6 رفتاری که رویاهایتان را به واقعیت تبدیل می کند

6 رفتاری که رویاهایتان را به واقعیت تبدیل می کند

ریک کلی (RIC KELLY ): زمانی که بزرگ می شدم، می خواستم یک کارآفرین باشم. من در مورد این هدف با مشاور حرفه ای، خانواده و دوستانم بحث کردم. برنامه ام را در آشپزخانه دانشجویی دانشگاه در سه صبح طرح ریزی کردم امّا مدتها بود که از آن برنامه ریزی میگذشت و من در یک شرکت بزرگ بعنوان کارمند مشغول کار بودم. با یک دوست قدیمی که 15 سال ندیده بودمش ملاقات کردم و درباره زمان های قدیم گپ زدیم. بعد از صحبت از مأموریت های خارجی،‌ طرح های بازنشستگی و مدیران موظفی که در گذشته اند، گفتم که به دنبال آن هستم تا شرکت خودم را راه اندازی کنم. دوستم دستانم را در دستش گرفت، در چشمانم نگاه کرد و گفت “ریک، تو  20 سال درباره این رویا صحبت کرده ای، آیا فکر نمی کنی زمان آن است تا آن را انجام دهی؟”

والت دیزنی (Walt Disney ) یک بار گفت ” روش آغاز یک فعالیت جدید این است: حرف را کنار بگذار و دست به کار شو “. من سرانجام آرزویم را به واقعیت تبدیل کردم نه به وسیله یک فرشته بر روی ستاره، بلکه با تبدیل آن به چشم اندازی محکم. امروز، من سرپرستی شرکت توسعه یافته خودم را دارم.

رویاها و باورها کاملاً متفاوت هستند

رویاها

باورها

نمای درونی

نمای بیرونی

موقتی و بی دوام

دائمی و با دوام

آرمانی

آگاهانه

 

یک رویا چیزی هست (فقط وجود دارد) و یک چشم انداز یا باور چیزی انجام می دهد،‌ یک رویا مکانی برای بودن است،‌ یک چشم انداز یا باور مکانی برای رفتن است. یک باور به عبارت دیگر، سازمان یافته تر است، ارادی، با دوام و نسبت به افکار خیالی در زندگی روزانه ریشه دارتر است.

در متن اصلی،‌ مسیر کم مقاومت،‌ روبرت فریتز (Robert Fritz ) توضیح می دهد که یک چشم انداز یک پیوند بین حالت آینده (نتیجه ای که میخواهی بسازی) و واقعیت موجود (نقطه شروع) است. فریتز اینجا از یک تنش ذاتی بین این دو حالت صحبت می کند که می تواند به شما کمک کند ” فعالیت هایتان را سازمان بدهید، روی ارزشهایتان‌ تمرکز کند و دیدن چیزی که مطابق واقعیت موجود است را شفاف کند “

حرکت از یکی به دیگری

در این مقوله از راز پنهان تبدیل رویاهای بی دوام به نتایج محسوس، از راه اندازی شرکتی که برای چندین دهه در لیست بوده است، یا انتشار رمانی که مدام در زیر دست نویسنده معوق بوده است تا موقعی که زمانش فرا برسد – پرده بر میدارد. این راز میتواند رویاهایتان را بسازد و به آنها قدرت الهام بخشیدن بدهد.

اینجا 6 عادت رفتاری داریم که می تواند کمک کند رویاهایتان را به نتایج ملموس تغییر بدهید.

1- جامه عمل پوشاندن به رویایتان با استفاده از تجسم فکری

تجسم یا چیزی که شاکتی گراون (Shakti Gowain ) در کتاب خود با همین عنوان ،  ” تجسم خلاق ” می نامد، تکنیکی است که شما آنچه را که در زندگی میخواهید را میتوانید توسط نیروی تصورات خود خلق کنید. استفاده از برخی تکنیک های تجسم  رایج می تواند برای تبدیل کردن رویاهایتان به آینده ای ممکن به شما کمک کند. برای مثال ورزشکاران مرد و زن از تجسمات خود قبل از مسابقه اصلی استفاده می کنند تا به آنها برای رسیدن به آینده ای عالی و موفقیت در رویدادهای رقابتی انگیزه بدهد.

 

2- رویاهایتان را اولویت بندی کنید

یکی از عادات در “7 عادت افراد بسیار موثر” اثر کووی (Covey ) از آخر شروع کردن در ذهن است. منظور داشتن یک عقیده روشن از چیزی که شما می خواهید بدست بیاورید و توانایی اولویت بندی خواسته های گوناگون به یک “هدف بالاتر” قابل دسترسی است. همانگونه که نظر میشل ری (Michael Ray) نیز اینگونه است: یک شروع استراتژیک و راهبردی برای رسیدن به رویاها. هدف ها باید درجه ای از چالش داشته باشند – نه خیلی از واقعیت موجود فاصله بگیرند ( که دستیابیشان را غیر ممکن خواهد ساخت )، نه باید بسیار در دسترس و آسان باشند. در نظر گرفتن مسیری قابل انعطاف. یک مسیر بدون قابل انعطاف و ساکن هیچ تنش یا چالشی ندارد. یک مسیر قابل انعطاف با تنش بیش از حد می تواند تصمیمی شتابزده باشد. انتخاب هدفی چالشی امّا نه غیر ممکن باعث تحریک ما به سمت فعالیت در راستای رویاهایمان است. فریتز (Fritz) در “ساختن” (Creating) می گوید ” در ساختن یک آتش،‌ داشتن یک لوله در بالای خرمن باعث افزایش و حرکت شعله به بالا میشود. دریک حرکت خلاق، جایی بزرگتر و بالاتر از جایی که شما تا کنون رفته اید، می تواند حرکت، انرژی و قدرت خلاقیتتان را افزایش دهد.”

مرتبط: کتاب های مورد علاقه ثروتمندان – کتاب هایی که زندگی ثروتمندان را تغییر داد

3- انتخاب محل فرود

وارن بنیس (Warren Bennis)  یکبار گفت ” کوهنوردان بالا رفتن را از پایین کوه شروع نمی کنند. آن ها به جایی که می خواهند بروند نگاه می کنند و معکوس کار می کنند.” این کار مشابه تنظیم هدف است امّا تفاوتهایی نیز دارد. زمانی که شما با پایان در ذهنتان شروع می کنید و یک مسیر عملی تنظیم می کنید، می توانید معکوس کار کردن را شروع کنید و هدفی موقتی تنظیم کنید. این هدف موقتی، پیشرفت شما را در راستای چشم اندازتان نشان میدهد. این کار باعث دستیابی به هدفی بزرگ در غالب گام های کوچک و تدریجی میباشد. پروفسور استفان موریس (Stephen Morris ) در یک سخنرانی ادعا می کند که اگر دومینو ها در شروع با 5 میلیمتر فاصله به خط می شدند و درهر یک افزایش 1.5 برابری اندازه داشتیم (هر دومینو نسبت به قبلی 1.5 برابر بزرگتر می شد)، فقط 29 دومینو داشتیم تا بتواند ساختمان امپایر استیت را خراب کند. نویسنده کتابهای پرفروش آقای رامیت سثی (Ramit Sethi)  این قاعده  را بکار برد تا هدفی را در استراتژی دومینو هایش تنظیم کند که از شروع کوچک و تولید حرکت از طریق گام های تدریجی دفاع کند.

مرتبط: عادت مطالعه افراد موفق

4- نظارت بر پیشرفت

یکی از مزایای یک حرکت سازمان یافته به سوی هدف و رویاها زمینه ای است که افراد میتوانند به روشنی ببینند چگونه هر عمل و تلاش آن ها را به سوی هدف بزرگشان جلو می برد. این کار به تولید حرکت و انگیزه کمک می کند. رویاها از طرف دیگر به طور طبیعی ناپدید میشوند ولی نظارت بر پیشرفت می تواند از این امر جلوگیری کند و به شما کمک کند که بدانید در چه مسیری در حال حرکت هستید.

5- جلب حمایت

رویاهایی که در واقعیت محکم نیستند و یا ساختار مناسبی ندارند می توانند توسط “سارقان رویا” ار بین بروند. در شعر ” لباس های بهشت ” ویلیام باتلر ییتس  (WB Yeats ) می نویسد : ” من آرزوهایم را زیر پاهایت پهن کردم، به آرامی قدم بگذار چون روی آرزوهایم قدم میزنی.”

یک هدف منطقی و رویا محور در برابر تمام نیرو های منفی مقاومت می کند و تمایل بیشتری برای به اشتراک گذاری دارد. در کتاب همزمانی (Synchronicity)، جو جاورسکی (Joe Jaworski)  اثرات مثبت اشتراک اهداف و رویاها را بررسی می کند. او بررسی میکند که مردم چگونه اهداف و بلندپروازی های شما را درک میکنند و آنها را اولویت بندی می کنند و اینکه فکر میکنند چطور می توانند به موفقیت شما کمک کنند.

6- بدانید چه زمانی رها کنید

می دانم که ما از طریق داستان های انگیزشی آموخته ایم که می توانیم هرچیزی را به دست آوریم. هر چیزی که در ذهن هایمان داریم و همه رویاهای صحیحمان را. امّا چنانکه روبرت فریتز (Robert Fritz) می گوید، دستیابی به هدف به واقعیت موجود مرتبط است. منصرف شدن از رویاهای غیر واقعی ای که انرژی و خلاقیتتان را میمکند و جایگزین کردن آنها با رویاهای دستیافتنی به شما در راه موفقیت کمک میکند.

ما هیچوقت نباید رویاپردازی هایمان را متوقف کنیم،‌ مهمتر اینکه این رویاهایمان هستند که ما را به عنوان انسان میسازند. آن ها به ما شکل می دهند و راهنماییمان می کنند. امّا یک دنیا فاصله بین یک رویا و تبدیل آن به واقعیتی ملموس وجود دارد. توانایی ساخت لحظات شیرین و دستیابی به اهداف واقعی، مهمترین قسمت ساخت هویت فردی است و تمام تجارت آفرینان موثر و موفق این کار را به درستی انجام میدهند.


6 رفتاری که رویاهایتان را به واقعیت تبدیل می کند


تجارت آفرین
علی قانعی
نویسندهعلی قانعی
سردبیر و نویسنده در سایت تجارت آفرین. متخصص بازار فارکس، سرمایه گذاری در بازارهای مالی بین المللی و معامله در فارکس و ارزهای دیجیتال.

دیدگاهتان را بنویسید