قانون 5 ساعت که توسط بیل گیتس و ایلان ماسک برای موفقیت استفاده می شود

قانون 5 ساعت که توسط بیل گیتس و ایلان ماسک برای موفقیت استفاده می شود

در این مقاله می خواهیم بگوییم که افراد موفق دنیا مانند بیل گیتس و ایلان ماسک برای موفقیت و پیشرفت از چه قانونی پیروی می کنند. قانون 5 ساعت.

تازه پس از یک روزکاری خسته کننده به خانه برگشته اید. گرسنه و درب و داغون هستید و فقط می خواهید که چند نفس عمیق بکشید و استراحتی کنید. به دنبال چیزی در یخچال می گردید و سپس روبروی تلویزیون می نشینید و برای ساعاتی چند قسمت از سریال مورد علاقه خود را می بینید.

ممکن است که این داستان خیلی ساده باشد زیرا همه ما نیاز داریم که برای آرامش خود کارهایی انجام دهیم. اما این عادت به هیچ وجه مناسب و سالم نیست. به همین دلیل است که اغلب افراد موفق دنیا مانند بیل گیتس و ایلان ماسک در زمان آزاد خود به مطالعه و آموزش خود می پردازند.

آقای توماس کورلی در طی 5 سال مطالعه برروی بیش از 200 میلیونر خود ساخته دریافت که آنها اصلا تلویزیون تماشا نمی کنند. به جای آن 86 درصد این افراد اعلام کردند که مطالعه می کنند و در این کار جدی هستند و آن را تنها برای تفریح انجام نمی دهند. 63 درصد از این افراد گفتند که در هنگام رفت و آمد به محل کار به کتاب صوتی یا پادکست گوش می دهند.

بر کسی پوشیده نیست که افراد موفق بسیار مطالعه می کنند. میلیونرها به طور متوسط ماهانه 2 کتاب و گاهی بیشتر می خوانند. همچنین آنها در هنگام خستگی ممکن است بلاگ های آموزش، سایت های خبری و داستان بخوانند. اگر زیاد در مسیر رفت و آمد باشند حتما به کتاب صوتی و پادکست گوش می دهند.

ممکن است که با خود بگویید که ” کی وقت داره بشینه و کتاب بخونه؟” یا اینکه بگویید ” با این همه کار و مشکلات، حوصله و وقت آزاد برای کتاب خوندن پیدا نمیشنه. ” اما باید بپرسیم که اگر رئیس جمهور باراک اوباما می تواند وقت آزاد برای کتاب خواندن داشته باشد، شما چه بهانه ای می توانید داشته باشید؟ او حتی در زمان ریاست جمهوری خود همیشه کتاب های مورد علاقه خود که جدیدا خوانده بود را معرفی می کرد. او خود و ریاست جمهوری خود را مدیون کتاب هایی بود که مطالعه کرده بود.

باراک اوباما تنها رهبری نیست که موفقیت خود را مدیون کتاب خواندن و مطالعه می داند. بیل گیتس، وارن بافت، اپرا وینفری، ایلان ماسک، مارک کیوبان و جک ما هم از جمله افرادی هستند که کتاب را قسمت مهمی از زندگی شان می دانند. بیل گیتس در مصاحبه ای با نیویورک تایمز می گوید که : مطالعه یکی از راه های اصلی من برای یادگیری است، و این عادت زمان کودکی با من بوده است.”

پس آنها چگونه وقت برای مطالعه روزانه پیدا می کنند ؟ جواب این سئوال اینجاست : آنها از قانون 5 ساعت پیروی می کنند

قانون 5 ساعت چیست ؟

قانون 5 ساعت اولین بار توسط آقای مایکل سیمونز بنایانگذار Empact معرفی شد. این قانون بسیار ساده می گوید که: فارق از اینکه چقدر افراد موفق مشغله دارند آنها باید روزانه حداقل یک ساعت ( یا هفته ای 5 ساعت ) در کل زمان فعالیت های شغلی خود را به آموزش خود اختصاص دهند.

مایکل سیمونز این قانون را به بنجامین فرانکلین نسبت می دهد. او میگوید که در دوران جوانی بن فرانکلین مرتب و با جدیت روزانه یک ساعت را به آموزش خود اختصاص می داد. سیمونز نام این قانون را قانون 5 ساعته فرانکلین گذاشت: یک ساعت روزانه و تمام روزهای کاری هفته.

فرانکلین برای اینکه بتواند این قانون خود را عملی کند بسیار زود از خواب بیدار میشد تا بتواند به خواندن و نوشتن بپردازد. او اهداف شخصی خود را مشخص و نتایج را مورد بررسی قرار می داد. او یک کلوپ از افرادی که مانند او فکر می کردند و می خواستند همیشه بهتر باشند را تشکیل داد و به این اجتماع بسیار علاقمند بود. او همچنین اطلاعات جدید خود را آزمایش می کرد و هر روز صبح و عصر از خود سئوالات مرتبط می پرسید.

مرتبط : حقیقتی جالب درباره عادت خوابیدن افراد مشهور و ثروتمند

سه سطر از قانون 5 ساعت

امروزه افراد موفق دنیا قانون 5 ساعت را به سه سطر تقسیم کرده اند. این سه سطر عباتند از :

خواندن و مطالعه : میلیونرهای خودساخته از جمله ایلان ماسک و مارک کیوبان روزانه بین 2 الی 3 ساعت را به کتاب خواندن اختصاص می دهند. ایلان ماسک از همین کتاب ها یاد گرفت که چگونه موشک فضاپیما بسازد. آقای جک ما، بنیانگذار علی بابا می گوید که برای گسترش دانش، مطالعه می تواند به شما چیزی بدهد که هیچ کدام از دوستان و آشناهایتان نمی توانند.

اگر نمی توانید خود را به یک ساعت مطالعه روزانه متعهد کنید از 20 – 30 دقیقه شروع کنید. من همیشه یک کتاب داخل کیف دستی دارم که هر زمان در جایی منتظر هستم به جای بازی با تلفن همراه خود آن را می خوانم. شما نیز می توانید با کتاب صوتی ، پادکست و یا کتابی برروی موبایل خود این کار را شروع کنید.

تفکر : قانون 5 ساعت شامل اندیشه و تفکر نیز می باشد. این سطر می تواند با رد کردن برخی از افکار قدیم تان شروع شود. مدیر عامل لینکدین آقای جف وینر از جمله متفکرانی است که همیشه خود و افکار گذشته خود را به چالش میکشد.

تمرکز برروی گذشته به شما این شانس را می دهد که از اشتباهاتی که مرتکب شده اید درس بگیرید. همچنین به شما کمک می کند که کارهایی را که درست انجام داده اید را ارزیابی کنید. درنتیجه برای تکرار موفقیت های خود و پیشرفت در زندگی آماده تر خواهید شد. مطالعات دانشگاه تگزاس این نظریه را تایید می کند که آرامش فکری و تفکر باعث افزایش یادگیری میشود.

اگر برای شروع نیاز به کمک دارید از این روش استفاده کنید. در برنامه زمانی خود قسمتی را به تفکر اختصاص دهید. مثلا 10 الی 15 دقیقه بعد از ناهار یا قبل از به رختخواب رفتن.

بدانید که چه سئوالاتی باید پرسیده شود. 2 یا 3 سئوال انتخاب کنید و در طول روز برروی آنها تمرکز کنید. برای مثال اگر در یک کنفرانس شرکت کرده اید از خود بپرسید که ” چگونه می توانم از آن در تجارت خود استفاده کنم؟” و ” نکات اصلی سخنرانی چه چیزی بود؟”

آزمایش : سومین و آخرین سطر از قانون 5 ساعت ، آزمایش سریع است. بنجامین فرانکلین و توماس ادیسون به دلیل آزمایشات خود به مخترع و رهبر فکری زمان خود تبدیل شدند. امروز ما Gmail را داریم که به دلیل آمایشات ایده های جدید کارمندان گوگل بدست آمده است.

دلیل اینکه آزمایشات بسیار مفید هستند این حقیقت است که آنها فرضیه نیستند. آزمایشات به شما نشان می دهند که دانش شما در عمل چگونه کار می کند. از همه مهمتر اینکه آزمایشات وقت گیر نیستند. بیشتر اوقات شما از طریق کارهایی که به صورت روزمره انجام میدهید به این آزمایشات می پردازید.

جک ما، بنیانگذار علی بابا پیشنهاد می کند که دانش خود را در مسائل روزمره امتحان کنید. در اینصورت می توانید از اشتباهات خود درس بگیرید و بازخورد دیگران را نیز دریافت کنید. برای مثل بعد از خواندن کتابی در مورد همکاری و کار تیمی می توانید آن را با یکی از همکاران خود که داوطلب این کار است در محیط کار اجرایی نمایید و نتیجه را ببینید.

زمانی که یک عادت جدید را فرا میگیرید، در زندگی کارآمدتر و موفق تر می شوید. با سرمایه گذاری برروی عادت مطالعه کردن، به خود این اطمینان را می دهید که در حال پیشرفت و بهبود عملکرد خود هستید. دیگر در جا نمی زنید و رو به جلو حرکت می کنید. افرادی مانند بیل گیتس ، ایلان ماسک و وارن بافت، موفقیت خود را مدیون مطالعه کردن هستند. پس چرا شما از آن غافل بمانید ؟

مرتبط : سه راهکار برای موفقیت در هر کاری

مرتبط : افراد با ذهن قوی از این 13 مورد اجتناب می کنند

منبع : The 5-Hour Rule Used by Bill Gates, Jack Ma and Elon Musk


قانون 5 ساعت که توسط بیل گیتس و ایلان ماسک برای موفقیت استفاده می شود


تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید