چگونه وارد فارکس شویم و در آن معامله کنیم – مراحل باز کردن حساب فارکس

افتتاح حساب فارکس در ایران | مراحل باز کردن حساب فارکس

آیا تصمیم به افتتاح حساب فارکس در ایران را دارید؟ آیا می خواهید بدانید که چگونه وارد بازار فارکس شوید؟ پس حتما این پست آموزشی را بخوانید تا با مراحل باز کردن حساب و ترید کردن در این بازار جهانی آشنا شوید. همچنین در اینجا تصمیم داریم تا به دیگر فاکتورهای مهم این بازار مالی اشاره کنیم و به شما میگوییم که چگونه میتوانید به یک تریدر حرفه ای تبدیل شوید.

پادکست : افتتاح حساب فارکس

بازار فارکس به عنوان یک مرکز مالی جهانی است که در آن ارزها خرید و فروش می شوند. این بازار با حجم معاملات روزانه بیش از 6 تریلیون دلار، عرصه ای پویا برای افرادی که به دنبال کسب درآمد از بازارهای مالی هستند را ارائه می دهد. با این حال، قدم گذاشتن در بازار فارکس به چیزی بیش از یک میل صرف برای سود مالی نیاز دارد. نیاز به درک جامع از پیچیدگی های آن و یک رویکرد استراتژیک برای معاملات دارد.

در این راهنما، با به این سئوال که چگونه وارد بازار فارکس شویم پاسخ خواهیم داد. همچنین از درک اصول اولیه جفت ارز گرفته تا ایجاد استراتژی‌های معاملاتی مؤثر و مدیریت ریسک‌، ما عناصر اساسی را که پایه و اساس تجارت موفق فارکس را تشکیل می‌دهند، بررسی خواهیم کرد. هدف این راهنما این است که بطور خلاصه شما را با دانش و مهارت های لازم برای ورود به بازار فارکس و معامله در آن مجهز کند.

مراحل باز کردن حساب فارکس

خودتان را آموزش دهید

قبل از شروع معاملات، درک اصول تجارت فارکس بسیار مهم است. در مورد جفت ارز، تجزیه و تحلیل بازار، مدیریت ریسک و استراتژی های معاملاتی بیاموزید. شما می توانید اطلاعات بسیار مفیدی در سایت تجارت آفرین برای آموزش خودتان قبل از وارد شدن به فارکس و انجام معاملات واقعی بیابید.

ریسک ها را درک کنید

معاملات فارکس شامل ریسک های قابل توجهی است و آگاهی از آنها بسیار مهم است. فقط با پولی معامله کنید که می توانید از دست بدهید. قبل از ورود به بازار Forex این موضوع را بدانید که احتمالا در معاملات اول پول خود را از دست خواهید داد.

یک بروکر قابل اعتماد انتخاب کنید

انتخاب یک کارگزار معتبر فارکس بسیار مهم است. به دنبال کارگزاری باشید که توسط یک مرجع مالی تنظیم می شود و یک پلت فرم معاملاتی کاربر پسند ارائه می دهد.

در تصویر زیر مراحل باز کردن حساب فارکس آمده است و با نگاهی به آن متوجه میشوید که برای افتتاح حساب فارکس چه مسیری را باید طی کنید. همانطور که در این تصویر آمده است یکی از مراحل برای ورود به فارکس، انتخاب یک کارگزار یا بروکر فارکس است که می توانید لیست بروکرهای فارکسی که به ایرانیان خدمات می دهند را در سایت تجارت آفرین مشاهده نمایید

چگونه وارد فارکس شویم و درآن معامله کنیم - افتتاح حساب فارکس در ایران
قدم به قدم ثبت نام در فارکس – افتتاح حساب فارکس در ایران

یک برنامه معاملاتی ایجاد کنید

یک برنامه معاملاتی ایجاد کنید که شامل اهداف مالی، تحمل ریسک و استراتژی معاملاتی شما باشد. این طرح باید تصمیمات شما را راهنمایی کند و به شما کمک کند تا منظم بمانید.

بصورت مجازی معامله کنید

اکثر کارگزاران حساب های آزمایشی ارائه می دهند که به شما امکان می دهد با پول مجازی معامله کنید. این یک گام ارزشمند برای به دست آوردن تجربه و آزمایش استراتژی های معاملاتی خود بدون ریسک کردن وجوه واقعی است. برای انجام معاملات آزمایشی فارکس فرم زیر را تکمیل نمایید و آدرس ایمیل خود را وارد کنید. لینک های دانلود حساب آزمایشی یا دمو برای دستگاه های مختلف برای شما ارسال می گردد.

ارسال اتوماتیک نحوه ورود به فارکس

حساب خود را تامین مالی کنید

هنگامی که از معاملات دمو خود اطمینان پیدا کردید، می توانید حساب معاملاتی زنده خود را تامین مالی کنید. مطمئن شوید که با مبلغی شروع کنید که می توانید آن را از دست بدهید.

جفت ارز را انتخاب کنید

جفت ارزهایی را که می خواهید معامله کنید انتخاب کنید. جفت‌های اصلی مانند EUR/USD، GBP/USD، و USD/JPY معمولا معامله می‌شوند، اما جفت‌های فرعی و نامتعارف نیز وجود دارند.

از مدیریت ریسک استفاده کنید

برای محافظت از سرمایه خود، استراتژی های مدیریت ریسک را اجرا کنید. این شامل تنظیم دستورات توقف ضرر، متنوع کردن معاملات و ریسک نکردن بیش از حد سرمایه خود در یک معامله است.

مطلع باشید

خود را در جریان اخبار بازار افارکس، شاخص های اقتصادی و رویدادهای جهانی که می توانند بر قیمت ارز تأثیر بگذارند، نگه دارید.

از کوچک شروع کنید

در نظر بگیرید که با پوزیشن های نسبتا کوچک معاملات خود را شروع کنید و به تدریج با کسب تجربه و اطمینان بیشتر، مقدار آن را افزایش دهید.

آنچه قبل از ورود به فارکس باید بدانید

معامله در بازار فارکس مانند معامله در بازار سهام است، و برای موفقیت در آن باید درک مناسبی از عوامل مرتبط با بازار و اصول ابتدایی آن داشته باشید. مفاهیم اساسی معاملات فارکس، از جمله نحوه عملکرد جفت ارز، قیمت های پیشنهادی و درخواستی، اسپردها و مفهوم اهرم را بیاموزید. با اصطلاحاتی مانند پیپ، لات و مارجین آشنا شوید.

Leverage یا اهرم

اهرم یا لوریج در واقع قابلیت کنترل مقدار زیادی از سرمایه با استفاده از مقدار کمی از سرمایه شخصی خودتان است. هرچقدر از اهرم بالاتری استفاده کنید، سطح ریسک بالاتری را متحمل خواهید شد. میزان لوریج در یک حساب فارکس بسته به نوع حساب متفاوت است، اغلب حساب ها از اهرم 50:1 استفاده می کنند. اما این مقدار تا 250:1 نیز قابل افزایش است. یک اهرم 50:1 یعنی اینکه به ازای هر 1 دلار سرمایه شخصی خود، قادر خواهید بود که تا 50 دلار را در بازار کنترل کنید.

برای مثال اگر یک معامله گری در حساب فارکس خود 1000 دلار پول دارد، کارگزار به او 50.000 دلار به صورت قرض می دهد تا بتواند به این میزان در بازار معامله کند. این اهرم همچنین میزان مارجین شما را نیز مشخص می کند. همانطور که می دانید مارجین در بازار فارکس حاشیه ای است که معامله گر برای تضمین فعال بودن و باز بودن حساب کنار می گذارد.

برای مثال در برخی از بازارها مارجین 50% است. این یعنی حساب شما تا زمانی که موجودی آن به زیر 50% از سرمایه تان نرسیده است باز خواهد ماند. اما چنانچه موجودی در گردش شما به زیر 50 درصد برسید، حساب به صورت خودکار غیرفعال خواهد شد.

اسپرد و کومیسیون

یکی از مزایای باز کردن حساب فارکس این است که معاملات در آن اغلب بدون کومیسیون انجام می گیرد. این حالت متفاوت با بازار سهام است که در آن کارگزار بابت خرید و فروش ها از معامله گر همواره کومیسیون دریافت می کند. دلیل اینکه در فارکس معامله گر حق الزحمه ای پرداخت نمی کند این است که او به صورت مستقیم در بازار فعالیت و معامله انجام می دهد و نیاز به واسطه گری یک کارگزار وجود ندارد.

شاید این موضوع زیادی خوب باشد که بتوان آن را باور کرد، اما فراموش نکنید که بازار همچنان از تمام معاملات شما درآمد دارد. در واقع درآمدی که بروکر فارکس از خرید و فروش های شما به دست می آورد، میزان تفاوت قیمت خرید Ask با فروش Bid است. هر دفعه که شما معامله ای انجام می دهید این بازار است که Spread یا همان مابه التفاوت خرید و فروش ها را دریافت می کند.

اگر برنامه دارید تا حساب واقعی فارکس باز کنید، بسیار مهم است که بدانید هر شرکت یا بروکر Spread متفاوتی برای خرید و فروش های جفت ارزها دارد. البته این اختلاف اغلب بیشتر از چند پیپ pip نیست. اما این میزان کم نیز در خریدهای بزرگ معنی پیدا می کند. پس درهنگام باز کردن حساب فارکس حتما از میزان Spread که برای خرید و فروش هر جفت ارز وجود دارد مطلع شوید تا بتوانید تصمیم بهتری بگیرید.

مرتبط: نحوه ورود به دنیای فارکس – ثبت نام در فارکس چگونه است

افتتاح حساب فارکس - ثبت نام در فارکس

فاکتورهای دیگر

تفاوت های زیادی بین هرکدام از کارگزارهای فارکس و حساب هایی که ارائه می دهند وجود دارد. پس بسیار اهمیت دارد که قبل از هرگونه تعهدی، شرایط و قوانین آنها را مطالعه کنید. هر کمپانی سطوح مختلفی از خدمات و سرویس ها را ارائه می دهد که ممکن است نرخ Spread را نسبت به حالت استاندارد تغییر دهد. از طرفی به دلیل قوانین نه چندان زیاد در این بازار ممکن است که شرکت طرف قرارداد شما بتواند برخی تعهدات را اجرا نکند، لذا شما نیاز دارید که حتما شرکتی مطمئن با شهرت خوب را برای این کار انتخاب کنید.  برای مثال قبل از اینکه حساب باز کنید حتما شرایط و مقررات آن شرکت را به دقت بخوانید.

ترید کردن در بازار فارکس

پس از آشنایی با افتتاح حساب فارکس نزد یک بروکر، می خواهیم نگاهی بیندازیم تا ببینیم دقیقا چه چیزهایی می توانید با حساب خود معامله کنید. دو محصول اصلی برای معامله در بازار ارزهای خارجی وجود دارد که یکی خرید و فروش ساده جفت ارزها است که در آنجا می توانید ارزی را در مقابل ارزی دیگر بفروشید یا بخرید. راه دوم خرید مشتقاتی است که نوسانات یک جفت ارز مشخص را رصد می کند.

هر دوی این تکنیک های معامله شبیه به بازار بورس است. متداول ترین روش، خرید و فروش جفت ارزها است که دقیقا مانند خرید یا فروش سهام در بازار بورس است. در این حالت معامله گر یک پیش بینی می کند و بر مبنای آن پیش بینی منتظر تغییرات خواهد بود.

اگر تغییرات در مسیر پیش بینی شما باشد سود خواهید کرد اما اگر تغییرات را اشتباه پیش بینی کرده باشید با زیان روبرو خواهید شد. برای مثال بیایید به جفت ارز USD/CAD نگاهی بیندازیم تا ببینیم چگونه می توان از نوسانات این جفت ارز درآمدزایی کرد.

فرض بگیریم که شما پس از تجزیه و تحلیل بازار تصمیم میگیرید که موقعیت خرید روی USD/CAD باز کنید. یعنی دلار کانادا را میدهید و در ازای آن دلار امریکا میخرید. پس اگر نرخ برابری این جفت ارز افزایش پیدا کند شما سود خواهید کرد ولی اگر نرخ برابری این جفت ارز نزول کند شما متضرر خواهید شد. این جفت ارز زمانی افزایش پیدا می کند که ارزش دلار امریکا USD در مقابل دلار کانادا CAD افزایش پیدا کند. وقتی شما در این جفت ارز در موقعیت خرید قرار دارید یعنی از افزایش آن ، یعنی تقویت دلار امریکا، سود خواهید برد. برای اینکه بتوانید نوسانات را پیشبینی کنید باید در تحلیل تکنیکال فارکس را بدانید.

گزینه دیگر استفاده از بازار مشتقات مانند بازار آتی و CFD است که معامله گر از تغییرات قیمت ارز بصورت تصاعدی سود خواهد برد. در این نوع معامله پای لوریج به میان میاید بنابراین برای افراد حرفه ای تر بازار فارکس مناسب است ولی برای آشنایی با این مقوله می توانید مطالب آموزشی دیگر ما را مطالعه نمایید. وقتیکه ما در مورد افتتاح حساب فارکس در ایران صحبت میکنیم اغلب منظورمان معاملات CFD بازار فارکس است و بیشتر بروکرهای بازار فارکس معاملات CFD را ارائه میدهند.

ویدئوی آموزش افتتاح حساب فارکس

چگونه وارد بازار فارکش شویم ؟

افتتاح حساب دمو فارکس

همانطور که بارها نیز به این موضوع اشاره کرده ایم، قبل از اینکه بپرسیم یک حساب واقعی فارکس باز کنیم، باید بدانیم که چگونه در فارکس حساب دمو باز کنیم. با یک حساب دمو یا آزمایشی شما میتوانید مسیر موفقیت خود در این بازار را هموارتر سازید. مراحل باز کردن حساب دموی فارکس در تصویر زیر آمده است. همچنین شما میتوانید در صفحه “دانلود متاتریدر برای معاملات آزمایشی فارکس” فیلم آموزشی باز کردن حساب آزمایشی را مشاهده نمایید.

مراحل باز کردن حساب دمو فارکس - ثبت نام در فارکس
قدم به قدم مراحل باز کردن حساب دمو فارکس – چگونه وارد بازار فارکس شویم

برای انجام معاملات آزمایشی فارکس فرم زیر را تکمیل نمایید و آدرس ایمیل خود را وارد کنید. لینک های دانلود حساب آزمایشی یا دمو برای دستگاه های مختلف برای شما ارسال می گردد.

ارسال اتوماتیک نحوه ورود به فارکس

انواع سفارش گذاری

برای ورود به یک معامله در بازار فارکس دو مدل وجود دارد یکی از آنها ورود در لحظه است که به آن Market Order می گویند و دیگری ورود با محدودیت است که به آن Limit Order می گویند. اما تفاوت این دو چیست ؟

آموزش انواع سفارش گذاری برای معاملات بازار فارکس

در حالت اول یا Market Order ، معامله گر می تواند یک جفت ارز را با قیمتی که هم اکنون در حال معامله است معامله کند، اما در حالت Limit Order معامله گر می تواند وقتیکه قیمت به مقدار مشخصی رسید آن را معامله کند و در واقع دستور خرید یا فروش برای آینده بگذارد. در حالت دوم به محض اینکه قیمت به میزان قیمت دستوری رسید معامله انجام می شود.

تفاوت Market order و Limit order در فارکس
تفاوت Market order و Limit order

همچنین معامله گرانی که یک موقعیت باز قرار دارند نیز می توانند از حالت Limit Order بهره مند شوند. برای مثال فرض کنید که یک تریدر در موقعیت خرید GBP/USD قرار دارد و فکر میکند که نرخ مبادله پوند انگلیس GBP در مقابل دلار امریکا USD از 1.2750 به 1.2850 خواهد رسید ولی از آن بالاتر نخواهد رفت. بنابراین یک دستور فروش می گذارد که به محض اینکه نرخ برابری GBP/USD به 1.2850 رسید معامله را ببندد.

یکی دیگر از ابزارهای معامله در فارکس، ابزار Stop-Loss Order است که به معامله گر اجازه می دهد تا جلوی زیان بیش از اندازه خود را در آن بگیرد. این قابلیت این توانایی را به معامله گر می دهد که میزان کاهش نرخ متحمل شده را مشخص کند تا در هنگام رسیدن به آن آستانه، معامله به صورت اتوماتیک بسته شود تا مقدار ضرر بیشتر نشود.

برای مثال در همان معامله GBP/USD اگر نرخ این جفت ارز شروع به کاهش کند، معامله گر می تواند دستور بستن معامله برای مثال در نرخ 1.2740 را بگذارد و اگر نرخ به این میزان برسد معامله خود به خود بسته خواهد شد تا جلوی زیان بیشتر احتمالی در آینده گرفته شود.

همانگونه که مشاهده می کنید ابزارهایی برای خرید و فروش در بازار فارکس موجود است که معامله گران با یادگیری آنها می توانند موقعیت های بهتری را برای خود فراهم و ریسک معاملات را مدیریت کنند.

چنانچه می خواهید بیشتر در مورد معامله در بازار فارکس بدانید و یا اینکه می خواهید حساب فارکس افتتاح کنید حتما با مطالب آموزش رایگان فارکس ما همراه باشید. همچنین میتوانید ویدئوهای آموزشی ما در کانال آپارات تجارت آفرین را نیز دنبال کنید.

سئوالات متداول

حساب فارکس چیست ؟

یک حساب فارکس حسابی است که شما بعنوان یک معامله گر در نزد یک بروکر فارکس باز میکنید و با موجودی آن میتوانید جفت ارزهای فارکس و تمام دارایی هایی که آن بروکر ارائه میدهد را معامله کنید.

چگونه در فارکس ترید کنیم ؟

چگونه در فارکس حساب باز کنیم ؟

چگونه در فارکس حساب دمو بسازیم ؟

۶ جفت ارز اصلی بازار فارکس کدام هستند ؟

کدام جفت ارز برای معامله کردن ساده‌تر است؟

پرنوسان‌ترین جفت ارز‌ فارکس کدام است ؟

مرتبط : تحلیل تکنیکال چیست ؟

مرتبط : تحلیل فاندامنتال فارکس | اصول فاندامنتال بازار فارکستجارت آفرین فارکس

30 دیدگاه

 • ممنونم مطالب بسیار مهم را با آسان‌ترین روش توضیح دادید . آیا آموزش حضوری فارکس و ارز دیجیتال برای مبتدیان دارید؟ 🙏🏻

 • سلام
  آیا شرکت یا کارگزاری مطمئنی هست که بتوان پول را در اختیار آنها قرار داد تا بطور غیر مستقیم سرمایه گذاری کرد.

  • با سلام
   بروکرهای فارکسی که به کاربران ایرانی خدمات می دهند، راهکارهایی برای انتقال پول در اختیار شما قرار می دهند تا فرآیند دریافت و پرداخت پول از ایران به سادگی انجام گردد.

 • سلام خسته نباشین بزرگوار ، اگه در کارگزاری های مثلا معتبر فارکس عضو بشیم و پول واریز بکنیم و مثلا تو ضرر باشیم ایا مجبور به فروش ارزمون هستیم؟یا میتونیم هرچندسال که خواستیم توی اکانتمون نگهش داریم تا از ضرر بیاد بیرون، آیا اگه امکانش هست برای اینکار که پول تو اکانت بمونه کارگزاری ها در قبالش درصدی چیزی ازمون میخوان؟ ممنون میشم اگه راهنماییم بکنین

  • سلام
   شما می توانید پوزیشن خود را برای مدت طولانی باز نگه دارید و در صورت زیان مجبور به بستن آن نیستید. اغلب کارگزارهای فارکس هزینه ماهانه از شما کسر می کنند که البته ناچیز است.

 • ایا میتونیم به کارگزار غیر ایرانی که ساکن امریکا باشد و شرکت کارگزاری دارد اعتماد کرد ؟

  • سلام
   کارگزار فارکس ایرانی معتبر به هیچ وجه وجود ندارد و اگر کسی چنین ادعایی کرد حتما به آن شک کنید. هیچگونه قانونگذاری برای بازار فارکس در ایران صورت نگرفته است و چنین شرکت هایی اجازه فعالیت ندارند.
   کارگزارهای امریکایی نیز اجازه باز کردن حساب برای افراد مقیم ایران را ندارند، بنابراین با کارگزارهای امریکایی نیز نمی توانید کار کنید. برخی کارگزارهای فارکس که شرکت های خود را در مناطقی که کمتر قوانین بین المللی در آنجا حاکم است ثبت کرده اند به افراد مقیم ایران خدمات می دهند.

 • سلام امکانش هست کسی حضوری به من اموزش چون من تا از نزدیک اموزش نبینم مفاهیم تئوری رو یاد نمیگیرم

  • سلام
   خیر این امکان وجود ندارد، برای آموزش فارکس می توانید در دوره هایی که در شهر شما برگزار می شود شرکت نمایید.

 • سلام بچه ها به هیچ وجه بدون اموزش کامل و تمرین حساب ازمایشی تا حداقل حداقل چهار ماه د تمرین و کار کنی از همه مهمتر لوربچ بسیار پایین.و.حجم معاملات کم کار کنی
  و گرنه با یک شبه کل پول از دست میدی

 • سلام من میخوام در فارکس حساب باز کنم ولی نمیتونم میشه راهنماییم کنید که چطوری میتونم انجامش بدم؟

 • سلام من چیز زیادی از این بازار و معاملات نمیدونم
  چطور باید خودمو به این سطح برسونم تا بتونم وارد بازار فارکس بشم؟

  • سلام
   معاملات مجازی فارکس انجام دهید و کتاب های مربوط به تحلیل تکنیکال و فنادامنتال بازار را به خوبی مطالعه کنید. همچنین از مطالبی که تجارت آفرین در مورد آموزش فارکس منتشر می کند نیز استفاده نمایید.

 • سلام خسته نباشید ،ممکنه تمام سرمایتو تو بازار فارکس از دست بدی ،یا مثل بازار بورس خودمون اگه صبر کنی وبازار برگرده اوضاع درست میشه؟

  • سلام
   چنانچه از لوریج یا اهرم در بازار فارکس استفاده نکنید هرگز تمام سرمایه تان را در این بازار از دست نخواهید داد. افرادی که ریسک بالایی می کنند و از لوریج استفاده می کنند در معرض از دست دادن تمام سرمایه خود قرار دارند.

 • سلام
  میخوام وارد این بازار بشم
  لطفا شماره تماس و آشنایی رو اعلام کنین ممنون میشم

  • سلام
   برای ورود به بازار مطالب مرتبط به فارکس را در سایت تجارت آفرین مطالعه فرمایید

  • سلام
   باید با سازوکار بازار آشنا شوید و درباره پلتفرم های معاملاتی اطلاعات کسب کنید. پست های آموزش فارکس تجارت آفرین را نیز مطالعه نمایید.

  • سلام
   به طور کل فعالیت در بازار فارکس در ایران قانونی نمی باشد و بنابر قوانین ایران این معاملات غیر قانونی است. در مورد باینری آپشن قانون مشخصی وجود ندارد ولی به دلیل نوع معاملات و شباهت آن به فارکس احتمالا مورد تایید قانونگذار نیست.

دیدگاهتان را بنویسید