6 اصل برای برخورداری از موفقیت فردی و تجاری

6 اصل برای برخورداری از موفقیت فردی و تجاری

استارت آپ خود نوعی سبک زندگی به همراه می آورد که این نوع سبک زندگی میتواند استرس زا و چالش برانگیز باشد، امّا در عین حال برای کارآفرینی که کنترل سرنوشت خود را در دست میگیرد میتواند بسیار راضی کننده نیز باشد. البته باید بگویم که بنابر تجربه اوضاع همیشه به این شکل نیست. ممکن است که تجارت موفق شود ولی کارآفرین احساس شکست کند.

برای مثال کارآفرینان زیادی وجود دارند که بعد از موفقیت به علت فشار و پیشنهادهای سرمایه گذاران مجبور به ترک آن میشوند و پس از مدتی احساس شکست میکنند. گاهی نیز دیده میشود که چیزهایی که در راه موفقیت از دست داده اند، مانند خانواده، اوقات فراغت و …، باعث سرخوردگی تجارت آفرینان میشود.

یکی از چالشهای موجود این است که موفقیت تجاری بتواند همراه با رضایت مندی فردی باشد و یا اینکه مانعی برای چیزهایی که دوست دارید نباشد. برای دستیابی به هدف میبایست برخی از قوانین فردی و تجاری را با یکدیگر همگام پیش ببرید. در اینجا به برخی از این اصول اشاره میکنیم.

مرتبط : 19 کاری که افراد ناموفق و ناخشنود انجام میدهند (قسمت اول)

1- اهداف شخصی خود را به سرعت تشریح کنید

اهداف شخصی شما باید نیروی محرکی برای رسیدن به اهداف تجاریتان باشد، نه چیزی دیگر. اگر شما با باورها و علایق شخصی خود صادق نباشید هرگز به رضایتمندی فردی نخواهید رسید. اهداف خود را درجایی یادداشت کنید و مسئولیت رسیدن به آنها را کاملاً به عهده بگیرید.

2- به جای کار کردن بر نقاط ضعف برروی نقاط قوتتان متمرکز شوید

اگر شما تجارت و یا کارآفرینی را نقطۀ قوت خود نمیدانید احتمالاً یک استارت آپ نمیتواند شما را خوشحال و رضایت مند نگه دارد. بنابراین برای رضایتمندی ببینید که در چه کاری قدرتمند هستید و برروی آن با تمام نیرو تمرکز کنید. در غیر این صورت نه رضایت مندی فردی خواهید داشت و نه موفقیت تجاری.

مرتبط : 5 ضرورت برای دستیابی به موفقیت در کسب و کاری که انتخاب میکنید

مرتبط : آیا برای تجارت آفرین شدن به اندازۀ کافی باهوش هستید؟

3- در مسیر رسیدن به آرزوهایتان، اهداف کوتاه مدت تعریف کنید

آرزو داشتن به تنهایی نمیتواند باعث خوشنودی و موفقیت شما بشود. بنابراین شما در راه رسیدن به آرزوهایتان باید قدم های کوچکی بردارید که این قدم ها شما را به هدف اصلی و آرزویتان نزدیکتر میکند. پیشرفت های کوچک را جشن بگیرید و به خودتان توانایی حرکت بیشتر را بدهید. رضایت مندی هرگز رخدادی نیست که در انتهای کار و پس از 20 سال به دست بیاید، بلکه یک سری از احساسات خوب در مسیر رسیدن به نتیجه میباشد.

مرتبط : زمانیکه پیشروی دشوار میشود این 5 راز شما را در مسیر نگه میدارد

4- در نصایح و موعظه هایتان با خود و دیگران صادق باشید

بسیاری از مدیران وقتی که شروع به سخنرانی برای تیم خود میکنند از سالم زندگی کردن، ورزش کردن و دانش اندوختن صحبت میکنند امّا تجارت خود را به نحو دیگری حرکت میدهند. این خود باعث نارضایتی درونی آنها میشود. بنابراین برای رضایتمندی هرگز اخلاقیات و باورهای خود را به نفع تجارتتان زیر پا نگذارید.

 

5- هرگز از یادگرفتن و رشدکردن بعنوان یک انسان دست نکشید

دنیای کارآفرینان دنیای تغییر و دگرگونی است. بنابراین اگر شما همیشه در حال یادگیری و تغییر نباشید از قافله عقب خواهید ماند. در تجارت، چیزی به معنای شکست وجود ندارد. همیشه چالش های مختلفی برسر راه وجود دارد که باید آنها را یکی پس از دیگری کنار زد. برای اینکه بتوانید با چالش ها برخورد مناسبی داشته باشید میبایست همیشه ذهنی باز داشته باشید. یک کار آفرین همیشه پذیرا و تشنۀ دانش و اطلاعات است و این خصلت کلید موفقیت و منشع رضایتمندی اوست.

مرتبط : 3 عادت روزمره که شما را موفق تر و شادتر میکند

6- از موفقیت تیمتان در خانه و در محل کار رضایت مندی کسب کنید

تجارت آفرین بودن تانگویی تک نفره نیست، پس این حقیقت را قبول کنید و تیمی تشکیل دهید که بتوانند شما را تکمیل کند و نقاط ضعف شما را پوشش دهد همچنین حامی شما نیز باشد. اگر تجارت و تیم شما پرانگیزه و رضایتمند باشند رضایتمندی آنها به شما نیز منتقل میشود. یک تیم پرانگیزه تیمی موفق است.

 

یکی دیگر از اصول پایه ای رضایت مندی و موفقیت برای هر کارآفرینی احترام است. احترام برای خودتان، مشتریانتان، سرمایه گذاران و کارمندانتان. همچنین فراموش نکنید که چیزی که به تمام ارزش های شما معنا میدهد سخت کوشی و پشتکار است. هر اندازه که استعداد و نبوغ وجود داشته باشد بدون سخت کوشی راه به جایی نخواهد برد. تقریباً تمام متخصصین بر این باور هستند که اولین دلیل شکست استارت آپ ها و شکست های فردی زود کنار کشیدن است.

در حقیقت، ملزومات ورود به دنیای تجارت آفرینی، داشتن پوستی کلفت، ذهنی باز و کار مدام است. در این راه اگر اهداف شخصی و تجاری شما با یکدیگر گره خورده باشند میتوانید راه هموارتری پیش رویتان داشته باشید و در عین حال میتوانید از زندگی و تجارت خود نیز راضی باشید.

تجارت آفرین فارکس
علی قانعی
نویسندهعلی قانعی
سردبیر و نویسنده در سایت تجارت آفرین. متخصص بازار فارکس، سرمایه گذاری در بازارهای مالی بین المللی و معامله در فارکس و ارزهای دیجیتال.

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس