الگوی Double Bottom یا دو دره

الگوی double bottom

الگوی Double bottom که در فارسی به آن الگوی دو دره و یا دو کف نیز گفته می‌شودیک الگوی چارت است. دو دره زمانی تشکیل می‌شود که قیمت دو بار به پایین‌ترین حد خود در یک بازه زمانی مشخص می‌رسد و در تلاش دوم بازهم شکست می‌خورد. این الگو شامل دو پایین تقریبا یکسان و یک بالای متوسط در بین آنها است. این الگو نقطه مقابل الگوی Double Top است.

الگوی دو کف یا دو دره، با یک افت شدید قیمت شروع می‌شود که به دنبال آن یک افزایش قیمت جزئی بوجود میاید. اما در این زمان قیمت‌ها توانایی بالا رفتن ندارند و دوباره به سطح پایین قبلی برگشته و این سطح را آزمایش می‌کنند و سپس یک حرکت صعودی قابل توجه رخ می‌دهد و بنظر می‌رسد که در نمودار حرف انگلیسی W در حال شکل گرفت است.

الگوی Double bottom نشان دهنده یک سطح حمایت بسیار قوی است که اغلب سیگنالی برای تغییر شدید روند قیمت‌ها به سمت بالا است.

تایید الگوی double bottom

این الگو اینگونه تشکیل می‌شود که در یک روند نزولی دو پایین در یک سطح مقاومت تشکیل می‌شود که در تلاش دوم روند به سمت بالا بر می‌گردد و پس از گذر از سطح Neckline یا مقاومت روند صعودی تایید می‌شود.

بخوانید: تحلیل تکنیکال چیست؟ معرفی شاخص های مهم تحلیل تکنیکال

این الگو بعنوان یک الگوی چارت بازگشتی شناخته می‌شود. دلیل این امر تغییر روند از نزولی به صعودی در امتداد دو برخورد با یک سطح حمایت است. در بین این دو برخورد یک بازگشت متوسط وجود دارد.

این الگو زمانی مورد تایید قرار می‌گیرد که قیمت ها از بالاترین سطح بازگشت یا Neckline به سمت بالا عبور می‌کنند. پس از اینکه این سطح مقاومت شکسته شد یک روند صعودی تشکیل می‌شود.

شکست‌های کاذب سطح مقاومت در الگوی دو کف یا دو دره یکی از مشکلاتی است که ممکن است شما در این الگو با آن مواجه شوید. این نوع شکست زیاد اتفاق می‌افتد و باید مراقب باشید که گرفتار شکست‌های کاذب نشوید.

الگوی Double top

برای آشنایی بیشتر با الگوی Double top از دقیقه 49:30 تا 50:30  فیلم آموزش کامل تصویری تحلیل تکنیکال، بهترین استراتژی تحلیل تکنیکال از صفر تا صد را تماشا کنید.


الگوی Double Bottom یا دو دره


تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید