تحلیل تکنیکال طلا – XAU/USD

تحلیل تکنیکال طلا امروز

درحال بارگذاری...

نمایش تمام صفحه

تحلیل طلا روزانه – بروزرسانی 12 بهمن

همانطور که در چارت طلا در بالا مشاهده میکنید، دیروز XAU/USD در جهات مختلف در محدوده 1900 تا 1931 دلار معامله شد و روز را بدون تغییرات قابل توجهی به پایان رساند. امروز طلا در محدوده باریک 1924-28 دلار معامله شد و نزدیک به قیمت پایانی دیروز باقی مانده است.

به نقل از تله ترید، در نمودار ساعتی، XAU/USD همچنان در حال آزمایش قدرت سطح حمایت است – خط میانگین متحرک 1 ساعته 200 دوره ای (1928 دلار). در نمودار چهار ساعته، طلا همچنان بالاتر از خط میانگین متحرک 4 ساعته 200 دوره ای است.

با توجه به موارد فوق، احتمالاً ارزش دارد که در معاملات به جهت شمال پایبند باشیم و تا زمانی که طلا بالاتر از میانگین متحرک 1 ساعته 200 دوره ای باقی بماند، ممکن است لازم باشد در پایان اصلاح به دنبال نقاط ورودی برای خرید باشید.

 • سطوح مقاومت عبارتند از: 1934 دلار، 1942 دلار، 1949 دلار
 • سطوح حمایت عبارتند از: 1918 دلار، 1900 دلار، 1893-96 دلار

احتمالاً سناریوی اصلی ادامه حرکت صعودی تا 1934 دلار (بالاترین قیمت 30 ژانویه) است.

سناریوی جایگزین شکستن سطح میانگین متحرک 1 ساعته 200 دوره ای و به دنبال آن کاهش به 1900 دلار (کمترین قیمت 31 ژانویه) است.

قیمت طلا - XAU/USD

تحلیل تکنیکال XAU/USD

شاخص تکنیکال در این قسمت در بازه زمانی یک ساعته برای جفت XAU/USD (اونس جهانی) نمایش داده شده است. شما میتوانید بنابر نیاز خود در قسمت بالای این شاخص بازه زمانی یا تایم فریم آن را بصورت 1، 5، 15 و 30 دقیقه ای و حتی تا یک روزه تغییر دهید. این شاخص نشان میدهد که در این این بازه زمانی شاخص های تحلیل تکنیکال چه روندی را برای این جفت ارز نشان میدهند.

برای مثال اگر در بازه زمانی 1 ساعته این شاخص برروی STRONG SELL است به این معنی است که در این بازه زمانی بیشتر شاخص ها نزولی هستند. همچنین در زیر آن میتوانید 3 بخش به نام های Sell، Neutral و Buy را ملاحظه نمایید که هر کدام به این معنی هستند:

 • Sell : چه تعداد از شاخص های تکنیکال برای این دارایی نزولی هستند و فروش را پیشنهاد میدهند.
 • Neutral : چه تعداد از شاخص های تکنیکال برای این دارایی خنثی هستند و خرید و فروش را پیشنهاد نمیدهند.
 • Buy : چه تعداد از شاخص های تکنیکال برای این دارایی صعودی هستند و خرید را پیشنهاد میدهند.

شاخص هایی که در این سیگنال خرید و فروش لحاظ شده اند از مهمترین اندیکاتورها و اسیلاتورها تشکیل شده اند. مهمترین اندیکاتورها و اسیلاتورها عبارتند از: میانگین متحرک، اندیکاتور ایچیموکو، اندیکاتور مکدی، سطوح فیبوناچی، اندیکاتور RSI، اندیکاتور CCI.

با این حال تصمیم گیری صرف بر مبنای سیگنال های خرید و فروش تولید شده در این شاخص تحلیل تکنیکال اشتباه است. شما برای تصمیم گیری نیاز به بررسی الگوها، روانشناسی بازار، مدیریت ریسک، تحلیل فاندامنتال نیز دارید.

تحلیل هفتگی طلا

طلا هفته معاملاتی را با رشد قوی نزدیک به منطقه 1985 به پایان رساند. قیمت طلا XAU/USD به عنوان بخشی از رشد و یک کانال صعودی به حرکت خود ادامه می دهد. میانگین متحرک نشان دهنده وجود یک روند صعودی برای طلا است. قیمت ها از منطقه بین خطوط سیگنال عبور کرده اند که نشان دهنده فشار خریداران و ادامه بالقوه رشد قیمت است. در حال حاضر باید منتظر تلاش برای توسعه کاهش قیمت و آزمون سطح حمایت نزدیک به محدوده 1855 باشیم. همچنین در نهایت ادامه رشد قیمت طلا با هدف بالقوه بالاتر از سطح 2145.

یک سیگنال به نفع افزایش قیمت طلا در هفته معاملاتی جاری 30 ژانویه تا 3 فوریه 2023، آزمون خط حمایت بر روی شاخص قدرت نسبی (RSI) خواهد بود. سیگنال دوم یک بازگشت از مرز پایین کانال صعودی خواهد بود. شکست سناریوی رشد برای قیمت‌ XAU/USD کاهش قیمت و شکست منطقه 1835 خواهد بود. این نشان دهنده شکست سطح حمایت و تداوم سقوط قیمت طلا با هدف زیر سطح 1765 خواهد بود. تایید رشد سناریوی رشد، شکست ناحیه مقاومت و بسته شدن قیمت ها بالاتر از سطح 1995 خواهد بود، که نشان دهنده شکست مرز بالایی کانال نزولی خواهد بود.

پیش بینی قیمت طلا از 30 ژانویه تا 3 فوریه 2023
یک سیگنال به نفع افزایش مظنه و قیمت طلا در هفته معاملاتی جاری 23 تا 27 ژانویه 2023، آزمون خط حمایت در شاخص قدرت نسبی (RSI) خواهد بود. سیگنال دوم یک بازگشت از مرز پایین کانال صعودی خواهد بود. شکست سناریوی رشد برای قیمت طلا XAU/USD کاهش قیمت و شکست منطقه 1770 خواهد بود. این نشان دهنده شکست سطح حمایت و تداوم سقوط قیمت طلا با هدف زیر سطح 1720 خواهد بود. تایید سناریوی رشد، شکست ناحیه مقاومت و بسته شدن قیمت ها بالاتر از سطح 1995 دلار خواهد بود، که نشان دهنده شکست مرز بالایی کانال نزولی خواهد بود.

پیش بینی قیمت طلا از 30 ژانویه تا 3 فوریه 2023
پیش بینی قیمت طلا از 30 ژانویه تا 3 فوریه 2023

پیش‌بینی قیمت طلا از 30 ژانویه تا 3 فوریه 2023 تلاشی برای آزمایش سطح حمایت نزدیک به منطقه 1855 را پیشنهاد می‌کند. سپس، ادامه رشد قیمت طلا با هدف بالاتر از سطح 2145. آزمون خط روند بر روی قدرت نسبی شاخص (RSI) به نفع افزایش قیمت ها خواهد بود. شگست گزینه رشد برای XAU/USD یک سقوط و شکست سطح 1835 خواهد بود. این نشان دهنده کاهش مداوم قیمت ها به منطقه زیر سطح 1765 است.

رویدادهای مهم تاثیر گذار بر قیمت طلا این هفته

  
  

تقویم اقتصادی هفته

وقتیکه به تحلیل تکنیکال طلا XAU/USD میپردازید باید حتما تقویم اقتصادی روز را مدنظر داشته باشید. به همین دلیل در اینجا بصورت روزانه تقویم اقتصادی امروز را نشان میدهیم . برای تغییر نماش ساعت به وقت تهران می توانید در بخش TimeZone ساعت را به وقت محلی خودتان تغییر دهید.

بخوانید: Hawkish و Dovish چیست ؟ سیاست پولی تاثیرگذار بر معاملات فارکس

اخبار طلا – XAU/USD

مهمترین عوامل تاثیر گذار بر قیمت طلا در سال 2023

انتظار می‌رود که قیمت طلا در سال 2022 همچنان در ارتباط معکوس با بازده اوراق قرضه خزانه‌داری ایالات متحده باقی بماند. چشم‌انداز سیاست فدرال رزرو عامل کلیدی تعیین‌کننده جهت بازده خواهد بود. اگر فدرال رزرو در نیمه اول سال 2023 به نرخ نهایی حدود 5% برسد احتمالا در شش ماه اول طلا به بالای 2000 دلار خواهد رسید و در نیمه دوم سال قیمت طلا رشد زیادی خواهد کرد..

در کنار تورم و تصمیمات فدرال رزرو در سال 2023 بحران اوکراین نیز میتواند تاثیرات زیادی بر قیمت طلا بگذارد. در صورت ادامه ناآرامی های ژئوپولیتکی، سرمایه گذاران بیشتری به سمت طلا بعنوان محل امن سرمایه گذاری خواهند آمد و این موضوع باعث افزایش قیمت فلز زرد خواهد شد.

طلا در سال 2023 - XAU/USD

به نقل از CNBC، قیمت طلا ممکن است در سال 2023 به دلیل وجود ترس از رکود به 4000 دلار در هر اونس نیز افزایش یابد.
برخی از اقتصاددانان معتقدند که بسیاری از اقتصادها ممکن است در سه ماهه اول با «کمی رکود» مواجه شوند، که منجر به کاهش سرعت افزایش نرخ بهره توسط بانک‌های مرکزی می‌شود و طلا را فوراً جذاب‌تر می‌کند.

نسبت طلا به نقره

این نسبت معمولاً در هنگام ریسک گریزی بازارها به خوبی پیش می رود، در حالی که در زمان وجود ریسک در بازاد این نسبت پایین می آید. اگر این نسبت در شرف تغییر است، معامله گر به شاخص های بازار سهام نگاه می کند که آیا ریسک واقعاً وجود داشته است و یا اینکه آیا قرار است تغییری صورت پذیرد.

Gold Siver Ratio Chart

وقتی Gold Silver Ratio در حال افزایش است، به این معنی است که Gold نسبت به Silver بهتر عمل می کند، و زمانی که خط در حال کاهش است، یعنی نقره بهتر عمل می کند. به عبارت دیگر، وقتی این نسبت بالا باشد، اجماع عمومی بر این است که نقره مورد علاقه است. در مقابل، نسبت پایین به نفع فلز زرد است و ممکن است سیگنالی باشد که زمان خوبی برای خرید فلز زرد است.

علیرغم اینکه نسبت Gold به Silver به شدت در نوسان است، روش دیگر استفاده از آن این است که زمانی که این نسبت به نواحی افراطی‌ تاریخی میرسد، بین نقره و طلا معامله انجام داد.

درباره طلا در فارکس – XAU/USD

در بازار فارکس، طلا نوعی ارز بشمار میرود. ویژگی خاص آن نیز این است که اغلب در برابر دلار آمریکا (USD) قابل معامله است. نماد طلا در فارکس XAU است. این دارایی به عنوان یک دارایی “پناهگاه امن” شناخته می شود، انتظار می رود ارزش آن در زمان نوسانات بالای بازارها و عدم اطمینان اقتصادی افزایش یابد.

تحلیل تکنیکال طلا – XAU/USD

XAU/USD به معامله‌گر می‌گوید که برای خرید یک اونس طلا (ارز پایه) به چند دلار آمریکا (ارز متقابل) نیاز است. ایالات متحده کشوری است که بزرگترین ذخایر Gold در جهان را در اختیار دارد.

سازمان هایی که بیشترین تأثیر را بر XAU/USD دارند

طلا بیشتر در بازارهای فرابورس لندن، بازار آتی آمریکا (COMEX) و بورس طلای شانگهای (SGE) معامله می شود. طلا یک سرمایه گذاری جذاب در دوره های عدم اطمینان سیاسی و اقتصادی است. نیمی از مصرف طلا در جهان در جواهرسازی، 40 درصد در سرمایه گذاری و 10 درصد در صنعت است.

بزرگترین تولیدکنندگان طلا عبارتند از: چین، استرالیا، ایالات متحده، آفریقای جنوبی، روسیه، پرو و اندونزی. بزرگترین مصرف کنندگان جواهرات طلا هند، چین، ایالات متحده، ترکیه، عربستان سعودی، روسیه و امارات هستند. قیمت طلای نمایش داده شده در تجارت آفرین بر اساس ابزارهای مالی خارج از بورس (OTC) و قرارداد برای تفاوت (CFD) است.

 • WGC (شورای جهانی طلا)، سازمان توسعه بازار برای این صنعت که هدف آن تحریک و حفظ تقاضا برای این کالا است.
 • LBMA، انجمن بازار شمش لندن، که اعضای آن به تجارت عمده خارج از بورس طلا و نقره میپردازند. بانک انگلستان بر فعالیت این انجمن نظارت ضعیفی دارد. اکثر اعضا بانک های بزرگ بین المللی یا دلالان و پالایشگاه های شمش هستند.
 • COMEX بازار اولیه تجارت فلزات. COMEX در سال 1994 با بورس نیویورک (NYMEX) ادغام شد و به بخش مسئول تجارت فلزات آن تبدیل شد.
 • Zurich Gold Pool  در سال 1968 توسط بزرگترین بانک های سوئیس پس از فروپاشی London Gold Pool تأسیس شد.
 • CGSE، انجمن مبادلات طلا و نقره چین .

داده های اقتصادی که بیشترین تأثیر را بر XAU/USD دارند

شاخص های اصلی که معامله گران برای درک جایگاه Gold باید زیر نظر داشته باشند عبارتند از:

 • تقاضا در مقابل عرضه برای این کالا
 • بازارهای نابسامان یا کاهش ارزش پول: این کالا به عنوان پناهگاهی امن برای سرمایه گذاران در زمان عدم اطمینان اقتصادی یا زمانی که کشوری شاهد کاهش ارزش پول خود است شناخته میشود.
 • کاربردهای عملی: اختراعات فناوری، استفاده از جواهرات و غیره

دارایی هایی که بیشترین تأثیر را بر XAU/USD دارند

 • ارزها : دلار و یورو. گروه مهم دیگری از جفت‌های تاثیرگذار عبارتند از: EUR/USD، GBP/USD، USD/JPY، AUD/USD، USD/CHF، NZD/USD و USD/CAD.
 • کالاها: نقره، مهمترین کالای فلزی گرانبها بعد از فلز زرد.
 • اوراق قرضه: Bund (کلمه آلمانی برای “اوراق”، اوراق بهادار بدهی صادر شده توسط دولت فدرال آلمان) و T-Note (اوراق خزانه داری امریکا، اوراق بدهی قابل فروش دولت ایالات متحده)
 • شاخص ها: Hui (AMEX Gold BUGS)، XAU (Philadelphia Gold and Silver Sector Index) و GDM (NYSE Arca Gold Miners Index) مهم ترین بورس ها عبارتند از: بورس کالای نیویورک (COMEX)، هیئت تجارت شیکاگو، یورو نکست. /LIFFE، بازار شمش لندن، بورس کالای توکیو، Bolsa der Mercadorias e Futuros و بورس آتی کره.

بروکرهای مورد اعتماد برای انجام معاملات XAU/USD در ایران

AF 1

سلب مسئولیت: مطالب ارسال شده در اینجا صرفاً برای اهداف اطلاعاتی است و اتکا به آن ممکن است منجر به ضرر شود. عملکرد گذشته شاخص قابل اعتمادی برای نتایج آینده نیست.

منابع : FXstreet, Tradingview


تحلیل تکنیکال طلا – XAU/USD