بهترین اندیکاتورهای فارکس – معرفی 10 اندیکاتور برای دریافت سیگنال فارکس

معرفی ۱۰ اندیکاتور فارکس جهت جلوگیری از زیان – اندیکاتورهای اساسی فارکس

اندیکاتورها از مهمترین ابزارها برای تحلیل تکنیکال بازار فارکس هستند. بخصوص افرادی که معاملات روزانه انجام می دهند می بایست با این ابزار مهم آشنا باشند. در این مقاله قصد داریم که 10 تا از بهترین اندیکاتورهای فارکس که هر تریدری باید با آنها آشنا باشد را بررسی کنیم. این اندیکاتورها به شما سیگنال خرید و فروش می دهند و کمک می کنند تا در بازار فارکس ریسک معاملات خود را به حداقل برسانید.

در بخش آموزش فارکس سایت تجارت آفرین و در ویدئوهای آموزش رایگان ما، میتوانید با تعداد زیادی از بهترین اندیکاتورهای فارکس آشنا شوید. اما در این بخش به ابهام زدایی از این ابزارهای تحلیلی، درک نقش، نقاط قوت و مشکلات آنها میپردازیم.

فراتر از قابلیت های هر کدام از بهترین اندیکاتورهای فارکس، هنر ترکیب آنها نهفته است – ترکیب این ابزارها در یک سمفونی هماهنگ برای تجزیه و تحلیل بازار شما را از محدودیت های خودتان فراتر می برد.

بنابراین موضوع فقط یافتن بهترین اندیکاتورهای فارکس برای تحلیل تکنیکال بازار نیست. در اینجا شما با ترکیب اندیکاتورها، زمان استفاده از هر کدام از آنها و بسیاری موارد دیگر آشنا خواهید شد. پس بیایید تا با هم این ابزار مهم تحلیل تکنیکال بازار فارکس را بررسی کنیم.

میانگین متحرک

آشنایی با اندیکاتور میانگین متحرک یا Moving Average برای انجام معاملات فارکس بسیار مهم است. میانگین متحرک در واقع میانگین قیمت در آخرین شمع های چارت می باشد که احساسات کلی بازار را نشان میدهد. اگر قیمت در بالای خط میانگین متحرک در حال حرکت است، نشانه این است که خریداران در حال کنترل قیمت هستند.

در نقطه مقابل، اگر قیمت در پایین خط میانگین متحرک در حال حرکت باشد، نشانه این است که فروشندگان در حال کنترل قیمت هستند. بنابراین، در استراتژی معاملاتی، زمانیکه قیمت بالای میانگین متحرک است، شما باید تمرکزتان بروی خرید باشد و اگر قیمت پایین میانگین متحرک است، باید تمرکزتان برروی فروش باشد. شاید بتوان میانگین متحرک را پرکاربردترین اندیکاتور فارکس دانست زیرا معامله گران زیادی برای انجام معاملات از آن استفاده می کنند. همچنین میانگین متحرک مبنای بسیاری از اندیکاتورهای دیگر است.

میانگین متحرک
نمایی از اندیکاتورهای میانگین متحرک

مرتبط : آموزش قدم به قدم متاتریدر – همه چیز در مورد متاتریدر

دو نوع میانگین متحرک برای انجام معاملات وجود دارد: میانگین متحرک ساده و نمایی. یک میانگین متحرک ساده نشان دهنده میانگین قیمت در چند شمع یا کندل اخیر است که به معامله گر کمک می کند تا اوضاع بازار را بهتر درک کند.

از طرفی دیگر تمرکز یک میانگین متحرک نمایی برروی آخرین حرکت یا تغییر قیمت هاست که به معامله گر سیگنال ورود با یک معامله را می دهد.

مزایا و محدودیت های میانگین متحرک ساده

مزایامحدودیت ها
شناسایی آسان روندهاماهیت تاخیری
سادگی استفادهآسیب پذیری نسبت به نویزهای بازار
تایید روندهای بلند مدتوزن برابر داده های گذشته
تطبیق پذیریحساسیت محدود

مزایا و محدودیت های میانگین متحرک نمایی

مزایامعایب
حساسیت وزنیپیچیدگی در محاسبه
تایید و معکوس روندسیگنال های زیاد
شناسایی آسان روندهامشروط به تغییرات قیمت
اندیکاتور محبوب برای تجزیه و تحلیل کوتاه مدتسازگاری با شرایط بازار

به طور خلاصه، میانگین‌ متحرک ساده (SMAs) یکی از بهترین اندیکاتورهای فارکس است که یک رویکرد ساده و پایدار برای شناسایی روند ارائه می‌دهد، در حالی که میانگین‌های متحرک نمایی (EMAs) ابزاری پویاتر و پاسخگو برای روندهای کوتاه‌مدت ارائه می‌دهند. معامله گران باید سادگی SMA ها را در مقابل حساسیت افزایش یافته EMA ها با در نظر گرفتن ترجیحات خاص و اهداف تجاری آنها بسنجید. هر دو میانگین متحرک مزایای زیادی برای تحلیل تکنیکال دارند و انتخاب استراتژیک بین آنها می تواند تصمیم گیری را در معاملات افزایش دهد.

مرتبط : آموزش فارکس – تحلیل جامع نمودار شمعی در تحلیل تکنیکال

شاخص قدرت نسبی RSI

شاخص قدرت نسبی یا RSI یکی دیگر از بهترین اندیکاتورهای فارکس و دیگر بازارهای مالی است. سطح این اندیکاتور از 0 تا 100 متغییر است که با استفاده از آن میتوان متوجه شد، چه زمانی و در کجا قیمت احتمالا تغییر جهت می دهد.

در یک روند صعودی، وقتیکه که قیمت به بالای سطح 70 حرکت می کند، به این معنی است که احتمال ورود به یک بازار خرسی (نزولی) وجود دارد. همینطور در یک روند نزولی، اگر قیمت به پایین سطح 30 در حال حرکت باشد، به این معنی است که احتمال ورود به یک بازار گاوی ( صعودی) وجود دارد.

اندیکاتور فارکس - RSI
بهترین اندیکاتورهای فارکس – نمایی از RSI

مرتبط : اصطلاحات فارکس – مهمترین اصطلاحات فارکس که هر معامله گری باید بداند

از دیگر کاربردهای اندیکاتور RSI میتوان به همگرایی و واگرایی آن با روند قیمت اشاره کرد. یعنی وقتیکه روند RSI با روند قیمت همگرایی دارند یعنی احتمالا بازار به روند خود ادامه می دهد و اگر این دو روند با یکدیگر واگرایی داشته باشند یعنی احتمالا جهت قیمت تغییر خواهد کرد.

مزایا و محدودیت های اندیکاتور RSI

مزایامحدودیت ها
سیگنال ناحیه خرید و فروش افراطیسیگنال های غلط در روندهای قوی
تایید حرکت (مومنتوم)فقدان اطلاعات روند
سیگنال های واگراییحساسیت به نوسانات
تطبیق پذیریبرای بازارهای محدود مناسب نیست

شاخص قدرت نسبی (RSI) یکی از بهترین اندیکاتورهای فارکس برای معامله گران است، که بینش هایی را در مورد شرایط خرید و فروش بیش از حد، حرکت و سیگنال های واگرایی ارائه می دهد، اما با محدودیت هایی همراه است. معامله‌گران زمانی بیشترین سود را از RSI می‌برند که همراه با سایر شاخص‌های فنی و در چارچوب تحلیل بازار گسترده‌تر مورد استفاده قرار گیرند. آگاهی از نقاط قوت و محدودیت های آن، معامله گران را قادر می سازد تا تصمیمات آگاهانه تری بگیرند و اثربخشی RSI را در استراتژی معاملاتی کلی خود افزایش می دهد.

اندیکاتور MACD

یکی دیگر از 10 اندیکاتور فارکس که نقش مهمی در تحلیل قیمت ها بازی می کند اندیکاتور MACD نام دارد. در واقع MACD متشکل از یک هیستوگرام و یک میانگین متحرک نمایی است. هدف اصلی از این اندیکاتور محاسبه واگرایی با قیمت است. یک واگرایی معمولی MACD و قیمت نشانه ای از تغییر روند بازار است، در حالیکه همگرایی این دو نشانگر تداوم بازار است.

macd
بهترین اندیکاتورهای فارکس – اندیکاتور MACD

مرتبط : پیپ چیست ؟ آشنایی با روش محاسبه و مفهوم پیپ در فارکس

معامله گران اغلب از اندیکاتور MACD بعنوان یک اندیکاتور اولیه در استراتژی معاملاتی خود استفاده می کنند. از طرفی دیگر شما می توانید از این اندیکاتور فارکس برای پیدا کردن نقاط احتمالی تایید یا تغییر روند بازار استفاده کنید.

مزایا و محدودیت های MACD

مزایامحدودیت ها
شناسایی روندماهیت تاخیری
تایید حرکت (مومنتوم)سیگنال های کاذب در بازارهای متزلزل
سیگنال های واگرایینبود سطوح خرید و فروش افراطی
تطبیق پذیریحساسیت به نوسانات

واگرایی میانگین متحرک همگرایی (MACD) نیز یکی از بهترین اندیکاتورهای فارکس است که بینش هایی را در مورد روندها، حرکت و برگشت های بالقوه ارائه می دهد. تطبیق پذیری آن، آن را برای سبک های مختلف معاملاتی مناسب می کند. با این حال، معامله گران باید از ماهیت عقب ماندگی و پتانسیل سیگنال های نادرست، به ویژه در بازارهای متلاطم آگاه باشند. ترکیب MACD با سایر اندیکاتورها و در نظر گرفتن زمینه بازار گسترده تر، اثربخشی آن را در هدایت تصمیمات معاملاتی افزایش می دهد.

بولینجر بندز – Bollinger Bands

آقای جان بولینجر کسی بود که برای اولین بار این اندیکاتور فارکس را معرفی کرد. اساس اندیکاتور بولیجر بندز یا Bollinger Bands هم میانگین متحرک است. شاید اینجا باشد که بیشتر متوجه اهمیت میانگین متحرک شده باشید.

وقتیکه به این اندیکاتور فارکس نگاه می کنید متوجه می شوید که سه خط که دوتای آنها احراف معیار  استاندارد در صعود و نزول و یکی از آنها یک میانگین متحرک کلاسیک در وسط است وجود دارد. استفاده از باندهای بولینجر بسیار ساده است و می تواند یک اندیکاتور فارکس مطمئن در هنگام تصمیم گیری باشد.

بهترین اندیکاتورهای فارکس -باندهای بولینگر
بهترین اندیکاتورهای فارکس – نمایی از Bollinger Bands

خط های بالایی و پایینی در اندیکاتور باندهای بولینگر به صورت سطوح حمایت و مقاومت واکنش گر عمل می کنند. هر تغییر جهت یا شکستی برروی این سطوح می تواند نقاط ورود و خروج احتمالی را به شما نشان دهد.

وقتیکه یک کندل در بالا یا پایین خط میانی بسته می شود به شما این سیگنال را می دهد که احتمالا سطح بعدی در حال تست شدن است.

مزایا و معایب باندهای بولینگر

مزایامحدودیت ها
اندازه گیری نوساناتاختلال در بازارهای جانبی
شناسایی روندنشان ندادن جهت روند خاص
شرایط خرید و فروش بیش از حدسازگاری با تغییرات نوسان
الگو شناسیبرای دوره های با نوسان کم مناسب نیست

باندهای بولینگر بینش ارزشمندی را در مورد نوسانات، شناسایی روند و شرایط بیش از حد خرید/فروش بیش از حد ارائه می دهند. معامله گران از توانایی خود در تجسم شرایط بازار و نقاط معکوس بالقوه سود می برند. با این حال، محدودیت‌ها، مانند پتانسیل سیگنال‌های نادرست در بازارهای جانبی و فقدان اطلاعات جهت روند، اهمیت استفاده از باندهای بولینگر را در ارتباط با سایر ابزارهای تحلیل تکنیکال برجسته می‌کند.

با درک مزایا و محدودیت‌های یکی از بهترین اندیکاتورهای فارکس، معامله‌گران می‌توانند باندهای بولینگر را به صورت استراتژیک برای بهبود فرآیند تصمیم‌گیری کلی خود مستقر کنند.

Stochastic

اندیکاتور Stochastic یکی از متداول ترین اندیکاتورهای تکانه ای یا Momentum است که در اوایل دهه 1950 میلادی معرفی شد. هدف اصلی از این نشانگر، شناسایی ناحیه های فروش و یا خرید افراطی است. معامله گران در استراتژی های خود اغلب به دنبال نقاطی برای بستن معامله و گرفتن سود می گردند. بنابراین این اندیکاتور فارکس به آنها کمک می کند تا این نواحی را شناسایی کنند.

بهترین اندیکاتورهای فارکس - معرفی 10 اندیکاتور برای دریافت سیگنال فارکس
بهترین اندیکاتورهای فارکس – نمایی از اندیکاتور Stochastic

اندازه این اندیکاتور فارکس بین 0 تا 100 متغییر است. اگر قیمت بالای سطح 70 در حال حرکت باشد یعنی در نقطه خرید افراطی قرار داریم و احتمالا روند به سمت نزولی تغییر مسیر خواهد داد. در نقطه مقابل اگر قیمت زیر سطح 30 در حال حرکت باشد یعنی در نقطه فروش افراطی قرار داریم  و احتمالا در مسیر تغییر روند به سمت صعودی خواهیم بود. همچنین معامله گران می توانند از اندیکاتور Stochastic برای شناسایی نقاط تقاطع بین خط D% و K% نیز استفاده نمایند. این اندیکاتور برای خرید و فروش های روزانه بسیار مناسب است.

مزایا و محدویت های Stochastic

مزایامحدودیت ها
شرایط خرید و فروش بیش از حدسیگنال های غلط در روندهای قوی
تایید حرکت (مومنتوم)ماهیت تاخیری
سیگنال های واگراییبرای شناسایی روند مناسب نیست
تطبیق پذیریحساسیت به نوسانات بازار

نوسانگر Stochastic ابزار ارزشمندی برای معامله گران است که بینش هایی را در مورد شرایط خرید و فروش بیش از حد، حرکت و واگرایی های بالقوه ارائه می دهد. تطبیق پذیری آن، آن را برای سبک های مختلف معاملاتی مناسب می کند. با این حال، معامله‌گران باید از محدودیت‌های آن، از جمله پتانسیل سیگنال‌های نادرست در روندهای قوی و ماهیت عقب ماندگی آن آگاه باشند. ترکیب نوسانگر تصادفی با سایر اندیکاتورهای فنی و در نظر گرفتن زمینه گسترده تر بازار، اثربخشی آن را در هدایت تصمیمات معاملاتی افزایش می دهد.

اندیکاتور ایچیموکو

اندیکاتور Ichimoku Kinko Hyo یک نشانگر معاملاتی است که به تنهایی می تواند به استراتژی معاملاتی شما سروسامان بدهد.

این اندیکاتور فارکس از عناصر متعددی تشکیل شده است که با استفاده از آنها می توانید تمام جنبه های بازار را شناسایی کنید. اولین عنصر این اندیکاتور Kumo Cloud است که راهنمایی برای درک کلیت بازار است. اگر قیمت در پایین سطح Kumo Cloud در حال معامله است نشانگر این است که روند کلی نزولی است و اگر در بالای این سطح باشد یعنی روند کلی صعودی است.

بهترین اندیکاتورهای فارکس - معرفی 10 اندیکاتور برای دریافت سیگنال فارکس
بهترین اندیکاتورهای فارکس – ابر ایچیموکو

از طرفی دیگر دو عنصر دیگر این اندیکاتور به نام های Tenkan Sen و Kijun Sen هستند که مبنای آنها نیز میانگین متحرک است. این دو خط با تغییر قیمت ها تغییر می کنند و هر شکستی برروی آنها می تواند به شما نقاط ورود و خروج معتبری را نمایش دهد.

در نگاه اول این اندیکاتور فارکس بسیار پیچیده بنظر میرسد. اما پس از یادگیری آن متوجه میشوید که کارایی این اندیکاتور نه تنها در بازار فارکس بلکه برای تحلیل تکنیکال دیگر بازارهای مالی بسیار ارزشمند و کاربردی است. بنابراین سعی کنید که این اندیکاتور فارکس که پیچیدگی های بخصوصی دارد را یاد بگیرید تا یک قدم از دیگر تریدرها جلوتر باشید.

مزایا و محدویت های ایچیموکو

مزایامحدودیت ها
تحلیل روند جامعپیچیدگی برای مبتدیان
سطوح حمایت و مقاومت پویاماهیت تاخیری
سیگنال های شفاف برای تغییر روندکاربرد محدود در بازارهای جانبی
اندیکاتور تصویری واحد و جامعتفسیرهای متفاوت از سیگنال ها

Ichimoku Cloud یک ابزار تحلیل تکنیکی قدرتمند و همه کاره است که دید جامعی از روندهای بازار و نقاط معکوس بالقوه ارائه می دهد. در حالی که پیچیدگی و ماهیت عقب مانده آن ممکن است چالش هایی را به خصوص برای مبتدیان ایجاد کند، توانایی آن در ادغام چندین شاخص در یک نمایش بصری واحد، آن را به یک دارایی ارزشمند برای معامله گران با تجربه تبدیل می کند.

برای استفاده از مزایای کامل Ichimoku Cloud، معامله گران باید برای درک اجزای آن وقت بگذارند و استفاده از آن را همراه با سایر ابزارهای تحلیل تکنیکال برای یک رویکرد جامع به تحلیل بازار در نظر بگیرند. این اندیکاتور به واقعیت از بهترین اندیکاتورهای فارکس برای معامله گران است که سیگنال های بسیار خوبی می دهد.

اندیکاتور فیبوناچی

اندیکاتور فیبوناچی Retracement و Extension که قبلا هم درباره آن پست داشته ایم، یکی از دقیق ترین ابزارها برای شناسایی جهت بازار است. اساسی ترین قسمت ابزار فیبوناچی نسبت طلایی 1.618 است که قبلا در مدرسه نیز با آن  آشنا شده ایم. اما در بازار فارکس، معامله گران از این نسبت برای شناسایی نواحی شکست یا تغییر روند برای ورود یا بستن معامله و کسب سود هستند.

اگر قیمت در یک روندی تغییر کند، به سمت 61.8% Fibonacci Retracement اصلاح شود و یک وارونگی در بازار داشته باشیم، قیمت احتمالا تا 161.8% Fibonacci Extension ادامه پیدا می کند باعث تغییر پایه فعلی و حرکت آن می شود.

بهترین اندیکاتورهای فارکس - معرفی 10 اندیکاتور برای دریافت سیگنال فارکس
بهترین اندیکاتورهای فارکس – سطوح فیبوناچی

همچنین با توجه به رفتار بازار و تکانه ها یا momentum سطوح دیگری از فیبوناچی نیز مانند 23.6% ، 38.2% ، 50.0% ، 88.6% ، 127.0% ، 261.8% وغیره نیز وجود دارند. برای درک بهتر از اندیکاتور فیبوناچی، پست ما به نام تئوری فیبوناچی چیست را مطالعه کنید.

مزایا و محدویت های فیبوناچی

مزایامحدودیت ها
شناسایی سطوح پشتیبانی و مقاومت بالقوهمشروط به ذهنیت معامله گر
همسویی با روانشناسی بازارفقدان قدرت پیش بینی
نقاط ورود و خروج مشخصاستفاده بیش از حد و تعصب زیاد به آن
قابلیت کاربرد در بازه های زمانی مختلفبرای همه شرایط بازار مناسب نیست

فیبوناچی اصلاح و سطوح گسترش ابزارهای ارزشمندی برای تحلیل تکنیکال هستند که اطلاعات زیادی را در مورد مناطق بالقوه بازگشت و ادامه به معامله گران ارائه می دهند. تطبیق پذیری آنها در بازه های زمانی مختلف و همسویی با روانشناسی بازار باعث محبوبیت آنها در بین معامله گران شده است. با این حال، ذهنیت در انتخاب آنها و نیاز به تأیید سایر شاخص ها اهمیت استفاده از سطوح فیبوناچی را به عنوان بخشی از یک استراتژی معاملاتی جامع برجسته می کند.

معامله گران باید به محدودیت های خود توجه داشته باشند و ابزارهای فیبوناچی را با احتیاط در ارتباط با سایر روش های تحلیل تکنیکال به کار گیرند. فیبوناچی اصلاحی از بهترین اندیکاتورهای فارکس بشمار می رود.

اندیکاتور ATR

اندیکاتور میانگین محدود واقعی – Average True Range نشانگر میزان نوسانات در یک جفت ارز است. در بازار فارکس، اندازه گیری نوسانات بسیار مهم است زیرا نشانگری برای تغییر حرکات بازار است.

در تمام بازارهای مالی، افزایش میزان نوسانات نشان از تغییر جهت بازار و کاهش این نوسانات بیانگر تایید روند بازار دارد. بنابراین آشنایی با این اندیکاتور فارکس به شما کمک می کند تا مسیر بازار را شناسایی کنید.

بهترین اندیکاتورهای فارکس - معرفی 10 اندیکاتور برای دریافت سیگنال فارکس
بهترین اندیکاتورهای فارکس – نمایی از ATR

وقتی اندیکاتور ATR یا Average True Range در پایین قرار دارد یعنی نوسانات کم هستند و تاییدی بر روند بازار است. در مقابل وقتیکه نوسانات بالا می رود این اندیکاتور به سمت بالا حرکت می کند. اندیکاتور ATR در لیست 10 اندیکاتور فارکس جایگاه ویژه ای دارد زیرا استفاده از آن میتواند به معاملات نظم خوبی بدهد.

مزایا و محدویت های ATR

مزایامحدودیت ها
اندازه گیری نوساناتماهیت تاخیری
تنظیم سطوح توقف ضرر و برداشت سودعدم ارائه اطلاعات جهت
مدیریت ریسکوابستگی به داده های تاریخی
سازگاری با بازه های زمانی مختلفمحدود در شناسایی تغییر روندها

میانگین محدوده واقعی (ATR) از بهترین اندیکاتورهای فارکس برای اندازه گیری نوسانات بازار و تقویت استراتژی های مدیریت ریسک است. سازگاری آن با بازه های زمانی مختلف، آن را به ابزاری همه کاره برای معامله گران تبدیل می کند. با این حال، معامله گران باید از ماهیت عقب ماندگی آن و نیاز به اندیکاتورهای تکمیلی برای ارائه اطلاعات جهت دار و شناسایی تغییرات احتمالی روند آگاه باشند. با درک مزایا و محدودیت های ATR، معامله گران می توانند آن را به طور موثر در رویکرد کلی معاملات خود ادغام کنند و در شرایط مختلف بازار تصمیمات آگاهانه تری بگیرند.

Parabolic SAR

اندیکاتور Parabolic SAR روند بازار در یک جفت ارز را نشان می دهد. اگر قیمت بالایParabolic SAR باشد یعنی روند کلی صعودی است. همچنین اگر قیمت زیر SAR باشد یعنی روند کلی نزولی است.

بهترین اندیکاتورهای فارکس - معرفی 10 اندیکاتور برای دریافت سیگنال فارکس
بهترین اندیکاتورهای فارکس – Parabolic SAR

معامله گران از این اندیکاتور برای شناسایی روند کلی استفاده می کنند. همچنین عدم قبول بازار از این اندیکاتور نیز می تواند نقاط ورود و خروج احتمالی را برای شما نمایان کند.

مزایا و محدویت های Parabolic SAR

مزایامحدودیت ها
شناسایی روندسیگنال غلط در بازارهای جانبی
ساده برای استفادهحساسیت به نویز بازار
سطوح توقف ضرر پویابرای بازارهای رنج (محدوده) ایده آل نیست
سیگنال های معکوس روندتاخیر در اعلام تغییر روند

اندیکاتور Parabolic SAR یک ابزار ارزشمند برای شناسایی روند و مدیریت پویا توقف ضرر است. سادگی آن را برای معامله گران در دسترس قرار می دهد، اما حساسیت آن به نویز بازار و سیگنال های غلط بالقوه در بازارهای جانبی نیاز به بررسی دقیق و تأیید با سایر شاخص ها دارد. معامله‌گران بیشترین سود را از Parabolic SAR می‌برند که به عنوان بخشی از استراتژی معاملاتی جامع مورد استفاده قرار گیرد و آن را با سایر ابزارهای تحلیل تکنیکال برای یک فرآیند تصمیم‌گیری قوی‌تر ترکیب کند. این اندیکاتور نیز در لیست بهترین اندیکاتورهای فارکس ما قرار دارد.

مرتبط : بهترین سایت های خبری برای انجام بهینه معاملات فارکس – اخبار فارکس

پیوت پوینت

آخرین اندیکاتور در لیست 10 اندیکاتور فارکس یکی از مهمترین آنها است. اندیکاتور پیوت پوینت سطح عرضه و تقاضا در بازار را نشان میدهد. اگر قیمت به سطح پیوت پوینت برسد، یعنی عرضه و تقاضای یک جفت ارز یا دارایی یکسان و متناسب است.

اگر قیمت به سمت بالای پیوت پوینت حرکت کند، یعنی تقاضا برای یک جفت ارز بالاست و در مقابل اگر نرخ به پایین سطح پیوت پوینت حرکت کند یعنی عرضه برای یک جفت ارز بالاست.

بهترین اندیکاتورهای فارکس - معرفی 10 اندیکاتور برای دریافت سیگنال فارکس
بهترین اندیکاتورهای فارکس – نمایی از پیوت پوینت ها

در بازارهای مالی قیمت ها تمایل به حرکت به سمت نقطه تعادل دارند. لذا اندیکاتور پیوت پوینت می تواند نقاط احتمالی ورود و خروج را در صورت عدم قبول بازار با این اندیکاتور بدهد. برای آشنایی بیشتر با این ابزار فارکس پست ما درباره پیوت پوینت چیست را مطالعه نمایید.

مزایا و محدویت های پیوت پوینت ها

مزایامحدودیت ها
معکوس قیمت و شاخص های ادامهحساسیت به شرایط بازار
سطوح قیمت عینیفقدان اطلاعات جهت
سادگی و سهولت استفادهسطوح استاتیک
قابلیت اجرا در بازه های زمانی مختلفاستفاده بیش از حد و تعصب زیاد به آن

پیوت پوینت ها یک روش ساده و پذیرفته شده برای شناسایی سطوح حمایت و مقاومت بالقوه در بازار ارائه می دهد. معامله‌گران از سادگی و عینی بودن آنها سود می‌برند، اما باید با احتیاط و همراه با سایر شاخص‌ها برای توضیح محدودیت‌هایشان استفاده شود. درک حساسیت نقاط محوری به شرایط بازار و ترکیب آنها با یک استراتژی معاملاتی جامع، اثربخشی آنها را در کمک به تصمیم گیری افزایش می دهد.

برای آشنایی بیشتر با روش های تحلیل تکنیکال و بهترین اندیکاتورهای فارکس، ویدئوهای آموزشی کانال یوتیوب تجارت آفرین را دنبال کنید.

آیا تنها این 10 اندیکاتور فارکس؟

استفاده از این 10 اندیکاتور فارکس برای انجام معاملات بسیار حیاتی است. چه مبنای معاملات شما تحلیل تکنیکال و چه تحلیل فاندامنتال باشد، استفاده از این اندیکاتورها می تواند کمک شایانی به موفقیت معاملاتتان کند. استفاده از هر کدام از این 10 اندیکاتور فارکس بستگی به استراتژی معاملات شما دارد. اغلب معامله گران از چند اندیکاتور و به طور همزمان برای تصمیم گیری های خود استفاده می کنند تا شانس خود را برای کسب سود در بازار فارکس افزایش دهند.

با وجود اینکه این 10 اندیکاتور، مهمترین اندیکاتورهای بازار فارکس هستند ولی کافی نیستند. معامله گران موفق در کنار اندیکاتورها از الگوهای چارت و الگوهای شمع برای پیش بینی بازار استفاده می کنند. اگر قصد ورود به فارکس و انجام معاملات جفت ارزها را دارید، این نکته را فراموش نکنید که، بازار فارکس بسیار پر ریسک است. برای موفقیت در ترید کردن باید با عوامل زیادی به غیر از اندیکاتورها آشنا شوید.

بهترین ترکیب اندیکاتورهای فارکس

برای بهترین ترکیب «بهترین اندیکاتورهای فارکس»، پاسخ یکسانی وجود ندارد، زیرا تا حد زیادی به سبک معاملاتی، ترجیحات و شرایط خاص بازار بستگی دارد. با این حال، معامله گران اغلب از ترکیبی از شاخص ها برای به دست آوردن دید جامع تری از بازار استفاده می کنند. در اینجا یک ترکیب پیشنهادی ما وجود دارد:

تایید روند

  • اندیکاتورها: میانگین متحرک (SMA/EMA)، MACD، سهمی SAR.
  • دلیل: روند غالب را با استفاده از میانگین متحرک تأیید کنید. MACD می تواند تأیید حرکت را ارائه دهد، در حالی که Parabolic SAR به شناسایی نقاط برگشت بالقوه کمک می کند.

نوسانات و نقاط ورود/خروج

  • اندیکاتورها: باندهای بولینگر، میانگین محدوده واقعی (ATR).
  • دلیل: باندهای بولینگر می توانند به شناسایی نوسانات و نقاط برگشت بالقوه کمک کنند، در حالی که ATR به تنظیم سطوح توقف ضرر و سود برداشتی مناسب کمک می کند.

شرایط بیش از حد خرید/فروش بیش از حد

  • اندیکاتورها: شاخص قدرت نسبی (RSI)، نوسانگر تصادفی(Stochastic).
  • دلیل: شرایط خرید و فروش بیش از حد را برای پیش‌بینی معکوس‌های احتمالی شناسایی کنید. به دنبال سیگنال های واگرایی برای هشدارهای اولیه باشید.


پشتیبانی/مقاومت و تغییر روند

  • اندیکاتورها: فیبوناچی اصلاحی/اکسپوتنشیال، پیوت پوینت ها، ابر ایچیموکو.
  • دلیل: از ابزارهای فیبوناچی برای شناسایی سطوح پشتیبانی/مقاومت پویا استفاده کنید. پیوت پوینت ها سطوح عینی را ارائه می دهند، در حالی که ابر ایچیموکو یک نمای کلی از روندها و معکوس های بالقوه ارائه می دهد. این ترکیبی از بهترین اندیکاتورهای فارکس است.


به یاد داشته باشید، بسیار مهم است که از بارگذاری بیش از حد نمودار با اندیکاتورهای زیاد اجتناب کنید، زیرا این امر می تواند منجر به فلج کردن تجزیه و تحلیل شود. نکته کلیدی یافتن تعادل و استفاده از اندیکاتورهایی است که مکمل یکدیگر باشند. علاوه بر این، هنگام انتخاب و ترکیب اندیکاتورها، شرایط بازار، چارچوب های زمانی و اهداف خاص استراتژی معاملاتی خود را در نظر بگیرید. همیشه قبل از تصمیم گیری در مورد معاملات، مدیریت ریسک را تمرین کنید و سیگنال ها را با چند مورد از بهترین اندیکاتورهای فارکس تأیید کنید.

مرتبط : بهترین بروکرهای فارکس – بررسی بروکرهای برتر فارکس


بهترین اندیکاتورهای فارکس – معرفی 10 اندیکاتور برای دریافت سیگنال فارکس


تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید