با چه سرمایه ای وارد فارکس شویم | حداقل سرمایه برای فارکس در ایران

با چه سرمايه ای وارد فارکس شویم | حداقل سرمایه برای فارکس در ایران
تجارت آفرین

شروع معاملات فارکس در ایران بسیار آسان است، زیرا بازار فارکس یکی از قابل دسترس ترین بازارهای مالی در جهان برای ایرانیان است. اما اگر میخواهید بدانید که با چه سرمایه ای میتوان وارد فارکس شد و یا اینکه حداقل سرمایه برای فارکس در ایران چقدر است با این مقاله همراه شوید تا به جواب تمام سئوالات خود در مورد میزان سرمایه گذاری در فارکس برسید.

برخی از بروکرهای فارکس برای ایرانیان تنها به حداقل سپرده اولیه ۵۰ دلاری برای افتتاح حساب نیاز دارند، در حالی که برخی دیگر به شما اجازه می دهند بدون حداقل سرمایه برای فارکس وارد این بازار شوید و یک حساب معاملاتی افتتاح نمایید.

 شما تقریبا میتوانید با هر سرمایه ای وارد بازار فارکس شوید و یک حساب نزد بروکر خود باز کنید. با این حال، هنگام تعیین مقدار سرمایه اولیه مورد نیاز برای شروع معاملات، چندین فاکتور وجود دارد که باید آنها در نظر بگیرید.

حداقل سرمایه گذاری برای فارکس در ایران

به نقل از  The Balance: اگر قصد ورود فوری به بازار را دارید می توانید با حداقل سرمایه اولیه ۱۰۰ دلاری شروع کنید.  برای کمی انعطاف پذیری بیشتر، ۵۰۰ دلار می تواند به درآمد یا به اصطلاح بازدهی بیشتر منجر شود.  با این حال، ۵۰۰۰ دلار ممکن است بهترین سرمایه برای ورود به فارکس در ایران باشد، زیرا می تواند به شما کمک کند درآمد معقولی ایجاد کنید که زمان صرف شده برای معاملات را جبران می کند.

قبل از اینکه یک حساب فارکس نزد بروکر خود باز کنید، باید خطرات موجود در معاملات فارکس را درک کنید و بدانید که چگونه ریسک ها را کاهش دهید. همچنین قبل از سرمایه گذاری در فارکس باید مبانی این بازار را یاد گرفته باشد و حداقل برای مدتی معاملات آزمایشی موفق انجام داده باشید. برای ساخت حساب آزمایشی فارکس وارد شوید، یا اینکه ایمیل خود را در زیر وارد کنید تا لینک های حساب دمو و آموزش تصویری برای ارسال گردد.

همچنین مهم است که بدانید معاملات فارکس چگونه انجام می شود و از چه چیزهایی تشکیل شده است، تا بتوانید توانایی خود را برای مقاومت در برابر ضرر در مسیر کسب سود ارزیابی کنید.

 ریسک ها را درک کنید

 از آنجایی که اساس کسب سود در بازار فارکس تغییرات و نوسانات قیمت است، بیشتر ریسک به این صورت است که قیمتها آنطور که فکر میکردید حرکت نمیکنند. این موضوع اغلب در بازار اتفاق می افتد، بنابراین معامله گران نباید بیش از ۱٪ از حساب فارکس خود را در یک معامله به خطر بیاندازند با به عبارتی ریسک کنند.

با چه سرمایه ای وارد فارکس شویم | حداقل سرمایه برای فارکس در ایران

 ریسک های معاملات

 معاملات مبتنی بر لوریج و معاملات مارجین زمانی اتفاق می افتد که از نوعی بدهی برای تامین مالی معاملات خود استفاده می کنید.  هر دوی این فعالیتها به میزان قابل توجهی میزان ریسک را افزایش میدهند و میزان بدهی شما را بسیار بالا میبرند.

 ریسک معاملات، با توجه به پولی که در یک معامله ریسک می کنید و نه ریسک هایی که قبلا ذکر شد، میزان سرمایه ای است که می توانید از دست بدهید. با یافتن تفاوت بین قیمت ورودی شما و قیمتی که دستور توقف ضرر شما در آن اعمال می شود ریسک معاملات خود را محاسبه کنید. در زیر در مورد روش محاسبه ریسک معاملات با استفاده از پیپ بحث شده است.

 مدیریت ریسک

 در حالی که می توانید از لوریج برای تامین مالی معاملات خود استفاده کنید، ولی ریسک استفاده از اهرم آنقدر زیاد است که بهترین راه برای مدیریت ریسک های موجود، استفاده نکردن از معاملات مبتنی بر لوریج است.

 قانون ۱% یکی از بهترین روش ها برای کاهش ریسک معاملات است. برای مثال اگر با حداقل سرمایه برای فارکس یا موجودی ۱۰۰۰ دلاری شروع کردید، بیشترین ریسکی که در یک معامله میتوانید بپذیرید ۱۰ دلار است.  اگر حداقل سرمایه شما ۱۰۰۰۰ دلار است، نباید بیش از ۱۰۰ دلار در هر معامله ریسک کنید.

 حتی معامله گران حرفه ای نیز مجموعه ای از ضررها را در بازار تجربه میکنند. اگر ریسک هر معامله را به حداقل برسانید، یک سری باخت، سرمایه شما را به میزان قابل توجهی کاهش نخواهد داد.

 اندازه های لات و مقادیر پیپ را یاد بگیرید

 هنگام خرید و فروش در فارکس، قیمتها بر حسب پیپ حرکت میکنند و مقادیر به صورت لات فروخته میشوند.  رابطه بین این دو برای تعیین حداقل سرمایه برای فارکس مهم است. برای اینکه با مفهوم پیپ و لات آشنا شوید به بخش ویدئوهای آموزش فارکس تجارت آفرین مراجعه نمایید.

لات

 جفت ارزهای فارکس در واحدهای ۱۰۰۰ (میکرو لات)، ۱۰۰۰۰ (مینی لات)، یا ۱۰۰۰۰۰ (لات استاندارد) معامله می شوند. برای مثال هنگامی که USD در سمت راست در یک جفت ارز قرار می گیرد – مانند جفت ارز EUR/USD – و حساب خود را با دلار آمریکا (USD) سرمایه گذاری کرده اید، ارزش پیپ به ازای هر نوع لات به USD محاسبه می شود.

 اگر یک معامله میکرو لات ۱۰۰۰ واحدی دارید، هر حرکت پیپ ۰٫۱۰ دلار ارزش دارد.  اگر مینی لات ۱۰۰۰۰ در اختیار دارید، هر حرکت پیپ ۱ دلار است.  اگر شما یک لات استاندارد ۱۰۰۰۰۰ دارید، هر حرکت پیپ ۱۰ دلار است.

پیپ

 بازار فارکس بر حسب پیپ حرکت می کند که مخفف «درصد در نقطه» است.  پیپ کوچکترین مقداری است که یک ارز می تواند تغییر یا نوسان کند. به عنوان مثال، در اکثر جفت ارزها، پیپ برابر ۰٫۰۰۰۱ است که معادل ۰٫۰۱% است.

 اگر قیمت EUR/USD از ۱٫۱۰۲۵ به ۱٫۱۰۲۶ تغییر کند، یعنی ۱ پیپ قیمت جفت ارز یورو به دلار تغییر کرده است.  اگر به ۱٫۱۱۲۵ تغییر کند، این یک حرکت ۱۰۰ پیپ وجود داشته است.

 یکی از استثناهای “اعده ارزش پیپ، ین ژاپن است.  پیپ برای جفت ارزهایی که ین ژاپن دومین ارز یا ارز سمت راست در آن است – که “ارز مظنه” نامیده می شود – ۰٫۰۱، معادل ۱٪ است.

حد ضرر را سفارش گذاری کنید

 هنگام معامله ارزها، گذاشتن یک دستور توقف یا حد ضرر ضروری است.  اگر ارز پایه در جهت مخالف پیش بینی شما حرکت کند، دستورهای توقف ضرر به طور خودکار از ضررهای بزرگ جلوگیری می کند.  یک دستور توقف ضرر ساده می تواند ۱۰ پیپ پایین تر از قیمت فعلی زمانی که انتظار دارید قیمت افزایش یابد، یا ۱۰ پیپ بالاتر از قیمت فعلی زمانی که انتظار دارید بازار کاهش یابد.

حداقل سرمایه خود را برای معاملات تعیین کنید

این استراتژی کمک می کند تا ببینید که چگونه مقادیر مختلف معاملات می تواند بر حداقل مقدار معاملات روزانه شما تأثیر بگذارد. نمونه های قبلی ۱۰۰، ۵۰۰ دلار و ۵۰۰۰ دلار برای مشاهده تفاوت ها و انجام محاسبات برای یافتن حد خود عالی هستند. همچنین برای محاسبه میزان ریسک معامله میتوانید از فرمول محاسبه بر مبنای پیپ که در زیر آمده است استفاده کنید.

فرمول محاسبه ریسک  

فرمول محاسبه ریسک  - حداقل سرمایه در فارکس - سرمایه گذاری در فارکس

حداقل سرمایه ۱۰۰ دلار

فرض کنید برای سرمایه گذاری در فارکس یک حساب ۱۰۰ دلاری، نزد یک بروکر باز کرده اید. شما می خواهید ریسک خود را در هر معامله به ۱ دلار (۱٪ از ۱۰۰ دلار) محدود کنید.

اگر معامله ای را روی جفت ارز EUR/USD انجام میدهید و یک لات میکرو را بخرید یا بفروشید، سفارش توقف ضرر شما باید در فاصله ۱۰ پیپی قیمت ورودی شما باشد. زیرا از آنجایی که ارزش هر پیپ ۰٫۱۰ دلار است، اگر توقف ضرر شما با ۱۱ پیپ فاصله از قیمت ورود باشد، ریسک شما ۱٫۱۰ دلار یا ۱٫۱۰% خواهد بود، که ریسک بیشتری نسبت به استراتژی شما است.

حداقل سرمایه ۵۰۰ دلار

حالا فرض کنید که حداقل سرمایه فارکس خود را ۵۰۰ دلار انتخاب کرده اید و با یک حساب فارکس ۵۰۰ دلاری باز کرده اید. در چنین شرایطی شما می توانید تا ۵ دلار در هر معامله ریسک کنید و چندین میکرولات بخرید. به عنوان مثال، می توانید یک استاپ ضرر را با ۱۰ پیپ فاصله از قیمت ورودی خود تعیین کنید و ۵ میکرولات خریداری کنید. شما با چنین محاسبه ای در محدوده ریسک خود خواهید بود، زیرا :

۱۰ pips x $0.10 x 5 micro lots = $5

اگر بخواهید استاپ ضرر را ۲۵ پیپ دورتر از قیمت ورودی قرار دهید، می‌توانید دو لات میکرو بخرید تا ریسک معامله کمتر از ۱% حساب باشد. شما فقط دو میکرو لات می خرید، زیرا :

۲۵ pips x $0.10 x 2 micro lots = $5

ورود با حداقل سرمایه ۵۰۰ دلاری انعطاف‌پذیری بیشتری در معاملات ایجاد می‌کند و پتانسیل درآمد روزانه بیشتری نسبت به سرمایه گذاری ۱۰۰ دلاری در فارکس ایجاد می‌کند، اما بیشتر معامله‌گران روزانه با حداقل سرمایه ۵۰۰ دلاری تنها می‌توانند تنها ۵ تا ۱۵ دلار در روز از فارکس درآمد کسب کنند.

حداقل سرمایه ۵۰۰۰ دلار

اگر بخواهید با ۵۰۰۰ دلار سرمایه گذاری در فارکس شروع کنید، انعطاف پذیری بیشتری در معاملات خواهید داشت و می توانید لات های مینی و همچنین میکرو لات ها را معامله کنید. اگر EUR/USD را در ۱٫۱۰۲۵ بخرید و توقف ضرر را در ۱٫۱۰۱۷ قرار دهید (۸ پیپ ریسک)، می توانید شش مینی لات و دو میکرو لات بخرید.

در این مثال حداکثر ریسک شما ۵۰ دلار خواهد بود (۱٪ از ۵۰۰۰ دلار)، و می توانید در لات های مینی معامله کنید، زیرا ارزش هر پیپ ۱ دلار است و شما باید یک توقف ضرر ۸ پیپی را انتخاب کنید. ریسک (۵۰ دلار) را بر (۸ پیپ در ۱ دلار) تقسیم کنید تا ۶٫۲۵ برای تعداد مینی لات هایی که می توانید بدون افزایش ریسک خود خریداری کنید، بدست آورید. شما ۶٫۲۵ مینی لات  را به شش مینی لات (۶x $1 x 8 pips = $48) و ۲ میکرو لات (۲x $0.10 x 8 pips = $1.60) تقسیم می کنید که در مجموع فقط ۴۹٫۶۰ دلار را در معرض خطر قرار می دهد.

با این مقدار سرمایه و توانایی ریسک ۵۰ دلاری در هر معامله، پتانسیل درآمد افزایش می یابد و معامله گران به طور بالقوه می توانند بسته به استراتژی فارکس خود و تغییرات قیمت، ۵۰ دلار یا بیشتر در روز کسب درآمد کنند.

سوالات متداول

برای کسب درآمد در فارکس باید چند ساعت در روز معامله انجام دهید؟

برخی از معامله گران فارکس که بصورت روزانه ترید میکنند ممکن است فقط چند ساعت را صرف معاملات فارکس کنند، در حالی که برخی دیگر چهار ساعت یا بیشتر را صرف می کنند. با این حال، این شامل زمان صرف شده برای تحقیق، بررسی معاملات و ایجاد برنامه های معاملاتی نمی شود.

حجم معاملات فارکس در روز چقدر است؟

هر روز بیش از ۶ تریلیون دلار در بازار فارکس جا به جا می شود. این مجموع در همه ارزها است، نه فقط دلار آمریکا.

کدام یک برای معاملات روزانه بهتر است، سهام یا فارکس؟

هر معامله‌گری باید «توانایی و علاقه» خود را کشف کند. زیرا تنها در صورت توانایی و علاقه است که شما میتوانید روی کاری به خوبی تمرکز کنید و تمرکز به شما مزیت رقابتی نسبت به دیگر معامله گران میدهد. تنها راه برای تشخیص اینکه آیا تمرکز بهتری در سهام دارید یا فارکس این است که هر دوی آنها را امتحان کنید. برخی از موانع بر سر راه معاملات روزانه سهام بخصوص در ایران، می تواند معاملات روزانه فارکس را برای معامله گران قابل دسترس تر کند. اما این باعث نمی شود که یک بازار از بازار دیگر بهتر باشد.

آیا سرمایه گذاری در فارکس سودآور است ؟

سرمایه گذاری در فارکس میتواند سودآور باشد به شرط اینکه همانند هر کاری دیگر با مبانی آن بطور کامل آشنا باشید. قبل از اینکه حداقل سرمایه برای فارکس را تهیه کنید و به فکر سرمایه گذاری در فارکس بصورت واقعی باشید، سازوکار این بازار را یاد بگیرید و تا جایی که میتوانید معاملات دمو و آزمایشی انجام دهید. در چنین شرایطی است که سرمایه گذاری در فارکس میتواند سودآور باشد.


با چه سرمایه ای وارد فارکس شویم | حداقل سرمایه برای فارکس در ایران


تجارت آفرین
علی قانعی
نویسندهعلی قانعی
سردبیر و نویسنده در سایت تجارت آفرین. متخصص بازار فارکس، سرمایه گذاری در بازارهای مالی بین المللی و معامله در فارکس و ارزهای دیجیتال.

دیدگاهتان را بنویسید