استراتژی اسکالپ با ایچیموکو، استراتژی ساده اسکالپ در فارکس

استراتژی اسکالپ با ایچیموکو، استراتژی ساده اسکالپ در فارکس

آیا به دنبال یک استراتژی اسکالپ با ایچیموکو ساده هستید؟ ما در اینجا یک استراتژی اسکالپ با ایچیموکو که شاید روزانه بتوانید بارها و بارها از آن استفاده کنید را به اشتراک میگذاریم. این سیستم معامله که در طول زمان برای تریدرهای زیادی کاملاً موفق بوده است، از آقای وینس وورا Vince Vora الهام گرفته شده است.

این استراتژی اسکالپ که به ایچیموکو یا Ichimoku Kinko Hyo متکی است یک سیستم ساده بر اساس چند اندیکاتور است که به سرعت یک مسیر مناسب برای ترید کردن را به شما نشان میدهد و به خوبی میتواند در استراتژی فارکس شما قرار گیرد.

معامله گران میتوانند ازاستراتژی اسکالپ با ایچیموکوبا سطح ریسک بسیار پایین مانند 1% تا 2% از موجودی حساب معاملاتی استفاده نمایند. فراموش نکنید که هیچ استراتژی 100% کامل نیست و همواره با خطا همراه است. بنابراین مدیریت ریسک را در فارکس همواره رعایت کنید.

ما در اینجا فرض می کنیم که شما بخوبی میدانید که فارکس چیست و معاملات فارکس چگونه است. بنابراین این بخش بیشتر مناسب معامله گران حرفه ای است که میخواهند با یک استراتژی اسکالپ عالی آشنا شوند. بنابراین اگر در فارکس مبتدی هستید و به مشاوره در مورد نحوه شروع معامله نیاز دارید، می توانید به بخش آموزش فارکس سایت مراجعه نمایید و خود را برای ورود به فارکس آماده سازید.

اکنون، اجازه دهید شما را با ویژگی‌های استراتژی اسکالپ با ایچیموکو آشنا کنیم.این استراتژی بسیار ساده پیاده سازی میشود و میتوانید آن را در تمام پلتفرم های معاملاتی مانند متاتریدر یا تریدینگ ویو که اندیکاتور ایچیموکو روی آنها وجود دارد استفاده نمایید.

از استراتژی اسکالپ ایچیموکو کجا استفاده کنیم؟

به نقل از MyTradingTools، این سیستم در هر بازار و هر بازه زمانی کار می کند. اگر قصد معاملات اسکالپ دارید آن را در بازه های زمانی کوتاه مدت مورد استفاده قرار دهید اما اگر معاملات روزانه انجام میدهید از تایم فریم 4 ساعته برای پیاده سازی این استراتژی بهره گیرید.

ما در اینجا روی نمودار 5 دقیقه ای این استراتژی را پیاده سازی میکنیم زیرا بازه زمانی 5 دقیقه ای برای معاملات اسکالپ مناسب تر است. همانطور که میدانید نوسان گیری یا اسکالپینگ فعالیتی است که تمام روز یک تریدر را به خود اختصاص میدهد. اگر وقت کمتری برای بررسی و نگاه کردن به چارت ها دارید از تایم فریم H4 استفاده نمایید.

ما به دنبال چه شرایطی در بازار هستیم؟

از آنجایی که هدف این استراتژی قرار است که روند را دنبال کند، ما به دنبال یک چارت کامل و روندی هستیم. بنابراین در این استراتژی اسکالپ با ایچیموکو ما از چارت هایی که نوسانات شدیدی را در حال تجربه کردن هستند و جهت نامشخصی دارند اجتناب میکنیم.

دو مثال زیر چنین چارت هایی را نشان میدهند. شما همیشه میتوانید در بازار با جستجو چنین جفت ارزها یا دارایی هایی را پیدا کنید.

یک روند در استراتژی اسکالپ با ایچیموکو
یک روند کامل ( مناسب برای پیاده سازی استراتژی اسکالپ با ایچیموکو )
یک روند نا مشخص در استراتژی اسکالپ با ایچیموکو
نبود روند ( نامناسب برای پیاده سازی استراتژی اسکالپ با ایچیموکو )

به چه اندیکاتورهایی نیاز خواهید داشت؟

در این استراتژی اسکالپ از پنج اندیکاتور استفاده می کنیم. ممکن است زیاد به نظر برسد، اما همه آنها هدفی دارند. در واقع، آنها کمک بصری فوق العاده ای برای خواندن نمودارها هستند و به نظر ما کارها را بسیار ساده تر می کنند.

ابر ایچیموکو و کی جن سن

اندیکاتور ایچیموکو Ichimoku Kinko Hyo یک شاخص بسیار پیچیده اما در عین حال ساده است. این اندیکاتور توسط یک روزنامه نگار ژاپنی به نام گویچی هوسودا در اواخر دهه 1930 ابداع شد. او آن را پس از 30 سال آزمایش و بهبود در اواخر دهه 1960 برای عموم منتشر کرد. برای اینکه بطور کامل با این اندیکاتور آشنا شوید حتما فیلم آموزشی ما در پست آموزش اندیکاتور ایچیموکو را تماشا کنید.

ایچیموکو یک اندیکاتور بسیار کامل است که یک نمای فوری از شرایط بازار را ارائه می دهد. این ابزار تحلیل تکنیکال ورودی ها، خروجی ها، سطوح حمایت و مقاومت و سطوح کلیدی بازار در گذشته و آینده را ارائه می کند.

اندیکاتورشامل پنج خط به نام‌های Tenkan-Sen، Kijun-Sen، Senkou Span A، Senkou Span B و Chikou Span است. ابر ایچیموکو ناحیه بین دهانه Senkou A و Senkou Span B است که معمولاً رنگی است.

در زیر میتوانید اندیکاتور و پنج خطی که آن را تشکیل می‌دهند را ملاحظه نمایید. ما در این استراتژی فقط از سه مورد از آنها استفاده می‌کنیم.

اندیکاتور ایچیموکو استراتژی اسکالپ
اجزای اندیکاتور ایچیموکو

میانگین متحرک نمایی 21 دوره ای

میانگین متحرک یکی از پراستفاده ترین اندیکاتور در معاملات فارکس و دیگر بازارهای مالی است. همانطور که میدانید Moving Average حرکت قیمت در آینده را پیش بینی نمی کند، بلکه از آن اغلب برای شناسایی جهت روند استفاده میشود.

انواع مختلفی از میانگین متحرک وجود دارد: ساده (SMA)، نمایی (EMA)، وزنی (WMA) …). در این مورد، ما از 21 EMA دوره ای استفاده می کنیم. ما در پست آموزش میانگین متحرک بصورت تصویری انواع Moving Average را توضیح داده ایم.

میانگین متحرک نمایی یا Exponential Moving Average با وزن دادن بیشتر به قیمت های اخیر، تاخیر را کاهش می دهد. به همین دلیل ما آن را در این استراتژی اسکالپ به SMA ترجیح می دهیم. همچنین یکی از پرکاربردترین میانگین های متحرک است. بنابراین این یک نوع پیشگویی خودشکوفایی است. بسیاری از معامله گران همیشه در اطراف آن واکنش نشان می دهند.

در این استراتژی اسکالپ از 21 EMA برای تایید یک روند استفاده می شود. ما به دنبال شیب های قوی به عنوان شاخص های روندهای صعودی یا نزولی قوی هستم.

استراتژی اسکالپ با ایچیموکو در فارکس - EMA روند مناسب
اندیکاتور EMA – یک روند خوب برای شروع استراتژی اسکالپ با ایچیموکو
استراتژی اسکالپ با ایچیموکو در فارکس - EMA
اندیکاتور EMA – یک روند مناسب برای پیاده سازی استراتژی اسکالپ با ایچیموکو

اندیکاتو RSI ( هفت دوره ای )

اندیکاتور RSI شاخص قدرت نسبی است. این اندیکاتور نوعی نوسانگر است که در مقیاسی از 0 تا 100 بالا و پایین می رود. RSI سرعت و تغییر حرکات قیمت را مشخص می کند.

فرمول محاسبه RSI به شرح زیر است: RSI=100 – [100 / (1 + RS)] که در آن RS قدرت نسبی = سود متوسط ​​/ متوسط ​​ضرر است.

در تنظیم استاندارد RSI، میانگین سود (زیان) با جمع کردن تمام سودها (زیان) برای 14 دوره گذشته محاسبه می شود.

ما در این استراتژی فارکس با ایچیموکو از اندیکاتور RSI با تنظیم 7 دوره ای استفاده می کنم تا در یک چرخه کاملاً کوتاه مدت معامله کنیم.

اندیکاتور RSI در استراتژی فارکس
اندیکاتور RSI در یک روند صعودی
استفاده در استراتژی اسکالپ با ایچیموکو
اندیکاتور RSI نزولی در استراتژی فارکس
اندیکاتور RSI در یک روند نزولی
استفاده در استراتژی اسکالپ با ایچیموکو

چنانچه میخواهید بطور کامل با این اندیکاتور تحلیل تکنیکال آشنا شوید ویدیوی آموزش موجود در پست آموزش اندیکاتور RSI را تماشا نمایید.

اندیکاتور فراکتال بیل ویلیامز

اندیکاتور فراکتال توسط بیل ویلیامز به عنوان بخشی از سیستمی که او با ترکیب Chaos Theory with Human Psychology ایجاد کرد، توسعه یافت. فراکتال ها به تنهایی شاخص هایی هستند که در واقع روندهای بزرگتر را به الگوهای معکوس کوچکتر و ساده تبدیل می کنند. یک فراکتال از پنج یا چند میله تشکیل شده است و دو نوع فراکتال وجود دارد:

فراکتال های بالا: نقطه بازگشت نزولی زمانی اتفاق می‌افتد که الگویی با بالاترین ارتفاع در وسط و دو اوج پایین‌تر در هر طرف وجود داشته باشد.

فراکتال های پایین: نقطه بازگشت صعودی زمانی رخ می دهد که الگویی با کمترین پایین در وسط و دو پایین ترین پایین در هر طرف وجود داشته باشد.

فراکتال ها نقاط بازگشت هستند. ما در این استراتژی اسکالپ با ایچیموکو از آنها برای قرار دادن حد ضرر استفاده خواهیم کرد. در یک معامله لانگ یا خرید، توقف خود را در آخرین فراکتال قرمز قرار می دهیم. در یک معامله شورت یا فروش، حد ضرر خود را در آخرین فراکتال سبز قرار می‌دهم.

فراکتال ها در استراتژی اسکالپ

برای یادگیری کامل این اندیکاتور به پست “اندیکاتور فراکتال Fractals | فراکتال در فارکس چیست ؟” مراجعه نمایید.

قوانین ورود به معامله

اکنون که اندیکاتورها و تایم فریم برای استراتژی اسکالپ با ایچیموکو را مرور کردیم، اجازه دهید نگاهی به قوانین ورود به یک معامله بیاندازیم. قوانین ورود به معامله ساده و آسان است و به سادگی میتوانید آن را به خاطر بسپرید.

این استراتژی اسکالپ کاملا بر اساس قوانین باید پیگیری شود و در عین حال معامله گران باید احتیاط را در نظر داشته باشند.

اولین کاری که باید انجام دهید این است که بررسی کنید برای جفتی که در حال معامله هستید، هیچ رویداد و اخبار مهمی در آن روز وجود نداشته باشد. اخبار و رویدادها میتوانند برای این استراتژی اسکالپ با ایچیموکو خطا ایجا کنند. بنابراین با رجوع به تقویم اقتصادی فارکس در سایت تجارت آفرین، اطمینان حاصل کنید که رویداد مهمی مرتبط با آن جفت ارز وجود ندارد. رویدادهایی مانند اعلام نرخ بهره، کنفرانس بانک مرکزی، انتشار ارقام کلان اقتصادی، …). همه آنها بسیار مهم هستند زیرا می توانند نوسانات کنترل نشده ای را به جفت ارز وارد کنند.

ورود به یک معامله لانگ یا خرید

برای یک ترید و معامله لانگ یا خرید با استفاده از استراتژی اسکالپ با ایچیموکو، شرایط زیر باید رعایت شود:

 • قیمت باید بالای ابر kumo باشد، که نشان دهنده یک روند صعودی است (اگر قیمت در ابر یا پایین تر باشد، هیچ معامله ای وجود ندارد).
 • همانطور که قبلاً نشان داده شد، EMA دوره 21 باید شیب رو به بالا داشته باشد (از صاف اجتناب کنید). در حالت ایده‌آل، کی جن سن در ایچیموکو نیز نباید در وضعیت صاف باشد. این بدان معناست که ما واقعاً در یک چشم‌انداز میان‌مدت به بالاترین سطح نخواهیم رسید. با این حال، مواردی از ورود وجود دارد که کیجون هنوز به سمت بالا شیب نداشته باشد. این یک تصمیم اختیاری خواهد بود. با این وجود معیار اصلی ما همان 21 EMA است.
 • ایده این است در یک روند صعودی سوئینگ پایین را بگیرید و زمانی که روند از سر گرفته شد وارد شوید. برای زمان بندی ورود خود، از اندیکاتور RSI به عنوان اندازه گیر سرعت و مومنتوم حرکت قیمت استفاده کنید. وقتی RSI به سمت 50 پایین میروند و پس از گذر از آن دوباره به سمت بالا برمیگردد زمان ورود به معامله است. شمع سیگنال کندلی است که درآن زمان RSI به سمت بالا برمی گردد.
 • در زمان شکست به بالای کندل سیگنال وارد شوید.

بخوانید: استراتژی پرایس اکشن در فارکس | آموزش پرایس اکشن

ورود به یک معامله شورت یا فروش

برای یک ترید و معامله لانگ یا خرید با استفاده از استراتژی اسکالپ با ایچیموکو، کاملاً برعکس نمونه بالا عمل میکنیم:

 • قیمت باید زیر ابر کومو باشد، که نشان دهنده یک روند نزولی است (اگر قیمت در داخل ابر یا بالاتر از آن باشد، هیچ معامله ای وجود ندارد).
 • اندیکاتور EMA 21 دوره ای باید در یک شیب رو به پایین باشد (از صاف اجتناب کنید) همانطور که قبلا نشان داده شد. در حالت ایده‌آل، کی جن سن نیز نباید در وضعیت صاف باشد. این بدان معناست که ما واقعاً در یک چشم انداز میان مدت به پایین ترین سطح نمی پردازیم.
 • ایده این است که یک سوئینگ بالا در یک روند نزولی بگیرید و زمانی که روند از سر گرفته شد وارد شوید. برای زمان بندی ورود خود، از RSI به عنوان اندازه گیر سرعت و مومنتوم حرکت قیمت استفاده کنید. در واقع برای ورود نیاز دارید تا  RSIبه سمت 50 حرکت کنید و پس از برخورد دوباره به سمت بالای 50 حرکت کند. شمع سیگنال همانی است که RSI در آن به بالا برگشته است.
 • در هنگام شکست از پایین شمع سیگنال وارد شوید

در هر دو ورودی لانگ و شورت، ممکن است اتفاق بیفتد که RSI دقیقاً به مرز 50 نرسد. در رابطه با RSI گاهی میتوانیم در قانون این استراتژی اسکالپ کمی تغییر ایجاد کنیم و زمانی که در اطرف سطح 50 قرار دارد را به جای عبور 100% از 50 در نظر بگیریم.

با این حال، تمام شرایط دیگر، به ویژه شیب EMA و Kijun، باید حتما رعایت شود. این موضوع به خود معامله‌گران واگذار می‌شود، اما گاهی اگر روی یک برخورد قاطع به سطح 50 اندیکاتور RSI خیلی سخت‌گیر باشیم، حرکت‌های مهم بازار را از دست می‌دهیم. با این حال خود شما این استراتژی اسکالپ با ایچیموکو را تمرین کنید و ببنید که در مورد RSI چگونه میخواهید تصمیم بگیرید.

حد ضرر خود را کجا باید قرار دهید؟

همانطور که در آموزش تحلیل تکنیکال من ممکن است دیده باشید، من اغلب اندیکاتور ATR را برای تعیین حد ضرر ترجیح میدهم، اما در استراتژی اسکالپ با ایچیموکو برای توقف ضرر از فراکتال استفاده می کنیم. دلیل استفاده از فراکتال ها در اینجا این است که استراتژی بر مبنای آن شکل گرفته است و آنها بالا یا پایین های نوسانی کلیدی را نشان می دهند.

اگر در یک موقعیت لانگ هستید و فراکتال پایین با یک حرکت نزولی شکسته شود، شرایط من برای یک روند صعودی دیگر برآورده نمی شود.

همین امر در مورد معامله شورت نیز صدق می کند. اگر در یک فراکتال بالا شکست رخ دهد و با یک حرکت رو به بالا شکسته شود، دیگر شرایط من برای یک روند نزولی برآورده نمی شود.

چگونه معامله را با این استراتژی اسکالپ مدیریت کنید؟

شما نیاز دارید تا قیمت هدف خود را تا فرکتال بعدی دنبال کنید. با این حال شما برای کسب سود و قیمت هدف میتوانید به شکل های متفاوتی عمل کنید. برای مثال میتوانید زمانی که RSI به سطوح خرید و فروش افراطی رسید معامله را ببندید. خروج از معامله با سود کاملا بستگی به خود معامله گر دارد. اما چندین گزینه برای انتخاب وجود دارد که آنها را معرفی میکنیم.

 • هنگامی که قیمت از Kijun یا EMA عبور می کند
 • اگر قیمت به ابر برسد
 • زمانی که قیمت به سطوح حمایت و مقاومت تاریخی میرسد. در این استراتژی اسکالپ با ایجیموکو میتوانید 3 برابر ریسک قیمت هدف را مشخص نمایید. به‌طور دقیق‌تر، زمانی که قیمت در حدود 3 برابر ریسک باشد، Take Profit خود را کمی دورتر کنید و حد ضرر خود را نزدیک تر کنید تا فضایی برای سود بیشتر باقی بگذارید.

همه اینها به میزان ریسک پذیری و نسبت سود به ریسک استراتژی فارکس معامله گر بستگی دارد.

مدیریت ریسک در استراتژی اسکالپ با ایچیموکو

همانطور که قبلا اشاره شد، معمولاً میتوان از قانون 1% که در پست “با چه سرمایه ای وارد فارکس شویم | حداقل سرمایه برای فارکس در ایران” نیز درمورد آن توضیح دادیم استفاده کنید. حداکثر ریسک نباید بیشتر از 1.5 درصد باشد. این میزان ریسک کاملا معقول است و آن را در تمام معاملات خود حفظ کنید حتی اگر 100% از موفقیت یک ترید مطمئن هستید. در مدیریت ریسک با ریسک کردن 1% تا 1.5٪ سرمایه خود در هر معامله ای مدیریت و حفظ خواهید کرد.

تجربه ثابت کرده است که حداقل نگه داشتن ضرر و زیان حرف اول را در تمام استراتژی های فارکس میزند. بنابراین سعی می کنید هرگز این قانون را زیر پا نگذارید.

زمانیکه گفته میشود قیمت هدف را 3 برابر میزان ریسک خود قرار دهید به این معنی است که اگر معامله گر حد ضرر خود را در فاصله 20 پیپی قرار داده است، قیمت هدف و سود 60 پیپی را هدف قرار میدهد.

چه جفت های فارکس را با استراتژی اسکالپ با ایچیموکو معامله کنیم ؟

خواندن بازار با استراتژی اسکالپ با ایچیموکو در فارکس بسیار ساده است. شما فقط به چند ثانیه برای هر جفت نیاز دارید تا بدانید آیا معامله ای در آن بازار برای شما وجود دارد یا خیر.

در اینجا 18 جفت ارز فارکسی که برای استراتژی اسکالپ مناسب است را معرفی میکنیم.

EUR/USD، GBP/USD، AUD/USD، USD/JPY، EUR/GBP، NZD/USD، EUR/JPY، XAG/USD، XAU/USD، GBP/JPY، EUR/AUD، GBP/AUD، USD/ CAD، EUR/CAD، EUR/NZD، AUD/CAD، AUD/NZD وCAD/JPY

برای تحلیل تکنیکال روزانه تمام این جفت ارزها به بخش تحلیل تکنیکال فارکس سایت مراجعه نمایید.

ویدیوی استراتژی اسکالپ با ایچیموکو

نتیجه گیری

این استراتژی اسکالپ با ایچیموکو بود که ما بعنوان یک استراتژی فارکس برای خرید و فروش جفت ارزها به شما معرفی کردیم. شما می توانید آن را امتحان کنید و نظرات خود را نیز در مورد آن با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

برای انجام معاملات اسکالپ میتوانید از بروکرهای معرفی شده در پست بهترین بروکرهای فارکس برای ایرانیان استفاده نمایید. اگر خودتان نمیخواهید بازار را تحلیل کنید و تنها قصد سرمایه گذاری در فارکس را دارید میتوانید از سیستم کپی تریدینگ بروکرهایی که این خدمات را ارائه میدهند استفاده نمایید. برخی از آنها از استراتژی ایچیموکو برای معاملات خود بهره میگیرند.

دانلود استراتژی اسکالپ با ایچیموکو PDF

برای دانلود استراتژی اسکالپ با ایچیموکو می توانید روی لینک زیر کلیک نمایید تا آموزش کامل این استراتژی را در غالب یک فایل PDF دریافت نمایید.

دانلود PDF

سئوالات متداول

آیا از این استراتژی فارکس در معاملات روزانه نیز میتوان استفاده کرد ؟

چنانچه میخواهید از استراتژی فارکس با ایچیموکو برای معاملات روزانه استفاده کنید از تایم فریم 4 ساعته روی چارت استفاده نمایید. در این صورت این استراتژی ممکن است که روزی تنها پنج دقیقه در صبح و پنج دقیقه در عصر وقت شما را بگیرد تا بازار را بررسی کنید.
اگر پوزیشن های باز دارید ممکن است به زمان بیشتری نیاز داشته باشید. اما بطور کلی استراتژی اسکالپ ایچیموکو را میتوان در تایم فریم 4 ساعته به استراتژی روزانه ایچیموکو تغییر داد.  در اینصورت شما حداکثر 15 دقیقه در روز برای آن وقت صرف خواهید کرد. البته قبل از آن باید این استراتژی را تمرین کرده باشید.

آیا میتوان PDF آموزش این استراتژی اسکالپ را دانلود کرد ؟

برای دانلود فایل PDF آموزش استراتژی اسکالپ با ایچیموکو می توانید از لینک دانلود که در همین پست در و بالای بخش سئوالات متداول قرار دارد استفاده نمایید.

آیا میتوان از اندیکاتور ایچی موکو به تنهایی استفاده کرد ؟

اندیکاتور ایچیموکو به تنهایی برای معامله در جهت روند و دریافت سیگنال های مختلف کافی خواهد بود. ولی در این استراتژی اسکالپ، ایچیموکو به تنهایی کافی نیست و باید همانطور که در بالا توضیح دادیم در کنار اندیکاتورهای معرفی شده مورد استفاده قرار گیرد.


استراتژی اسکالپ با ایچیموکو، استراتژی ساده اسکالپ در فارکس


تجارت آفرین فارکس

2 دیدگاه

 • سلام استاد عزیز
  وقت شما بخیر و خسته نباشید
  طبق استراتژی که شما و سایر اساتید در مورد نحوه معامله در ایچیموکو ارائه فرمودید یکی از شروط اصلی خروج از معلامه توسط اندیکاتور ایچیموکو،قرار گرفتن قیمت در زیر ابر کومو میباشد.
  سوال بنده اینست که تا خروج قیمت از ابر کومو بخش زیادی از سود حاصله از دست میرود و همانطور که مستحضرید این برای یک تریدر اصلا خوشایند و به صرفه نیست.
  شما چه راهکاری برای جلوگیری از هدر رفتن این سود دارید؟
  ممنونم اگر راهنمایی بفرماید.باتشکر

  • باسلام ، شما میتونید با برخورد چیکو به کندلها در بالا یا پایین ابر از معامله خارج شده و سودتونو حفظ کنید

دیدگاهتان را بنویسید