رهنمود سادۀ “وارن بافت ” دربارۀ موفقیت

وارن بافت

وارن بافت با ثروت حدود 73 میلیارد دلار یکی از ثروتمندترین انسانهای روی کرۀ زمین است. برای اینکه ثروت او را بیشتر برای شما مشخص کنیم باید بگوییم که تنها 67 کشور از 200 کشور ثبت شده در سازمان ملل تولید ناخالص ملی شان به ثروت او میرسد. یعنی اگر او را به تنهایی یک کشور در نظر بگیرید شصت و هشتمین کشور ثروتمند دنیا است.

وارن بافت همچنین یکی از سخت کوش ترین افراد در دنیای تجارت است. به زبانِ کسی که بیوگرافی او را نوشته است : یک “هالۀ عجیب اوتیسمی” به او این توانایی را داده است که اعداد را ببیند و آنها را تجزیه و تحلیل کند. زمانیکه اغلب ما، درباره ارزش ذاتی یک کمپانی سئوال میکنیم و با هم جر و بحث می کنیم، او حقیقت را بدون سئوال میبیند و موقعیت ها را به سرعت پیدا میکند.

او همچنین بسیار متواضع، صادق و شوخ طبع است.

در سال 2002 او در یک سخنرانی در دانشگاه جورج تان به نکاتی دربارۀ موفقیت اشاره کرد. نکات او بسیار ساده بودند و میتوان آنها را به آسانی در زندگی به کار گرفت.
وارن بافت با شوخی می گوید که تنها فرق بین دانشجویان رشته های بازرگانی و او در این است : در حالیکه شما در حال حرکت به محل مورد نظر با پای پیاده و یا با یک ماشین قراضه هستید، من با جت شخصی ام با امنیت کامل به سمت آنجا حرکت میکنم.

البته به سختی میتوان گفت که این یک تفاوت کوچک است.

او در آن سخنرانی به سرعت به این حقیقت اشاره کرد که تمام ما از فقر، ترس و برهنگی شروع کرده ایم. او اعتباری را برای شانس قائل نیست اگرچه همیشه بابت این حقیقت خوشنود است که در خانواده ای به دنیا آمده است که پدر و مادری داشته که او را در تمام مسائل ساپورت میکردند.

شغل، ثروت و موفقیت او با خوش شناسی بدست نیامده است. سخت کوشی، باور و اشتراک مساعی چیزهایی هستند که او بعنوان ابزار موفقیت به آنها اشاره میکند.

اما این چیزها راز نیستند.

با این حال وارن بافت به یک راز موفقیت نیز اشاره میکند و آن راز، زندگی سالم به همراه درستکاری است. دلیل او نیز این است که ظلم، نادرستی و بی اخلاقی، همگی در شغل شما تأثیر میگذارند و رهایی از آنها خیلی دشوارتر از رهایی از هرگونه شکست کاری که ممکن است با آن مواجه بشوید است. او پیشنهاد میکند که با استفاده از این یک نکتۀ ساده تمام قسمتهای زندگی شخصی و شغلی تان را در مسیر درست قرار دهید :

” هرگز کاری را در زندگی انجام ندهید که از دیدن آن به صورت خبر اول روزنامۀ محلی تان احساس شرم برای خودتان، خانوادۀ تان و یا دوستانتان به وجود آید”

به همین اندازه ساده است.

هیچ فرمول پیچیده و رمزآلودی وجود ندارد که به تجارت شما ارزش و اعتبار بدهد. فقط خوب باشید، کارهای صحیحی انجام دهید و با دیگران به انصاف برخورد کنید. او می گوید که برای بدست آوردن اعتبار سال ها زمان نیاز است و برای از دست دادن آن تنها یک روز.

البته وارن بافت سال ها مالکیت چند روزنامه را در اختیار داشته است، پس احتمالاً هدفش برای کنترل محتوای صفحۀ اول روزنامه ها به حقیقت پیوسته است. 🙂 با این وجود همۀ ما میدانیم که سرمایه گذاری او در این روزنامه ها حتماً دلیل خردمندانه تری از این داشته است. از طرفی اخیرا او در حال فروش شرکت های مطبوعاتی خود است.

مرتبط : عجایب زندگی وارن بافت – از کودکی تا ثروتمنترین فرد دنیا با وارن بافت


رهنمود سادۀ “وارن بافت ” دربارۀ موفقیت


 

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید