از این 7 اشتباه در ترید کردن در سال 2024 اجتناب کنید

از این 7 اشتباه در ترید کردن در سال 2022 اجتناب کنید

چرا برخی از افراد در معامله کردن در بازارهای مالی موفق هستند، ولی برخی دیگر نیستند؟ جواب سئوال اشتباهات هستند. در اینجا به 7 اشتباه در ترید کردن که باید برای موفقیت از آنها اجتناب کنید اشاره میکنیم.

سرمایه گذار افسانه‌ای آقای وارن بافت میگه که : من کاملا معتقدم که باید تا حد امکان از اشتباهات دیگران درس بگیریم. اما برای تبدیل شدن به یک معامله گر موفق، شما حتما نیاز ندارید که وارن بافت یا جورج سوروس باشید. استفاده از ایک ستراتژی خوب برای ترید کردن کار چندان دشواری نیست.

کافیست که ویدئوی آموزشی تجارت آفرین به نام بهترین استراتژی تحلیل تکنیکال رو مشاهده کنید تا با یکی از کارآمدترین استراتژی های معاملاتی آشنا بشید.

در لیست 7 اشتباه در ترید کردن به شما گفته میشه که برای تبدیل شدن به یک معامله گر موفق در سال 2024 باید از چه اشتباهاتی اجتناب کنید.

مرتبط : ۱۰ اشتباه رایج در ترید‌ینگ و معامله‌کردن که مانع موفقیت می‌شوند

1 – برنامه نداشتن

ترید کردن می تواند بسیار استرس زا باشد، بخصوص اگر تازه این کار را شروع کرده باشید. اینکه در لحظه و تنها با یک کلیک می‌توانید شاهد افزایش و کاهش دارایی خود باشید بسیار جذاب است. اما جذابیت و استرس نباید برای مدت طولانی شما را سرگرم کند، زیرا ترید کردن فعالیتی جدی و حرفه ای است و برای موفقیت در آن نیاز به یک برنامه دارید.

برنامه داشتن

یکی از 7 اشتباه در ترید کردن که باید از آن اجتناب کنید، نداشتن برنامه ای برای یادگیری ترید کردن است. آشنایی با تحلیل تکنیکال، اندیکاتورها، الگوها، مدیریت ریسک و روانشاسی بازار می تواند به شما زیربنایی برای برنامه معاملاتی بدهد.

یک برنامه معاملاتی خوب حتما لازم نیست که پیچیده باشد. برعکس ما باید برنامه ای بسیار ساده و قابل اجرا داشته باشید. موارد زیر باید در برنامه معاملاتی وجود داشته باشد :

  • کدام بازارها می‌خواهید ترید کنید
  • چه زمانی از روز را به ترید کردن می‌پردازید
  • چه میزان ریسکی را در هر معامله می‌پذیرید
  • لیستی از کارهایی که قبل از شروع تریدینگ در هر روز باید انجام دهید ( مثل آماده سازی میز کاریا مدیتیشن و غیره)

2 – دنبال نکردن برنامه

اشتباه شماره 2 در لیست اشتباهات در ترید کردن نیز درباره برنامه است. اگر برنامه ای داشته باشید ولی آن را دنبال نکنید نمی‌توانید به موفقیتی برسید. معامله در بازارهای مالی مانند بازار فارکس یا بازار بورس نیازمند نظم و برنامه است. اگر شما در هر معامله کار متفاوتی انجام دهید، قطعا نتایجی هم که میگیرید متفاوت خواهند بود و هرگر نمی‌توانید در بلند مدت استراتژی خود را بدرستی ارزیابی کنید.

بهترین راه برای انجام صحیح برنامه معاملاتی، قرار دادن آن روبروی خود در هنگام ترید کردن است. برنامه خود را پرینت کنید و برروی میزتان بگذارید و طبق آن عمل کنید.

3 – زیاد ترید کردن

یکی 7 اشتباه در ترید کردن، زیاد معامله کردن است. اما زیادمعامله کردن به چه معناست؟ جواب این سئوال کاملا بستگی به مدل و برنامه معاملاتی شما دارد. نکته مهم این است که: تنها زمانی باید معامله کنید که موقعیتی وجود داشته باشد و مدیریت سرمایه‌تان به شما اجازه ترید کردن میدهد.

مرتبط : انواع مدل ترید کردن چیست و چه مدلی از معاملات مناسب شما است ؟

زیاد ترید کردن اغلب به دلیل کسل بودن و بی حوصلگی اتفاق می‌افتد. برای اجتناب از این اشتباه در ترید کردن باید ابتدا بر احساسات خودتان غلبه کنید و با یک برنامه منظم خودتان را از لحاظ روحی برای معامله کردن آماده کنید.

4 – استفاده نکردن از دستور توقف ضرر یا Stop Loss

برای به حداکثر رساندن سودهایتان در ترید کردن ابتدا باید بتوانید ضررهایتان را به حداقل برسانید. زمانیکه یک معامله را باز میکنید حتما باید بدانید که تا چه حد ضرر احتمالی را برای آن معامله در نظر گرفته اید. اگر نمی‌دانید که چگونه و کجا دستور توقف ضرر را بگذارید، فیلم آموزش اندیکاتور ATR تجارت آفرین را مشاهده کنید تا با اصول این کار آشنا شوید.

یکی از 7 اشتباه در ترید کردن داشتن این باور است که تمام معاملات باید با سود بسته شود. من به جرات میتوانم بگویم که شما هیچ تریدری را پیدا نخواهید کرد که تمام معاملات خود را با سود بسته باشد. اگر شما بتوانید ضررهای خود را کوچک و سودهای خودتان را بزرگتر کنید، حتی در صورت داشتن معاملات اشتباه نیز در بلند مدت سود خواهید کرد.

داشتن دستور توقف ضرر در تمام معاملات شما را از ضررهای بزرگ و از دست دادن سرمایه تان محافظت میکند. با Stop Loss شما خود را در مقابل رخدادهایی که انتظارشان را ندارید بیمه میکنید.

5 – استفاده از لوریج بالا

یکی از مزایای معامله در بازارهای CFD مانند بازار فارکس استفاده از لوریج یا اهرم است. اما استفاده غلط از این ابزار یکی از 7 اشتباه در ترید کردن است که باید برای موفقیت در معاملات از آن اجتناب کنید.

اغلب بروکرهای فارکس به شما این اجازه را میدهند تا از لوریج های متفاوت برای انجام معاملات استفاده کنید. برخی از تریدرهای تازه کار زمانیکه قصد ثبت نام در فارکس دارند، به میزان لوریجی که یک بروکر به معامله گران میدهد توجه ویژه ای می کنند.

مرتبط : بهترین بروکرهای فارکس – بررسی بروکرهای برتر فارکس

برای مثال بروکری را انتخاب میکنند که بیشترین لوریج مانند 1:500 برای معاملات میدهد. اما این شروع اشتباهات است. اگر شما استراتژی مناسبی برای معاملات داشته باشید و از مدیریت ریسک برای انجام معاملات استفاده کنید دیگر تفاوتی نمی‌کند که یک بروکر حداکثر لوریج 1:50 بدهد یا 1:500 زیرا قرار نیست که شما از این حد لوریج استفاده نمایید.

6 – معاملات انتقامی

معاملات انتقامی اغلب پس از یک سری شکست بوجود می‌آیند. ما همه انسان هستیم و همه احساسات مشابهی را تجربه می‌کنیم. پس از انجام چند معامله ناموفق ما سعی میکنیم که از بازار انتقام خود را بگیریم و با یک ترید بزرگ سعی می کنیم هرآنچه که بازار از ما گرفته است را پس بگیریم. البته میدانیم که بازار کاری به ما و احساسات ما ندارید و نوسانات کاملا بر اساس روند بازار شکل میگیرد.

از این 7 اشتباه در ترید کردن در سال 2022

اینکه فکر کنید میتوانید به جنگ با بازار بروید یک اشتباه در تریدینگ است. شما باید بازار را درک کنید و با آن همراه شوید. همچنین در زمان هایی که احساس می‌کنید از لحاظ روحی آشفته شده اید باید به سرعت معاملات را قطع کنید و تا زمانیکه کاملا آرام نشده اید به بازار برنگردید.

یکی دیگر از راه های کنار آمدن با لحظات آشفتگی، کوچک کردن اندازه معاملات است. در چنین شرایطی ریسک خود را به شدت پایین بیاورید و با کمترین حجم ممکن معامله کنید.

7 – از خود راضی شدن

هفتمین اشتباه در ترید کردن نقطه مقابل معاملات انتقامی است. یعنی زمانیکه پس از یک سری ترید موفق خود را موفقترین معامله‌گر دنیا می بینید. فراموش نکنید که هیچ کسی با انجام چند ترید موفق نمی تواند به خود یک نابغه بگوید. پس از چند موفقیت ذهن ما به این واقعه بعنوان یک حقیقت همیشگی نگاه خواهد کرد و نتیجه گیری میکند که ما شکست ناپذیر هستیم.

مرتبط : مدیریت احساسات در تریدینگ و معامله کردن

در این زمان‌ها ممکن است که از برنامه خارج شویم و مدیریت ریسک را فراموش کنیم. از خود راضی شدن می‌تواند به اندازه بقیه اشتباهات در ترید کردن مضر و مخرب باشد. بنابراین زمانیکه به این حس رسیدید همانند روش بالا عمل کنید. یعنی یا دست از معاملات بکشید و یا اینکه حجم معاملاتتان را بسیار کوچک کنید.

برای تماشای فیلم های اختصاصی تجارت آفرین عضو شوید: کانال آپارات

در اینجا با 7 اشتباه در ترید کردن که باید از آنها اجتناب کنید اشاره کردیم. تفاوت یک تریدر موفق و یک تریدر شکست خورده در همین اشتباهات است. با داشتن دانش کافی از کاری که انجام می‌دهید، کسب تجربه و اجتناب از این اشتباهات خود را در مسیر موفقیت قرار دهید.


از این 7 اشتباه در ترید کردن در سال 2024 اجتناب کنید


تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید