بنیانگذار علی بابا: وقتی میلیاردر نبودم خوشحال تر بودم

بنیانگذار علی بابا

آقای جک ما، رئیس هیئت مدیره و بنیانگذار علی بابا در سپتامبر سال گذشته بعنوان ثروتمندترین فرد در چین شناخته شد. ثروت او بنا بر گزارش IPO ، بالغ بر 25 میلیارد دلار گزارش شده است.

اما بنیانگذار علی بابا به همان اندازه یا شاید کمی کمتر از زمانی که پول نچندانی در کالج در می آورد خود را خوشحال میبیند.

پس از اینکه او در سال 1988 از دانشگاه فارغ التحصیل شد شروع به تدریس زبان انگلیسی در یک دانشگاه محلی در شهرِ خود “هانگزو” نمود. بر طبق یک فیلم مستندی که از زندگی او ساخته شده به نام Crocodile in the Yangtze او تنها ماهی 12 دلار درآمد داشت.

ایشان در سخنرانی اخیر خود در دانشگاه نیویورک اشاره کرد که آن دوران بهترین دورانِ زندگی او بوده است.

آقای ما بنیانگذار علی بابا میگوید : زمانیکه شما پول زیادی ندارید میدانید که آن را چگونه خرج کنید. اما زمانیکه که میلیاردر هستنید مسئولیتهای بیشماری دارید.

“اگر شما 1 میلیون دلار داشته باشید، میدانید که پولتان را چگونه خرج کنید، اما “یک میلیارد دلار” پول شما نیست، زیرا این پول برای شما مسئولیت است. “این پول در واقع اعتمادِ مردم به من است”

او میگوید که احساس میکند که باید “آن پول را از طرف جامعۀ خود خرج کند”.

این اولین باری نیست که بنیانگذار علی بابا دربارۀ سنگینی بارِ میلیاردر بودن صحبت میکند. هنگامیکه ایشان در جمعی در نیویورک به نام Clinton Global Initiative صحبت میکرد گفت که : آن دورانی که معلم انگلیسی بودم همه چیز عالی بود. او میگوید هر کسی که یک میلیون دلار دارد خوش شانس و خوشبخت است اما به محض اینکه 10 میلیون دلار یا بیشتر داشته باشید مشکلاتتون شروع میشود.

ایشان در مصاحبه ای که با CNBC داشت نظر خود را دربارۀ شرایط اینگونه بیان کرد که ” فشاری که به خاطر این مسئولیت بر دوش من است بسیار سنگین است؛ به خصوص امروز که همۀ نگاه ها به میزان سود و زیان علی بابا در بورس هستند. من مسئول سود و زیان افراد بسیاری هستم.”

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید