومت با نارنجی برروی چارت مشخص شده است.

3 – اندیکاتورهای کاربردی

سومین دسته از بهترین اندیکاتورهای فارکس که برای معاملات روزانه مفید واقع می شوند اندیکاتورهای کاربردی یا Utility Indicators هستند. این نمایانگرها می توانند درکنار استراتژی معاملات شما قرار گیرند و مکمل آن باشند. از طریق این نوع اندیکاتورها می توانید اطلاعات عمومی بازار را در اختیار داشته باشید و به تصمیم گیری هایتان استحکام بیشتری ببخشید.

اندیکاتور Trading.Sessions

دانلود اندیکاتور : Trading.Sessions

اندیکاتور Trading Sessions به معامله گر این اجازه را می دهد تا متوجه شود که کدام بازارها کجا و در چه زمانی باز و بسته می شوند. یا به عبارت دیگر زمان Sessions باز و بسته در مکان های مختلف را نشان می دهد.

اندیکاتور Trading.Sessions

چهار Session مهم در فارکس عبارتند از توکیو، لندن، نیویورک و سیدنی که زمان های باز و بسته شدن هر کدام از آنها در چارت زیر آمده است.

بهترین اندیکاتورهای فارکس برای معاملات روزانه | اندیکاتورهای فارکس

مرتبط: اندیکاتور سشن های فارکس | چگونه با سشن ها معامله کنیم ؟

اندیکاتور RoundLevels

دانلود اندیکاتور : RoundLevels

این نمایانگر بازار فارکس خطوطی را برای شما نمایش می دهد که در آنجا قیمت ها یا اعداد رند قرار گرفته اند. وقتیکه ما درباره اعداد رند صحبت می کنیم اغلب به سطوحی می رسیم که با 0 ، 50 یا 00 تمام می شوند. این اعداد رند بدون شک در پرایش اکشن نقش مهمی بازی می کنند که نباید از آنها غفلت کرد.

اندیکاتور RoundLevels در بهترین اندیکاتورهای فارکس

انسان همیشه به دنبال ساده سازی همه چیز است و این موضوع حتی در معاملات فارکس نیز وجود دارد و اعداد رند نمونه ای از ساده سازی توسط ذهن انسان هستند. بنابراین اگر بدانید که در کجاها دیگر معامله گران دستور خرید و فروش بیشتری می گذارند، می توانید از آن به نفع خودتان استفاده کنید.

اندیکاتور FXSSI Calendar

دانلود اندیکاتور : FXSSI Calendar

این اندیکاتور به تقویم اقتصادی فارکس اشاره دارد و زمان این اخبار را برروی چارت های موجود در متاتریدر نمایش می دهد. از نکات مهمی که در این نمایشگر وجود دارد، نمایش اطلاعات مربوط به همان جفت ارز است که یک معامله گر روزانه در آن لحظه بدان احتیاج دارد.

اندیکاتور FXSSI Calendar

در بازار فارکس به اخبار توجه زیادی می شود و اخبار اقتصادی تاثیر زیادی در نوسانات قیمت ها دارد، بنابراین اطلاع از آنها برای معاملات روزائه بسیار حائز اهمیت است. حتی اگر شما تمایلی به مباحث تحلیل فاندامنتال ندارید، باید بدانید که این اخبار اغلب باعث نوسانات بالا در بازار می شوند و مبایست مورد توجه قرار گیرند.

اندیکاتور Spread Warner

دانلود اندیکاتور : Spread Warner

اندیکاتور Spread Warner میزان اسپردهای بروکر را رصد می کند و درصورت افزایش اسپرد به معامله گر اخطار ارسال می کند. این قابلیت در متاتریدر4 برای افرادی که معاملات زیاد با حجم بالایی انجام می هند بسیار مهم است.

اندیکاتور Spread Warner - بهترین اندیکاتورهای فارکس برای معاملات روزانه | اندیکاتورهای فارکس

اگر اسپرد از حد معمول بالاتر برود، اندیکاتور پیامی برایتان ارسال می کند و شما باید منتظر از سرگیری شرایط عادی بازار باشید تا لغزش ها را به حداقل برسانید. این هشدارها اغلب می تواند مقدمه ای برای یک حرکت سریع باشد زیرا بقیه بازار کمبود نقدینگی موجود را جبران می کند.  

مرتبط : چگونه در بازار فارکس معامله کنیم و حساب فارکس باز کنیم ؟

سئوالات متداول

اندیکاتور چیست ؟

اندیکاتورها همانند نقشه‌ای راهنما برای هدایت معاملات هستند. در واقع اندیکاتورها ابزاری هستند که از طریق آنها میتوان روند قیمت ها، احساسات موجود در بازار، نقاط خرید و فروش افراطی، نقاط بازگشت روند، حجم معاملات و غیره را بررسی کرد. این ابزار تحلیل تکنیکال به معامله گران کمک میکند تا تغییرات قیمت را بهتر پیش بینی نمایند.

بهترین اندیکاتور فارکس چیست ؟

اندیکاتورهایی که در این پست معرفی شده اند و لینک دانلود آنها موجود است اندیکاتورهای سفارشی فارکس هستند که توسط FXSSI ارائه میشوند. اما انتخاب بهترین اندیکاتور فارکس کاملا بستگی به استراتژی معاملاتی و میزان آشنایی شما با تحلیل تکنیکال دارد. از جمله بهترین اندیکاتورهای فارکس میتوان به RSI، MACD، Fibonacci Retracement، Bollinger Bands و غیره اشاره کرد که آموزش تمام آنها در بخش آموزش رایگان فارکس سایت تجارت آفرین موجود است.

آیا اندیکاتورها روی موبایل هم قابل استفاده هستند ؟

استفاده از اندیکاتورها روی تلفن همراه، بستگی به پلتفرمی دارد که با آن به تحلیل تکنیکال میپردازید. برای مثال در نسخه موبایل متاتریدر تعداد کمتری اندیکاتور نسبت به نسخه کامپیوتر آن (ویندوز، مک) وجود دارد. اما اگر از اپلیکیشن تریدینگ ویو برای تحلیل تکنیکال فارکس استفاده میکنید میتوانید تمام اندیکاتورهای مختلف را در آن پیدا کنید. آموزش متاتریدر و تریدینگ ویو در سایت موجود است.

چگونه بصورت رایگان کار با بهترین اندیکاتورهای فارکس را یاد بگیریم ؟

برای استفاده از اندیکاتورهای فارکس میبایست روش کارکرد آنها را بدرستی یاد بگیرید، در غیر اینصورت سیگنالهای اشتباهی از آنها دریافت خواهید کرد. خبر خوب این است که در سایت تجارت آفرین و در بخش آموزش فارکس، آموزش تصویری مهمترین اندیکاتورهای فارکس و تحلیل تکنیکال بصورت ویدیو موجود است.

بهترین اندیکاتور پیش بینی روند کدام است ؟

اندیکاتورهای روندی زیادی وجود دارند که شما برای پیش بینی روند میتوانید از آنها استفاده نمایید. مهمترین اندیکاتور روندی اندیکاتور میانگین متحرک یا Moving Average است. برای آشنایی با تمام اندیکاتورهای روندی و غیرروندی پستهای آموزش فارکس تجارت آفرین را مطالعه نمایید.

آیا بهترین اندیکاتور فارکس برای معاملات روزانه وجود دارد ؟

اگر فقط بخواهیم با یک بلی یا خیر به این سئوال که آیا بهترین اندیکاتور فارکس برای معاملات روزانه وجود دارد یا خیر، باید بگوییم : خیر.
برخی از اندیکاتورها در برخی از زمان ها بهتر از بقیه عمل می کنند ولی همیشه یک نتیجه را نمی دهند. در واقع بهترین اندیکاتور فارکس برای شما یکی از همین اندیکاتورهای اشاره شده در بالاست. انتخاب آن با شماست ونکته مهم این است که آن اندیکاتور باید با استراتژی معاملاتتان همخوانی داشته باشد.
شما می توانید از چند اندیکاتور فارکس همزمان برای تصمیم گیریهایتان استفاده کنید و با فیلتر کردن نتایج به بهترین تصمیم گیری برسید. با ادغام کردن نتایج بدست آمده از چند اندیکاتور می توانید استحکام بیشتری به تصمیم گیری خود بدهید و نتایج بهتری را کسب کنید.

آیا اندیکاتورهای فارکس واقعا برای معاملات روزانه کمک می کنند ؟

قطعا مهمترین ابزار شما برای معاملات روزانه همین اندیکاتورهای فارکس هستند، در غیر اینصورت تصمیمات شما بر مبنای شانس خواهند بود. ما در تجارت آفرین موارد زیادی برای یادگیری فارکس گردآوری کرده ایم. اما شما نباید از تمام آنها برای معاملات خود استفاده کنید زیرا در انتها با سردرگمی مواجه خواهید شد.
پیشنهاد ما برای معامله گران روزانه این است که از لیست بهترین اندیکاتورهای فارکس که در بالا آورده شده است یک اندیکاتور از هر دسته را مبنای تصمیم گیری های خود قرار دهید. این کار به شما کمک می کند که تصمیم های منطقی تری بگیرید و از سردرگمی در معاملات فارکس نیز نجات پیدا کنید.

مرتبط : آموزش تحلیل تکنیکال با نمودار شمعی و الگوهای شمع + ویدیو


بهترین اندیکاتورهای فارکس برای معاملات روزانه | اندیکاتورهای مهم فارکس


تجارت آفرین فارکس

8 دیدگاه

  • سلام
   بله اندیکاتورها در تمام تایم فریم ها کارایی دارند. البته همیشه در کنار اندیکاتورها پرایس اکشن رو هم مدنظر قرار بدید.

 • این اندیکاتور ها در سایت های خارجی رایگانه و همین الان قابل دانلود … آیا شما هم رایگان ارایه میدید ؟ایمیل رو ثبت کنم به ایمیلم ارسال میکنید؟

  • لینک دانلود این اندیکاتورها اضافه شده است. بنابراین برای دانلود رایگان اندیکاتورها می توانید روی لینک ها کلیک کنید. آموزش افزودن اندیکاتورها نیز به سایت اضافه شده است.

  • سلام
   این اندیکاتورها در نرم افزار و اپلیکیشن متاتریدر موجود است و برای دسترسی به آنها تنها نیاز به این اپلیکیشن دارید. برای دریافت رایگان این اپلیکیشن وارد لینک زیر شوید و آدرس ایمیل و نام خود را وارد کنید تا به صورت ایمیل برای شما ارسال گردد. ثبت نام در فارکس

دیدگاهتان را بنویسید