آموزش اندیکاتور ADX | فیلم آموزش تحلیل تکنیکال با ADX

آموزش اندیکاتور ADX – فیلم آموزش تحلیل تکنیکال با ADX

اندیکاتور ADX یکی از ابزارهای مهم تحلیل تکنیکال برای شناسایی قدرت یک روند است. ADX مخفف واژه Average Directional Movement Index است که به فارسی می توان آن را شاخص میانگین حرکت جهت دار ترجمه کرد. از این اندیکاتور می توان در انواع بازارهای مالی مانند بازار سهام، فارکس و ارزهای دیجیتال بهره برد.

مرتبط : نحوه ورود به فارکس – ثبت نام در فارکس چگونه است

همچنین با اضافه کردن دو بخش دیگر به نام های DI+ و DI- به اندیکاتور می توان جهت روندها را شناسایی کرد و همچنین سیگنال های خرید و فروش دریافت کرد. با تماشای این ویدئوی آموزشی می توانید با اندیکاتور ADX، کاربردهای آن و استراتژی معاملاتی با استفاده از آن آشنا شوید.

فیلم آموزش اندیکاتور ADX – فیلم آموزش تحلیل تکنیکال با ADX

در اینجا متن موجود در این فیلم آموزشی را می توانید دریافت کنید :

برای تماشای ویدئوهای آموزشی تجارت آفرین به کانال آپارات یا یوتیوب ما مراجعه نمایید.

سلام، به یکی دیگه از ویدئوهای آموزشی تجارت آفرین خوش امدید. در این ویدئوی آموزشی می خوایم با اندیکاتور Average  Directional Movement index  یا شاخص میانگین حرکت جهت دار آشنا بشیم. این اندیکاتور قدرت یک روند رو اندازه گیری میکنه  و با کمک اون میشه جهت روند رو در بازه های زمانی متفاوت شناسایی کرد. از ADX برای تحلیل تکنیکال انواع بازارهای مالی مثل بازار سهام، فارکس و ارزهای دیجیتال میشه استفاده کرد.

پس از اضافه کردن اندیکاتور ADX به چارت متوجه میشید که این اندیکاتور به صورت یک خط تنها نمایش داده میشه که در بازه ای بین ۰ تا ۱۰۰ نوسان میکنه. این خط تنها قدرت یک روند رو نشون میده و از اون نمیشه برای شناسایی جهت روند استفاده کرد. به عبارت دیگر اندیکاتور ADX اهمیتی نمیده که آیا این روند صعودیه یا نزولی.

اندیکاتور ADX تجارت آفرین

در اینجا با هم بررسی میکنیم که چگونه بصورت صحیح میشود از ADX برای شناسایی قدرت روند استفاده کرد.

همونطور که اشاره کردم ADX به صورت یک خط نمایش داده میشه. در سمت راست این اندیکاتور میتونید بازه نوسانی این اندیکاتور که از ۰ تا ۱۰۰ است رو مشاهده کنید. البته ممکنه که بنا بر شرایط بازار شما بازه های کمتری رو ببینید.

برای استفاده از ADX میتونید این ۵ کاربرد رو مد نظر قرار بدید.

کاربرد ۱ که ویژگی سنتی این اندیکاتوره زمانی هست که ADX در بالای سطح ۲۵ قرار داشته باشه. در این حالت میگوییم که روند قدرت کافی داره و میتونیم اون رو در استراتژی  معاملاتی خودمون مدنظر قرار بدیم. برای مثال میبینید که ADX وارد بازه بالای ۲۵ شده  که نشان دهنده افزایش قدرت یک رونده که در اینجا بازار صعودی مد نظر است. معمولا وقتیکه اندیکاتور ADX به بالای ۲۵ حرکت میکنه به این معنیه که یک روند صعودی و یا نزولی در حال شکل گرفتن است. به این دو نمونه نگاه کنید.

در این نمونه مشاهده می کنید که ADX از ۲۵ به سمت بالا حرکت کرده و یک روند صعودی در قیمت ها شکل میگیره.

در نمونه دوم مشاهده میکنید که ADX خط ۲۵ را به سمت بالا قطع می کنه و یک روند نزولی شکل میگیره. در این دو نمونه مشاهده کردید که این اندیکاتور به جهت روند واکنش نشون نمیده و تنها قدرت یک روند را فارغ از جهت اون اندازه گیری میکنه.

به این نکته توجه کنید که شما می تونید بنابر تجربه خودتون به جای ADX 25 از مقادیر دیگری مثل ۲۰ یا ۲۲ و غیره برای دریافت سیگنال استفاده کنید.

کاربرد ۲ : زمانیکه ADX زیر خط ۲۵ قرار داره باید از معامله بر مبنای روند خودداری کنید چون بازار روندی نیست. در این مثال می تونید ملاحظه کنید. ADX زیر خط ۲۵ قرار داره و در بازار روندی مشخص وجود نداره و در یک بازه خنثی نوسان میکنه.  بنابراین زمانیکه ADX در زیر این ناحیه قرار داره نباید از استراتژی های خرید و فروش بر مبنای روند استفاده کنید و باید از استراتژی های معاملاتی بازاهای خنثی استفاده کنید.

در بسیاری از پلتفرم ها مانند متاتریدر زمانیکه اندیکاتور ADX را به چارت اضافه می کنیم با دو خط دیگری به غیر از خط اصلی ADX نیز مواجه می شویم. این دو خط عبارتند از Positive Directional Movement Indicator (+DI) و Negative Directional Movement Indicator (-DI) .

همونطور که گفتم اندیکاتور ADX بین روند های صعودی و نزولی تمایزی قائل نمیشه و تنها قدرت یک روند رو نشون میده. اما دو خط +DI و -DI که شاخص های جهتی هستند، میتونن به ما جهت یک روند رو نشون میدند. این یعنی اینکه با اضافه کردن این دو اندیکاتور در کنار اندیکاتور ADX نه تنها می تونیم که قدرت روند را شناسایی کنیم بلکه می تونیم جهت روند رو نیز بررسی کنیم، پس میتونیم درک بهتری از بازار و شرایط اون داشته باشیم و بهتر میشه از این اندیکاتور برای تحلیل تکنیکال بازار استفاد کرد.

مرتبط : آموزش اندیکاتور CCI – فیلم آموزش تحلیل تکنیکال با CCI

اما چطوری این کار رو انجام بدیم؟

حالا به کاربرد شماره ۳ میرسیم یعنی زمانیکه اندیکاتور +DI بالای اندیکاتور –DI قرار داره.

در این شرایط وقتیکه اندیکاتور +DI بالاتر از –DI قرار داره، اندیکاتور ADX قدرت روند صعودی رو نشون میده. زمانیکه این +DI  خط –DI  رو به سمت بالا قطع میکنه و ADX هم بالای خط ۲۵ باشه نشونگر وجود یک روند قدرتمند صعودیه.

در این مثال می تونید مشاهده کنید که زمانیکه +DI بالاتر از –DI قرار داره و اندیکاتور ADX بالای خط ۲۵ هست روند قیمت ها صعودی هستند.

مرتبط : بهترین اندیکاتور برای سیگنال خرید و فروش – بهترین اندیکاتورها کدام هستند ؟

در چنین شرایط سراغ کاربرد شماره ۴ میریم یعنی جایی که اندیکاتور –DI بالای اندیکاتور +DI قرار داره.

در این شرایط یعنی وقتیکه اندیکاتور -DI بالاتر از +DI قرار داره اندیکاتورADX ، قدرت روند نزولی رو نشون میده. زمانیکه این–DI خط  +DI رو به سمت بالا قطع میکنه و ADX هم بالای خط ۲۵ باشه نشونگر وجود یک روند قدرتمند نزولیه.

در این مثال می تونید مشاهده کنید که در چنین شرایطی روند قیمت ها نزولی هستند. و در اینجا میزان ADX به حد ۵۰ رسیده.

کاربرد شماره ۵ زمانی اتفاق میفته که ADX بالای ۵۰ قرار داشته باشه. که نشونگر یک روند بسیار قدرتمنده.

به این نمونه نگاه کنید. با بررسی ADX میتونیم متوجه بشیم که این اندیکاتور سطح ۵۰ را قطع میکنه که نشان دهنده یک روند بسیار قدرتمنده. این مواقع خیلی کم اتفاق میفتند ولی گاهی ممکنه که در بعضی از بازارها با اون مواجه بشید.

حالا به یک استراتژی برای استفاده از این اندیکاتور اشاره میکنیم.

زمانیکه +DI بالای –DI قرار داره و ADX به بالای لاین ۲۵ حرکت میکنه می تونه سیگنالی برای خرید احتمالی باشه. توجه داشته باشید که حتما پرایس اکشن رو در هنگام استفاده از این استراتژی در نظر داشته باشید. همچنین می تونید این استراتژی رو با اندیکاتورهای دیگه ای مثل بولینجر بندز که سطوح حمایت و مقاومت داینامیک رو نشون میده ترکیب کنید. برای آشنایی با اندیکاتور بولینجر بندز ویدئوی آموزشی تجارت آفرین به نام آموزش اندیکاتور بولینجر بندز را تماشا کنید.

مرتبط : معامله با پرایس اکشن – خرید و فروش بر مبنای پرایس اکشن

همچنین می تونید از این اندیکاتور سیگنال خروج از بازار هم دریافت کنید. این زمانیه که +DI اندیکاتور –DI رو از سمت بالا قطع می کنه یا به عبارتی در زیر اون قرار میگیره.

پس از اینکه که با کاربردهای این اندیکاتور آشنا شدیم بیایید با مزایا و معایب استفاده از اندیکاتور ADX رو بررسی کنیم

ابتدا اینکه این اندیکاتور ابزار بسیار خوبی برای شناسایی قدرت روند است و به ما اجازه میده هم قدرت روند های صعودی و هم نزولی را به خوبی بررسی کنیم.

همچنین این اندیکاتور به ما میگه که چه زمانی باید از کدام استراتژی معاملاتی استفاده کنیم. زمانیکه بازار روندی است از استراتژی های بازارهای روندی و زمانیکه بازار خنثی است از استراتژی های معاملاتی بازار خنثی.

با استفاده از این اندیکاتور ما می تونیم شرایط یک روند رو تشخصی بدیم.

مرتبط : آموزش اندیکاتور MACD – فیلم آموزش تحلیل تکنیکال با اندیکاتور MACD

اما ADX  محدودیت هایی هم داره که باید اونها رو بدونیم. اولین محدودیتی که داره این مشکله که ADX هم به پرایس اکشن عکس العمل نشون میده و همیشه یک قدم از قیمت عقب تره. برای آشنایی با پرایس اکشن حتما ویدئوی آموزشی تجارت آفرین درباره پرایس اکشن رو مشاهده کنید.

این اندیکاتور گاهی سیگنال های غلط میده مخصوصا زمانیکه در بازهای زمانی کوتاه مدت از اون استفاده بشه و باعث سردرگمی معامله گران میشه.

فراموش نکنید که این اندیکاتور هم مثل همه اندیکاتورهای دیگه ای که در موردشون صحبت کردیم و در آینده صبحت میکنیم نمیتونه به تنهایی سیگنال های معتبری برای خرید و فروش بده و شما نیاز دارید که در کنار اندیکاتور ADX از اندیکاتورهای دیگه و همینطور تحلیل پرایس اکشن استفاده کنیم.

از اینکه توی این ویدئوی آموزشی تجارت آفرین همراه من بودید متشکرم. تا ویدئوی بعدی بدرود.


آموزش اندیکاتور ADX – فیلم آموزش تحلیل تکنیکال با ADX


تجارت آفرین
علی قانعی
نویسندهعلی قانعی
سردبیر و نویسنده در سایت تجارت آفرین. متخصص بازار فارکس، سرمایه گذاری در بازارهای مالی بین المللی و معامله در فارکس و ارزهای دیجیتال.

دیدگاهتان را بنویسید