آموزشیفارکس

معنی لوریج و مارجین در فارکس

از آنجاییکه لوریج و مارجین از جمله مهمترین مفاهیم در معاملات فارکس هستند، حتما برای ورود به بازار باید بدانید که لوریج چیست و چگونه از آن در معاملات استفاده کنیم. استفاده از این ابزار اساسی به معامله گران فارکس اجازه می دهد تا کنترل معاملات بزرگتری را نسبت به زمانی که از آن استفاده نمی کنند داشته باشند.

همچنین معنی دقیق مارجین در فارکس یعنی مقدار پول موجود در حساب معامله گر که بعنوان سپرده نیاز است تا بتواند بر مبنای آن از لوریج ( اهرم ) استفاده کند. بنابراین لوریج و مارجین دو مفهوم درهم تنیده می باشند. در ادامه این پست با این مفاهیم و کاربرد آنها بهتر آشنا خواهید شد.

مرتبط :نحوه ورود به دنیای فارکس – ثبت نام در فارکس چگونه است

لوریج چیست ؟ چگونه از لوریج در فارکس استفاده کنیم؟

به معنای ساده، لوریج ( Leverage ) این امکان را در اختیار معامله گر قرار می دهد تا بتواند با پول سپرده کمتری وارد معاملات بزرگتری شود. برای مثال اگر یک معامله گر از لوریج ۵۰:۱ (۲% مارجین سپرده) استفاده می کند، یعنی هر یک دلار سپرده او اجازه انجام ۵۰ دلار معامله را به او می دهد. در نتیجه اتفاقی که می افتد می تواند میزان سود یا زیان معامله گر را به همین نسبت افزایش دهد. بنابراین لوریج مانند شمشیری دولبه است که هم می تواند به نفع معامله گر باشد و هم می تواند به زیان او عمل کند. در فیلم زیر به سادگی آموزش داده ایم که لوریج چیست و چگونه برروی معاملات ما در فارکس تاثیر می گذارد.

برای اینکه مطلب را برای کسانی که به تازگی وارد معاملات فارکس شده اند روشن کنیم به سراغ یک مثال در معامله جفت ارز USD/CAD (دلار امریکا در مقابل دلار کانادا) می رویم. در حالت معمول و بدون استفاده از لوریج، برای خرید یا فروش ۱۰۰،۰۰۰ دلار USD/CAD یک فرد نیاز به سپرده ۱۰۰،۰۰۰ دلار در حساب فارکس خود دارد. در این شرایط تغییرات قیمت به همان میزان تغییر برای معامله گر سود یا ضرر به همراه خواهد داشت. حالا اگر که آن فرد از لوریج ۵۰:۱ (۲% مارجین سپرده) استفاده کند، برای انجام این معامله تنها نیاز به ۲،۰۰۰ دلار سپرده در حساب فارکس خود دارد.

مثال USD/CAD

در حالیکه میزان مارجین ( Margin )برای باز کردن این معامله ۱ به ۵۰ است ولی سود و زیان بر مبنای تمام ۱۰۰هزار دلار خواهد بود. بنابراین با قیمت موجود USD/CAD میزان سود و ضرر هر پیپ حدود ۱۰ دلار خواهد بود. این مثال نشان می دهد که با استفاده از لوریج، تغییرات کوچک، تاثیر زیادتری متناسب با میزان لوریج برروی مارجین خواهد داشت.

مرتبط : چگونه در بازار فارکس موفق شویم و درآمد کسب کنیم ؟

دقت به این موضوع بسیار مهم است که در معاملات لوریج فارکس، مزایای مارجین برای معامله گرانی که اعتماد بالایی به قدرت و اعتبار تصمصیم گیری های خود دارند بسیار زیاد است. با این وجود استفاده از لوریج بالا برای معاملات، بدون در نظر گرفتن تحلیل تکنیکال یا تحلیل فاندامنتال صحیح از بازار، به جای آنکه سود آور باشد باعث از بین رفتن کل سرمایه می شود. استفاده از لوریج برای افراد مبتدی، ریسک معاملات فارکس را بالاتر می برد.


معنی لوریج و مارجین در فارکس


تجارت آفرین

دیدگاهتان را بنویسید