فارکستحلیل تکنیکال

پرایس اکشن چیست؟ استفاده Price Action در معاملات فارکس

پرایس اکشن تحلیل زنده قیمت ها بر مبنای تجربه است

پرایس اکشن چیست؟

اگر شما نیز از آن دسته از افرادی هستید که از تحلیل تکنیکال برای تصمیم گیری های خرید و فروش خود استفاده کنید، حتما باید بدانید که پرایس اکشن چیست. Price Action مبنایی برای خرید و فروش است که بر قیمت های موجود بازار تکیه دارد. پرایس اکشن پایه و اساس تحلیل تکنیکال بازار سهام، فارکس، ارزهای دیجیتال یا هر بازار مالی دیگری است.

پرایس اکشن چیست ؟

اگر بخواهیم ساده بگوییم که پرایس اکشن چیست باید گفت که یک روش برای تجزیه و تحلیل بازارهای مالی است که به معامله گران این اجازه را می دهد تا مبنای تصمیمات خود را بر قیمت های زنده و موجود قرار دهند. در واقع Price Action تغییرات قیمت در یک بازه زمانی است.

بسیاری از معامله گرانی که معاملات کوتاه مدت یا اسکالپینگ انجام می دهند تصمیمات خود را بر مبنای پرایس اکشن و الگوهای تحلیل تکنیکال می گیرند. از آنجاییکه تحلیل تکنیکال در عمل از قیمت های گذشته برای محاسبات خود و در نهایت برای تصمیم گیری خرید و فروش استفاده می کند، می توان از آن بعنوان یکی از مشتقات Price Action نام برد.

پرایس اکشن را می توان برای تصمیم گیری در تمام بازارها مانند فارکس ، بورس، طلا، ارزهای دیجیتال و غیره بکار گرفت.

نکات کلیدی

  • به طور کلی Price Action به نوسانات قیمت سهام بر روی نموداری که در طی زمان رسم شده گفته می شود.
  • برای آشکارتر کردن روند پرایس اکشن برای معامله گران می توان از دیدگاه های مختلف در تحلیل یک نمودار استفاده کرد.
  • استراتژی های تحلیل تکنیکال و الگوهای شمع ها و چارت ها از Price Action مشتق می شوند. ابزارهای تحلیل تکنیکال مانند میانگین متحرک توسط Price Action محاسبه شده و در اطلاعات جدول ها منعکس شده است.
  • تحلیل پرایس اکشن اساس تمام اندیکاتورهای تکنیکال، الگوهای شمع و الگوهای چارت است.

مرتبط: آموزش کامل تحلیل تکنیکال

پرایس اکشن به شما چه می گوید؟

پرایس اکشن را می توان با استفاده از نمودارهایی که طی زمان رسم شده اند، مشاهده و تفسیر کرد. معامله گران از قرار دادن نمودارهای مختلف در کنار هم برای بالا بردن توانایی خود در شناسایی و تفسیر روندها، نقاط شکست و روندهای معکوس استفاده می کنند. بسیاری از معامله گران از نمودارهای شمعی (candlestick) استفاده می کنند چون این نمودارها با نمایش مقادیر باز، بالا، پایین و بسته به شکل نزولی و صعودی، نوسانات قیمت را بهتر به تصویر می کشند.

استفاده از Price Action در الگوهای شمع

الگوهای شمع یا Candle pattern مانند هارامی، الگوی پوشاننده و سه سرباز سفیدپوش، نمونه هایی از پرایس اکشن تفسیر شده تصویری هستند. الگوهای بسیاری برای نمودار شمعی وجود دارند که از Price Action ایجاد شده اند تا آنچه در آینده رخ می دهد را پیش بینی کنند. این فورمیشن ها می توانند برای انواع نمودارها استفاده می شود.

مرتبط: بهترین الگوهای شمع برای نوسان گیری در بازارهای مالی

پرایس اکشن چیست
یک چارت پرایس اکشن متداول با استفاده از کندل استیک و بار چارت حجم در پایین

استفاده در الگوهای چارت

بسیاری از تحلیل گران تکنیکال علاوه بر الگوهای شمع از الگوهای چارت نیز برای تحلیل تکنیکال یک دارایی استفاده می کنند. هدف از این کار یافتن نظم در حرکات تصادفی مشابه قیمت است. Price Action مبنای الگوهای چارت نیز می باشد. از جمله الگوهای چارت میتوان به الگوهای الگوی سر و شانه یا Head and Shoulders، الگوی Double Top یا دو قله، الگوی Double Bottom یا دو دره و غیره اشاره کرد.

مرتبط: آشنایی با ۳ نوع اصلی الگوهای چارت

چگونه از پرایس اکشن استفاده کنیم؟

معمولا پرایس اکشن ابزاری در دست تحلیلگران برای پیدا کردن نقاط ورود به بازار و خروج از آن است. این ابزار همانند اندیکاتورها نیست بلکه بیشتر یک منبع داده است که تمام ابزارهای دیگر از آن ساخته می شوند. همه معامله گران تمایل دارند تا بیشتر با Price Action کار کنند و از هر گونه تحلیل فاندامنتال اجتناب می کنند تا تمرکز خود را منحصرا روی منابع تکنیکال حفظ کرده و نقاط شکست و تثبیت را پیش بینی کنند.

این معامله گران حتی باید به فاکتورهای دیگری فراتر از قیمت فعلی توجه داشته باشند چون حجم معاملات و دوره های زمانی که برای ساختن این سطوح به کار می روند بر احتمال درست بودن تفاسیر آنها تاثیر مستقیم دارند.

مرتبط : فیلم آموزش خرید و فروش با استفاده از پرایس اکشن

محدودیت های پرایس اکشن

تفسیر پرایس اکشن بسیار ذهنی است. این که دو معامله گر در زمان تحلیل یک Price Action به نتایج متفاوتی برسند امری رایج است. ممکن است یک معامله گر روند را نزولی تشخیص داده اما دیگری معتقد باشد که پرایس اکشن یک روند صعودی قریب الوقوع را نشان می دهد. تفسیر پرایس اکشن به تجربه معامله گر بر می گردد و ذهن او است که تحلیل را انجام می دهد.

مرتبط : چگونه در بازار فارکس معامله کنیم و حساب فارکس باز کنیم ؟

البته بازه های زمانی به کار رفته نیز تاثیر بسزایی روی آنچه معامله گران می بینند دارد چون یک بازار می تواند چندین روند نزولی روزانه داشته و در عین حال در بلند مدت روند صعودی خود را حفظ کند. مهم ترین چیزی که باید به یاد داشت این است که پیش بینی خرید و فروش با استفاده از Price Action در هر مقیاس زمانی بر اساس حدس و گمان است.

هرچه ابزارهای بیشتری را برای تایید پیش بینی های معاملاتی خود استفاده کنید، به نتیجه بهتری می رسید. برای پیش بینی پرایس اکشن اغلب معامله گران به الگوهای شمع و چارت و حجم معاملات نگاه می کنند و برای تایید تصمیم خود اندیکاتورها بررسی میکنند.

سئوالات متداول

آیا پرایس اکشن یک استراتژی معاملاتی است ؟

پرایس اکشن یک استراتژی معاملاتی است که به پیش بینی حرکات بازار با شناسایی الگوها یا «سیگنال ها» در حرکات قیمت یک بازار اساسی کمک می کند. در اینجا در مورد برخی از استراتژی های مختلف پرایس اکشن را بیاموزید

آیا پرایس اکشن از اندیکاتورها برای معامله کردن بهتر است؟

مبنای اندیکاتورها پرایس اکشن است. اندیکاتورها اطلاعات قیمت را می گیرند و فرمولی را برای آن اعمال می کنند. اندیکاتورها چیزی را به اطلاعات قیمتی که در کندل های خود می بینید اضافه یا حذف نمی کنند – آنها فقط اطلاعات را به روشی متفاوت پردازش می کنند. این موضوع در نکات بعدی بیشتر نمایان خواهد شد. اندیکاتورها با تاخیر سیگنال میدهند.

برای تماشای فیلم های آموزش رایگان فارکس و تحلیل تکنیکال از کانال آپارات تجارت آفرین استفاده نماییید.

مرتبط : باینری آپشن چیست ؟ آیا فعالیت در بازار باینری آپشن سود آور است ؟


پرایس اکشن چیست؟ استفاده از Price Action در معاملات فارکس


تجارت آفرین فارکس

1 دیدگاه

  • با درود و احترام
    از تعلیم تریدینگ ویو استفاده کردم و از شما تشکر میکنم
    خیلی خوب میشد اگر توضیحات با یک و یا چند مثال نشان داده میشد که به ماندگاری در ذهن یوزر کمک می‌کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس