آموزشی

بازده خزانه داری ایالات متحده – تاثیر بازده اوراق قرضه خزانه داری بر معاملات

بازده خزانه داری ایالات متحده - Treasury yield

بازده خزانه داری چیست؟

بازده خزانه داری یا Treasury Yield، نرخ بهره موثر سالانه ای است که وزارت خزانه داری ایالات متحده به تعهدات بدهی دولت پرداخت می کند که به صورت درصد بیان می شود. به عبارت دیگر، بازدهی خزانه داری ایالات متحده سود سالانه ای است که سرمایه گذاران می توانند از نگهداری اوراق بهادار یا اوراق قرضه دولت ایالات متحده با سررسید معین انتظار دریافت داشته باشند.

به نقل از Investopedia، بازده خزانه داری فقط بر میزان پرداختی که دولت برای استقراض می پردازد و میزان درآمد سرمایه گذاران از خرید اوراق قرضه دولتی تاثیر نمی گذارد. آنها همچنین بر نرخ بهره ای که مصرف کنندگان و شرکت ها برای وام برای خرید املاک، وسایل نقلیه و تجهیزات می پردازند نیز تأثیر می گذارند.

نمودار بازده خزانه داری ایالات متحده در طول زمان
نمودار بازده خزانه داری ایالات متحده در طول زمان

بازدهی خزانه داری همچنین نشان دهنده رویکرد سرمایه گذاران به چشم انداز اقتصاد آمریکا است. به این معنی که هرچه بازدهی اوراق بلندمدت خزانه داری ایالات متحده بیشتر باشد، سرمایه گذاران به چشم انداز اقتصادی اعتماد بیشتری دارند. با این وجود بازدهی بلندمدت بالا نیز می تواند نشانه ای از افزایش انتظارات تورمی باشد.

به نقل از وب سایت رسمی وزارت خزانه داری آمریکا، ماموریت وزارت خزانه داری ایالات متحده حفظ یک اقتصاد قوی و ایجاد فرصت های اقتصادی و شغلی از طریق ارتقای شرایطی است که امکان رشد و ثبات اقتصادی در داخل و خارج از کشور، تقویت امنیت ملی از طریق مبارزه با تهدیدات و حفاظت از یکپارچگی سیستم مالی و… مدیریت مالی و منابع دولت ایالات متحده به طور موثر ایجاد کند.

انواع اوراق قرضه (بهادار) خزانه داری

به نقل از ویکی پدیا، چهار نوع اوراق بهادار خزانه داری قابل فروش وجود دارد: اسناد خزانه (Treasury securities)، اسناد خزانه (Treasury bills)، اوراق خزانه (Treasury notes)، اوراق قرضه خزانه (Treasury bonds)و اوراق بهادار محافظت شده در مقابل تورم خزانه (TIPS). دولت این اوراق را در حراج هایی که توسط بانک فدرال رزرو نیویورک انجام می شود به فروش می رساند و پس از آن می توان آنها را در بازارهای ثانویه معامله کرد.

درک بازده خزانه داری

هنگامی که دولت ایالات متحده تصمیم به استقراض وجوه می گیرد، اسناد بدهی را از طریق وزارت خزانه داری ایالات متحده صادر می کند و آنها را بفروش می رساند.

در حالی که اوراق قرضه یک نام عمومی برای اوراق بهادار بدهی است، اوراق قرضه خزانه داری (Treasury bonds) یا اوراق قرضه T به طور خاص به اوراق قرضه دولتی ایالات متحده با سررسید 20 تا 30 سال اشاره دارد. تعهدات دولت ایالات متحده با سررسید بیش از یک سال و حداکثر تا 10 سال به عنوان اسناد خزانه داری یا Treasury notes شناخته می شود. اسناد خزانه یا Treasury bills، تعهدات خزانه داری هستند که ظرف یک سال سررسید می شوند.

بازدهی خزانه با قیمت خزانه رابطه معکوس دارد. هر سررسید بدهی خزانه داری با بازدهی خود معامله می شود که بیانگر قیمت آن است. وزارت خزانه داری ایالات متحده بازده تمام سررسیدهای خزانه داری را روزانه در وب سایت خود منتشر می کند.

چگونه بازده خزانه داری آمریکا تعیین می شود ؟

اوراق خزانه به عنوان نوعی از سرمایه گذاری با ریسک بسیار کم در نظر گرفته می شود زیرا طرف حساب سرمایه گذاران دولت ایالات متحده است که بالاترین اعتبار را دارد. سرمایه گذارانی که اوراق خزانه را خریداری می کنند در واقع به دولت آمریکا پول وام میدهند. دولت نیز به نوبه خود به دارندگان اوراق سود می پردازد. پرداخت های بهره که به عنوان کوپن شناخته می شوند، نشان دهنده هزینه استقراض دولت است. نرخ بازده خزانه داری یا بازدهی که سرمایه گذاران در ازای وام دادن پول به دولت دریافت می کنند بر اساس عرضه و تقاضای بازار تعیین می شود.

اوراق و اسناد خزانه داری به ارزش اسمی منتشر می شوند، و اصل وجه توسط وزارت خزانه داری در تاریخ سررسید بازپرداخت می شود، و بصورت حراج به معامله گران عمده و اصلی که اغلب بانک های سرمایه گذاری هستند بفروش می رسد. اگر قیمت پرداخت شده برای اوراق افزایش یابد، بازده به همان میزان کاهش می‌یابد و برعکس اگر قیمت اوراق کاهش یابد، بازدهی افزایش می‌یابد.

به عنوان مثال، فرض کنید یک اوراق خزانه 10 ساله با ارزش اسمی 1000 دلار با بازدهی 3 درصد به حراج گذاشته شود. اگر ارزش ثانویه بازار آن به 974.80 دلار کاش یابد، باعث افزایش بازدهی آن به 3.3 درصد می شود، زیرا در نهایت کوپن سالانه 30 دلار (1000 دلار ضربدر 0.03) سود خواهد داشت و ارزش نهایی آن در زمان بازپرداخت ثابت است. برعکس، اگر ارزش بازار همان اوراقT به 1026 دلار افزایش یابد، بازده آن به 2.7 درصد کاهش می یابد.

منحنی بازده خزانه داری و فدرال رزرو

اگر فدرال رزرو (Fed)هدف خود را برای نرخ وجوه فدرال (نرخ بهره) افزایش دهد (به عبارت دیگر، اگر سیاست های پولی را تشدید کند)، یا حتی اگر سرمایه گذاران صرفا انتظار داشته باشند که نرخ وجوه فدرال افزایش یابد، بازده خزانه می تواند افزایش یابد و قیمت اوراق قرضه را پایین بیاورد. توجه داشته باشید که همانطور که بالا گفتیم بازده خزانه داری با قیمت اوراق قرضه رابطه معکوس دارد، اما بازده خزانه داری با انتظارات بازار در مورد نرخ بهره اغلب (نه همیشه) رابطه مستقیم دارد.

بازده سررسیدهای مختلف خزانه داری در چنین مواردی همه با سرعت یکسان افزایش نمی یابد. از آنجایی که نرخ وجوه فدرال نشان‌دهنده نرخی است که بانک‌ها از یکدیگر برای وام‌های یک شبه دریافت می‌کنند، مستقیماً بر نرخ کوتاه‌مدت سررسید خزانه‌داری تأثیر می‌گذارد. قیمت ها و بازده سررسیدهای بلندمدت بیشتر منعکس کننده انتظارات بلندمدت سرمایه گذاران برای عملکرد اقتصادی خواهد بود. در موارد قبلی افزایش نرخ بهره فدرال رزرو، بازدهی کوتاه مدت معمولا سریعتر از بلندمدت افزایش یافته است زیرا اوراق قرضه در انتظارات سرمایه گذاران مبنی بر کاهش رشد اقتصادی در پاسخ به سیاست فدرال رزرو قیمت گذاری شده است.

روند حرکت بازده خزانه داری
روند حرکت بازده خزانه داری 2 ساله (نارنجی) در مقابل 10 ساله (آبی)

معمولاً اوراق خزانه داری بلندمدت بازدهی بالاتری نسبت به اوراق کوتاه مدت دارند. این به این دلیل است که در صورت افزایش نرخ بهره در طول زمان، مدت طولانی تر این اوراق، آنها را در معرض ریسک بیشتری قرار می دهد. با این حال، پیش از شروع یک رکود، ساختار نرخ بازدهی خزانه‌داری که اغلب منحنی بازده نامیده می‌شود، می‌تواند معکوس شود. این حالت زمانی اتفاق می‌افتد که بازدهی اوراق خزانه بلندمدت کمتر از بازدهی اوراق خزانه‌های کوتاه‌مدت باشد زیرا انتظارات سرمایه‌گذاران برای کاهش رشد اقتصادی را افزایش می‌دهند.

تقاطع بازدهی کوتاه مدت و بلند مدت اوراق خزانه داری
تقاطع بازدهی کوتاه مدت و بلند مدت اوراق خزانه داری

یک منحنی بازده معکوس که بر اساس آن به عنوان مثال بازدهی اسکناس 10 ساله خزانه داری کمتر از اسکناس خزانه 2 ساله کاهش یافته است، معمولاً قبل از شروع یک رکود رخ می دهد، هرچند که هشدارهای نادرستی نیز ارائه کرده است.

رابطه بازده خزانه داری ایالات متحده و قیمت طلا

رابطه بین بازده خزانه داری و قیمت طلا پیچیده است و می تواند تحت تأثیر طیف وسیعی از عوامل از جمله انتظارات تورمی، سیاست های پولی و شرایط اقتصاد جهانی قرار گیرد. با این حال، به طور کلی، رابطه ای معکوس بین بازده خزانه داری ایالات متحده و قیمت طلا وجود دارد.

هنگامی که بازدهی خزانه داری افزایش می یابد، برای سرمایه گذاران جذاب تر می شود که اوراق قرضه دولتی ایالات متحده را به جای دارایی های بدون بازده مانند طلا نگه دارند. این می تواند منجر به کاهش تقاضا برای طلا شود که می تواند بر قیمت آن فشار نزولی وارد کند. برعکس، زمانی که بازده خزانه داری کاهش می یابد، طلا به عنوان سرمایه گذاری جذاب تر می شود، زیرا پتانسیل بازدهی بالاتر نسبت به اوراق قرضه دولتی را ارائه می دهد. این می تواند منجر به افزایش تقاضا برای طلا شود که می تواند بر قیمت آن فشار صعودی وارد کند.

بازده خزانه داری در مقابل قیمت طلا
بازده خزانه داری در مقابل قیمت طلا

با این حال، توجه به این نکته مهم است که رابطه بین بازدهی خزانه‌داری و قیمت طلا همیشه به این سادگی نیست و عوامل دیگری مانند تمایل سرمایه‌گذاران و شرایط اقتصادی جهانی نیز می‌توانند بر قیمت طلا تأثیر بگذارند. بنابراین، برای سرمایه گذاران مهم است که به جای اتکا به رابطه بین بازده خزانه و قیمت طلا، مجموعه ای از عوامل را در هنگام تصمیم گیری برای سرمایه گذاری در نظر بگیرند.

خلاصه مطلب

بازده خزانه داری که با نام بازده اوراق قرضه دولتی نیز شناخته می شود، نرخ بهره ای است که دولت ایالات متحده به تعهدات بدهی خود، به ویژه برای اوراق، اسناد خزانه و اسناد خزانه پرداخت می کند. این ابزار بدهی جزو امن‌ترین سرمایه‌گذاری‌ها در جهان به حساب می‌آیند زیرا با ایمان و اعتبار کامل دولت ایالات متحده پشتیبانی می‌شوند.

بازدهی خزانه داری یک شاخص مهم از سلامت کلی اقتصاد ایالات متحده است و سرمایه گذاران و سیاست گذاران به دقت آن را رصد می کنند. این نشان دهنده انتظارات بازار از رشد اقتصادی آتی، تورم و سیاست پولی است. با افزایش تقاضا برای اوراق خزانه ایالات متحده، بازده کاهش می یابد و بالعکس.

وزارت خزانه داری ایالات متحده خزانه هایی را با سررسیدهای متفاوت ارائه می دهد، از اسناد کوتاه مدت با سررسید یک ساله یا کمتر، تا اوراق قرضه بلندمدت با سررسید تا 30 سال. بازدهی این اوراق بر اساس سررسید آنها متفاوت است، به طوری که خزانه های بلندمدت معمولاً بازدهی بالاتری نسبت به خزانه های کوتاه مدت ارائه می دهند تا ریسک افزایش تورم در طول زمان را جبران کنند.

به طور کلی، بازدهی خزانه‌داری معیار مهمی برای سرمایه‌گذاران است که هنگام ارزیابی ریسک و بازده سرمایه‌گذاری‌های خود، و برای سیاست‌گذاران در هنگام تصمیم‌گیری در مورد سیاست‌های پولی و سلامت کلی اقتصاد، آن را بررسی کنند.


بازده خزانه داری ایالات متحده – تاثیر بازده اوراق قرضه خزانه داری بر معاملات


تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس