Hawkish و Dovish چیست ؟ سیاست پولی تاثیرگذار بر معاملات فارکس

Hawkish و Dovish چیست ؟ سیاست پولی تاثیرگذار بر معاملات فارکس

احتمالاً در اخبار فارکس تجارت آفرین یا مقالات دیگر ما شنیده اید که گفته میشود: «رئیس فدرال رزرو امروز پس از رگبار آمارهای قوی اقتصادی، کمی Hawkish ظاهر شد». اصطلاحات Hawkish و Dovish به این موضوع اشاره دارد که آیا بانک‌های مرکزی به احتمال زیاد سیاست‌های پولی خود را سخت‌تر می‌کنند (hawkish) یا منعطف تر میکند (dovish).

سیاست گذاران بانک مرکزی تعیین می کنند که آیا نرخ بهره را افزایش یا کاهش دهند، که تأثیر قابل توجهی بر بازار فارکس دارد. سیاست گذاران برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد اقتصاد (برای جلوگیری از بالا رفتن تورم) نرخ بهره را افزایش می دهند و برای تحریک اقتصاد (برای جلوگیری از کاهش تورم و تحریک رشد تولید ناخالص داخلی) نرخ بهره را کاهش می دهند.

سیاست‌های hawkish و dovish از طریق مکانیزمی که بانک‌های مرکزی آن را «راهنمایی رو به جلو» مینامند، بر نرخ ارز تأثیر می‌گذارد. این سیاستگذاران تلاش می کنند تا در مورد اینکه سیاست پولی اتخاذ شده ممکن است چه تاثیراتی روی اقتصاد بگذارد، تا حد امکان شفاف باشند.

به خواندن ادامه دهید تا در مورد سیاست‌های hawkish و dovish و نحوه استفاده از آنها در معاملات فارکس خود بیشتر بدانید.

Hawkish (هاوکیش) به چه معناست؟

واژه Hawkish در زبان فارسی شاهین ترجمه میشود. اصطلاح شاهین برای توصیف سیاست پولی انقباضی استفاده می شود. اگر بانک‌های مرکزی از تشدید سیاست‌های پولی از طریق افزایش نرخ بهره یا کاهش ترازنامه بانک مرکزی صحبت کنند، می‌توان گفت که Hawkish هستند. موضع سیاست پولی اگر افزایش نرخ بهره در آینده را پیش‌بینی کند، گفته می‌شود که یک موضع Hawkish است. همچنین می‌توان گفت که بانک‌های مرکزی زمانی که نسبت به چشم‌انداز رشد اقتصادی مثبت هستند و انتظار افزایش تورم را دارند، رفتار Hawkish دارند.

زمانی که بانک‌های مرکزی لحن خود را از Dovish به Hawkish یا برعکس تغییر می‌دهند، ارزها بیشترین نوسان را دارند. به عنوان مثال، اگر یک رئیس بانک مرکزی اخیراً اظهار داشت که اقتصاد همچنان به محرکهای بیشتری نیاز دارد و سپس در سخنرانی بعدی اعلام کرد که شاهد افزایش فشار تورم و رشد اقتصادی قوی بوده‌اند، می‌توانید شاهد افزایش ارزش آن پول در برابر سایر ارزها باشید.

برخی از کلماتی که می توانند برای توصیف یک سیاست پولی هاوکیش استفاده شوند عبارتند از:

  • رشد اقتصادی قوی (Strong economic growth)
  • افزایش تورم (Inflation increasing)
  • کاهش ترازنامه (Reducing the balance sheet)
  • تشدید سیاست پولی (Tightening of monetary policy)
  • افزایش نرخ بهره (Interest rate hikes)


به طور کلی، کلماتی که نشان دهنده تورم فزاینده، نرخ بهره بالاتر و رشد اقتصادی قوی است، به سمت یک نتیجه سیاست پولی هاوکیش تر اشاره دارند.

مرتبط: اصطلاحات فارکس – مهمترین اصطلاحات فارکس که هر معامله گری باید بداند

DOVISH (دوویش) به چه معناست؟

واژه Dovish در زبان فارسی کبوتر ترجمه میشود. اصطلاح دوویش کاملا برعکس سیاست پولی انقباظی یا Hawkish است. زمانی که بانک‌های مرکزی در مورد کاهش نرخ بهره یا افزایش تسهیلات برای تحریک اقتصاد صحبت می‌کنند، گفته می‌شود که آنها Dovish هستند. اگر بانک‌های مرکزی نسبت به رشد اقتصادی بدبین هستند و بدنبال کاهش تورم باشنداز این طریق و با راهنمایی‌های خود به بازار اعلام میکنند، و گفته می‌شود که نسبت به اقتصاد Dovish هستند.

برخی از کلماتی که می‌توان برای توصیف یک سیاست پولی Dovish استفاده کرد، عبارتند از:

  • رشد اقتصادی ضعیف (Weak economic growth)
  • کاهش تورم (تورم منفی) (Inflation decreasing/deflation)
  • افزایش ترازنامه (Increasing the balance sheet)
  • تسهیل سیاست پولی (Loosening of monetary policy)
  • کاهش نرخ بهره (Interest rate cuts)

مقایسه Hawkish و Dovish

در زیر تصویری از تفاوت‌های اصلی بین سیاست‌های پولی Hawkish و Dovish ارائه می‌شود:

مقایسه Hawkish و Dovish

جدول زیر مقایسه عمیق‌تری را در مورد سیاست‌های پولی Dovishدر مقابل سیاست‌های پولی Hawkishارائه می‌کند و تفاوت‌های بین این دو و نحوه تأثیرگذاری آنها بر ارزها را برجسته می‌کند.

سیاست پولی Hawkishسیاست پولی Dovish
افزایش نرخ بهره برای مهار فشارهای تورمی
← نرخ ارز می تواند به دلیل جریان سرمایه به سمت ارز با نرخ بهره بالاتر افزایش یابد
کاهش نرخ بهره برای رونق اقتصادی
← با جریان سرمایه به سمت ارز با نرخ بهره پایین، ارزش پول کاهش می یابد
کاهش ترازنامه فدرال رزرو (بانک مرکزی) با فروش اوراق بهادار با پشتوانه رهنی (MBS) و اوراق خزانه
← نرخ ارز افزایش می یابد، زیرا فروش اوراق خزانه و MBS می تواند نرخ بهره را افزایش دهد
افزایش ترازنامه فدرال رزرو (بانک مرکزی) از طریق تسهیل کمی، خرید MBS و اوراق خزانه، که عرضه پول را در اقتصاد افزایش می دهد تا آن را تحریک کند.
← نرخ ارز می تواند کاهش یابد زیرا افزایش عرضه پول باعث کاهش تقاضا برای ارز می شود
رهنمودهای بانک های مرکزی از جمله اظهارات مثبت در مورد اقتصاد، رشد اقتصادی و چشم انداز افزایش تورم
← نرخ ارز می تواند افزایش یابد زیرا سرمایه گذاران پیش بینی میکنند نرخ بهره احتمالا افزایش یابد
راهنمایی های بانک های مرکزی شامل اظهارات منفی در مورد اقتصاد، کندی اقتصادی و نشانه های کاهش تورم
← با پیش‌بینی سرمایه‌گذاران در مورد کاهش نرخ بهره، ارزش پول ممکن است کاهش یابد

چگونه می توان با توجه به اظهارات هاوکیش یا دوویش بانک مرکزی معامله کرد

یک تغییر جزئی در لحن یک بانک مرکزی می تواند عواقب شدیدی برای یک ارز داشته باشد. معامله گران اغلب جلسات و صورتجلسات کمیته بازار آزاد فدرال را رصد می کنند تا به دنبال تغییرات جزئی در نوع گفتار آنهباشند که می تواند افزایش یا کاهش بیشتر نرخ را پیشنهاد کند و تلاش می کنند از این مزیت استفاده کنند.

چگونه می توان با توجه به اظهارات هاوکیش یا دوویش بانک مرکزی معامله کرد

وضعیت سیاست پولی در 1 ژانویه 2019

تصویر بالا موضع سیاست های پولی در 1 ژانویه 2019 بانک های مرکزی مختلف را نشان می دهد. زمانی که سیاست پولی بانک‌های مرکزی بیشتر به سمت چپ (Dovish) حرکت می‌کند، ارزش پول آنها در برابر سایر ارزها کاهش می‌یابد. اگر موضع سیاست پولی بیشتر به سمت راست حرکت کند (Hawkish)، ارز آنها می تواند افزایش یابد.

خرید و فروش یک ارز بر اساس تصمیمات Hawkish و Dovish بانک مرکزی آسان نیست. این به تغییر انتظارات نرخ بهره مربوط می شود. بیایید به دو سناریو نگاه کنیم:

سناریو 1:

اگر بانک مرکزی در حال حاضر در چرخه افزایش نرخ بهره باشد، بازار از قبل افزایش نرخ بهره در آینده را پیش بینی کرده است و این افزایش نرخ در قیمت های فعلی ارز لحاظ شده است. بنابراین وظیفه معامله‌گران این است که به دنبال سرنخ‌ها و داده‌های اقتصادی باشد که می‌تواند لحن بانک مرکزی را به سمت هاوکیش تر از حال حاضر یا مخالف آن تغییر دهد. زمانی که لحن پولی از آنچه در حال حاضر هستند تغییر کند، ارزها می توانند مقدار زیادی جابجا شوند.

بخوانید: کسب درآمد از فارکس به زبان ساده

سناریو 2:

به همین ترتیب، اگر یک بانک مرکزی در حال حاضر نرخ‌ها را کاهش دهد و داده‌های اقتصادی منفی باشد، بازار با وضعیت پولی فعلی قیمت‌گذاری شده است. معامله گران باید به سرنخ ها و لحن بانک های مرکزی و داده های اقتصادی که می توانند در تقویم اقتصادی فارکس بیابند، نگاه کنند تا سرنخ هایی در مورد اینکه آیا ممکن است آنها بیش از آنچه در حال حاضر هستند Hawkish یا Dovish شوند.

در اواخر سال 2018، فدرال رزرو کاملاً Hawkish بود. جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، اظهار داشت که “در این مرحله ما با بی طرفی فاصله زیادی داریم” که بازار آن را Hawkish تلقی کرد (2 اکتبر 2018). این نشان می‌دهد که فدرال رزرو همچنان مجبور است برای رسیدن به نرخ خنثی، چندین بار نرخ بهره را افزایش دهد. سپس در 28 نوامبر، FOMC بیانیه سیاست پولی خود را منتشر کرد که در آن جروم پاول گفت که نرخ‌ها را دقیقاً پایین‌تر از خنثی می‌بیند. این تغییر لحن مانند سناریوی 1 بالا است، که در آن بانک‌های مرکزی لحن خود را از Hawkish به کمی Dovish تغییر می‌دهد. این موضوع منجر به کاهش ارزش دلار شد – نمودارهای زیر را ببینید که نشان می دهد چه اتفاقی برای شاخص دلار (DXY) در 2 اکتبر 2018 و سپس در 28 نوامبر 2018 افتاد.

«در این نقطه از بی‌طرفی فاصله زیادی داریم» که منجر به افزایش ارزش دلار شد.

2 اکتبر 2018 – جروم پاول، رئیس فدرال رزرو

نمودار شاخص 15 دقیقه ای دلار آمریکا، خط عمودی نشان دهنده 2 اکتبر 2018.

Hawkish و Dovish در فارکس

«نرخ‌های بهره درست پایین‌تر از خنثی هستند» که نشان‌دهنده تغییر لحن از حالت جنگ‌طلب به کذایی است. کاهش ارزش دلار

28 نوامبر 2018، جروم پاول، رئیس فدرال رزرو

نمودار شاخص دلار 15 دقیقه ای

تغییر لحن بانک مرکزی در بازار فارکس

هم قدم بودن با بانک های مرکزی می تواند دشوار باشد. بنابراین برای موفقیت در بازار فارکس کاملا با سازوکار این بازار آشنا باشید. با آموزش رایگان فارکس در تجارت آفرین و تحلیل های روزانه ما شانس موفقیت خود را در بازار افزایش دهید.

اگر به تازگی سفر معاملاتی خود را شروع کرده اید، درک اصول تجارت فارکس که در بخش یادگیری فارکس ما آمده است ضروری است. ما همچنین طیف وسیعی از راهنماهای معاملاتی را برای تکمیل دانش فارکس و توسعه استراتژی معاملاتی ارائه می دهیم.

بخوانید: آموزش کامل تحلیل تکنیکال، بهترین استراتژی معاملات

تجارت آفرین فارکس

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید