آموزشیبورستحلیل تکنیکالفارکس

آموزش اندیکاتور MACD – فیلم آموزش تحلیل تکنیکال با اندیکاتور MACD

آموزش اندیکاتور MACD – فیلم آموزش تحلیل تکنیکال با اندیکاتور MACD

اندیکاتور MACD یا مک دی یک اندیکاتور نوسانی است که رابطه بین میانگین متحرک ها را نشان می دهد. MACD مخفف عبارت Moving Average Convergence Divergence است که مفهوم آن میانگین متحرک همگرا واگر است. این اندیکاتور از کسر میانگین متحرک نمایی (EMA) 26 دوره ای از میانگین متحرک نمایی ۱۲ دوره ای حاصل می شود. استفاده از این ابزار در تحلیل تکنیکال بازارهای مالی بسیار مفید است و به همین دلیل در این بخش به آموزش این اندیکاتور مهم می پردازیم.

از این اندیکاتور می توانید برای تحلیل تکنیکال بازار سهام، فارکس و ارزهای دیجیتال استفاده نمایید. استفاده از MACD در بین معامله گران بخصوص معامله گران روزانه در بازارهای مالی بسیار متداول است.

مرتبط : تفاوت بین فارکس و بازار سهام – کدام بازار : فارکس یا بورس سهام

فیلم آموزش اندیکاتور MACD

با تماشای این فیلم می توانید به طور کامل با این اندیکاتور آشنا شوید و متوجه شوید که چگونه با استفاده از اندیکاتور MACD سیگنال هایی برای خرید و فروش دریافت کنید و استراتژی معاملاتی خود را طراحی کنید.

فرمول محاسبه اندیکاتور MACD

با اینکه برای استفاده از این اندیکاتور نیازی به هیچگونه محاسبه ای ندارید، ولی دانستن فرمول و مبنای محاسبه آن برای درک بهتر موضوع لازم است. وقتیکه به اندیکاتور تگاه می کنیم به یک هیستوگرام که بصورت میله ای نمایش داده می شود برمیخوریم و دو خط که یکدیگر را دنبال می کنند.

فرمول این اندیکاتور عبارت است از :

MACD = 12-Period EMA – ۲۶-Period EMA

مک دی از کسر یک دوره میانگین متحرک نمایی بلند مدت تر یعنی ۲۶ دوره ای از یک میانگین متحرک نمایی کوتاه مدت تر یعنی ۱۲ دوره ای حاصل می شود. همانگونه که می دانیم میانگین متحرک نمایی نوعی از میانگین متحرک است که وزن بیشتری به آخرین تغییرات داده ها می دهد. در واقع این نوع میانگین متحرک واکنش های بیشتری نسبت به میانگین متحرک ساده به آخرین داده ها می دهد.

مرتبط : فیلم آموزش رایگان فارکس

تئوری اندیکاتور MACD

محاسبه مک دی برخلاف بسیاری از دیگر اندیکاتورها بسیار ساده است. پس از انجام محاسبه میتوان خط MACD را ترسیم کرد. دو خط در این اندیکاتور وجود دارد که یکی از آنها که در فیلم آموزشی به رنگ آبی نمایش داده شده است که خط MACD  است که از کسر دو میانگین نمایی بدست می آید و خط دیگر که در فیلم آموزشی به رنگ نارنجی نمایش داده شده است خط سیگنال است که یک میانگین نمایی ۹ دوره ای است.

از خط سیگنال می توان برای دریافت سیگنال خرید و فروش استفاده کرد. معامله گران می توانند زمانیکه مک دی ، خط سیگنال را از سمت پایین قطع کرد اقدام به خرید یا ورود به بازار کنند. همچنین زمانیکه مک دی از سمت بالا خط سیگنال را قطع کند تریدرها اغلب سیگنالی برای فروش یا خروج از بازار دریافت می کنند. اندیکاتور MCAD را می توان به شکل های مختلفی تفسیر کرد، اما رایج ترین روش تقاطع ها، واگرایی ها و صعود و سقوط سریع است. برای اینکه بهتر این موضوع را درک کنید حتما فیلم آموزش اندیکاتور مک دی را تماشا کنید.

مرتبط : نحوه ورود به دنیای فارکس – ثبت نام در فارکس چگونه است (فیلم آموزشی)

زمانیکه EMA 12 دوره ای بالای EMA 26 دوره ای باشد یعنی MACD مثبت است و برعکس زمانیکه EMA 12 دوره ای پایین EMA 26 دوره ای باشد یعنی MACD منفی است. هیستوگرام بر اساس فاصله و روند این دو میانگین متحرک نمایی تغییر رنگ و جهت می دهد. زمانیکه خط سیگنال و MACD از هم دور میشوند هیستوگرام میله های بلندتری را نشان می دهد و زمانیکه این دو خط به هم نزدیک می شوند، هیستوگرام میله های کوتاه تری را ترسیم می کند. زمانیکه خط سیگنال و MACD با یکدیگر طلاقی می کنند، هیستوگرام روی سطح صفر قرار می گیرد. و اینجا جایی است که شما سیگنال خرید یا فروش دریافت می کنید.

مرتبط : معرفی ۱۰ اندیکاتور فارکس برای جلوگیری از زیان – اندیکاتورهای اساسی فارکس

محدودیت های اندیکاتور مک دی

یکی از مهمترین مشکلات در هنگام استفاده از این اندیکاتور وجود مثبت های کاذب است. یعنی ممکن است که شما یک سیگنال خرید یا فروش دریافت کنید ولی بازار در جهتی دیگر حرکت کند. مشکل دیگری که در هنگام استفاده از MACD ممکن است با آن برخورد کنید این حقیقت است که واگرایی ها تمام نقاط تغییر معکوس را پیش بینی نمی کند. همچنین استفاده از اندیکاتور مک دی زمانی که بازار بسیار هیجانی و پرنوسان است کارایی ندارد.

مرتبط : بهترین اندیکاتورهای فارکس برای معاملات روزانه – اندیکاتورهای مهم فارکس

به همین دلیل همانطور که در آموزش اندیکاتورهای دیگر نیز توضیح دادیم، برای اینکه به تصمیم های خود اطمینان و استحکام بیشتری دهید حتما از چند اندیکاتور همزمان استفاده کنید. برای مثال یکی از بهترین اندیکاتورهایی که در کنار MACD می توان از آن استفاده کرد، اندیکاتور RSI است که آموزش آن نیز در تجارت آفرین موجود است. استفاده از اندیکاتورها برای تحلیل تکنیکال بازارهای مالی بسیار حائز اهمیت است. اندیکاتور MACD یکی از مهمترین ابزارهای تکنیکال برای این منظور است. MACD توسط بسیاری از معامله گران مورد استفاده قرار می گیرد و شما نیز برای موفقیت در معاملات خود به آن نیاز خواهید داشت.


آموزش اندیکاتور MACD – فیلم آموزش تحلیل تکنیکال با اندیکاتور MACD


تجارت آفرین

دیدگاهتان را بنویسید