نرخ لحظه ای و تحلیل تکنیکال شاخص دلار DXY

شاخص دلار چیست ؟

شاخص دلار یا DXY یا USDX یک شاخص ارزش دلار امریکا نسبت به سبدی از ارزهای خارجی است. این ارزها عبارتند از: یورو (57.6 درصد وزن)، ین ژاپن (13.6 درصد)، پوند انگلیس (11.9 درصد)، دلار کانادا (9.1 درصد)، کرون سوئد (4.2 درصد) و فرانک سوئیس (3.6 درصد).

نمودار تحلیل تکنیکال شاخص دلار

AD HY12435

شاخص دلار امریکا DXY

شاخص دلار امریکا سبدی از ارزهای خارجی یورو (57.6 درصد وزن)، ین ژاپن (13.6 درصد)، پوند انگلیس (11.9 درصد)، دلار کانادا (9.1 درصد)، کرون سوئد (4.2 درصد) و فرانک سوئیس (3.6 درصد). است. این شاخص در سال 1973 – پس از شکست پیمان برتون وودز – با پایه 100000 شروع شد و مقادیر از آن زمان نسبت به این پایه است.

نرخ لحظه ای و تحلیل تکنیکال شاخص دلار DXY

اگر دلار در برابر این ارزها تقویت شود، شاخص DXY افزایش می یابد و در صورت تضعیف دلار در برابر این ارزها کاهش می یابد. به عنوان مثال، اگر قرائت فعلی 99.800 باشد، به این معنی است که دلار از زمان شروع شاخص (99.800 – 100.000) 0.2٪ کاهش یافته است. تحلیل تکنیکال خود را از شاخص دلار آمریکا با ردیابی قیمت آن در نمودار بالا و اخبار برنامه ریزی کنید .

به نقل از DailyFX، شاخص دلار DXY یک شاخص وزنی هندسی است و نه یک شاخص وزنی تجاری و بیشتر در اروپا متمرکز است و دو شریک تجاری از چهار شریک تجاری اصلی ایالات متحده، مکزیک و چین را شامل نمی شود. به نظر نمی رسد که این شاخص توسط شرکت ها یا بسیاری از مدیران دارایی مانند صندوق های سرمایه گذاری مشترک، شرکت های بیمه و موقوفات استفاده شود. همچنین مهم است که اذعان کنیم که میانگین هندسی به طور مصنوعی ارزش دلار را در طول زمان کاهش می دهد.

اخبار مرتبط با شاخص دلار

تاریخچه شاخص دلار امریکا

شاخص دلار توسط فدرال رزرو ایالات متحده در سال 1973 و پس از پایان سیستم برتون وودز بر اساس دلار ایجاد شد. پس از تعلیق استاندارد طلا توسط دولت ایالات متحده، کشورها تصمیم گرفتند ارزهای خود را آزادانه به جای اینکه با نرخ های ثابت به دلار آمریکا متصل شوند، شناور کنند. این سیستم قوانینی را برای تجارت بین ایالات متحده، کانادا، اروپای غربی، استرالیا و ژاپن پس از جنگ جهانی دوم ایجاد کرد.

این شاخص اساساً به عنوان مرجعی برای تجارت خارجی ایالات متحده توسعه یافت، و توانایی معاملات آتی با شاخص دلار بعداً در سال 1985 معرفی شد و در سال 1986 معاملات اختیار معامله انجام شد. تجارت در این شاخص توسط بورس بین قاره ای (ICE) حفظ می شود.

تاریخچه DXY
تاریخچه DXY

معاملات شاخص دلار به سرمایه گذاران اجازه می دهد تا بر اساس دلار آمریکا، ارز ذخیره جهانی، در معرض بازارهای ارز خارجی قرار بگیرند. دلار آمریکا به شدت نقد است و به روندهای بازار جهانی و همچنین آنچه در اقتصاد ایالات متحده اتفاق می افتد پاسخ می دهد و فرصت های خوبی برای معامله گران فراهم می کند. علاوه بر این، سرمایه‌گذاران می‌توانند از شاخص دلار آمریکا برای محافظت از پرتفوی خود در برابر خطر حرکت در ارزش دلار استفاده کنند.

دلار

ایالات متحده امریکا و واحد پول این کشور یعنی دلار آمریکا نقش ویژه ای در معادلات جهانی و بازارهای ارز دارند. دلار از دیرباز به عنوان ارز ذخیره و ارز انتخابی برای معاملات پولی بین المللی پذیرفته شده است.

علامت دلار امریکا

دلار آمریکا پرمعامله ترین و پرفروش ترین ارز جهان است. در واقع، ایالات متحده با تولید ناخالص داخلی (GDP) نزدیک به 14 تریلیون دلار، بزرگترین اقتصاد در کل دنیا است. زمانی که فعالیت اقتصادی در ایالات متحده قوی باشد، دلار تقویت می شود و زمانی که فعالیت های اقتصادی کند می شود، دلار ضعیف می شود.

از آنجایی که ایالات متحده همچنین به عنوان پناهگاه امنی برای دارایی های مختلف در نظر گرفته می شود، دلار در زمان ناآرامی های مالی سیاسی یا جهانی افزایش می یابد.

برای تحلیل تکنیکال هر کدام از جفت ارزها و دارایی های زیر کلیک نمایید.

جفت ارزهای اصلی فارکس – Major Pairs


جفت ارزهای فرعی فارکس – Minor Pairs


برخی از جفت ارزهای نامتعارف فارکس – Exotic Pairs


دیگر دارایی ها

برای معامله جفت ارزهای بازار فارکس میتوانید از بروکرهای مورد اعتماد در ایران استفاده نمایید

AF 1

سلب مسئولیت: مطالب ارسال شده در اینجا صرفاً برای اهداف اطلاعاتی است و اتکا به آن ممکن است منجر به ضرر شود. عملکرد گذشته شاخص قابل اعتمادی برای نتایج آینده نیست.


نرخ لحظه ای و تحلیل تکنیکال شاخص دلار DXY


دیدگاهتان را بنویسید