تحلیل تکنیکال GBP/USD – پوند/دلار

نمایش تمام صفحه

تحلیل تکنیکال GBP/USD امروز

دوشنبه ۲۶ اردیبهشت – تحلیل تکنیکال پوند دلار

همانطور که در نمودار پوند به دلار در بالا ملاحظه میکنید، روز جمعه، جفت ارز GBP/USD اندکی بالاتر معامله شد و روز را در محدوده مثبت حدود ۱٫۲۲۶۰ دلار بست. امروز، در محدوده باریک ۱٫۲۲۳۵-۹۵ دلار معامله می شود و نزدیک به پایین ترین سطح می ۲۰۲۰ قرار دارد.

به نقل از تله ترید، در نمودار ساعتی، GBP/USD همچنان زیر میانگین متحرک خط (۲۰۰) H1 (1.2340 دلار) معامله می شود. در نمودار چهار ساعته نیز وضعیت مشابه است.

بر اساس موارد فوق، احتمالاً ارزش آن را دارد که همچنان در معاملات به جهت نزولی چشم داشته باشیم، و در حالی که GBP/USD کمتر از میانگین متحرک ۲۰۰ H1 باقی می ماند، ممکن است لازم باشد به دنبال نقاط ورودی برای فروش پس از ایجاد یک اصلاح باشید.

  • سطوح مقاومت در: ۱٫۲۲۹۵ دلار، ۱٫۲۴۰۰-۰۵ دلار، ۱٫۲۵۸۰ دلار است.
  • سطوح پشتیبانی عبارتند از: ۱٫۲۱۵۵ دلار، ۱٫۲۱۰۰ دلار، ۱٫۲۰۰۰ دلار

احتمالاً سناریوی اصلی کاهش مداوم به سمت ۱٫۲۱۵۵ دلار (پایین ترین سطح ۱۳ مه) است.

یک سناریوی جایگزین تثبیت بالاتر از سطح میانگین متحرک ۲۰۰ H1 و به دنبال آن افزایش به ۱٫۲۷۷۰ دلار (بالاترین قیمت ۲۶ آوریل) است.

به روز رسانی ساعت ۱۷:۰۰

تقویم اقتصادی فارکس

وقتیکه به تحلیل تکنیکال GBP/USD در فارکس میپردازید باید حتما تقویم اقتصادی روز را مدنظر داشته باشید. به همین دلیل در اینجا بصورت روزانه تقویم اقتصادی فارکس و وقایع تاثیر گذار بر این جفت ارز را نشان میدهیم . برای تغییر نماش ساعت به وقت تهران می توانید در بخش TimeZone ساعت را به وقت محلی خودتان تغییر دهید.

مهمترین عوامل تاثیر گذار بر GBP/USD در سال ۲۰۲۲

رویداد سیاسی شماره یک در سال ۲۰۲۲ برای جفت ارز پوند به دلار آمریکا همچنان برگزیت است. سیاست مالی BoE و کووید نیز مسائل کلیدی خواهاد بود. این ابهامات قرار است با سرعت های مختلف از بین بروند و راه را برای تغییرات سریع و چالش های جدید باز کنند. اگرچه سال ۲۰۲۱ هنوز به مسائل جزئی برگزیت و مبارزه با کووید اختصاص داشت، سال ۲۰۲۲ ممکن است زمانی باشد که بریتانیا راه خود را برای ادامه مسیر پیدا کند. از دست دادن “تعادل در این جفت ارز” باعث می شود کشور انگلیس جذابیت بیشتری برای سرمایه گذاری نداشته باشد در حالی که حفظ وضعیت فعلی می تواند باعث ایجاد مشکل در حزب محافظه کار حاکم شود. سرمایه گذاران تعادل و ثبات را ترجیح می دهند، اما هرگونه تردید در مورد آن می تواند بر روند حرکت پوند سنگینی کند.

درباره GBP/USD

جفت ارز GBP/USD (یا پوند دلار) یکی از جفت ارزهای اصلی فارکس یا “Majors” است. جفت ارزهای ماژور مهم ترین جفت ها در جهان هستند. به این جفت کابل “The Cable” نیز گفته می شود که اشاره به اولین کابل ارتباطی دارد که از اقیانوس اطلس می گذشت تا بریتانیای کبیر را به ایالات متحده آمریکا متصل کند. این اصطلاح در اواسط قرن ۱۹ ایجاد شد و GBP/USD را به یکی از قدیمی ترین جفت ارزهای جهان تبدیل می کند.

تحلیل تکنیکال GBP/USD - پوند/دلار

محبوبیت جفت ارز پوند دلار به این دلیل است که نشان دهنده دو اقتصاد قوی است: بریتانیا و آمریکا. کابل یک جفت ارزی است که به طور گسترده معامله می شود که در آن پوند ارز پایه و دلار آمریکا ارز متقابل است. پس از نتیجه همه پرسی برگزیت، که در آن اکثریت بریتانیایی ها به خروج از اتحادیه اروپا رای دادند، GBP/USD به دلیل خطرات مرتبط با خروج از بازار واحد، دچار تلاطم هایی در بازار فارکس شده است.

این جفت ارز زمانیکه بازار لندن و بازار نیویورک همزمان باز است بیشترین نوسانات روزانه را تجربه میکند. برای بررسی زمان باز شدن بازار فارکس به وقت تهران این پست را مطالعه نمایید. در کنار تحلیل تکنیکال GBP/USD باید همیشه موارد فاندمنتال را در نظر داشته باشید.

موسسات و افراد با نفوذ بر GBP/USD

بانک انگلستان (BoE)

بانک مرکزی انگلستان یا Bank of England در سال ۱۶۹۴ تأسیس شد و در ابتدا مالکیت خصوصی داشت. BoE در سال ۱۹۴۶ ملی شد، بنابراین اکنون کاملاً تحت مالکیت دولت بریتانیا است. هدف اصلی BoE حفظ ثبات پولی و مالی در کشور است. برخی از وظایف دیگر آن تولید اسکناس های امن، عملیاتی کردن تسهیلات خرید دارایی و پایین نگه داشتن و ثابت نگه داشتن نرخ تورم است. این بانک توسط دادگاه نظارت می شود که قبلا به The Court هیئت مدیره گفته میشد و در مقابل پارلمان و مردم پاسخگو هستند. ( وب سایت رسمی )

بانک فدرال رزرو (Fed)

از سوی دیگر، فدرال رزرو (Fed) را داریم که سیستم بانک مرکزی ایالات متحده امریکا است. فدرال رزرو دو هدف اصلی دارد: نگه داشتن نرخ بیکاری در پایین ترین سطح ممکن و تورم در حدود ۲ درصد. ساختار سیستم فدرال رزرو متشکل از هیئت رئیسه منصوب شده توسط رئیس جمهور، کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC) است. FOMC در یک سال ۸ جلسه برگزار می کند و شرایط اقتصادی و مالی کشور را بررسی می کند. همچنین موضع مناسب سیاست پولی را تعیین می کند و خطرات را برای اهداف بلندمدت خود یعنی ثبات قیمت و رشد اقتصادی پایدار ارزیابی می کند. ( وب سایت رسمی )

جفت ارزهای مرتبط

USD/JPY

جفت ارز USD/JPY (یا دلار آمریکا ین ژاپن) یکی از جفت‌های اصلی، یا یکی از مهم‌ترین جفت ارزها در جهان است. ین ژاپن دارای نرخ بهره پایینی است که معمولاً در معاملات انتقالی یا Carry Trades استفاده می شود، به همین دلیل یکی از ارزهای مورد معامله در سراسر جهان است. در USD/JPY، دلار آمریکا ارز پایه و ین ژاپن ارز متقابل است. این جفت نماد اقتصاد آمریکا و ژاپن است.

معامله جفت ارز USD/JPY همچنین به عنوان معامله “نینجا” یا “Gopher” شناخته می شود، اگرچه این نام بیشتر زمانی که به جفت ارز GBP/JPY ارجاع می شود استفاده می شود. دلار آمریکا به ین ژاپن معمولاً با دو جفت زیر همبستگی مثبت دارد: USD/CHF و USD/CAD. ماهیت این همبستگی به این دلیل است که هر دو جفت ارز از دلار آمریکا به عنوان ارز پایه مانند USD/JPY نیز استفاده می کنند. زمانی که دو بانک مرکزی اصلی هر کشور، بانک ژاپن (BoJ) و بانک فدرال رزرو (Fed) با اختلاف نرخ بهره جدی مواجه شوند، ارزش این جفت ارز متاثر می شود.

EUR/USD

جفت ارز EUR/USD (یا یورو دلار) یکی از جفت اصل های اصلی یا “Majors” است. ماژور مهم ترین جفت ها در جهان هستند. این گروه همچنین شامل این جفت ارزها نیز است: GBP/USD، USD/JPY، AUD/USD، USD/CHF، NZD/USD و USD/CAD. این محبوبیت به این دلیل است که این دو ارز برآمده از دو اقتصاد اصلی در دنیاست: اقتصاد اروپا و آمریکا.

این یک جفت ارز پرمعامله است که در آن یورو ارز پایه و دلار آمریکا ارز متقابل است. از آنجایی که جفت EURUSD بیش از نیمی از کل حجم معاملات در سرتاسر جهان در بازار فارکس را تشکیل می دهد، تقریباً غیرممکن است که شکاف ظاهر شود، چه رسد به شکاف انحرافی در جهت مخالف. این موضوعی است که در تحلیل تکنیکال EUR/USD باید در نظر گرفته شود.

به طور معمول، در طول جلسه آسیایی این جفت بسیار آرام است، زیرا داده های اقتصادی که بر فاندامنتال آن ارزها تأثیر می گذارد، در جلسه اروپا یا ایالات متحده منتشر می شود. در زمان باز شدن بازار فارکس در اروپا، انبوهی از فعالیت‌ها شروع می‌شود و بروکرهای فارکس شروع به تکمیل سفارش‌های مشتری ها و باز کردن موقعیت‌ها می‌کنند. هنگام ظهر، فعالیت‌ها کاهش می‌یابد، زیرا معامله‌گران برای ناهار بیرون می‌روند و با شروع کار بازار امریکا، فعالیت ها دوباره افزایش می‌یابد.

بروکرهای مورد اعتماد برای انجام معاملات GBP/USD در ایران

بروکر آیرون اف اکس برای معاملات EUR/USD
بروکر آمارکتس برای معاملات EUR/USD
بروکر فارکس برای معاملات EUR/USD

سلب مسئولیت: مطالب ارسال شده در اینجا صرفاً برای اهداف اطلاعاتی است و اتکا به آن ممکن است منجر به ضرر شود. عملکرد گذشته شاخص قابل اعتمادی برای نتایج آینده نیست.

منابع : Teletrade, FXStreet