5 درس زندگی از بیل گیتس یکی از تأثیرگذارترین افراد بشردوست روی زمین

درس زندگی از بیل گیتس

شاید بیل گیتس مهم ترین کار زندگی خود را در خارج از مایکروسافت، شرکتی که با دوست دوران کودکیش پائول آلن در سال 1975 پایه گذاری نمود انجام داده است.

در سن بیست سالگی، بیل گیتس، که متولد 28 اکتبر 1955 بود، قبل از بسیاری از صنایع در حوزه ی فناوری، آینده را در حق امتیاز و نشر نرم افزار دید. وقتی شرکت آی بی ام (شرکت بین المللی ماشین های تجاری) به نزد او آمد تا از او بپرسد که آیا یک سیستم عامل برای اولین خط تولید رایانه های شخصی دارد، جواب او مثبت بود.

سپس، او یک سیستم عامل از یک فروشنده ی کوچک نرم افزار در سیاتل خریداری کرد، برنامه ی نرم افزار را اصلاح نمود و آن را ام اس- داس (سیستم عامل دیسکی مایکروسافت) نامید. او آن را با حفظ حق امتیاز به مبلغ 50 هزاردلار به نام آی بی ام ثبت نمود.

همان طور که رایانه ها رفته رفته مشهور شدند، ام اس- داس به یک سیستم عامل غالب تبدیل شد. چیزی که در دنباله پیش آمد معیارهای بیشتری در نوآوری بود. گیتس در ادامه به معرفی یک انقلاب در تولید ویندوز در سال 1985 پرداخت، که به پرکاربردترین سیستم عامل تبدیل شد. تا سال 1987، سال بعد از عامه شدن مایکروسافت، گیتس 31 ساله به جوانترین میلیاردر در دنیا در آن زمان تبدیل شد.

دو سال بعد، او شرکت کوربیس، بزرگترین آرشیو تصویری هنر و عکاسی را تأسیس نمود، و در سال 1995، زمانی که اینترنت هنوز در حال جوانه زدن بود، مایکروسافت مرورگر اینترنت اکسپلورر ( جستجوگر اینترنت) را منتشر کرد. همان سال، گیتس ثروتمندترین مرد جهان شد.

اگرچه، این اتفاق تا بعد از زمان درگذشت مادرش ماری مکس ول در سال 1994 رخ نداد که گیتس سهم قابل توجهی در خارج از مایکروسافت کسب نمود، که عمدتاً به خاطر مادرش بوده است.

مرتبط: بزرگترین و با ارزش ترین شرکت های دنیا در سال ۲۰۲۲

ماری یک زن توانمند در جای خود بود که در چندین هیئت مختلف، شامل اولین بانک بین ایالتی در سیاتل ( که توسط پدربزرگ ماری پایه گذاری شده بود)، و همچنین برای هیئت ملی راه متحد به عنوان اولین رئیس زن خدمت کرد.

درعین نزدیکی به هم، ماری و گیتس اغلب دچار اختلاف شدیدی بودند. در سن یازده سالگی، پدر گیتس به نشریه ی وال استریت یادآور شد، که گیتس به نظر یک شبه به یک استعداد زودرس دست یافته است. بیل گیتس جوان بر علیه قوانین و انتظارات مادرش برخواست، و جدال آن ها به حالت انفجار درآمد. در نهایت، ماری گیتس را به نزد یک درمانگر برد، که گیتس به او اطلاع داد،” من بر سر این مسأله که چه کسی تحت کنترل است با والدین خود در نزاع به سر می برم.” در مقابل، درمانگر با ماری و شوهرش مشورت نمود تا مسأله را سامان دهد. با سامان یافتن مسأله، او را در سن 13 سالگی در یک مدرسه ی خصوصی ثبت نام کردند، جایی که آزادی علمی بیشتری برای دنباله روی علایقش داشت—و عشق خود به کامپیوترها را در آنجا کشف کرد.

مادرش هرگز دست از پیشنهاد مشاوره و راهنمایی برنداشت. سال ها بعد، وقتی که گیتس مایکروسافت را سهامی عام اعلام کرد و یک میلیاردر شد، یک کارمند مایکروسافت بازگو می کند که چگونه این دو نفر بعد از این که ماری پسرش را برای استفاده از ثروت خود جهت امور خیریه تحت فشار قرار داد به مجادله پرداختند. گیتس با فریاد پاسخ داد،” من تلاش می کنم تا شرکت خودم را اداره کنم”!

اگرچه، میلیاردر حوزه ی فناوری به ایجاد یک اهرم جمع آوری کمک های مالی در مایکروسافت برای اعطا به موسسه ی خیریه مورد نظر مادرش متقاعد شده بود “راه متحده”. به تدریج، او به هیئت آنجا ملحق شد: امّا، آن به دلیل نامه ی به موقعی بود که مادرش در سال 1994 به نامزد او داد که سبب کار کردن گیتس در امور خیریه طبق یک مقیاس هدفمند شد.

ماری در نامه اش نوشته بود:” از آنهایی که بیشتر به آنها داده شده است، انتظار بیشتری می رود.” شش ماه بعد او درگذشت. گیتس هرگز سخنان او را فراموش نکرد. او پدرش، بیل گیتس اس آر، را با 100 میلیون دلار موظف نمود تا در سال 1994 موسسه ی ویلیام اچ. گیتس را برای ارائه کمک های مالی به موارد بحرانی تأسیس کند. آن به تدریج به بخشی از موسسه ی بیل و ملیندا گیتس (تأسیس در سال 2000) تبدیل شد. در 2011، گیتس و همسرش، همراه با دوست خوبش وارن بافت، “متعهدین” را تأسیس کردند، یک کمپین برای متقاعد نمودن ثروتمندترین افراد دنیا تا بخش عمده ای از ثروت خود را در طول زندگیشان ببخشند.

از حمایت وسرمایه گذاری در طرح هایی با هسته ی مشترک در آموزش تا فراهم نمودن واکسن جهت ریشه کنی بیماری های عفونی در فقیرترین جوامع جهان—و اخیراً، تمرکز 80 میلیون دلاری روی تحقیقات شکاف جنسیتی—غول سیاتل(موسسه ی متعهدین) با ارزش 87.4 میلیارد دلار یکی از طرفداران حقیقی اصلاحات اساسی و از متفکران عصر ما به شمار می رود.

او یک حد بالایی برای بقیه ی اعضای خانواده اش قرار می دهد—او و همسرش تاکنون بیش از 29 میلیارد دلار پول بخشیده اند. اینجا 5 درس بیشتری وجود دارد که ما می توانیم از زندگی قابل توجه او یاد بگیریم.

bill-gates

1- بخوانید، بخوانید، بخوانید

کنجکاوی و یادگیری بخشی از دی ان ای (ژن وراثتی) او به حساب می آیند. میلیاردر پرمشغله به طورمرتب کتاب هایی را در وبلاگ شخصی خود با عنوان یادداشت های گیتس توصیه می کند، و یک بخش کامل به مرور کتاب ها اختصاص داده شده است، از نوشته های ساحلی تا نوشته های غیرداستانی. (موسسه به تازگی بیشترین کتاب های توصیه شده توسط او را پوشش داد).

مرتبط: کتاب های مورد علاقه ثروتمندان – کتاب هایی که زندگی ثروتمندان را تغییر داد

نشریه ی وال استریت گزارش داد که، به عنوان یک پسر جوان،” او سری کتاب های دانش نامه ی جهانی را از آغاز تا پایان خواند.” والدینش اشتهای او به خواندن را با خرید هر کتابی که می خواست، مورد تشویق قرار دادند.”  او همچنین توان خود برای رویا پردازی را به فرصت های اولیه یرای خواندن کتاب مرتبط دانست: ” در حقیقت هنگام بچگی رویاهای زیادی داشتم، و فکر می کنم که بخش اعظم آن از این حقیقت نشات می گیرد که شانس برای مطالعه ی زیاد داشته ام.” او همچنین یک نویسنده می باشد، و دو کتاب پرفروش نیویورک تایمز با عناوین جاده ی پیش رو و کسب و کار ات ساین سرعت تفکر را تألیف نموده است.

ملیندا گیتس و بیل

2- با یک شریک زندگی توانمند ازدواج کنید که شما را به چالش بکشد

بیل گیتس مادرش را در سال 1994 از دست داد، همان سالی که با ملیندا فرنچ، مدیرعامل اسبق مایکروسافت با ذهنی توانمند متعلق به خود ازدواج نمود. تأثیر ملیندا در کار مشترکشان در موسسه ی بیل و ملیندا گیتس دیده شده است، جایی که ملیندا روی زنان و کودکان در کشورهای توسعه نیافته تمرکز نموده است. به عنوان یک پیرو کلیسای کاتولیک رم، به خاطر تصمیمش جهت ایجاد صندوق کنترل زادوولد برای زنان در کشورهای در حال توسعه ی آفریقا در مرکز جدال های مکرر بوده است.

در جریان مصاحبه با تی ای دی (تد)، او گفت که با وجود مخالفت های مذهبی تصمیمش برای کنترل زادوولد به دلیل گفتگو با زنان در نواحی روستایی آفریقا  تقویت شد، جایی که کنترل زادوولد به معنای توانایی ایجاد فضا برای تولد کودکان بود، بنابراین کودکان شانس تغذیه و آموزش را دارا هستند.

بیل گیتس و دخترش

3- به فرزندان خود بیاموزید که برای رسیدن به هدف کار و تلاش کنند

بیل گیتس یکی از اعضای صندوق مالی “متعهدین” می باشد، که در سال 2011 آن را ایجاد نمود. او تاکنون بیش از 29 میلیارد دلار از ثروت خود را به موسسه ی بیل و ملیندا گیتس بخشیده است.

همینطور در مورد سه فرزندش، آنها تقاضای پول نخواهند داشت و یک ” بخش کوچکی از ثروت او را” به ارث می برند.

اگرچه، گیتس این مسأله را با دیلی میل در میان گذاشت که قرار است به سه فرزندش ” یک آموزش غیر قابل باور ارائه شود و آن تمام چیزی است که به خاطرش پول پرداخت خواهد شد”، امّا درست مانند بقیه ی ما، آنها مجبور به انتخاب شغل و رفتن بر سر کار می باشند.

4- ریسک حساب شده را اتخاذ کنید

زمانی که او در هاروارد یک دانشجو بود، مطلبی را در مورد یک رایانه ی جدید، ام آی تی اس آلتیر 8800، در مجله ی مکانیک های معروف خواند و با شرکت تماس گرفت تا به آنها بگوید که یک زبان برنامه ریزی برای آن (رایانه) نوشته—که البته ننوشته بود.

اگرچه، این مسأله او را متوقف نکرد. او از هاروارد مرخصی گرفت و دوست دوران کودکیش، آلن را استخدام نمود تا روی زبان برنامه ریزی کار کند، که تبدیل به زبان بیسیک شد.

آن دو در نهایت آن را با حفظ حق امتیاز، به مبلغ 3 هزار دلار به ام آی تی اس فروختند.

درس زندگی از بیل گیتس

5- برای رسیدن به رویاهایتان سخت کار کنید—هیچ میانبری وجود ندارد

گیتس به یک رئیس سخت گیر معروف است، امّا او در مورد خود نیز سخت گیر بود. در طول 5 سال اول در شرکت مایکروسافت، نه تنها مسئولیت اداره ی کسب و کارش را به عهده داشت، بلکه به توسعه ی محصول نیز نظارت می کرد، و وظیفه ی خود می دانست که در صورت نیاز کدی را بازنویسی کند.

به عنوان یک مرد جوانتر، اکثر اوقات شب را بیدار می ماند. بر طبق گفته ی وبگاه خبری بیزینس اینسایدر، یک بار، کارمندی سر کار آمد و مردی را به حالت خوابیده روی کف زمین یافت. او قصد داشت با پلیس تماس بگیرد، امّا بعد متوجه شد که آن مرد بیل گیتس است.


۵ درس زندگی از بیل گیتس یکی از تأثیرگذارترین افراد بشردوست روی زمین


تجارت آفرین فارکس
علی قانعی
نویسندهعلی قانعی
سردبیر و نویسنده در سایت تجارت آفرین. متخصص بازار فارکس، سرمایه گذاری در بازارهای مالی بین المللی و معامله در فارکس و ارزهای دیجیتال.

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس