موفقیت

۵ مانع فردی و روانشناختی که موفقیت را محدود می کنند

این موانع رایج روانشناختی صاحبان مشاغل را از موفقیت باز می دارند.

هرچند که داشتن شغلی برای خود دارای مزیت های فراوانی است امّا مسیر تبدیل شدن به یک کارآفرین واقعی چندان هموار و بسیاری از مشکلات روی طرز فکر کارآفرین تأثیر می گذارد.

در ادامه موانع رایج روانشناختی که مانع موفقیت صاحبان مشاغل می شود، همچنین این که چگونه از آن ها اجتناب کنید یا اینکه بر آنان غلبه کنید آورده شده است:

 

۱- بار مسئولیت مالی که منجر به فشار و استرس روحی می شود

آغاز کردن یک کسب و کار کوچک معمولاً یک طرح پرهزینه ای می باشد. به طور کلی هزینه میانگین شروع یک کسب و کار کوچک حدود ۳۰۰۰۰ دلار می باشد و هزینه های عملیاتی می توانند از آن هم بیشتر شوند. حتی کسب و کارهای کوچک خانگی که هزینه های سربار کمی دارند، برآورد هزینه انجام کار قابل توجه است. شما به جای کار کردن در یک شغل ثابت با حقوق و مزایای معقول، مسئولیت به دست آوردن پول را خود تقبل کرده اید.

شایان ذکر است که تخمین زمانی که کسب و کار کوچک شما شروع به سوددهی می کند بسیار سخت است و گاهی حتی می تواند چشم انداز وحشتناکی از آینده را ترسیم کند.

نکته آخر این که در ابعاد کوچک زمانی که در حال ایجاد شغل هستید، به منابع مالی برای پوشش دادن هزینه های شخصی خود نیاز دارید. صبر کردن به مدت یک سال یا دوسال برای ذخیره مالی پیشنهاد خوبی است امّا همیشه کاربردی و منطقی نیست.

حداقل تلاش کنید که منبعی برای درآمد ثابت داشته باشید. شما قادرید به عنوان یک مشاور در حیطه تخصصی خودتان بدرخشید؛ به انجام فعالیت های مستقل بپردازید، مثلاً با اجرای یک کار بعنوان فریلنسر یا تلاش برای اجاره دادن منزل افراد دیگر و دریافت پورسانت. شما میتوانید تا زمانیکه تجارت شما به سوددهی برسددر فعالیت های اقتصادی به اشتراک گذاشته شده توسط دیگران، شرکت کنید.

به جای این که در تلاش کردن برای کسب سود کوتاه مدت نوعی افسردگی پدید آید، امنیت مالی به شما آرامش فکری و توانایی تصمیم گیری براساس موفقیت های دراز مدت و پایدار را می دهد.

 

۲- وارد شدن ارزش های شخصی در تجارت

آغاز کردن کسب و کار برای خود، یک چالش بسیار سنگین شخصی است. زمانی که شغل شما پر و بال می گیرد شما خیلی آسان میتوانید احساس موفقیت کنید. با این وجود مسئله وارد شدن ارزش های شخصی فرد به موفقیت های شغلی یکی از جاده های پر دست انداز در کارآفرینی میباشد. تجارت ها به آرامی آغاز می شوند و در طی مسیر با چالش های فراوانی روبرو می گردند و همچنین گاهی اهداف اصلی را از دست می دهند. درحقیقت تنها یک سوم همه استارت آپ ها (مشاغل نوپا) میتوانند یک دهه ماندگاری داشته باشند. به راحتی قابل درک است که چقدر این قضیه می تواند برای کارآفرینان فاجعه انگیز باشد.

به جای این که تمام ارزش های شخصی را مستقیماً به موفقیت های شغلی مربوط کنید، ارزش های فردی را خارج از موفقیت های تجاری درنظر بگیرید. اگر با یادآوری این مسائل مثبت زندگی ها مشکل دارید، یک لیست از آنها تهیه و نگه داری کنید. هر زمانی که بخاطر نحوه تجارت خود احساس منفی ای نسبت به خود پیدا کردید، به این لیست رجوع کنید و به جنبه های مثبت زندگی برگردید.

 

۳- تکمیل کردن همه چیز قبل اجرا

سکون و رخوت بزرگترین دشمن موفقیت است. به عنوان یک کارآفرین بایستی همیشه فعال و واکنش پذیر باشید. نمی توانید تا داشتن یک برنامه کامل صبر کنید. شما باید خیلی سریع در انجام یک کار شیرجه بزنید و یک سری ریسک و خطر را متحمل شوید.

با اقدام به کار کردن و توقع تکمیل بودن همه چیز نداشتن، شما این شانس را دارید که به ایده های بزرگ خود برسید و به موفقیت های بزرگی نائل آیید.

 

۴- نداشتن راهنمای موفق و استوار

یکی از بزرگترین موانعی که کارآفرینان در اولین روزهای آغاز به کار با آن مواجه می شوند، نداشتن یک راهنمای منطقی است.  زمانی که به یک شغل سنتی مشغول هستید، لیستی از وظایف وجود دارد که بایستی اجرا کنید و به یک مدیر نیاز دارید تا همواره پاسخگو و مشکل گشا باشد. زمانی که در حال انجام شغل خود هستید شما بایستی همان کسی باشید که خودتان را به استاندارد بالاتر برساند و حفظ کند.

یک راه ساده برای این که خود را در مسیر نگه دارید، گردآوری لیستی از فعالیت هایی است که شما باید برای هر روز، هفته یا ماه خاص انجام دهید و از این برنامه پیروی کنید.

اگر به دنبال یک راهنما و یا مربی هستید، از تجارت آفرینان موفقی که می شناسید و مورد تشویق شما هستند؛ پیروی کنید.   اگر شما هیچ گونه ارتباطی با اینگونه افراد ندارید، به دنبال یافتن مرکز پیشرفت کسب و کارهای کوچک بومی و محلی باشید. کتاب هایی که از افراد موفق در اختیار دارید را مطالعه کنید و کشف کنید که آنها چگونه به موفقیت رسیده اند. در کلاس ها و دوره هایی شرکت کنید که بتوانند راه و روش و طرز فکر شما را تغییر دهند بنابراین دیگر شما خودتان بزرگترین مانع موفقیت خود نیستید. کلاس های موفقیت که توسط مربیان و راهنمایان موفق تشکیل میشوند یکی از بهترین روش هاست.

 

۵- بیش از اندازه از خود کار کشیدن

اکثر کارآفرینان ساعات طولانی به کار مشغول هستند که منجر به تحلیل رفتن انرژی و سبک زندگی ناسالم می شود. دائماً در حال تلاش و سخت کوشیدن هستید و در حال دویدن مشغول غذا خوردن هستید و همین غذایی که تناول می کنید تأثیرات منفی پیاپی بر روی سلامت جسمانی شما و همچنین کارایی شغل شما خواهد داشت. به علاوه شما مانند همیشه یا هر زمان که مایل بودید، وقتی  برای استراحت یا ورزش نخواهید داشت.

ترکیب این سبک زندگی با استرس منجر به خطرات جدی برای سلامتی می شود و همچنین طرز فکر رسیدن به موفقیت در انسان کم رنگ می شود. برای جلوگیری از این مسئله، بایستی تلاش زیادی برای سرمایه گذاری و صرف کردن وقت برای خود داشته باشید. هرروز ورزش کنید و زمان مشخصی را برای استراحت و خواب کامل در شب برای خود درنظر بگیرید.

اگر با نگه داشتن خود در این استاندارد مشکلی دارید، به طور منظم به پزشک مراجعه بفرمایید. پزشکان قادرند شما را به سبک زندگی سالم مقید کنند و شما را متقاعد کنند که شما کار نمی کنید که باعث کاستی و نقص در سلامتی خود شوید.

مسئولیت های یک شرکت و یک شغل برای کارآفرین بسیار گسترده و چالش برانگیز هستند امّا وظایف شخصی هم به اندازه آن ها مهم تلقی می شوند.

با آگاهی از چالش های روانشناختی که در اینجا توضیح داده شد و تلاش برای اجتناب از آنها شما خود را در مسیر بهتری برای رسیدن به موفقیت قرار میدهید و از ثمره آن که برای سالیان متمادی به شما کمک میکند لذت خواهید برد.

تجارت آفرین

دیدگاهتان را بنویسید