تحلیل تکنیکال طلا – XAU/USD

نمایش تمام صفحه

تحلیل تکنیکال طلا امروز

دوشنبه ۲۶ اردیبهشت – تحلیل تکنیکال طلا

همانطور که در نمودار طلا در بالا مشاهده میکنید، از منظر تحلیل تکنیکال ، شکست پایدار هفته گذشته و پذیرش زیر SMA بسیار مهم ۲۰۰ روزه، به عنوان یک محرک جدید برای معامله گران نزولی در نظر گرفته شد.

با این حال، قیمت‌های نقدی در روز جمعه مقداری انعطاف‌پذیری را زیر سطح ۱۸۰۰ دلار نشان دادند. از این رو، عاقلانه خواهد بود که قبل از قرار گرفتن برای هر گونه ضرر بیشتر، منتظر برخی فروش های بعدی در زیر دسته مذکور باشید. حمایت مربوطه بعدی در نزدیکی منطقه ۱۷۸۲-۱۷۸۰ دلاری یا پایین ترین سطح سال ۲۰۲۲ است که زیر آن طلا می تواند به سمت منطقه ۱۷۵۳-۱۷۵۱ دلار تسریع کند.

به نقل از FXStreet، از طرف دیگر، تلاش برای بازیابی ممکن است اکنون به عنوان یک فرصت فروش در نزدیکی منطقه ۱۸۲۸-۱٫۸۲۹ دلار در نظر گرفته شود. این، به نوبه خود، ممکن است فلز زرد را نزدیک به میانگین متحرک فنی مهمی، در حدود منطقه ۱۸۳۵ دلار، پوشش دهد. مورد ذکر شده باید به عنوان یک نقطه محوری برای معامله گران کوتاه مدت عمل کند، که اگر به طور قاطع پاک شود ممکن است باعث جهش کوتاه مدت نرخ XAU/USD شود. طلا پس از آن می تواند به منطقه عرضه ۱۸۵۸ تا ۱۸۶۰ دلار بازگردد.

تقویم اقتصادی امروز

وقتیکه به تحلیل تکنیکال طلا XAU/USD میپردازید باید حتما تقویم اقتصادی روز را مدنظر داشته باشید. به همین دلیل در اینجا بصورت روزانه تقویم اقتصادی امروز را نشان میدهیم . برای تغییر نماش ساعت به وقت تهران می توانید در بخش TimeZone ساعت را به وقت محلی خودتان تغییر دهید.

تحلیل فاندامنتال امروز

پس از تحلیل تکنیکال طلا به سراغ بررسی عوامل بنیادی تاثیر گذار روی نماد طلا در فارکس یعنی XAU میرویم. تکنیکال ها همواره در هنگام ترید کردن در بازار عوامل فاندامنتال را نیز مدنظر قرار میدهند.

بخوانید: Hawkish و Dovish چیست ؟ سیاست پولی تاثیرگذار بر معاملات فارکس

همچنین به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاران نگران هستند که اقدام تهاجمی‌تر بانک‌های مرکزی امریکا برای محدود کردن تورم می‌تواند به رشد اقتصاد جهانی ضربه بزند و منجر به رکود شود. این ترس‌ها بیشتر به دلیل داده‌های کلان ضعیف چینی ایجاد شد. این امر، همراه با افزایش تنش‌های ژئوپلیتیکی، بر احساس ریسک معامله گران تأثیر گذاشت و آنها را مجبور کرد به دارایی‌های سنتی امن پناه ببرند.

جریان ضد ریسک باعث افزایش در اوراق قرضه شد که شاهد کاهش بازدهی معیار ۱۰ ساله از اوج اخیر ۳٫۲۰ درصدی بود. این به نوبه خود می تواند از طلای امن حمایت کند. جدای از این، جذابیت فلز زرد به عنوان پوششی در برابر تورم می‌تواند به محدود کردن ضررهای عمیق‌تر برای XAUUSD، حداقل در حال حاضر، کمک کند.

فعالان بازار اکنون مشتاقانه منتظر گزارش اقتصادی ایالات متحده هستند، که شامل انتشار شاخص تولید امپایر استیت برای یک انگیزه جدید در اواخر جلسه اولیه آمریکای شمالی است. دیگر داده‌های کلان کلیدی برای تماشای این هفته شامل ارقام ماهانه خرده‌فروشی و تولید صنعتی ایالات متحده در روز سه‌شنبه است.

معامله گران بیشتر از اظهارات چندین مقام FOMC، از جمله جروم پاول، رئیس فدرال رزرو برای سرنخ هایی در مورد احتمال افزایش نرخ بهره ۷۵ واحد در ثانیه، سرنخ خواهند گرفت. این به نوبه خود نقشی کلیدی در تأثیرگذاری بر پویایی کوتاه مدت قیمت دلار خواهد داشت و انگیزه جهت‌گیری جدیدی را برای طلا فراهم می‌کند.

مهمترین عوامل تاثیر گذار بر XAU/USD در سال ۲۰۲۲

انتظار می‌رود که طلا در سال ۲۰۲۲ همچنان در ارتباط معکوس با بازده اوراق قرضه خزانه‌داری ایالات متحده باقی بماند. چشم‌انداز سیاست فدرال رزرو عامل کلیدی تعیین‌کننده جهت بازده خواهد بود. اگر فدرال رزرو در نیمه اول سال ۲۰۲۲ در حالت عدم تصمیم قاطع باقی بماند و طبق انتظارات در ژوئن، نرخ بهره را ۲۵ واحد افزایش دهد، زمان افزایش دوم نرخ بهره برای بازارها حیاتی خواهد بود. بازارها می توانند قبل از پایان سال ۲۰۲۲ بر اساس یک افزایش ۲۵ واحدی دیگر قیمت گذاری شوند و به افزایش بازدهی دامن بزنند. این امر موجب تقویت فلز زرد و افزایش ارزش XAU/USD خواهد شد.

در کنار تورم و تصمیمات فدرال رزرو در سال ۲۰۲۲ بحران اوکراین نیز میتواند تاثیرات زیادی بر قیمت طلا بگذارد بزرگ برای اروپا شروع شده است. در صورت ادامه ناآرامی های ژئوپولیتکی، سرمایه گذاران بیشتری به سمت طلا بعنوان محل امن سرمایه گذاری خواهند آمد و این موضوع باعث افزایش قیمت فلز زرد خواهد شد.

نسبت طلا به نقره

این نسبت معمولاً در هنگام ریسک گریزی بازارها به خوبی پیش می رود، در حالی که در زمان وجود ریسک در بازاد این نسبت پایین می آید. اگر این نسبت در شرف تغییر است، معامله گر به شاخص های بازار سهام نگاه می کند که آیا ریسک واقعاً وجود داشته است و یا اینکه آیا قرار است تغییری صورت پذیرد.

Gold Siver Ratio Chart

وقتی Gold Silver Ratio در حال افزایش است، به این معنی است که Gold نسبت به Silver بهتر عمل می کند، و زمانی که خط در حال کاهش است، یعنی نقره بهتر عمل می کند. به عبارت دیگر، وقتی این نسبت بالا باشد، اجماع عمومی بر این است که نقره مورد علاقه است. در مقابل، نسبت پایین به نفع فلز زرد است و ممکن است سیگنالی باشد که زمان خوبی برای خرید فلز زرد است. علیرغم اینکه نسبت Gold به Silver به شدت در نوسان است، روش دیگر استفاده از آن این است که زمانی که این نسبت به نواحی افراطی‌ تاریخی میرسد، بین نقره و طلا معامله انجام داد.

درباره طلا در فارکس – XAU/USD

در بازار فارکس، طلا نوعی ارز بشمار میرود. ویژگی خاص آن نیز این است که اغلب در برابر دلار آمریکا (USD) قابل معامله است. نماد طلا در فارکس XAU است. این دارایی به عنوان یک دارایی “پناهگاه امن” شناخته می شود، انتظار می رود ارزش آن در زمان نوسانات بالای بازارها و عدم اطمینان اقتصادی افزایش یابد.

تحلیل تکنیکال طلا – XAU/USD

جفت XAU/USD به معامله‌گر می‌گوید که برای خرید یک اونس طلا (ارز پایه) به چند دلار آمریکا (ارز متقابل) نیاز است. ایالات متحده کشوری است که بزرگترین ذخایر Gold در جهان را در اختیار دارد.

سازمان هایی که بیشترین تأثیر را بر XAU/USD دارند

 • WGC (شورای جهانی طلا)، سازمان توسعه بازار برای این صنعت که هدف آن تحریک و حفظ تقاضا برای این کالا است.
 • LBMA، انجمن بازار شمش لندن، که اعضای آن به تجارت عمده خارج از بورس طلا و نقره میپردازند. بانک انگلستان بر فعالیت این انجمن نظارت ضعیفی دارد. اکثر اعضا بانک های بزرگ بین المللی یا دلالان و پالایشگاه های شمش هستند.
 • COMEX بازار اولیه تجارت فلزات. COMEX در سال ۱۹۹۴ با بورس نیویورک (NYMEX) ادغام شد و به بخش مسئول تجارت فلزات آن تبدیل شد.
 • Zurich Gold Pool  در سال ۱۹۶۸ توسط بزرگترین بانک های سوئیس پس از فروپاشی London Gold Pool تأسیس شد.
 • CGSE، انجمن مبادلات طلا و نقره چین .

داده های اقتصادی که بیشترین تأثیر را بر XAU/USD دارند

شاخص های اصلی که معامله گران برای درک جایگاه Gold باید زیر نظر داشته باشند عبارتند از:

 • تقاضا در مقابل عرضه برای این کالا
 • بازارهای نابسامان یا کاهش ارزش پول: این کالا به عنوان پناهگاهی امن برای سرمایه گذاران در زمان عدم اطمینان اقتصادی یا زمانی که کشوری شاهد کاهش ارزش پول خود است شناخته میشود.
 • کاربردهای عملی: اختراعات فناوری، استفاده از جواهرات و غیره

دارایی هایی که بیشترین تأثیر را بر XAU/USD دارند

 • ارزها : دلار و یورو. گروه مهم دیگری از جفت‌های تاثیرگذار عبارتند از: EUR/USD، GBP/USD، USD/JPY، AUD/USD، USD/CHF، NZD/USD و USD/CAD.
 • کالاها: نقره، مهمترین کالای فلزی گرانبها بعد از فلز زرد.
 • اوراق قرضه: Bund (کلمه آلمانی برای “اوراق”، اوراق بهادار بدهی صادر شده توسط دولت فدرال آلمان) و T-Note (اوراق خزانه داری امریکا، اوراق بدهی قابل فروش دولت ایالات متحده)
 • شاخص ها: Hui (AMEX Gold BUGS)، XAU (Philadelphia Gold and Silver Sector Index) و GDM (NYSE Arca Gold Miners Index) مهم ترین بورس ها عبارتند از: بورس کالای نیویورک (COMEX)، هیئت تجارت شیکاگو، یورو نکست. /LIFFE، بازار شمش لندن، بورس کالای توکیو، Bolsa der Mercadorias e Futuros و بورس آتی کره.

بروکرهای مورد اعتماد برای انجام معاملات XAU/USD در ایران

AF 3
AF 2
AF 1

سلب مسئولیت: مطالب ارسال شده در اینجا صرفاً برای اهداف اطلاعاتی است و اتکا به آن ممکن است منجر به ضرر شود. عملکرد گذشته شاخص قابل اعتمادی برای نتایج آینده نیست.

منابع : FXstreet, Tradingview