تحلیل طلا در فارکس – نکاتی برای معامله نماد طلا XAU

تحلیل طلا در فارکس - نکاتی برای معامله نماد طلا XAU

یکی از انتخاب های اول معامله گران فارکس، برای حفظ سرمایه و ترید کردن نماد طلا XAU است. طلا در سال های گذشته نشان داده که یک دارایی قابل اعتماد برای پوشش ریسک در مقابل تورم، چالش های سیاسی و اقتصادی میباشد. با نکاتی که در اینجا درباره تحلیل طلا در فارکس گفته شده، میتوانید به بهترین شکل از این نماد یعنی XAU در فارکس سود کسب کنید.

معامله گران میتوانند از طلا برای هج کردن یا پوشش ریسک دیگر سرمایه گذاریهای خود نیز بهره بگیرند. نماد XAU در فارکس از بسیاری از جفت ارزها با ثبات تر است و نوسانات بزرگ کمتری را تجربه میکند.

بخوانید: تحلیل تکنیکال طلا امروز

با اینکه طلا یک ارز نیست، ولی اغلب بروکرهای فارکس XAU/USD را بعنوان یک جفت فارکس ارائه میدهند. البته نماد طلا تنها در کنار USD ضاهر نمیشود و ممکن است آن را در مقابل یورو ، روبل و واحد پول دیگر کشورها نیز ببینید.

ثبات قیمت طلا در طی سالها، آن را به یکی از مهمترین دارایی ها در زمانی که تورم بالا میرود تبدیل کرده است. تورم چیزی است که نه تنها ایران بلکه امروز تمام دنیا با آن دست و پنجه نرم میکند. پس شاید الان زمان شکوفایی این فلز گرانبها در مقابل دیگر دارایی ها باشد.

از زمانیکه همه گیری ویروس کرونا، اقتصاد جهانی را دگرگون کرد، تریدرها و سرمایه گذاران بیشتری به سمت طلا، بعنوان یک دارایی مطمئن آمدند. اتفاقات اقتصادی در ایران و دیگر کشورهای دنیا، مانند چاپ روزافزون پول توسط بانکهای مرکزی، میتواند ارزهای بین المللی را تضعیف کند و ارزش آنها را در مقابل طلا کاهش دهد.

نماد طلا در فارکس XAU

با تحلیل طلا در فارکس و بررسی شرایط موجود میتوان به این نتیجه رسید که باید بهتر با روش معامله این فلز ارزشمند آشنا شویم و از آن برای محافظت از سرمایه خود در برابر تورم استفاده کنیم. در اینجا نکاتی را برای معامله نماد طلا در فارکس (XAU) میگوییم که به شما برای تحلیل آن کمک میکند.

نکته: یکی از بهترین سایت ها برای بررسی تاریخچه قیمت طلا و اخبار مربوط سایت kitco میباشد.

نکاتی برای تحلیل طلا در فارکس

1 – معاملات روزانه با در نظر داشتن ساعت کاری بازار نیویورک

معاملات طلا بصورت 24 ساعت در روز انجام میشود، اما بیشترین حجم معاملات در ساعت کاری بازار نیویورک رخ میدهد. معامله در ساعات متفاوت، شرایط و برنامه ریزی متفاوتی نیاز دارد. بنابراین باید به ساعت باز شدن بازارهای دنیا بخصوص بازار نیویورک دقت کنید. چنانچه میخواهید با ساعت کار بازار فارکس در مناطق مختلف دنیا به وقت ایران آشنا شوید، پست ما به نام ساعت باز شدن بازار فارکس به وقت ایران را مطالعه نمایید.

چه شما در ساعت شلوغ بازار معامله کنید، چه در زمانی که نوسانات پایین است، باید استراتژی معاملاتی خودتان را بر مبنای آن تنظیم کنید. نوسانات بالا ریسک معاملات را افزایش میدهد. با این وجود زمانی که بازار نوسان ندارد نیز کسب سود از بازار به سختی صورت میگیرد. بنابراین در هنگام تحلیل طلا در فارکس و طراحی استراتژی معاملاتی، به ساعت کار بازار نیویورک توجه داشته باشید.

2- با دقت به سطوح مقاوت و حمایت گذشته، تحلیل طلا در فارکس را ساده کنید

وقتیکه قصد معامله نماد طلا در فارکس یعنی XAU را دارید، این حقیقت را فراموش نکنید که XAU/USD اغلب در یک رنج مشخصی نوسان میکند. یکی از ساده ترین استراتژی ها برای خرید و فروش این فلز گرانبها، معامله در نواحی مقاومت و حمایت تاریخی آن است. تریدرها زمانیکه قیمت طلا به یک سطح حمایت میرسد و در آنجا نشانه ای از بازگشت دیده میشود، میتوانند با موقعیت خرید وارد بازار شوند. همینطور برعکس در سطحوح مقاومت تاریخی می توانند از معامله خارج شوند.

شاید این نوع تحلیل طلا در فارکس بسیار ساده لوحانه بنظر برسد، اما زمانیکه به نوسانات نماد XAU در طول سالهای گذشته نگاهی بیندازید، متوجه میشوید که با وجود سادگی، این استراتژی خوب جواب داده است.

نمودار طلا - تحلیل طلا فارکس
نمودار طلا در بازه 4 ساعته – از 8 ژانویه تا 14 می سال 2018

از آنجاییکه طلا یک دارایی باثبات است، احتمال اینکه در طی مدت به بالاترین و پایین ترین قیمت های اخیر برسد بسیار زیاد است. البته این استراتژی برای معاملات روزانه مناسب نیست و بیشتر مختص معاملات سوئینگ است. زیرا برای رسیدن به سطوح مقاومت و حمایت اخیر، زمان نسبتا زیادی لازم است. با این وجود از آنجاییکه این استراتژی یک روش کم ریسک برای معامله نماد طلا در فارکس است، استفاده از آن به معامله گران پیشنهاد میشود.

3- به اتفاقات ژئوپلیتیکی تاثیرگذار توجه کنید

در هنگام بوجود آمدن شرایط بی ثبات در دنیا مانند احتمال وقوع یک جنگ، یا تغییرات معادلات سیاسی، همیشه نگرانیهایی بوجود می آید. در چنین شرایطی که رویدادهای ژئوپلیتیکی باعث نگرانی عمومی میشود، نماد طلا یعنی XAU میتواند به محلی امن، برای نگهداری از سرمایه تبدیل شود.

طلا اغلب رابطه مستقیمی با دلار امریکا یا دیگر ارزهای معتبر مانند یورو و ین ژاپن دارد. پس در هنگام تحلیل طلا در فارکس این مسئله را در استراتژی خود قرار دهید که باز کردن یک موقعیت خرید روی XAU/USD در شرایط بحرانی، همیشه میتواند از سرمایه شما در مقابل نگرانیهای ژئوپلیتیکی محافظت کند.

4 – برای تحلیل طلا در فارکس از الگوهای چارت استفاده کنید

الگوهای چارت اشکال ذهنی هستند که از کنار هم قرار گرفتن کندل ها تشکیل میشوند. از نمونه های الگوهای چارت میتوان به الگوهای مثلثی مانند الگوی کنج صعودی یا الگوی کنج نزولی اشاره کرد. این 2 الگو از الگوهای مثلث متقارن هستند که برای تحلیل طلا در فارکس بسیار مناسب هستند. بسیاری از تریدرها از این نوع الگو برای خرید و فروش نماد طلا استفاده میکنند. اگر آموزش کامل تحلیل تکنیکال ما را تماشا کرده باشید، میتوانید با برخی دیگر از الگوهای چارت نیز آشنا شوید.

در کنار الگوهای چارت استفاده از برخی اندیکاتورها، مانند اندیکاتور RSI در معاملات طلا بسیار خوب عمل میکند. با ادغام این اندیکاتور در کنار الگوهای چارت مثلثی، می توانید یک استراتژی مناسب برای معامله نماد طلا در فارکس تهیه کنید.

5 – میزان تقاضای صنعتی و تجاری طلا را رصد کنید

برای افزایش شانس موفقیت تحلیل طلا در فارکس باید افزایش یا کاهش تقاضا برای نماد XAU را رصد کنید. میزان تقاضا، تاثیر زیادی روی قیمت طلا میگذارد، زیرا عرضه این فلز گرانبها در سالهای اخیر تقریبا ثابت بوده است. برخی از صنایع برای تولیدات خود از طلا استفاده میکنند و گاهی میزان تقاضای خود را افزایش میدهند. از جمله صنایعی که از این فلز در محصولات و خدمات خود استفاده میکنند، صنایع پزشکی و تکنولوژی هستند.

در کنار صنایع، این فلز در جواهرات که مصرف شخصی دارند نیز استفاده میشود. افزایش میزان تقاضا در دنیا برای مصارف سرمایه گذاری و کالاهای لوکس در کنار تقاضای صنعتی و تجاری تاثیر قابل توجهی روی قیمتها میگذارد.

6 – خرید بانکهای مرکزی را رصد کنید

بانکهای مرکزی معمولا از طلا بعنوان پوشش ریسک در مقابل شرایط بحرانی استفاده میکنند. برای مثال اخیرا دولت های چین و روسیه اقدام به خرید Gold برای پوشش ریسک در مقابل کاهش ارزش یورو و دلار کردند. بنابراین رصد کردن خریدهای بانکهای مرکزی برای تحلیل طلا در فارکس مهم است.

زمانیکه بانک های مرکزی شروع به افزایش ذخایر طلای خود میکنند، 2 سیگنال را به معامله گران فارکس مخابره میکنند. سیگنال اول: احتمالا ارزش ارزهای معتبر مانند دلار و یورو در حال کاهش است. سیگنال دوم: قیمت طلا به دلیل خریدهای بالای بانکهای مرکزی افزایش خواهد یافت. بنابراین زمان خوبی برای خرید نماد طلا در فارکس میباشد. در چنین شرایط شما میتوانید به خرید XAU/USD یا XAU/EUR بپردازید.

7 – نرخ بهره واقعی دلار را مد نظر داشته باشید

طلا رابطه مستقیمی با نرخ بهره واقعی دلار دارد. یعنی هرچقدر که نرخ بهره واقعی بالا برود قیمت XAU تضعیف میشود و در مقابل هرچقدر نرخ بهره پایین بیاید ارزش این فلز قیمتی افزایش میابد. نرخ بهره واقعی از کسر نرخ تورم واقعی از نرخ بهره اسمی حاصل میشود.

به صورت تاریخی، قیمت طلا زمانیکه نرخ بهره واقعی به زیر 1% میاید افزایش پیدا میکند. بنابراین زمانیکه قصد تحلیل نماد طلا در فارکس را دارید فراموش نکنید که XAU به نرخ بهره واقعی کشور امریکا و ارز دلار واکنش نشان میدهد. با مد نظر قرار دادن این نرخ در استراتژی معاملات خود و بررسی تاریخی ارتباط بین نرخ بهره و قیمت طلا، بدنبال موقعیت های بلند مدت باشید.

درمقابل وقتیکه که نرخ بهره واقعی در امریکا به بالای 2% صعود میکند، احتمالا ارزش نماد طلا در فارکس (XAU) کاهش میابد. بسیاری از تریدرها پیشنهاد میکنند که در چنین شرایطی اقدام به فروش جفت XAU/USD کنید.

8 – به میانگین متحرک ها و تقاطع آنها دقت کنید

از آنجاییکه قیمت طلا اغلب در یک رنج بالا و پایین میشود، استفاده از میانگین متحرک ها (Moving Average) برای معاملات نماد طلا در فارکس مناسب است. بسیاری از معامله گران زمانیکه میانگین متحرک کوتاه مدت تر، میانیگن متحرک بلندمدت تر را به سمت بالا قطع میکند اقدام به خرید میکنند. برای مثال اگر یک میانگین متحرک 20 روزه از میانگین متحرک 50 روزه به سمت بالا گذر کند، سیگنالی برای خرید طلا برای بلند مدت است.

برای مثال در چارت زیر یک نمونه از تقاطع میانگین متحرک ها روی چارت طلا را ملاحظه میکنید. این چارت مربوط به نماد طلا XAU در اوایل سال 2020 تا اواخر آن میباشد. برروی این چارت از دو میانگین متحرک ساده 50 روزه و 100 روزه استفاده شده است. همانطور که مشاهده میکنیدپس از گذر میانگین متحرک کوتاه مدت تر از از بلند مدت تر در اواسط ماه ژانویه، قیمت طلا به طور مستمر و با یک وقفه کوتاه مدت در ماه مارچ بالا رفته است.

تحلیل طلا در فارکس

بنابراین استفاده از Moving Average برای تحلیل طلا در فارکس می تواند مفید و موثر باشد. لذا در استراتژی معاملاتی خود از این ابزار تحلیل تکنیکال استفاده کنید.

9 – به تغییرات در تولیدات طلا دقت کنید

در سالهای گذشته، تولید این فلز قیمتی دستخوش تغییر نشده است و عرضه تقریبا ثابت بوده است. تقاضا برای طلا متغییر است ولی تولید و عرضه طلا در دهه های گذشته با ثبات بوده است و کمی نیز افزایش داشته است. امروز هزینه های استخراج طلا نسبت به دهه های گذشته افزایش داشته است، زیرا برای استخراج، نیاز به رسیدن به رگه های طلا در عمق بیشتری از زمین است.

معادن طلا که دسترسی به آنها آسان بوده است، قبلا استخراج شده و تولیدات آن به جهان عرضه شده است. باقیمانده طلا نیازمند عملیات پرهزینه تری برای استخراج است و این موضوع استخراج آن را با چالش روبرو میکند.

بنابراین اگر تولیدات محدودتر شود عرضه این فلز قیمتی کاهش خواهد یافت. در چنین صورتی قیمت طلا در بازارهای جهانی افزایش خواهد یافت. بنابراین برای تحلیل طلا در فارکس به تغییرات میزان تولید و تکنولوژی تولید طلا دقت کنید.

سئوالات متداول

نماد طلا در فارکس چیست ؟

نماد طلا در فارکس XAU است. این نماد اغلب در مقابل دلار امریکا معامله میشود که آن را در پلتفرم ها معاملاتی بصورت XAU/USD مشاهده میکنید.

نماد نقره در فارکس چیست ؟

نماد نقره در فارکس XAG است. این نماد اغلب در مقابل دلار امریکا معامله میشود که آن را در پلتفرم ها معاملاتی بصورت XAG/USD مشاهده میکنید.

چگونه در متاتریدر طلا معامله کنیم ؟

برای انجام معاملات طلا باید از بروکری استفاده کنید که طلا را برای خرید و فروش ارائه میدهد. اغلب بروکرهای فارکسی که در لیست بهترین بروکرهای فارکس برای ایرانیان معرفی کردیم نماد طلا را ارائه میدهند.

بهترین استراتژی معاملات طلا چیست ؟

برای انجام معاملات طلا شما نیاز به یک استراتژی معاملاتی مناسب دارید. با توجه به مواردی که در این پست گفته شده است در کنار بهترین استراتژی تحلیل تکنیکال که آموزش تصویری آن در تجارت آفرین موجود است میتوانید از معاملات طلا سود کسب کنید.

نتیجه گیری

اگر قصد معامله نماد طلا در فارکس یعنی XAU را دارید، میبایست به نکاتی که در اینجا گفته شد دقت کنید. طلا یکی از دارایی های با ثبات در طی سالهای گذشته بوده است و نوسانات قیمت آن متعادل تر از بسیاری از دارایی های دیگر بوده است. برای معامله XAU/USD می توانید از بروکرهای فارکس مورد اعتماد و معرفی شده در تجارت آفرین با کمترین هزینه معالمات استفاده نمایید.

XAU نماد طلا در فارکس است. این فلز قیمتی ابزاری مناسب برای پوشش ریسک یا هج کردن در مقابل تورم موجود در ایران و در دنیا است. با اینوجود قبل از تصمیم برای خرید یا فروش به این 9 نکته که در بالا آمده است توجه کنید، تا معاملات پرسودی داشته باشید.


تحلیل طلا در فارکس – نکاتی برای معامله نماد طلا XAU


تجارت آفرین
علی قانعی
نویسندهعلی قانعی
سردبیر و نویسنده در سایت تجارت آفرین. متخصص بازار فارکس، سرمایه گذاری در بازارهای مالی بین المللی و معامله در فارکس و ارزهای دیجیتال.

دیدگاهتان را بنویسید