فارکس یا ارز دیجیتال | شباهت ها و تفاوت ها

فارکس یا ارز دیجیتال

در طی سال های گذشته ارزهای دیجیتال در سرتیتر اخبار اقتصادی قرار گرفتند و بسیاری از تریدرها را به این فکر انداخته اند که شاید بهتر باشد به جای فارکس برروی ارزهای دیجیتال تمرکز کنند. بنابراین این سئوال پیش می‌آید که فارکس یا ارز دیجیتال. برخی نیز به معامله در هر دو بازار فکر می‌کنند.

برای پاسخ به سئوال فارکس یا ارز دیجیتال، در این مقاله توضیحی درباره شباهت‌ها و تفاوت های این دو نوع دارایی می‌دهیم تا بتوانید تصمیم آگاهانه‌تری بگیرید.

شباهت های بازار فارکس و ارز دیجیتال

برای تریدکردن شما به یک حساب معامله و یک دستگاه الکترونیکی مانند لپ تاپ یا تلفن همراه هوشمند با قابلیت اتصال به اینترنت را دارید. پس از آن اگر در بازار فارکس تجربه ای داشته باشید، به سادگی می‌توانید موارد اولیه معاملات ارز دیجیتال را یادبگیرید یا برعکس. چارت ها، تحلیل تکنیکال و الگوها در هر دو بازار یکسان هستند و تنها چیزی که به آن نیاز دارید تمرکز برروی ترید کردن است.

همانند بازار فارکس، بازار ارز دیجیتال نیز بر مبنای عرضه و تقاضا تشکیل می‌شود. زمانیکه تقاضا و تعداد خریداران بیشتر می‌شود قیمت ها بالا میرود و زمانیکه فروشندگان از خریداران بیشتر باشند، قیمت ها پایین می آید.  بنابراین شما می‌توانید با استفاده از اندیکاتورها و الگوهای چارت که با آنها معاملات فارکس انجام می‌دهید، ارز دیجیتال نیز ترید کنید.

مرتبط : چرا معامله گران فارکس به سمت CFD بیت کوین رفته اند

تفاوت های بین بازار ارز دیجیتال و فارکس

در ادامه بحث فارکس یا ارز دیجیتال به تفاوت های این بازار می‌پردازیم. باوجود اینکه معامله در فارکس و ارز دیجیتال برروی کاغذ شباهت های بسیار زیادی دارند، اما تفاوت های زیادی نیز بین آنها وجود دارد که در اینجا به آنها میپردازیم.

فارکس یا ارز دیجیتال، کدام برای معامله مناسب تر است؟ در فارکس بیشتر معامله گران برروی جفت ارزهای اصلی مانند EUR/USD، USD/JPY، GBP/USD تمرکز می‌کنند و برخی نیز برروی جفت ارزهای نامتعارف که یک ارز اصلی در مقابل ارزی از یک اقتصاد در حال توسعه مانند مکزیک یا آفریقای جنوبی فعالیت می‌کنند.

درحال حاضر بیش از 11000 ارز دیجیتال در بازار وجود دارد که این تعداد هر روز در حال افزایش است. برخی از این ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم بازاری پویا دارند اما بسیار از این ارزهای دیجیتال تنها برای برخی از مشتاقان این عرصه آشنا هستند.

بنابراین اگر سئوال می کنید که فارکس یا ارز دیجیتال باید به این موضوع دقت کنید که کریپتوها بسیار متنوع هستند و این در حالی است که بازار فارکس دوره هایی از آرامش دارد که ممکن است حتی تا چند هفته هم نوسانات بسیار پایین ادامه داشته باشد.

شاید بتوان گفت که دنبال کردن تمام ارزهای دیجیتال کاری امکان ناپذیر است. بنابراین تریدرها باید تعدادی از این ارزها را دنبال کنند تا در بازار دچار سردرگمی نشوند. برخی از بروکرهای فارکس که ارزهای دیجیتال را نیز به سبد محصولات خود اضافه کردند تعدادی محدود از آنها برای مشتریان خود برای معامله گردآوری کرده اند.

شناوری کدام بازار بیشتر است؟ فارکس یا ارز دیجیتال

فارکس بازاری بسیار شناور دارد و معاملات فارکس در سال 2019 از مرز 6.6 تریلیون دلار فراتر رفت. در فارکس، بدون در نظر گرفتن حجمی که معامله می‌کنید می توانید بدون نگرانی از شناوری بازار به ترید کردن بپردازید. این مزیت بزگی است که هر زمان که بخواهید می‌توانید با قیمت بازار از معامله خارج شوید.

معامله فارکس یا ارز دیجیتال

این موضوع در بازار اغلب ارزهای دیجیتال صادق نیست. امروز که این مقاله را می‌نویسیم ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال حدود 2 تریلیون دلار است که بیش از 45% از این بازار در اختیار بیت کوین می‌باشد. بیشتر ارزهای دیجیتال بازاری غیر شناور دارند و گاهی خارج شدن از آنها با قیمتی عادلانه کاری دشوار است.

تفاوت بین ارزهای دیجیتال

به دلیل تعداد روزافزون ارزهای دیجیتال، تفاوت های فاحشی بین خود این نوع ارز وجود دارد. کسی که بخواهد یک ارز دیجیتال یا Cryptocurrency ناشناس یا با محبوبیت پایین را معامله کند باید مباحث فاندامنتال آن را عمیق بررسی کند.

درک مسائل فاندامنتال در بسیاری از این ارزهای دیجیتال نیاز به دانش فنی بخصوصی دارد. مسائل بنیادی در پشت هر کدام از این ارزهای دیجیتال با یکدیگر متفاوت است. بنابراین اگر قصد ترید ارز دیجیتال را دارید باید خود را محدود به تعداد مشخصی از آنها کنید و نباید لیست شما بلندتر از لیستتان در فارکس باشد.  

نوسانات در این دو بازار

شاید بپرسید که نوسانات کدام از این دو بازار بیشتر است، فارکس یا ارز دیجیتال. جواب این سئوال بسیار روشن است. ارزهای دیجیتال بسیار پرنوسان هستند در حالیکه فارکس بازاری با ثبات‌تر دارد.

معروفترین ارز دیجیتال یعنی بیت کوین، سال 2021 را در قیمتی حدود 29000 دلار شروع کردو به نرخ 65000 دلار رسید و یک بازگشت به نرخ 30000 دلار را پس از آن تجربه کرد و دوباره به حدود 50000 دلار برگشت. این نوسانات در ارزهای کوچک‌تر در بازه‌های زمانی کوتاه‌تر اتفاق می‌افتد.

این نوع نوسانات در بازار فارکس نادر است و تنها ممکن است که در ارزهای غیرمتعارف بوجود بیاید. به طور خلاصه میتوان گفت که مدیریت سرمایه در فارکس آسان‌تر است ولی سود احتمالی در ارز دیجیتال بیشتر است.

موقعیت‌های کسب سود

دلیل برسر زبانها افتادن ارزهای دیجیتال، سودهای کلانی است که این نوع دارایی ممکن است بهمراه داشه باشد. همانطور که می‌دانید در ترید کردن همانقدر که احتمال سود بالا می‌رود، ریسک نیز افزایش پیدا میکند. پس تریدرهای ارز دیجیتال باید خود را برای ریسک‌های بزرگ آماده کنند.

در واقع ارزش برخی از این ارزهای دیجیتال در صورت شکست پروژه یا خروج سرمایه های بزرگ از آن ممکن است به صفر برسد. این اتفاق برای بسیاری از این ارزها رخ داده است.

دقت کنید که معامله‌گران فارکس همواره می‌توانند با استفاده از لوریج بالا ریسک معاملات خود را افزایش دهند. اگر با مفهوم لوریج آشنا باشید می‌دانید که لوریج همانند شمشیری دولبه است که ریسک و احتمال کسب سود کلان را همزمان افزایش می‌دهد. با استفاده از لوریج‌های متفاوت در معاملات فارکس، معامله گران می توانند سرمایه خود را مدیریت کنند.

ساعت کار

بازار ارزهای دیجیتال به صورت شبانه روز و در هفت روز هفته فعال است در حالیکه ساعت کار بازار فارکس پنج روز هفته و بصورت 24 ساعته می‌باشد. اگر در بازارهای مالی ترید کرده باشید می‌دانید که این تفاوت در روزهای کاری می‌تواند سبک زندگی یک معامله‌گر را تغییر دهد. پس اگر سئوال می‌کنید که معامله در بازار فارکس یا ارز دیجیتال، به این نکته حتما دقت کنید.

مرتبط : ساعت باز شدن بازار فارکس به وقت ایران – بهترین زمان ترید در فارکس

معامله گران فارکس می‌توانند از پلتفرم معاملاتی خود خارج شوند و 2 روز در هفته را با آرامش سپری کنند. تریدرهای بازار ارزهای دیجیتال می‌بایست همیشه و بدون وقفه بازار را رصد کنند زیرا هر لحظه ممکن است که بازار با تغییرات بزرگی همراه شود.

با وجود اینکه هر دو بازار بصورت 24 ساعته کار میکنند، فعالیت‌ها در بازار فارکس الگوی مشخصی دارد زیرا تغییرات در فارکس توسط موسسه ها و سازمان های بزرگ بوجود می‌آید. در بازار ارزهای دیجیتال موسسات بزرگ اخیرا فعالیت های خود را شروع کرده اند و بیشتر کریپتوها توسط افراد حقیقی و شرکت های سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال نوسان می کنند.

امنیت

بازار ارزهای دیجیتال در مرحله توسعه اولیه قرار دارد و قوانین در کشورهای مختلف در حال گسترش است. تریدرهای ارز دیجیتال باید با این ریسک کنار بیایند که در این بازار امکان هک شدن و کلاهبرداری زیاد است. همین اخیراً 600 میلیون دلار از پالی نتورک هک شد.

در مقابل، بازار فارکس بسیار قانونمند است و تریدرها با ریسک کمتری در مسائل امنیتی مواجه هستند. البته تریدرهای فارکس باید قبل از ثبت نام در فارکس، پیشینه بروکر فارکس را بررسی کنند تا از رگوله ها و اعتبارنامه های آن اطمینان حاصل کنند. شاید بتوان گفت که کلاهبرداری در بازار فارکس تا حد زیادی ریشه کن شده است.

مرتبط : بهترین بروکرهای فارکس – بررسی بروکرهای برتر فارکس در سال ۲۰۲۱

فارکس یا ارز دیجیتال

اگر هنوز هم در انتخاب بین فارکس یا ارز دیجیتال تردید دارید، ابتدا باید اهداف مالی، میزان سرمایه در دسترس، مدل و استراتژی تریدینگ و سبک زندگی خودتان را بررسی کنید.

مرتبط : آموزش کامل تصویری تحلیل تکنیکال، بهترین استراتژی تحلیل تکنیکال از صفر تا صد

بهترین راه برای تصمیم گیری بهتر انجام معاملات آزمایشی یا معامله با حسابی کوچک در هر دو بازار و بصورت موازی است. پس از چند ماه متوجه خواهید شد که کدام بازار برای شما مناسب تر است. چنانچه تجربه ای در معامله در بازار فارکس یا ارز دیجیتال دارید آن را در قسمت نظرها به اشتراک بگذارید.

همچنین این نکنه را فراموش نکنید که حتما لازم نیست که بین بازارهای فارکس یا ارز دیجیتال یکی را انتخاب کنید. شما می توانید از موقعیت های موجود در هر دوبازار و بصورت همزمان بهره‌مند شوید.

فارکس یا ارز دیجیتال، شباهت ها و تفاوت ها

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید