فارکس

اصطلاحات فارکس – مهمترین اصطلاحات فارکس که هر معامله گری باید بداند

اصطلاحات فارکس – 8 اصطلاح فارکس که هر معامله گری باید بداند

در بازار فارکس اصطلاحات و کلمات غیرمعمولی وجود دارد که در ابتدا کمی باعث سردرگمی افراد تازه کار می شود. آشنایی و یادگیری اصطلاحات فارکس برای انجام معاملات ضروری است. این واژه ها در بین معامله گران فارکس رایج است از آنها می توانید در تمام مراحل معاملات فارکس استفاده نمایید.

در اینجا می خواهیم شما را با تعدادی از مهم ترین اصطلاحات فارکس که در هر معامله به آن نیاز دارید آشنا کنیم و در مورد هر کدام از آنها کمی توضیح دهیم.

مرتبط : آموزش قدم به قدم متاتریدر – همه چیز در مورد متاتریدر

اصطلاحات اولیه فارکس

Currency Pair

به فارسی : جفت ارز

توضیح : جفت ارز به نرخ دو ارز در مقابل یکدیگر گفته می شود که ارزش یک ارز در برابر دیگری اعلام می شود.

اطلاعات بیشتر: امروزه 180 ارز ( Currency ) شناخته شده در 195 کشور جهان مورد استفاده قرار می گیرد. بعنوان یک معامله گر یا تریدر فارکس، می توانیم پس از تجزیه و تحلیل بازار ارزها، یک ارز مشخص را در مقابل ارزی دیگر معامله کنیم.

در واقع عملی که ما در هنگام ترید ( معامله ) انجام می دهیم شناسایی عملکرد آینده یک ارز در مقابل یک ارز دیگر و کسب در آمد از نوسانات آنها می باشد.
زمانی که قصد معامله دارید متوجه مشوید که ارزها به صورت دوتایی یا جفتی ارائه می شوند. برای مثال از مهمترین جفت ارز یعنی EUR/USD مثالی می زنیم. به هر کدام از این دوتایی ها یک جفت ارز گفته میشود.
جفت ارز از مهمترین اصطلاحات فارکس بشمار میرود که باید همیشه توسط معامله گران استفاده میشود.

اگر شما می خواهید EUR ( یورو ) را در مقابل USD ( دلار امریکا )  خریداری کنید، باید از قبل از طریق تحلیل تکنیکال یا تحلیل فاندامنتال به این نتیجه رسیده باشید که EUR عملکرد بهتر و قویتری نسبت به USD خواهد داشت.

Major Pairs

به فارسی : جفت ارزهای اصلی یا ماژور

توضیح : جفت ارزهایی که بیشترین معاملات فارکس را به خود اختصاص میدهند. در جفت ارزهای ماژور یکی از ارزها حتما USD است.

اطلاعات بیشتر : وقتی می خواهید اصطلاحات فارکس را یاد بگیرید باید از جفت های اصلی یا ماژور مطلع باشید. مهمترین ارز معاملاتی فارکس USD است که 7 ارز مهم دیگر در کنار آن 8 ارز اصلی را تشکیل می دهد. این 7 ارز عبارتند از EUR، CAD، GBP، CHF، JPY، AUD و NZD.

اصطلاحات فارکس - جفت ارز

چنانچه می خواهید با تمام واحد پول ها و نماد ثبت شده آنها آشنا شوید به شما پیشنهاد میکنم که پست زیرا را مطالعه نمایید.

مرتبط : لیست واحد پول کشورهای مختلف و نماد بین المللی آنها

Cross Pairs – Minors

به فارسی : جفت ارزهای فرعی، کراس یا مینور

توضیح : به جفت ارزهایی که در آن USD وجود نداشته باشد جفت ارز کراس گفته می شود. نوسان این جفت ارزها اغلب بیشتر از جفت های اصلی یا ماژور می باشد. برای مثال می توان به GBP/AUD و یا EUR/CAD اشاره کرد.
اطلاعات بیشتر: جفت ارزهای فرعی اغلب نوسانات بالاتری را نسبت به جفت ارزهای ماژور تجربه میکنند و به اصطلاح ثبات کمتری دارند.

Exotics Pairs

به فارسی : جفت ارزهای نامتعارف

توضیح : به جفت ارزهایی که در آن ارزهای کشورهای در حال توسعه وجود دارد، جفت ارزهای نامتعارف گفته میشود.

اطلاعات بیشتر: به برخی از ارزهای غیرنامتعارف و تا حدی ناشناس جفت ارز Exotics گفته می شود. این جفت ارزها بسیار پرنوسان هستند. از نمونه این ارزهای غیر متعارف می توان به Rand آفریقای جنوبی و Zloty لهستان اشاره کرد.

Base Currency

به فارسی : ارز پایه

توضیح : ارز اول که در سمت چپ یک جفت ارز قرار میگیرد.

اطلاعات بیشتر: ارز پایه، ارز اول در یک جفت ارز است. برای مثال در جفت ارز EUR/USD ارز پایه EUR یا یورو است. در یک نرخ دهی اندازه ارز پایه همیشه 1 واحد است.

Quote Currency

به فارسی : ارز مظنه، متقابل

توضیح : ارز دوم که در سمت راست یک جفت ارز قرار میگیرد.

اطلاعات بیشتر : اگر دوباره به مثال EUR/USD نگاه کنیم، ارز متقابل USD یا دلار امریکا است. زمانی که نرخ را میخوانیم در واقع نرخ ارز متقابل در مقابل 1 واحد از ارز پایه را میبینیم. مقدار ارز متقابل همیشه متغییر است. نرخ یک جفت ارز همواره بر اساس نرخ ارز مظنه اعلام میشود.

Leverage

به فارسی : لوریج ، اهرم

توضیح : پولی که تریدر یا معامله گر از بروکر خود قرض میگیرد تا با آن بتواند معامله انجام دهد.

اطلاعات بیشتر : ترید کردن با اهرم یا لوریج به معامله گر این اجازه را می دهد که با موجودی کمتر معاملات بزرگتری انجام دهد. استفاده از لوریج به تریدر کمک می کند که در صورت شناسایی یه موقعیت خوب برای معامله یک جفت ارز، ارز دیجیتال و غیره، حتی بدون داشتن سرمایه کافی اولیه، معامله قابل توجهی انجام دهد. اما فراموش نکنید که استفاده از اهرم، ریسک معاملات را بالا می برد.

برای مثال از یکی از جفت ارزهای اصلی برای نشان دادن عملکرد اهرم استفاده می کنیم. فرض کنید که شما می خواهید 1 لات (100.000 واحد) از GBP/USD معامله کنید. بدون استفاده از اهرم باید حدود 130.000 دلار امریکا برای انجام این معامله اختصاص دهید. اما با استفاده از اهرم 1/500 تنها نیاز دارید که 260 دلار امریکا در حساب خود داشته باشید تا این معامله صورت گیرد. بقیه این پول را می توانید از بروکر خود قرض کنید. محاسبه ریاضی آن به این شکل است :

130,000 / 500 = $260

در این مثال شما با استفاده از اهرم 1 به 500 به ازای هر 1 دلار خود 500 دلار از بروکر اعتبار می گیرید.

اصطلاحات فارکس - لوریج
معرفی بروکر فارکس

Margin

به فارسی : مارجین ، حاشیه

توضیح : مارجین بخشی از موجودی حساب شما است که بروکر فارکس از موجودی حساب شما کنار می گذارد تا معامله شما باز بماند و اطمینان حاصل شود که می توانید ضرر احتمالی معامله را پوشش دهید.

اطلاعات بیشتر : مارجین بیشتر به تریدر این اجازه را می دهد که معاملاتی با حجم بالاتری انجام دهد. وقتی که شما تنها با مارجین معامله می کنید یعنی تمام ارزش یک معامله را در حساب خود موجود دارید و از لوریج استفاده نمیکنید.

Bid Price

به فارسی : قیمت عرضه ، پیشنهادی

توضیح : قیمت عرضه یا BID نشان دهنده قیمتی که بازارساز/بروکر مایل به خرید جفت ارز است.

اطلاعات بیشتر : به عبارت دیگر Bid قیمتی است که شما میتوانید یک جفت ارز را در آن قیمت فروش انجام دهید. قیمت عرضه یا Bid همواره از قیمت تقاضا Ask پایین تر است. به این معنی که بروکر همواره کمی ارزان تر از آنچه یک جفت ارز را میفروشد حاضر به خرید آن است.

Ask Price

به فارسی : قیمت تقاضا، درخواستی

توضیح : قیمت درخواستی یا ASK نشان دهنده قیمتی که بازارساز/بروکر مایل به فروش جفت ارز است.

اطلاعات بیشتر : به عبارت دیگر Ask قیمتی است که شما میتوانید یک جفت ارز را در آن قیمت به فروش برسانید. تقاضا یا ASK همیشه از قیمت BID یا عرضه بالاتر است. به این معنی که بروکر همواره کمی گران تر از قیمت خرید قیمت فروش خود را نرخ گذاری میکند.

Spread

به فارسی : اسپرد

توضیح : تفاوت بین قیمت خرید و فروش یا نرخ های Bid و Ask را اسپرد میگویند.

اطلاعات بیشتر : اسپرد درآمد اصلی بروکر فارکس از معاملات است. میزان اسپرد بین بروکرهای متفاوت است و یکی از معیارهای اصلی انتخاب یک کارگزار فارکس توسط تریدرها میباشد.

Long

به فارسی : لانگ، خرید

توضیح : . لانگ کردن یعنی موقعیت خرید باز کردن و زمانی انجام می شود که معامله گر انتظار افزایش قیمت دارد.

اطلاعات بیشتر : زمانیکه یک تریدر یک جفت ارز را به اصطلاح لانگ (long) می کند یعنی ارز اول را میخرد و ارز دوم را می فروشد. برای مثال فرض کنید که در جفت ارز AUD/USD شما لانگ می کنید یا موقعیت خرید باز می کنید. در این مثال یعنی شما دلار استرالیا را خرید کرده اید و در مقابل دلار امریکا فروخته اید.

Short

به فارسی : شورت، فروش

توضیح : شورت کردن یعنی موقعیت فروش باز کردن و زمانی انجام میشود که معامله گر انتظار کاهش قیمت دارد.

اطلاعات بیشتر : اصلاح شورت کردن(Short) دقیقا مخالف لانگ است. یعنی شما موقیت فروش باز میکنید و توقع دارید که قیمت کاهش یابد. در مثالAUD/USD وقتیکه شما شورت می کنید یعنی دلار استرالیا را فروخته اید و دلار امریکا را خریده اید زیرا انتظار دارید که دلار امریکا در مقابل دلار استرالیا تقویت شود و نرخ این جفت ارز پایین بیاید.

حتما بخوانید : کسب درآمد از فارکس به زبان ساده

Pip

به فارسی : پیپ

توضیح : پیپ کوچکترین واحد معاملاتی در یک جفت ارز می باشد که از آن برای اندازه گیری میزان تغییرات قیمت استفاده می شود.

اطلاعات بیشتر : پیپ یا Pip که مخفف Percentage In Point است، رقم چهارم بعد از اعشار یک نرخ اعلام شده در اغلب جفت ارزهای فارکس می باشد. در برخی از جفت ارزها مانند USD/JPY پیپ رقم دوم بعد از اعشار است.

مرتبط : چگونه در بازار فارکس معامله کنیم و حساب فارکس باز کنیم ؟

Lot

به فارسی : لات

توضیح : واحد اندازه گیری میزان معاملات در فارکس.

اطلاعات بیشتر : هر لات در معاملات فارکس معادل ۱۰۰٫۰۰۰ واحد از ارز پایه در یک جفت ارز می باشد. برای مثال اگر می خواهید جفت ارز EUR/USD را خرید کنید، اندازه هر لات یعنی ۱۰۰٫۰۰۰ دلار امریکا. زیرا در اینجا ارز پایه دلار است. حالا فرض کنید که می خواهید ۱ لات EUR/GBP خرید کنید. در این صورت شما ۱۰۰٫۰۰۰ پوند خرید می کنید.

هر ۱ پیپ استاندارد در جفت ارز EUR/USD معادل ۱۰ دلار امریکا است. به عبارت دیگر اگر شما در این معامله ۱۰ پیپ سود کسب کنید یعنی ۱۰۰ دلار امریکا سود کسب کرده اید. لات های دیگری نیز در بازار وجود دارد مانند لات طلا، لات نفت، لات بیت کوین و غیره که اندازه های آنها متفاوت با لات های جفت ارزها می باشد.

Bullish

به فارسی : بولیش ، گاوی

توضیح : زمانیکه نرخ در حال افزایش است. احساسات مثبت در یک بازار را گاوی میگویند.

اطلاعات بیشتر : ساده ترین راه برای بخاطر سپردن بازار گاوی این حقیقت است که گاوها شاخ دارند و وقتیکه تحریک می شوند همه چیز را با شاخ هایشان به سمت بالا پرت می کنند – بازار بالا می رود.

Bearish

به فارسی : بریش ، خرسی

توضیح : زمانیکه نرخ در حال کاهش است. احساسات منفی در یک بازار را خرسی میگویند.

اطلاعات بیشتر : هنگامیکه خرس ها تحریک می شوند، روی پاهای عقب خود قرار می گیرند و همه چیز را با دستشان به سمت پایین می کوبند – قیمت ها کاهش می یابند.

بازار خرسی و بازار گاوی

اصطلاحات فارکس سطح کاربردی

Technical Analysis

به فارسی : تحلیل تکنیکال ، تحلیل فنی

توضیح : بررسی چارت ها و حرکت قیمت ها برای پیش‌بینی اینکه جفت ارز در آینده به کدام سمت حرکت می‌کند.

اطلاعات بیشتر : تحلیل تکنیکال بازار فارکس به قیمت های گذشته، حجم معاملات و روند موجود متکی است.

Fundamental Analysis

به فارسی : تحلیل فاندامنتال ، تحلیل بنیادی

توضیح : بررسی داده های اقتصاد کلان و اقتصاد خرد برای پیش‌بینی اینکه جفت ارز در آینده به کدام سمت حرکت می‌کند.

اطلاعات بیشتر : معامله گرانی که از این نوع تجزیه و تحلیل استفاده می کنند معمولاً تأثیرات تغییرات اقتصادی بزرگتر را بر ارزش جفت ارزها می سنجند.

Gap

به فارسی : گپ ، شکاف

توضیح : شکاف زمانی اتفاق می‌افتد که قیمت یک جفت ارز بالاتر یا پایین‌تر از قیمت بسته شدن روز معاملاتی قبل باز می‌شود.

اطلاعات بیشتر : این اتفاق اغلب در اولین سشن معاملاتی بعد از تعطیلات آخر هفته رخ میدهد .

Take Profit

به فارسی : کسب سود ، قیمت هدف

توضیح : نوعی سفارش تاخیری است، که برای بستن یک معامله سودآور، پس از رسیدن بازار به قیمت مشخصی قرار می گیرد.

اطلاعات بیشتر : سفارش Take Profit که قیمت هدف یک معامله را مشخص میکند، در جهت پیش بینی قیمت معامله گر قرار داده میشود.

Stop Loss

به فارسی : حد ضرر، توقف ضرر

توضیح : نوعی سفارش تاخیری است که برای بستن یک معامله بمنظور محدود کردن زیان معامله استفاده میشود. این نوع سفارش در جهت مخالف پیش بینی معامله گر قرار داده میشود.

اطلاعات بیشتر : سفارشات توقف ضرر یا Stop Loss برای محدود کردن ریسک، یا برای محافظت از بخشی از سود موجود در یک معامله انجام می شود. این اصطلاح فارکس را حتما یاد بگیرید و روش استفاده از آن را بیاموزید. توقف ضرر یکی از مهمترین ابزار مدیریت سرمایه در بازار فارکس و یکی از پرکاربردترین اصطلاحات فارکس است.

بخوانید و تماشا کنید : نحوه ورود به فارکس | راهنمای ثبت نام در فارکس + ویدیو

اطلاحات فارکس سطح معاملاتی

Risk Management

به فارسی : مدیریت ریسک ، مدیریت سرمایه

توضیح : شامل شناسایی، تجزیه و تحلیل، پذیرش و یا کاهش عدم قطعیت تصمیمات معاملاتی است.

اطلاعات بیشتر : از مهمترین ابزارهای مدیریت ریسک میتوان به دستور تاخیری حد ضرر اشاره کرد.

Hawkish

به فارسی : هاوکیش ، جنگ طلب ، شاهینی

توضیح : نگرش و رویکرد سخت گیرانه بانک مرکزی در مورد سیاست های پولی است که به معنی افزایش نرخ بهره با هدف کنترل تورم میباشد.

اطلاعات بیشتر : در چنین شرایطی بانک مرکزی در صدد مهار نرخ تورم و تشویق افراد به پس انداز کردن پول و دلسرد کردن آنها از دریافت وام است.

مقایسه Hawkish و Dovish

Dovish

به فارسی : داویش ، صلح طلب ، کبوتری

توضیح : نگرش و رویکرد تسهیل کننده بانک مرکزی در مورد سیاست های پولی است که به معنی کاهش نرخ بهره با هدف رونق بازار و رشد اقتصادی میباشد.

اطلاعات بیشتر : در چنین شرایطی بانک مرکزی درصدد تشویق افراد به دریافت وام و سرمایه گذاری در دارایی های کوتاه مدت و بلندمدت است. در چنین شرایطی احتمال وقوع تورم وجود دارد.

GDP

به فارسی : تولید ناخالص داخلی

توضیح : مجموع کل فعالیت های اقتصادی یک کشور و منعکس کننده سلامت کلی اقتصاد آن کشور است.

اطلاعات بیشتر : در تحلیل فاندامنتال بازار فارکس رصد کردن GDP به صورت مداوم صورت میگیرد.

Inflation 

به فارسی : تورم

توضیح : نرخ افزایش قیمت کالاها و خدمات در اقتصاد ملی/دولتی.

اطلاعات بیشتر : نرخ تورم می تواند جفت ارز فارکس و سایر دارایی های معامله شده را با کاهش یا افزایش ارزش آنها تحت تأثیر قرار دهد.

Interest Rates

به فارسی : نرخ بهره

توضیح : نرخی که بانک یا ارائه دهنده وام بعنوان بهره برای وام دادن پول از قرض گیرنده دریافت میکند.

اطلاعات بیشتر : به طور کلی، بانک های مرکزی سطوح نرخ های بهره را کنترل می کنند که برای قدرت یا ضعف یک ارز بسیار مهم است. نرخ‌های بهره می‌توانند بر ارزش ارزها تأثیر بگذارند، به‌عنوان مثال، دلار آمریکا به دلیل افزایش نرخ‌های بهره و کاهش عرضه توسط فدرال رزرو تمایل به افزایش دارد. بنابراین، معامله گران فارکس باید از نحوه تعیین نرخ بهره هر کشور در هنگام معامله یک جفت ارز خاص آگاه باشند، زیرا هر ارز دارای نرخ های بهره متفاوتی است که توسط بانک های مرکزی مختلف تعیین می شود.

CPI

به فارسی : شاخص قیمت مصرف کننده

توضیح : تغییر کلی قیمت مصرف کننده را در طول زمان بر اساس یک سبد کالا و خدمات نشان می دهد.

اطلاعات بیشتر : CPI یک شاخص اقتصادی مهم است که به طور منظم توسط اقتصادهای بزرگ منتشر می شود تا نگاهی اجمالی به رشد فعلی و سطوح تورم داشته باشد.

PMI 

به فارسی : شاخص مدیران خرید ، شامخ

توضیح :  شاخصی از قدرت نسبی صنعت تولید و خدمات است.

اطلاعات بیشتر : شاخص PMI برای تقسیم‌بندی شرایط بازار به دسته‌های افزایشی، کاهشی یا پایدار استفاده می‌شود، بنابراین منعکس کننده نوسانات حال و آینده است.

نتیجه گیری

همانگونه که ملاحظه کردید، اصطلاحات تکنیکی زیادی در بازار فارکس وجود دارد که برای یادگیری فارکس و معامله کردن به آنها نیاز دارید.

یادگیری اصطلاحات فارکس برای تمام تریدرها الزامی است و بدون دانستن آنها نمی توانند نظرات خود را به درستی بیان کنند و در مقابل نمی توانند نظر دیگران را در مورد بازار به درستی درک کنند.

برای دسترسی به فیلم های آموزشی ما کانال آپارات و یوتیوب تجارت آفرین را دنبال کنید.

اگر در یک انجمن فارکس با اصطلاح یا کلمه ای مواجه شدید که از آن اطلاع نداشتید حتما سئوال کنید، زیرا احمقانه ترین سئوال، سئوالی است که پرسیده نشود. همچنین اگر با اصطلاحات فارکس دیگری مواجه شدید که از آن اطلاع ندارید، در پایین همین پست در قسمت نظرات آن را سئوال کنید تا در همان قسمت برای شما توضیح دهیم و دیگران نیز از آن استفاده نمایند.  

مرتبط : بهترین سایت های خبری برای انجام بهینه معاملات فارکس – اخبار فارکس

مرتبط : بهترین اندیکاتورهای فارکس برای معاملات روزانه – اندیکاتورهای فارکس


اصطلاحات فارکس – مهمترین اصطلاحات فارکس که هر معامله گری باید بداند


تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس