پرایس اکشن چیست؟ استفاده پرایس اکشن در معاملات فارکس

پرایس اکشن تحلیل زنده قیمت ها بر مبنای تجربه است

پرایس اکشن چیست؟

اگر شما نیز از آن دسته از افرادی هستید که از تحلیل تکنیکال برای تصمیم گیری های خرید و فروش خود استفاده کنید، حتما باید بدانید که پرایس اکشن چیست. پرایس اکشن مبنایی برای خرید و فروش است که بر قیمت های موجود بازار تکیه دارد. پرایس اکشن پایه و اساس تحلیل تکنیکال بازا سهام، فارکس یا هر بازار مالی دیگری است. اگر بخواهیم ساده بگوییم که پرایس اکشن چیست باید گفت که یک روش برای تجزیه و تحلیل بازار اوراق بهادار است که به معامله گران این اجازه را می دهد تا مبنای تصمیمات خود را بر قیمت های زنده و موجود قرار دهند. در واقع Price Action تغییرات قیمت در یک بازه زمانی است.

بسیاری از معامله گرانی که معاملات کوتاه مدت انجام می دهند تصمیمات خود را بر مبنای پرایس اکشن و الگوهای تحلیل تکنیکال می گیرند. از آنجاییکه تحلیل تکنیکال در عمل از قیمت های گذشته برای محاسبات خود و در نهایت برای تصمیم گیری خرید و فروش استفاده می کند، می توان از آن بعنوان یکی از مشتقات پرایس اکشن نام برد.

پرایس اکشن را می توان برای تصمیم گیری در تمام بازارها مانند فارکس ، بورس ، نفت و غیره بکار گرفت.

نکات کلیدی در  پرایس اکشن چیست ؟

  • به طور کلی پرایس اکشن به نوسانات قیمت سهام بر روی نموداری که در طی زمان رسم شده، گفته می شود.
  • برای آشکارتر کردن روند پرایس اکشن برای معامله گران می توان از دیدگاه های مختلف در تحلیل یک نمودار استفاده کرد.
  • استراتژی های تحلیل تکنیکال و الگوهای نمودارها از پرایس اکشن مشتق می شوند. ابزارهای تحلیل تکنیکال مانند میانگین متحرک توسط پرایس اکشن محاسبه شده و در اطلاعات جدول ها منعکس شده است.

پرایس اکشن به شما چه می گوید؟

پرایس اکشن را می توان با استفاده از نمودارهایی که طی زمان رسم شده اند، مشاهده و تفسیر کرد. معامله گران از قرار دادن نمودارهای مختلف در کنار هم برای بالا بردن توانایی خود در شناسایی و تفسیر روندها، نقاط شکست و روندهای معکوس استفاده می کنند. بسیاری از معامله گران از نمودارهای شمعی (candlestick) استفاده می کنند چون این نمودارها با نمایش مقادیر باز، بالا، پایین و بسته به شکل نزول و صعود، بهتر نوسانات قیمت را به تصویر می کشند.

الگوهای شمعی مانند هارامی، الگوی پوشاننده و سه سرباز سفیدپوش، نمونه هایی از پرایس اکشن تفسیر شده تصویری هستند. الگوهای بسیاری برای نمودار شمعی وجود دارند که از پرایس اکشن ایجاد شده اند تا آنچه در آینده رخ می دهد را پیش بینی کنند. این فورمیشن ها می توانند برای انواع نمودارها استفاده می شود.

پرایس اکشن چیست
یک چارت پرایس اکشن متداول با استفاده از کندل استیک و بار چارت حجم در پایین

بسیاری از تحلیل گران تکنیکال علاوه بر الگوهای تصویری از نمودارها، برای محاسبه تکنیکال اندیکاتورها از داده های پرایس اکشن هم استفاده می کنند. هدف از این کار یافتن نظم در حرکات تصادفی مشابه قیمت است. برای مثال الگوی مثلث صعودی که با اعمال خطوط روند بر نمودار پرایس اکشن ایجاد می شود، می توانند برای پیش بینی یک نقطه شکست بالقوه به کار برده شوند چون پرایس اکشن نشان می دهد که گاوها در موقعیت های مختلف برای ایجاد نقطه شکست تلاش کرده اند و هر بار نیروی بیشتری گرفته اند.

مرتبط : چگونه در بازار فارکس معامله کنیم و حساب فارکس باز کنیم ؟

چگونه از پرایس اکشن استفاده کنیم؟

معمولا پرایس اکشن مانند اندیکاتور به عنوان یک ابزار معامله در نظر گرفته نمی شود بلکه بیشتر یک منبع داده است که تمام ابزارها از آن ساخته می شوند. معامله گران نوسانی و معامله گران روند تمایل دارند تا بیشتر با پرایس اکشن کار کنند و از هر گونه تحلیل فاندامنتال اجتناب می کنند تا تمرکز خود را منحصرا روی سطوح حمایت و مقاومت حفظ کرده و نقاط شکست و تثبیت را پیش بینی کنند. این معامله گران حتی باید به فاکتورهای دیگری فراتر از قیمت فعلی توجه داشته باشند چون حجم معاملات و دوره های زمانی که برای ساختن این سطوح به کار می روند بر احتمال درست بودن تفاسیر آنها تاثیر دارند.

مرتبط : فیلم آموزش خرید و فروش با استفاده از پرایس اکشن

محدودیت های پرایس اکشن

تفسیر پرایس اکشن بسیار ذهنی است. این که دو معامله گر در زمان تحلیل یک پرایس اکشن به نتایج متفاوتی برسند امری رایج است. ممکن است یک معامله گر روند را نزولی تشخیص داده اما دیگری معتقد باشد که پرایس اکشن یک روند صعودی قریب الوقوع را نشان می دهد. تفسیر پرایس اکشن به تجربه معامله گر بر می گردد و ذهن او است که تحلیل را انجام می دهد. البته دوره زمانی به کار رفته هم تاثیر به سزایی روی آنچه معامله گران می بینند دارد چون یک سهام می تواند چندین روند نزولی روزانه داشته و در عین حال ماهانه روند صعودی خود را حفظ کند. مهم ترین چیزی که باید به یاد داشت این است که پیش بینی خرید و فروش با استفاده از پرایس اکشن در هر مقیاس زمانی بر اساس حدس و گمان است. هرچه ابزارهای بیشتری را برای تایید پیش بینی های معاملاتی خود استفاده کنید، به نتیجه بهتری می رسید. معاملاتی که احتمال وقوع آن بسیار بالا است هم همچنان معاملات گمانی هستند یعنی معامله گران ریسک می کنند تا به سود بالقوه دست یابند.

مرتبط : آموزش فارکس – مهمترین عوامل برای موفقیت در فارکس

مرتبط : باینری آپشن چیست ؟ آیا فعالیت در بازار باینری آپشن سود آور است ؟


پرایس اکشن چیست؟ استفاده پرایس اکشن در معاملات فارکس


تجارت آفرین

دیدگاهتان را بنویسید