تقویم اقتصادی فارکس

از تقویم اقتصادی فارکس برای بررسی رویدادهای کلیدی جهان در آینده استفاده نمایید. اطلاعات موجود در این تقویم اقتصادی سایت تجارت آفرین بصورت زنده میباشد.


تقویم اقتصادی فارکس موجود در این صفحه به زبان انگلیسی میباشد و کاملاً قابل تنظیم است و به شما کمک می کند تا داده های دقیق مورد علاقه خود را پیگیری نمایید. مناطق زمانی و ارزهای مورد علاقه خاص را انتخاب کنید و فیلترهایی را برای اصلاح نتایج و متناسب با استراتژی خود اعمال کنید. از این ابزار برای تحلیل فاندامنتال فارکس میتوان استفاده نمود.

همچنین میتوانید اطلاعات مناسبی در مورد هر کدام از رویدادهای مهم تقویم اقتصادی فارکس را در زیر دریافت نمایید.

نکات استفاده از این تقویم اقتصادی فارکس

تقویم اقتصادی فارکس تقویمی است که در آن زمان وقوع رویدادهای اقتصادی با جزئیات آورده شده است. در این تقویم اقتصادی میتوانید رویدادهای مربوط به فارکس را دنبال کنید از پیش بینی ها مطلع شوید و بصورت گرافیکی، عددی و متنی گزارش های مربوط به عوامل اقتصادی را بررسی کنید. در این تقویم می توانید مواردی از جمله :

خبرهای مهم و غیر مهم مرتبط به ارزها را دنبال کنید.

به ساعت محلی خودتان از زمان روی دادن یک واقعه مطلع شوید.

ساعت های کاری و تعطیلات بازار هر کشور را رصد کنید.

از اطلاعات تاریخی گزارش ها مطلع شوید.

میزان اثر یک رویداد برروی بازار را شناسایی کنید.

تقویم اقتصادی فارکس

نظر کارشناسان درباره یک رویداد را متوجه شوید.

اخبار مربوط به یک رویداد را قبل از وقوع آن بخوانید.

داده ها را بصورت گرافیکی برای تحلیل بیشتر دریافت کنید.

کاربرد تقویم اقتصادی فارکس در تحلیل تکنیکال و فاندامنتال

تولید ناخالص داخلی یا GDP کل ارزش کالاها و خدمات تمام شده تولید شده در یک کشور در یک دوره معین است. تولید ناخالص داخلی یک شاخص پیچیده است که وضعیت کلی اقتصاد و پویایی توسعه آن را مشخص می کند. از شاخص تولید ناخالص داخلی برای مقایسه میزان توسعه اقتصادی در کشورهای مختلف استفاده می شود.

GDP در تقویم اقتصادی فارکس

بسته به روش محاسبه، GDP به انواع زیر تقسیم می شود:

تولید ناخالص داخلی اسمی (کالاها و خدمات بر اساس قیمت های دوره مشاهده فعلی ثبت می شوند).
تولید ناخالص داخلی واقعی (قیمت کالاها و خدمات در یک سطح ثابت است، به استثنای تأثیر تورم بر تولید ناخالص داخلی).

تولید ناخالص داخلی، سرانه جمعیت پویایی تولید ناخالص داخلی وضعیت فعلی اقتصاد، چشم انداز آن، و نیاز به تحریک یا مهار توسط تنظیم کننده های مالی را ارزیابی می کند.

به عنوان یک شاخص کلی توسعه اقتصادی، GDP شاخص کلیدی است که توسط مقامات دولتی، شرکت ها و سرمایه گذاران در تصمیم گیری و پیش بینی استراتژیک استفاده می شود. این شاخص از مهمترین رویدادهای تقویم اقتصادی فارکس بشمار میرود.

شاخص قیمت مصرف کننده یا CPI یکی از شاخص های قیمتی است که میانگین تغییر قیمت کالاها و خدمات را برای دوره معینی از اقتصاد کشور نشان می دهد. در واقع به طور سنتی CPI میزان تورم مصرف کننده را نشان می دهد.

بنابراین، نرخ و پویایی تورم مصرف کننده، نشانگر اصلی است که بر اساس آن بانک های مرکزی، تصمیم به کاهش یا تشدید سیاست پولی می گیرند. به عنوان مثال، یک بانک مرکزی، اقداماتی را با هدف افزایش ارزش پول ملی انجام می دهد تا از گسترش روند تورم جلوگیری کند. این اقدامات شامل افزایش نرخ بهره بانک مرکزی و سایر اقدامات با هدف انقباض پولی است.

زیرشاخه‌های متعددی از شاخص‌های قیمت مصرف‌کننده (CPI) وجود دارند که از عوامل فصلی، هزینه‌های سوخت و سایر اجزا «تصفیه و استخراج» می‌شوند. اما همه شاخص های قیمت مصرف کننده منتشر شده برای هر کشور تأثیر یکسانی بر بازار مالی ندارند. این شاخص ها باید بر اساس درجه اهمیت تفکیک شوند.

شاخص مدیران خرید یا PMI یک شاخص ترکیبی است که بر اساس پنج شاخص اصلی است:

سفارشات جدید
سطوح موجودی
تولید
تحویل تامین کننده
محیط اشتغال

به نقل از Babypips هر شاخص وزن متفاوتی دارد و داده ها برای عوامل فصلی تنظیم می شوند.

انجمن مدیران خرید از بیش از ۳۰۰ مدیر خرید در سراسر کشور که نماینده ۲۰ صنعت مختلف هستند، نظرسنجی می کند.

شاخص PMI بیش از ۵۰ نشان می دهد که تولید در حال گسترش است، در حالی که هر چیزی کمتر از ۵۰ بدان معنی است که صنعت در حال انقباض است.

یکی دیگر از رویدادهای مهم در تقویم اقتصادی فارکس داده های مرتبط با نرخ بیکاری یا Unemployment Rate است.

نرخ بیکاری یکی از مهمترین شاخص های اقتصاد کشور است. این شاخص بیان کننده نسبت تعداد بیکاران به کل نیروی کار در یک تاریخ معین است. در عین حال، بیکاری یک شاخص متاخر است، یعنی پس از تغییرات در شرایط اقتصادی تغییر می کند. مشکل اصلی جمع آوری آمار در مورد بیکاران و شاغلان است.

تعیین دقیق تعداد واقعی شاغلان و بیکاران بسیار دشوار است. بنابراین، افرادی که از جستجوی شغل خودداری کرده اند، جزو نیروی بیکار محسوب نمی شوند. و تعداد بیکاران شامل کارمندان پاره وقت نمی‌شود که می‌خواهند به تمام وقت تغییر مکان دهند، اگرچه به دلایلی قادر به انجام آن نیستند.

نرخ بیکاری برای تعیین سطح فعلی توسعه اقتصادی و همچنین پیش بینی آینده آن بسیار مهم است. نرخ بیکاری بسیار بالا منجر به رشد پایین تولید ناخالص داخلی و تنش اجتماعی می شود.

درخواست های اولیه برای مزایای بیکاری یا Initial Jobless Claim نشان دهنده تعداد افرادی است که برای اولین بار برای مزایای بیکاری درخواست داده اند. نرخ بیکاری در کشور بر اساس این شاخص و سایر شاخص های اشتغال و بیکاری محاسبه می شود.

خرده فروشی یا Retail Sales، حجمی از فروش کالا و خدمات به مصرف کننده نهایی برای یک دوره معین است. خرده فروشی به همراه تولید ناخالص داخلی، تورم و نرخ بیکاری در فهرست مهم ترین شاخص های کلان اقتصادی گنجانده شده است.

نقش مهم خرده فروشی این است که یک شاخص پیشرو است، به این معنی که پویایی آن به عنوان پایه ای برای پیش بینی تغییرات آتی در کل وضعیت اقتصاد عمل می کند. خرده فروشی شامل همه انواع معاملات می شود: از طریق تماس های شخصی، شبکه های تجاری، اینترنت، پست و غیره. اغلب خرده فروشی برای کالاهای بادوام (کمتر از ۳ سال) و کالاهای بادوام (بیش از ۳ سال) به طور جداگانه محاسبه می شود.

خرده فروشی اصلی یا Core retail sales نیز به طور جداگانه محاسبه میشود. خرده فروشی اصلی خودروها، سوخت در پمپ بنزین ها، مصالح ساختمانی و خدمات پذیرایی را شامل نمی شود. این دسته بندی های فروش در معرض شدیدترین نوسانات هستند. بنابراین، ممکن است در شاخص کلی خرده فروشی برای درک دقیق تر از وضعیت اقتصادی در نظر گرفته نشوند.

شاخص قیمت Core PCE، قیمت مجموعه ای از کالاهای بادوام مصرفی را با محاسبه تغییرات قیمت کالاها و خدمات وزن شده بر اساس کل هزینه های هر واحد کالا منعکس می کند. این شاخص شامل غذا و انرژی نمی شود. این شاخص هنگام تعیین تورم مهم است.

نرخ بهره یا Interest Rat (Key Rate) – شاخص اصلی ارزش منابع اعتباری در اقتصاد است. نرخ بهره در تقویم اقتصادی فارکس بسیار حائز اهمین است.

نرخ کلیدی نرخی است که بانک های تجاری میتوانند با آن از یکدیگر یا از بانک مرکزی اعتبار بگیرند. به طور کلی در مورد وام های کوتاه مدت یک شبه (اعتبارات یک شبه) صحبت می کند. سطح نرخ بانک مرکزی به طور مستقیم بر همه نرخ‌ها در اقتصاد تأثیر می‌گذارد: هم نرخ اعتبار و هم نرخ سپرده. با تغییر میزان نرخ، بانک مرکزی بسته به اهداف فعلی می‌تواند سیاست‌های پولی را نرم یا سخت‌تر کند. این تغییر سیاست بانک مرکزی به نوبه خود، بر اشتغال، تولید ناخالص داخلی، تورم و بسیاری دیگر از شاخص های کلان اقتصادی تأثیر می گذارد.

زمانیکه تنظیم کننده مالی نرخ کلیدی را کاهش می دهد میگویند سیاست پولی نرم می شود. در چنین شرایطی، منابع اعتباری ارزان‌تر می‌تواند به اقتصاد کمک کند تا از رکود خارج شود. این کمک از طریق بازگرداندن فعالیت تجاری، کاهش بیکاری، افزایش نرخ رشد تولید ناخالص داخلی صورت میگیرد.

در صورتی که رشد قیمت ها ثبات سیستم مالی را تهدید کند، بانک مرکزی سیاست های پولی را تشدید می کند. افزایش نرخ بهره باعث می شود منابع اعتباری کمتر در دسترس باشد که به کندی اقتصاد و رکود منجر میشود اما بر تورم فشار وارد میکند.

همچنین میتوانید پس از استفاده از تقویم اقتصادی فارکس، برای دریافت قیمت لحظه ای و نمودار تحلیل تکنیکال روزانه هر کدام از جفت ارزها و دارایی های زیر روی گزینه مورد نظر کلیک کنید تا قیمت زنده و چارت و نمودار تحلیل تکنیکال آنها را مشاهده نمایید.


جفت ارزهای اصلی فارکس – Major Pairs


جفت ارزهای فرعی فارکس – Minor Pairs


برخی از جفت ارزهای نامتعارف فارکس – Exotic Pairs


دیگر دارایی ها


برای معامله در بازار فارکس میتوانید از بروکرهای مورد اعتماد ما در ایران استفاده نمایید

AF 1
AF 2
AF 3

تقویم اقتصادی فارکس