آموزشیفارکس

شاخص PMI چیست و چگونه بر بازار فارکس تاثیر می‌گذارد

شاخص PMI چیست

شاخص PMI یا همان شاخص مدیران خرید، نمایی فوری از سلامت بخش‌های تولید و خدمات ارائه می‌کند. شاخص PMI از طریق نظرسنجی‌های ماهانه از مدیران خرید شرکت‌ها جمع‌آوری می‌شود. متغیرهای کلیدی مانند سفارش‌های جدید، میزان موجودی، میزان تولید، زمانبندی تحویل مواد اولیه و میزان اشتغال در این شاخص اقتصادی مورد توجه قرار می‌گیرد. PMI یک شاخص ترکیبی است که در آن مقدار بالای 50 نشان دهنده رشد و مقادیر زیر 50 نشان دهنده ضعیف شدن است.

شاخص PMI که مخفف واژه Purchasing Managers’ Index است به دلیل پیشرو بودن آن از اهمیت زیادی برخوردار است. این شاخص اغلب سیگنال های زودهنگامی را در مورد وضعیت اقتصاد، قبل از انتشار آمار رسمی ارائه می دهد. همین موضوع باعث شده تا PMI، توجه بسیاری از معامله‌گران بازار فارکس، سهام، کالاها و دیگر بازارهای مالی را به خود جلب کند.

یک گزارش مثبت از شاخص PMI می‌تواند اعتماد سرمایه گذاران به بازار را افزایش دهد و منجر به افزایش قیمت سهام و افزایش ارزش ارز شود، در حالی که گزارش منفی یا ضعیف می تواند باعث فروش و رکود در بازار شود.

پس از مقدمه ای از شاخص PMI و تاثیر آن روی بازارهای مالی، در ادامه این پست ان را بصورت مفصل مورد بررسی قرار می‌دهیم.

شاخص PMI چیست ؟

شاخص PMI یا شاخص مدیران خرید،گزارشی ماهانه است که از نظرسنجی مدیران خرید در بخش‌های تولید و خدمات به دست می‌آید. این شاخص سطح فعالیت تجاری را در پنج حوزه، سفارشات جدید، موجودی، تولید، تحویل تامین کنندگان و اشتغال اندازه می‌گیرد. گزارش بالای 50 نشان دهنده رشد و زیر 50 نشان دهنده ضعف است. شاخص PMI امریکا توسط موسسه مدیریت تامین یا ISM در دو حوزه تولیدی و غیر تولیدی ارائه می‌شود.

شاخص PMI - شاخص مدیران خرید

PMI تولیدی بر بخش تولید متمرکز است که منعکس کننده فعالیت کارخانجات است، در حالی که PMI غیر تولیدی بخش خدمات را ارزیابی می کند و فعالیت ها را در صنایعی مانند مراقبت های بهداشتی، مالی و خرده فروشی در بر می گیرد. این شاخص بصورت ماهانه توسط سازمان های مختلف در سراسر جهان منتشر می شود، برای مثال موسسه مدیریت تامین (ISM) در ایالات متحده و گروه Markit در برخی کشورهای دیگر مانند کشورهای اروپایی این شاخص را ارائه می‌دهند.

ISM چیست ؟

موسسه مدیریت تامین یا ISM یک سازمان غیردولتی در ایالات متحده است که آموزش، گواهینامه و تحقیق را برای متخصصان مدیریت تامین ارائه می کند. این موسسه به دلیل گزارش PMI های تولیدی و غیرتولیدی(ISM Manufacturing and Non-Manufacturing PMI) که به ترتیب شاخص های شناخته شده فعالیت اقتصادی در بخش های تولیدی و خدماتی هستند، مشهور شده است.

موسسه ISM که در سال 1915 تأسیس شده است، یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین انجمن‌ها در حوزه خود است که مأموریت آن ارتقای حرفه مدیریت عرضه از طریق آموزش، پژوهش و استانداردهای بالای جهانی است.

انواع PMI

یکی از مهم‌ترین گزارش هایی که موسسه ISM ارائه می‌دهد گزارش ISM در کسب‌وکار است که شامل دو شاخص کلیدی است شاخص PMI تولید و شاخص PMI غیر تولیدی که به آن خدات نیز گفته می‌شود. در اینجا به بررسی هر دوی این شاخص ها می‌پردازیم:

شاخص PMI تولید

  این شاخص بر اساس نظرسنجی ماهانه از مدیران زنجیره تامین در سراسر بخش تولید امریکا است. تغییرات در سطوح تولید، سفارشات جدید، سطح موجودی، تحویل تامین کنندگان و اشتغال را دنبال می کند. شاخص PMI تولید توسط موسسه ISM ارائه می‌شود.

  PMI تولید یک شاخص اقتصادی مهم است که اطلاعات بسیار خوبی را در مورد سلامت بخش تولید و فعالیت های اقتصادی کلی ارائه می دهد.

  شاخص PMI غیر تولیدی

   برخلاف شاخص PMI تولید، این شاخص بر بخش خدمات متمرکز است که صنایعی مانند مالی، مراقبت های بهداشتی، خرده فروشی و غیره را پوشش می دهد. شاخص PMI غیر تولیدی نیز توسط موسسه ISM در امریکا ارائه می‌شود.

   این گزارش اطلاعات ارزشمندی در مورد فعالیت های تجاری، سفارشات جدید، اشتغال، و تحویل تامین کنندگان در بخش غیر تولیدی ارائه می دهد.

   بخوانید : شاخص NFP چیست و چگونه بر بازار فارکس تاثیر می گذارد

   پیش بینی و زمان انتشار شاخص PMI تولیدی امریکا در سال 2024

   زمان انتشار شاخص PMI تولیدی و خدمات موسسه ISM با یکدیگر متفاوت است. شاخص تولیدی اغلب اولین روز کاری هر ماه در امریکا توسط این موسسه اعلام می‌شود در حالی که شاخص PMI غیر تولیدی ISM اغلب 2 روز پس از آن گزارش می‌شود. در جداول زیر می‌توانید تاریخ و ساعت انتشار به ساعت ایران به همراه آمار واقعی و پیش‌بینی را ملاحظه نمایید.

   تاریخ انتشارساعت انتشارواقعی پیس بینی
   3 ژانویه 202418:30 به وقت ایران47.447.2
   1 فوریه 202418:30 به وقت ایران49.147.2
   1 مارس 202418:30 به وقت ایران47.849.5
   1 آوریل 202417:30 به وقت ایران50.348.5
   1 مه 202417:30 به وقت ایران49.250.0
   3 ژوئن 202417:30 به وقت ایران48.749.8
   1 ژوئیه 202417:30 به وقت ایران48.549.2
   1 آگوست 202417:30 به وقت ایراننامشخص
   3 سپتامبر 202417:30 به وقت ایراننامشخص
   1 اکتبر 202417:30 به وقت ایراننامشخص
   1 نوامبر 202417:30 به وقت ایراننامشخص
   2 دسامبر 202418:30 به وقت ایراننامشخص

   پیش بینی و زمان انتشار شاخص PMI خدمات امریکا در سال 2024

   تاریخ انتشارساعت انتشارواقعی پیس بینی
   5 ژانویه 202418:30 به وقت ایران50.652.5
   5 فوریه 202418:30 به وقت ایران53.452.0
   5 مارس 202418:30 به وقت ایران52.653.0
   3 آوریل 202417:30 به وقت ایران51.452.8
   3 مه 202417:30 به وقت ایران49.452.0
   5 ژوئن 202417:30 به وقت ایران53.851.00
   3 ژوئیه 202417:30 به وقت ایران48.852.6
   3 آگوست 202417:30 به وقت ایراننامشخص
   5 سپتامبر 202417:30 به وقت ایراننامشخص
   3 اکتبر 202417:30 به وقت ایراننامشخص
   3 نوامبر 202417:30 به وقت ایراننامشخص
   4 دسامبر 202418:30 به وقت ایراننامشخص

   تاثیر شاخص PMI بر بازار فارکس

   شاخص مدیران خرید یا شاخص PMI می تواند به طرق مختلف بر بازار فارکس تأثیر بگذارد. در اینجا نگاهی دقیق‌تر به نحوه تأثیر این شاخص اقتصادی مهم بر بازار فارکس را بررسی می‌کنیم:

   شاخص سلامت اقتصادی

    گزارش قوی شاخص PMI

    • PMI بالای 50 نشان دهنده توسعه اقتصادی است. یک گزارش PMI مثبت می‌تواند اعتماد سرمایه‌گذاران را به سلامت اقتصادی یک کشور افزایش دهد.
    • سرمایه‌گذاران ممکن است رشد اقتصادی بالاتری را پیش‌بینی کنند که منجر به افزایش تقاضا برای ارز کشور می‌شود، زیرا سرمایه‌گذاران به دنبال سرمایه‌گذاری در دارایی‌های آن کشور هستند.

    گزارش ضعیف شاخص PMI

    • شاخص PMI زیر 50 نشان دهنده انقباض اقتصادی است. داده های PMI منفی می تواند منجر به نگرانی در مورد کندی یا رکود اقتصادی شود.
    • سرمایه گذاران ممکن است دارایی های آن کشور را در پرتفولیوی خود کاهش دهند که منجر به کاهش تقاضا برای ارز آن کشور می شود.

    انتظارات نرخ بهره

     تاثیر بر سیاست های بانک مرکزی

     • بانک های مرکزی به دقت شاخص PMI را برای سنجش شرایط اقتصادی دنبال می کنند.
     • گزارش قوی شاخص PMI ممکن است بانک‌های مرکزی را به فکر تشدید سیاست‌های پولی از طریق افزایش نرخ‌های بهره برای مهار تورم احتمالی سوق دهد.
     • نرخ های بهره بالاتر عموماً سرمایه خارجی را جذب می کند و تقاضا برای ارز را افزایش می دهد و باعث افزایش آن می شود.
     • گزارش ضعیف شاخص PMI ممکن است بانک های مرکزی را وادار به اتخاذ یک سیاست پولی تطبیقی ​​با کاهش نرخ بهره برای تحریک اقتصاد کند.
     • نرخ‌های بهره پایین‌تر می‌تواند سرمایه‌گذاری خارجی را متوقف کند، تقاضا برای ارز را کاهش دهد و باعث کاهش ارزش آن شود.

     احساسات سرمایه گذاران و ریسک پذیری

      ریسک پذیری و ریسک گریزی

      • یک گزارش مثبت برای شاخص PMI می‌توانند احساسات «ریسک‌پذیری» را در سرمایه‌گذاران ایجاد کنند. این احساسات مثبت می تواند منجر به افزایش ارزش پول کشور شود.
      • یک گزارش منفی برای شاخص PMI می‌تواند منجر به احساس «ریسک گریزی» شود، جایی که سرمایه‌گذاران به دنبال دارایی‌های امن یا ارزهای جایگزین می‌گردند. این می تواند باعث کاهش ارزش پول کشور شود.

      مرتبط: شاخص PCE چیست و چگونه برروی بازارهای مالی تاثیر میگذارد

      مطالعات موردی تاثیر شاخص PMI بر بازار فارکس

      دلار آمریکا و PMI تولید ISM

       در ماه مارس سال 2021، شاخص PMI تولید ISM امریکا به 64.7 رسید که بالاترین سطح آن از دسامبر 1983 بود.

       شاخص PMI امریکا سال 2019

       این گزارش قوی شاخص PMI نشان دهنده رشد قوی تولید و بهبود اقتصادی پس از همه‌گیری ویروس کرونا بود. این احساسات مثبت منجر به افزایش ارزش دلار آمریکا شد، زیرا سرمایه گذاران انتظار افزایش احتمالی نرخ بهره توسط فدرال رزرو برای مدیریت فشارهای تورمی را داشتند. در نتیجه، دلار در برابر ارزهای اصلی مانند یورو و ین ژاپن افزایش یافت.

       یورو و PMI منطقه یورو

        در ماه آوریل سال 2020، شاخص PMI تولید منطقه یورو به دلیل تأثیر همه‌گیری کووید-19 به پایین‌ترین حد خود یعنی 33.4 سقوط کرد.

        شاخص PMI اروپا سال 2020

        انقباض شدید نشان داده شده توسط شاخص PMI نگرانی ها در مورد سلامت اقتصادی منطقه یورو را تشدید کرد. سرمایه گذاران با فروش یورو، به دنبال دارایی های امن تر مانند دلار آمریکا، فرانک سوئیس و طلا پاسخ دادند. در نتیجه نرخ مبادله EUR/USD به میزان قابل توجهی کاهش یافت.

        یوان چین و PMI چین

         در نوامبر سال 2019، شاخص PMI تولیدی Caixin چین به 51.8 افزایش یافت که نشان دهنده گسترش بخش تولید با وجود تنش های تجاری مداوم با امریکا بود.

         شاخص PMI چین سال 2019

         گزارش مثبت شاخص PMI نشان دهنده انعطاف پذیری اقتصاد چین است و اعتماد سرمایه گذاران را تقویت کرد. یوان در برابر دلار آمریکا افزایش یافت که منعکس کننده افزایش تقاضا برای دارایی های چین است. علاوه بر این، با توجه به روابط تجاری قابل توجه استرالیا با چین، ارزهای مرتبط با کالا مانند دلار استرالیا نیز از PMI مثبت چین بهره مند شدند.

         بخوانید: شاخص CPI چیست و تاثیر شاخص قیمت مصرف کننده بر بازارها

         استراتژی معاملات فارکس با استفاده از شاخص PMI

         دنبال کردن شاخص PMI

          معامله‌گران فارکس باید برنامه‌های انتشار گزارش‌های اصلی PMI مانند PMI تولید ISM (امریکا)، Markit PMI (بریتانیا) و Caixin PMI (چین) را زیر نظر داشته باشند. تمام این شاخص‌ها در تقویم اقتصادی ما بصورت لحظه‌ای گزارش داده می‌شود.

          دسترسی به موقع به گزارش شاخص PMI به معامله گران اجازه می دهد تا به اطلاعات جدید واکنش سریع نشان دهند و خود را برای معامله کردن و استفاده از نوسانات بازار اماده کنند.

          تجزیه و تحلیل روندها و شگفتی ها

           معامله گران نه تنها باید گزارش فعلی شاخص PMI را در نظر بگیرند، بلکه باید به روندها در طول زمان نیز توجه کنند. بهبود یا وخامت مداوم در شاخص PMI یک کشور می تواند نشان دهنده تغییرات اقتصادی گسترده تر باشد.

           علاوه بر این، غافلگیری شاخص PMI یعنی وقتی‌که گزارش طور قابل توجهی از انتظارات بازار منحرف می شود – می تواند نوسانات و فرصت های معاملاتی قابل توجهی ایجاد کند.

           ادغام PMI با سایر شاخص های اقتصادی

            در حالی که شاخص PMI یک شاخص اقتصادی قدرتمند است، باید همگام با سایر داده‌های اقتصادی، مانند نرخ رشد تولید ناخالص داخلی، گزارش‌های اشتغال، و معیارهای تورم، برای ایجاد یک دید جامع از شرایط اقتصادی استفاده شود.

            ترکیب تجزیه و تحلیل شاخص PMI با ابزارهای تحلیل تکنیکال (به عنوان مثال، سطوح حمایت و مقاومت، میانگین متحرک) می تواند استراتژی های معاملاتی را تقویت کند.

            نتیجه گیری

            شاخص PMI یا به فارسی شاخص مدیران خرید یک شاخص اقتصادی مهم است که اطلاعات ارزشمندی را در مورد سلامت بخش های تولید و خدمات ارائه می دهد. تأثیر این شاخص بر بازار فارکس عمیق است، زیرا احساسات سرمایه گذاران را شکل می دهد، انتظارات از سیاست بانک مرکزی را تحت تأثیر قرار می دهد و بر ارزش ارز تأثیر می گذارد. معامله گران فارکس با درک مکانیسم هایی که از طریق آن داده های PMI بر ارزش ارز تأثیر می گذارد، می توانند تصمیمات آگاهانه تری بگیرند و معاملات سودمندتری در بازار فارکس انجام دهند.

            افزودن تحلیل شاخص PMI در استراتژی های معاملات فارکس شامل آگاهی از برنامه و زمان انتشار، تجزیه و تحلیل روندها و انحرافات از پیش‌بینی‌ها و شرکیب آن با سایر شاخص های اقتصادی است. این رویکرد جامع، معامله گران بازار فارکس را قادر می سازد تا از فرصت های معاملاتی مبتنی بر PMI استفاده کنند و در نهایت عملکرد معاملاتی خود را در این بازار بهبود دهند.

            تجارت آفرین فارکس

            2 دیدگاه

            دیدگاهتان را بنویسید

            Telegram کانال اخبار فارکس