آموزشیفارکس

معنی لوریج و مارجین در فارکس

لوریج و مارجین از جمله مهمترین مفاهیم در معاملات فارکس هستند. استفاده از این ابزارهای اساسی به معامله گران فارکس اجازه می دهد تا کنترل معاملات بزرگتری را نسبت به زمانی که از آنها استفاده نمی کنند داشته باشند. معنی دقیق مارجین در فارکس یعنی مقدار پول موجود در حساب معامله گر که بعنوان سپرده نیاز است تا بتواند بر مبنای آن از لوریج ( اهرم ) استفاده کند.

 

معامله با استفاده از لوریج چگونه است ؟

به معنای ساده، لوریج ( Leverage ) این امکان را در اختیار معامله گر قرار می دهد تا بتواند با پول سپرده کمتری وارد معاملات بزرگتری شود. برای مثال اگر یک معامله گر از لوریج ۵۰:۱ (۲% مارجین سپرده) استفاده می کند، یعنی هر یک دلار سپرده او اجازه انجام ۵۰ دلار معامله را به او می دهد. در نتیجه اتفاقی که می افتد می تواند میزان سود یا زیان معامله گر را به همین نسبت افزایش دهد. بنابراین لوریج مانند شمشیری دولبه است که هم می تواند به نفع معامله گر باشد و هم می تواند به زیان او عمل کند.

مثال USD/CAD

برای اینکه مطلب را برای کسانی که به تازگی وارد معاملات فارکس شده اند روشن کنیم به سراغ یک مثال در معامله جفت ارز USD/CAD (دلار امریکا در مقابل دلار کانادا) می رویم. در حالت معمول و بدون استفاده از لوریج، برای خرید یا فروش ۱۰۰،۰۰۰ دلار USD/CAD یک فرد نیاز به سپرده ۱۰۰،۰۰۰ دلار در حساب فارکس خود دارد. در این شرایط تغییرات قیمت به همان میزان تغییر برای معامله گر سود یا ضرر به همراه خواهد داشت. حالا اگر که آن فرد از لوریج ۵۰:۱ (۲% مارجین سپرده) استفاده کند، برای انجام این معامله تنها نیاز به ۲،۰۰۰ دلار سپرده در حساب فارکس خود دارد.

در حالیکه میزان مارجین ( Margin )برای باز کردن این معامله ۱ به ۵۰ است ولی سود و زیان بر مبنای تمام ۱۰۰هزار دلار خواهد بود. بنابراین با قیمت موجود USD/CAD میزان سود و ضرر هر پیپ حدود ۱۰ دلار خواهد بود. این مثال نشان می دهد که با استفاده از لوریج، تغییرات کوچک، تاثیر زیادتری متناسب با میزان لوریج برروی مارجین خواهد داشت.

دقت به این موضوع بسیار مهم است که در معاملات لوریج فارکس، مزایای مارجین برای معامله گرانی که اعتماد بالایی به قدرت و اعتبار تصمصیم گیری های خود دارند بسیار زیاد است. با این وجود استفاده از لوریج بالا برای معاملات، بدون در نظر گرفتن تحلیل تکنیکال یا تحلیل فاندامنتال صحیح از بازار، به جای آنکه سود آور باشد باعث از بین رفتن کل سرمایه می شود. استفاده از لوریج برای افراد مبتدی، ریسک معاملات فارکس را بالاتر می برد.

مرتبط : چگونه در بازار فارکس موفق شویم و درآمد کسب کنیم ؟

 


معنی لوریج و مارجین در فارکس


 

دیدگاهتان را بنویسید

تجارت آفرین

عضو کانال تلگرام تجارت آفرین شوید

عضویت خروج