الگوی سر و شانه یا Head and Shoulders

الگوی سروشانه head and shoulders

الگوی سر و شانه یا Head and Shoulders یک الگوی چارت است که با 3 نقطه اوج شناخته می‌شود. در این 3 نقطه اوج، نقطه وسط بالاترین سطح قیمت و دو نقطه دیگر در دو طرف بالاترین سطح قیمت با فاصله کمی تشکیل می‌شوند.

الگوی سروشانه سیگنالی برای تغییر مسیر به سمت بازار نزولی است. این الگو در امتداد یک بازار صعودی تشکیل می‌شود و پس از تکمیل شدن نشانه‌ای قوی برای تغییر روند به سمت بازار نزولی بشمار می‌رود.

همانطور که در عکس پایین مشاهده می‌کنید در این الگوابتدا یک قیمت بالا داریم ( 1 ) در ادامه یک تصحیح بوجود میاید ( 2 ). در امتداد این تصیح یک نقطه بالا که بالاتر از قیمت قبلی است تشکیل می‌شود ( 3 ) و دوباره یک تصحیح تا حدود تصحیح قبلی رخ می‌دهد ( 4 ). سپس دوباره قیمت‌ها بالا می‌روند ولی به بالاترین قیمت نمی‌رسند و در حدود بالای شماره 1 متوقف می‌شوند و نقطه ( 5 ) را تشکیل می‌دهند.

در واقع نقطه 5 بالایی پایین‌تر از نقطه 3 و نقطه 1 است که شانه سمت راست را تشکیل می‌دهد. شانه سمت راست گاهی کوتاه‌تر از شانه سمت چپ و گاهی نیز در همان اندازه است.

الگوی head and shoulders - الگوی سر و شانه

این الگو نشان می‌دهد که روند صعودی به پایان خود نزیدک شده است. اما ما زمانی این بازگشت روند را تایید می‌کنیم که قیمت‌ها از سطح Neckline به سمت پایین سقوط کنند، یعنی جایی که نقطه ( 6 ) تشکیل می‌شود. بنابراین الگوی سروشانه زمانی تکمیل می‌شود که قیمت‌ها از سطح Neckline که سطح مقاومت است ( 2 و 4 ) به سمت پایین عبور کنند.

همچنین در این الگو بررسی این 2 موضوع هم می‌تواند ارزشمند باشد. اینکه آیا حرکت صعودی به نقطه 3 نسبت به حرکت به نقطه 1 شیب کمتری دارد و اینکه آیا حرکت صعودی به نقطه 5 از حرکت به نقطه 3 شیب کمتری دارد یا خیر؟  

این 2 موضوع برای این ارزشمند است که نشان می‌دهد، خریداران در حال از دست دادن توان خود برای بالابردن قیمت‌ها هستند و به نوعی داغی روند صعودی در حال فروکش کردن است و این موضوع احتمال بازگشت روند را افزایش می‌دهد.

مرتبط : تحلیل جامع نمودار شمعی در تحلیل تکنیکال

معامله با الگوی سر و شانه

در تحلیل تکنیکال، الگوی چارت سروشانه توسط بسیاری از معامله گران و تحلیلگران به عنوان یکی از قابل اعتمادترین و دقیق ترین الگوهای چارت بازگشتی در نظر گرفته می شود.

بطور خلاصه می‌توان این الگو را اینگونه تعریف کرد:

  • یک رالی به سمت اوج جدید
  • در ادامه تصحیح قیمت‌ها
  • یک روند صعودی با تشکیل بالاترین قیمت
  • ادامه یک تصحیح جدید در قیمت‌ها
  • یک رالی نهایی اما شکست خورده برای ثبت قیمتی بالاتر.

خطی که نقاط پایینی این الگو را به هم متصل می‌کند و به آن Neckline هم گفته می‌شود حتما نیاز ندارد که مستقیم باشد و می‌تواند شیب ملایمی داشته باشد. شیب این خط می‌تواند شاخصی مهم در الگوی سروشانه باشد.

  • اگر Neckline به سمت پایین شیب داشته باشد، نشانه‌ای نزولی است، زیرا قیمت به سمت شانه راست پایین‌تر آمده است.
  • اگر Neckline به سمت بالا شیب داشته باشد، نشانه‌ای صعودی است، زیرا قیمت به سمت شانه راست بالاتر رفته است.

زمانی‌که الگوی سروشانه یا Head and Shoulders در یک روند صعودی تشکیل می‌شود، سیگنالی قوی برای تغییر روند قیمت‌ها از صعودی به سمت نزولی است. این الگو یکی از معتبرترین انواع الگوهای چارت بشمار می‌رودو

اندازه قدرت بازگشت به سمت نزولی با استفاده از میزان شکست اندازه گیری می‌شود. میزان شکست نیز به نوبه خود متناسب با میزان افزایش قیمت‌ها پیش از تشکیل این الگو است.

بنابراین هرچقدر که روند صعودی قبل از تشکیل شدن این الگو قدرتمند باشد، قدرت بازگشت نیز بالاتر خواهد بود.

حجم معاملات معمولا در هنگام تشکیل شدن شانه چپ به بالاترین حد خود می‌رسد، ولی در نقطه شکست حجم اغلب پایین میاید. زمانیکه حجم در حال افزایش است شرایط مطلوب‌تر می‌باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد استراتژی تحلیل تکنیکال ویدئوهای یوتیوب تجارت آفرین را دنبال کنید.


الگوی سروشانه یا Head and Shoulders


تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید