تحلیل تکنیکال طلا – XAU/USD

تحلیل تکنیکال طلا امروز

درحال بارگذاری...

نمایش تمام صفحه

تحلیل طلا – بروزرسانی 8 مهر

همانطور که در چارت طلا در بالا مشاهده میکنید، دیروز، XAU/USD بالاتر رفت و روز را در محدوده مثبت نزدیک به قیمت 1661 دلار بست. طلا امروز در محدوده باریک 1658-65 دلار معامله شد و نزدیک به قیمت پایانی دیروز باقی مانده است.

به نقل از تله ترید، در نمودار ساعتی، XAU/USD در حال آزمایش سطح مقاومت است – خط میانگین متحرک 1 ساعته 200 دوره‌ای (1654 دلار). در نمودار چهار ساعته، طلا همچنان زیر خط میانگین متحرک 4 ساعته 200 دوره‌ای قرار دارد.

بر اساس موارد فوق، احتمالاً ارزش آن را دارد که در معاملات به جهت جنوب پایبند باشیم و تا زمانی که طلا زیر میانگین متحرک 4 ساعته 200 دوره‌ای باقی بماند، ممکن است لازم باشد در پایان اصلاح به دنبال نقاط ورودی برای فروش باشید.

 • سطوح مقاومت در: 1665 دلار، 1674-75 دلار، 1685-87 دلار است.
 • سطوح حمایت طلا عبارتند از: 1641-44 دلار، 1633 دلار، 1614 دلار

احتمالاً سناریوی اصلی ادامه حرکت نزولی به 1644 دلار (پایین ترین سطح معاملات آمریکا در 29 سپتامبر) است.

سناریوی جایگزین شکستن سطح میانگین متحرک 1 ساعته 200 دوره‌ای و به دنبال آن افزایش به 1687 دلار (بالاترین قیمت 21 سپتامبر) است.

تحلیل تکنیکال طلا

شاخص تکنیکال در این قسمت در بازه زمانی یک ساعته برای جفت XAU/USD (اونس جهانی) نمایش داده شده است. شما میتوانید بنابر نیاز خود در قسمت بالای این شاخص بازه زمانی یا تایم فریم آن را بصورت 1، 5، 15 و 30 دقیقه ای و حتی تا یک روزه تغییر دهید. این شاخص نشان میدهد که در این این بازه زمانی شاخص های تحلیل تکنیکال چه روندی را برای این جفت ارز نشان میدهند.

برای مثال اگر در بازه زمانی 1 ساعته این شاخص برروی STRONG SELL است به این معنی است که در این بازه زمانی بیشتر شاخص ها نزولی هستند. همچنین در زیر آن میتوانید 3 بخش به نام های Sell، Neutral و Buy را ملاحظه نمایید که هر کدام به این معنی هستند:

 • Sell : چه تعداد از شاخص های تکنیکال برای این دارایی نزولی هستند و فروش را پیشنهاد میدهند.
 • Neutral : چه تعداد از شاخص های تکنیکال برای این دارایی خنثی هستند و خرید و فروش را پیشنهاد نمیدهند.
 • Buy : چه تعداد از شاخص های تکنیکال برای این دارایی صعودی هستند و خرید را پیشنهاد میدهند.

شاخص هایی که در این سیگنال خرید و فروش لحاظ شده اند از مهمترین اندیکاتورها و اسیلاتورها تشکیل شده اند. مهمترین اندیکاتورها و اسیلاتورها عبارتند از: میانگین متحرک، اندیکاتور ایچیموکو، اندیکاتور مکدی، سطوح فیبوناچی، اندیکاتور RSI، اندیکاتور CCI.

با این حال تصمیم گیری صرف بر مبنای سیگنال های خرید و فروش تولید شده در این شاخص تحلیل تکنیکال اشتباه است. شما برای تصمیم گیری نیاز به بررسی الگوها، روانشناسی بازار، مدیریت ریسک، تحلیل فاندامنتال نیز دارید.

تقویم اقتصادی امروز

وقتیکه به تحلیل تکنیکال طلا XAU/USD میپردازید باید حتما تقویم اقتصادی روز را مدنظر داشته باشید. به همین دلیل در اینجا بصورت روزانه تقویم اقتصادی امروز را نشان میدهیم . برای تغییر نماش ساعت به وقت تهران می توانید در بخش TimeZone ساعت را به وقت محلی خودتان تغییر دهید.

بخوانید: Hawkish و Dovish چیست ؟ سیاست پولی تاثیرگذار بر معاملات فارکس

مهمترین عوامل تاثیر گذار بر قیمت طلا در سال 2022

انتظار می‌رود که قیمت طلا در سال 2022 همچنان در ارتباط معکوس با بازده اوراق قرضه خزانه‌داری ایالات متحده باقی بماند. چشم‌انداز سیاست فدرال رزرو عامل کلیدی تعیین‌کننده جهت بازده خواهد بود. اگر فدرال رزرو در نیمه اول سال 2022 در حالت عدم تصمیم قاطع باقی بماند و طبق انتظارات در ژوئن، نرخ بهره را 25 واحد افزایش دهد، زمان افزایش دوم نرخ بهره برای بازارها حیاتی خواهد بود.

بازارها می توانند قبل از پایان سال 2022 بر اساس یک افزایش 25 واحدی دیگر قیمت گذاری شوند و به افزایش بازدهی دامن بزنند. این امر موجب تقویت فلز زرد و افزایش ارزش XAU/USD خواهد شد.

در کنار تورم و تصمیمات فدرال رزرو در سال 2022 بحران اوکراین نیز میتواند تاثیرات زیادی بر قیمت طلا بگذارد بزرگ برای اروپا شروع شده است. در صورت ادامه ناآرامی های ژئوپولیتکی، سرمایه گذاران بیشتری به سمت طلا بعنوان محل امن سرمایه گذاری خواهند آمد و این موضوع باعث افزایش قیمت فلز زرد خواهد شد.

نسبت طلا به نقره

این نسبت معمولاً در هنگام ریسک گریزی بازارها به خوبی پیش می رود، در حالی که در زمان وجود ریسک در بازاد این نسبت پایین می آید. اگر این نسبت در شرف تغییر است، معامله گر به شاخص های بازار سهام نگاه می کند که آیا ریسک واقعاً وجود داشته است و یا اینکه آیا قرار است تغییری صورت پذیرد.

Gold Siver Ratio Chart

وقتی Gold Silver Ratio در حال افزایش است، به این معنی است که Gold نسبت به Silver بهتر عمل می کند، و زمانی که خط در حال کاهش است، یعنی نقره بهتر عمل می کند. به عبارت دیگر، وقتی این نسبت بالا باشد، اجماع عمومی بر این است که نقره مورد علاقه است. در مقابل، نسبت پایین به نفع فلز زرد است و ممکن است سیگنالی باشد که زمان خوبی برای خرید فلز زرد است.

علیرغم اینکه نسبت Gold به Silver به شدت در نوسان است، روش دیگر استفاده از آن این است که زمانی که این نسبت به نواحی افراطی‌ تاریخی میرسد، بین نقره و طلا معامله انجام داد.

درباره طلا در فارکس – XAU/USD

در بازار فارکس، طلا نوعی ارز بشمار میرود. ویژگی خاص آن نیز این است که اغلب در برابر دلار آمریکا (USD) قابل معامله است. نماد طلا در فارکس XAU است. این دارایی به عنوان یک دارایی “پناهگاه امن” شناخته می شود، انتظار می رود ارزش آن در زمان نوسانات بالای بازارها و عدم اطمینان اقتصادی افزایش یابد.

تحلیل تکنیکال طلا – XAU/USD

XAU/USD به معامله‌گر می‌گوید که برای خرید یک اونس طلا (ارز پایه) به چند دلار آمریکا (ارز متقابل) نیاز است. ایالات متحده کشوری است که بزرگترین ذخایر Gold در جهان را در اختیار دارد.

سازمان هایی که بیشترین تأثیر را بر XAU/USD دارند

 • WGC (شورای جهانی طلا)، سازمان توسعه بازار برای این صنعت که هدف آن تحریک و حفظ تقاضا برای این کالا است.
 • LBMA، انجمن بازار شمش لندن، که اعضای آن به تجارت عمده خارج از بورس طلا و نقره میپردازند. بانک انگلستان بر فعالیت این انجمن نظارت ضعیفی دارد. اکثر اعضا بانک های بزرگ بین المللی یا دلالان و پالایشگاه های شمش هستند.
 • COMEX بازار اولیه تجارت فلزات. COMEX در سال 1994 با بورس نیویورک (NYMEX) ادغام شد و به بخش مسئول تجارت فلزات آن تبدیل شد.
 • Zurich Gold Pool  در سال 1968 توسط بزرگترین بانک های سوئیس پس از فروپاشی London Gold Pool تأسیس شد.
 • CGSE، انجمن مبادلات طلا و نقره چین .

داده های اقتصادی که بیشترین تأثیر را بر XAU/USD دارند

شاخص های اصلی که معامله گران برای درک جایگاه Gold باید زیر نظر داشته باشند عبارتند از:

 • تقاضا در مقابل عرضه برای این کالا
 • بازارهای نابسامان یا کاهش ارزش پول: این کالا به عنوان پناهگاهی امن برای سرمایه گذاران در زمان عدم اطمینان اقتصادی یا زمانی که کشوری شاهد کاهش ارزش پول خود است شناخته میشود.
 • کاربردهای عملی: اختراعات فناوری، استفاده از جواهرات و غیره

دارایی هایی که بیشترین تأثیر را بر XAU/USD دارند

 • ارزها : دلار و یورو. گروه مهم دیگری از جفت‌های تاثیرگذار عبارتند از: EUR/USD، GBP/USD، USD/JPY، AUD/USD، USD/CHF، NZD/USD و USD/CAD.
 • کالاها: نقره، مهمترین کالای فلزی گرانبها بعد از فلز زرد.
 • اوراق قرضه: Bund (کلمه آلمانی برای “اوراق”، اوراق بهادار بدهی صادر شده توسط دولت فدرال آلمان) و T-Note (اوراق خزانه داری امریکا، اوراق بدهی قابل فروش دولت ایالات متحده)
 • شاخص ها: Hui (AMEX Gold BUGS)، XAU (Philadelphia Gold and Silver Sector Index) و GDM (NYSE Arca Gold Miners Index) مهم ترین بورس ها عبارتند از: بورس کالای نیویورک (COMEX)، هیئت تجارت شیکاگو، یورو نکست. /LIFFE، بازار شمش لندن، بورس کالای توکیو، Bolsa der Mercadorias e Futuros و بورس آتی کره.

بروکرهای مورد اعتماد برای انجام معاملات XAU/USD در ایران

AF 1
AF 2
robo logo

سلب مسئولیت: مطالب ارسال شده در اینجا صرفاً برای اهداف اطلاعاتی است و اتکا به آن ممکن است منجر به ضرر شود. عملکرد گذشته شاخص قابل اعتمادی برای نتایج آینده نیست.

منابع : FXstreet, Tradingview


تحلیل تکنیکال طلا – XAU/USD