افراد موفقوارن بافت

عجایب زندگی وارن بافت – از کودکی تا ثروتمنترین فرد دنیا با وارن بافت

میلیاردری دوست داشتنی به نام وارن بافت

زندگی وارن بافت

وارن بافت میلیاردی مقتصد و صرفه جوست. شاید کلمات میلیاردر و مقتصد کمی با هم در تضاد باشند، اما وقتیکه زندگی نامه وارن بافت را می خوانیم متوجه می شویم که ثروتمندترین فرد دنیا به هر پنی اهمیت می دهد. این میلیاردر خودساخته، زندگی متفاوتی نسبت به دیگران دارد و در اینجا با سرگذشت او، عادات و طرز زندگی روزمره اش آشنا میشویم.

زندگی نامه وارن بافت

علارقم ثروت ۸۷ میلیارد دلاری ، وارن بافت سبک زندگی ساده ای دارد. او در سال ۱۹۵۸ یک خانه ۵ خوابه در اوماها به ارزش ۳۱۵۰۰ دلار خریداری کرد و تا به امروز در همین خانه زندگی می کند. او پولش را صرف خرید وسایل الکترونیکی نمی کند و بنا بر گزارشات، وارن از تلفن همراه و لپ تاپ استفاده نمی کند.

با وجود اینکه Warren Buffett ثروتمندترین سرمایه گذار دنیا است و می توانند بهترین و گران قمیت ترین لیموزین با راننده تمام وقت داشته باشد، اما ترجیح می دهد که خودش کادیلاک XTS اش را براند. قیمت خودروی او نیز حدود ۴۵۰۰۰ دلار است. وقتیکه صحبت از تفریح و سرگرمی می شود این میلیاردر مقتصد چراغ های جشن و پایکوبی را روشن نمی کند حتی چندان به سفر هم نمی رود و به جای آن ها ورق بازی می کند.

او در سن ۱۰ سالگی سفری به شهر نیویرک داشت و با پدرش با یکی از اعضای بورس نیویورک به نام آقای مول به ناهار رفت. وارن بافت می گوید که ” بعد از ناهار یک نفر با یک سینی که برروی آن انواع تنباکوها بود آمد و برای آقای مول یک سیگار از همان تنباکویی که او علاقه داشت پیچید. من با خودم فکر کردم که دقیقا همین است. از این بهتر نخواهد شد، یک سیگار شخصی سازی شده.”

این دقیقا همان لحظه ای بود که وارن بافت دریافت که می خواهد زندگی اش را وقف پول سازی کند. بنابراین او در سن ۱۱ سالگی اولین سهام خود را خریداری کرد. سه سهم به ارزش هر کدام ۳۸ دلار. چیزی نگذشت که سهامی که او خریداری کرده بود ارزش خود را از دست داد و به قیمت ۲۷ دلار برای هر سهم رسید، اما او منتظر ماند و زمانیکه ارزش سهام او به هر کدام ۴۰ دلار رسید آنها را فروخت.

با وجود اینکه وارن کمی از این معامله سود کرده بود اما اگه تنها کمی بیشتر صبر کرده بود پس از مدتی کوتاه می توانست آن سهام را هر کدام به ارزش ۲۰۰ دلار بفروشد. اولین معامله او در بورس برای او تجربه ای را به همراه داشت که همیشه از آن در طول دوران حرفه ای اش استفاده کرد : بخر و نگه دار.

او در جوانی آنقدر توانسته بود پول در بیاورد و پس انداز کند که وقتی پیشنهادی از کالج معتبر وارتون دانشگاه پنسیلوانیا برای او رسید دلیلی برای قبول آن پیدا نکرد. اما بالاخره با اصرار پدرش وارد آن دانشگاه شد.

شتاب دهنده حرکت وارن بافت برای تبدیل شدن به یکی از ثروتمنترین افراد دنیا کتابی بود به نام سرمایه گذار خردمند نوشته بنجامین گراهام . او که یک کتاب خوان تمام عیار بود اولین بار این کتاب را در سن ۱۹ سالگی به دست گرفت و پس از آن فلسفه سرمایه گذاری هایش و زندگی اش تغییر کرد. وقتیکه متوجه شد نویسنده آن کتاب در دانشگاه کلمبیا درس می دهد خود را در آنجا ثبت نام کرد تا بتواند در کلاس های او شرکت کند. با وجود اینکه بافت تنها دانشجویی بود که توانست از گراهام نمره A+ را بگیرد ولی او از استخدام وارن در شرکت خود امتناع کرد. حتی وارن را نصیحت کرد که از گرفتن شغل در وال استریت پرهیز کند.

پس از آنکه او مدرک فوق لیسانس خود را در سال ۱۹۵۱ گرفت برای مدت سه سال در کارگزاری پدرش در اوماها به فروش سهام مشغول شد.

زندگی خانوادگی وارن بافت

وارن در سال ۱۹۵۲ زمانی که در حال کار کردن برای پدرش بود با سوزان (سوزی) تامپسون ازدواج کرد. حاصل ازدواج او با سوزی سه فرزند به نام های سوزان، هووارد و پیتر است.

پس از به دنیا آمدن سه فرزندشان زندگی برای آنها کمی دشوار شد. آنها در خانه ای کوچک با ۳ اتاق زندگی می کردند که اجاره اش ماهی ۶۵ دلار بود. در سال ۱۹۵۷ او خانه ۵ اتاق خوابه اش را در اوماها خرید تا تمام خانواده بتوانند در آن به راحتی زندگی کنند.

زندگی وارن و همسرش خانم سوزی کمی پیچیده بود. با این وجود آنها تا زمان مرگ سوزی در سال ۲۰۰۴ با یکدیگر زن و شوهر بودند اما تقریبا نیمی از این مدت را جدا از یکدیگر زندگی می کردند.

خانم سوزی بافت همسرش را در سن ۴۵ سالگی ترک کرد و به سان فرانسیسکو رفت ولی با این وجود آنها زن و شوهر باقی ماندند. آنها مرتب با یکدیگر تلفنی صحبت می کردند و حتی گاهی تعطیلات را با هم سپری می کردند. سرانجام سوزی کسی را برای وارن پیدا کرد و او خدمتکاری بود که به خانه آنها رفته بود. نام او استرید منکس بود که بعد از فوت سوزی، وارن بافت با او ازدواج کرد.

وارن بافت و بنجامین گراهام

سرانجام گراهام در سال ۱۹۵۴ نظر خود را تغییر داد و به وارن شغلی در شرکتش در نیویورک پیشنهاد داد. بنابراین خانواده چمدان هایشان را بستند و به نیویورک نقل مکان کردند. او به خاطر اینکه از گراهام یاد بگیرد وارد این شرکت شد و ۲ سال برای کمپانی گراهام-نیومن کار کرد. او در آنجا به پول امروز سالی ۱۰۵۰۰۰ دلار درآمد داشت.

در سال ۱۹۵۶ پس از آنکه گراهام شراکت خود به هم زد، بافت کمپانی خود را در اوماها تاسیس کرد. نام شرکت او Buffett Partnership Ltd بود.

وارن بافت میلیونر و Berkshire Hathway

تا سال ۱۹۵۰ وارن ۵ شراکت ساخته بود و تا سال ۱۹۶۲ نتیجه این شراکت ها میلیونر شدن او بود. در این سال وارن تصمیم گرفت سرمایه خود در تمام این شراکت ها را با هم ادغام کند تا در شرکت کاشی سازی Berkshire Hathaway سرمایه گذاری کند. او از سال ۱۹۶۰ شروع به خریداری سهام این شرکت کرده بود و سرانجام توانست تمام سهام آن شرکت را خریداری کند و کنترل کامل آن را در دست بگیرد. امروز این کمپانی گرانقیمت ترین سهام بورس را دارد. در اواخر سال ۲۰۱۷ قیمت هر سهم آن ۲۴۷۰۰۰ دلار بود. در اواخر دهه ۱۹۶۰ او این شرکت کاشی سازی را به شرکت بیمه تغییر کرد.

دهه ۱۹۸۰ برای بافت دوران پولسازی بود. او که ثروتش در سال ۱۹۸۲ حدود ۳۷۶ میلیون دلار بود، تنها در یک سال یعنی سال ۱۹۸۳توانست آن را به ۶۲۰ میلیون دلار برساند. سرانجام در سال ۱۹۸۶ وارن بافت به یک میلیاردر تبدیل شد، با این وجود حقوق او در  Berkshire Hathaway چیزی بیش از ۵۰۰۰۰ دلار در سال نبود.

بافت در طی ۱۶ مرتبه و ۲۷ سال ۱ میلیارد دلار در شرکت کوکاکولا سرمایه گذاری کرد. سود سالانه او از این سرمایه گذاری تقریبا ۱۱% سالانه بود.

مرتبط : رهنمود سادۀ “وارن بافت ” دربارۀ موفقیت

وارن بافت ثروتمنترین فرد دنیا

او در سال ۲۰۰۸ با خالص سرمایه ۶۲ میلیارد دلار از طرف موسسه فوربز به عنوان ثروتمندترین فرد دنیا انتخاب شد. اما بعد از آن سال این جایگاه را به دوست صمیمی خود بیل گیتس داد که تا ۱۳ سال بعد او ثروتمنترین فرد دنیا ماند و وارن بافت دومین فرد ثرتمند دنیا شد.

مرتبط : چگونه بیل گیتس به رهبری افسانه ای تبدیل شد

او فردی متقصد است و برای خود شخصیتی برندگونه ساخته است. او از حمل و نقل عمومی برای جابجایی استفاده می کند و از تجملات به شدت دوری می کند. اما این بدین معنی نیست که او خسیس است.

بیل گیتس، وارن بافت و ملیندا گیتس

در سال ۲۰۱۶ او ۲.۸۶ میلیارد دلار از ثروت خود در Berkshire Hathaway را به سازمان های خیریه از جمله سازمان خیریه بیل و ملیندا گیتس بخشید. او تا به امروز ۲۹ میلیارد دلار از ثروت خود را برای کارهای خیریه بخشیده است. بعلاوه او و دوست صمیمی اش بیل گیتس در عهدنامه ای با هم به تفاوق رسیده اند که هر دو نیمی از ثروتشان را برای امور خیریه ببخشند.

مرتبط : ۵ درس زندگی از بیل گیتس یکی از تأثیرگذارترین افراد بشردوست روی زمین

در سال ۲۰۱۰ افراد بیشتری به این تعهدنامه وارد شدند که تعدادشان به ۱۵۰ نفر می رسد. افراد معروفی از جمله مارک زاکربرگ بنیانگذار فیسبوک نیز عضو این تعهدنامه شده اند.

او اخیرا و در سن ۸۵ سالگی وارد قراردادهای تجاری بیشتری شده است. از جمله این سرمایه گذاری ها می توان به توافق ۱۴۳ میلیادری به شرکت Uniliver و قرارد او با دارا خوسروشاهی برای سرمایه گذاری ۳ میلیارد دلاری در اوبر اشاره کرد.

سرمایه گذاری های وارن بافت همیشه برای او و شرکتش سودآوری های بلند مدتی داشته است، اما بعد از ۱۴ سال او برای اولین در یکی از سرمایه گذاری هایش ضرر کرد. پس از طوفان های هاروی، ماریا و ایرما در امریکا که ۱۰۰ میلیارد دلار خسارت وارد کرد شرکت بیمه او برای اولین بار در ۱۴ سال با زیان روبرو شد.

آیا وارن بافت قصد بازنشستگی دارد

در ژانویه سال ۲۰۱۷ او به دو نفر از مدیران شرکت خود ارتقای شغلی داد. یکی از آنها گرگ ابل و دیگری آجیت جین هستند. ابل بعنوان قائم مقام مدیر عامل در امور غیر بیمه ای شرکت و جین بعنوان قائم مقام مدیر عامل در امرو بیمه ای شرکت شروع به فعالیت کرده اند. وارن بافت می گوید که این قسمتی از حرکت به سمت جانشینی است.

مرتبط : ۵ قانون طلایی از میلیاردر خود ساخته وارن بافت


عجایب زندگی وارن بافت – از کودکی تا ثروتمنترین فرد دنیا با وارن بافت


 

تجارت آفرین

دیدگاهتان را بنویسید