تحلیل فاندامنتال طلا

XAUUSD

اونس جهانی طلا – XAUUSD

نام دارایی اونس جهانی طلا
نماد فارکسXAUUSD
بهترین ساعات معامله15:30 الی 23:30
تغییر در 24 ساعت
% تغییر در 24 ساعت
بالاترین قیمت 1ساله
پایین ترین قیمت 1 ساله

عوامل فاندامنتال موثر بر قیمت اونس جهانی طلا

در اینجا برخی از عوامل کلیدی که از لحاظ تاریخی بر معاملات XAU/USD تأثیر گذاشته اند آورده شده است:

شرایط اقتصادی جهانی: شاخص های اقتصادی مانند رشد تولید ناخالص داخلی، داده های اشتغال و گزارش های تولیدی می توانند بر قیمت طلا تأثیر بگذارند. در زمان عدم اطمینان اقتصادی، طلا ممکن است به عنوان یک دارایی امن جستجو شود.

نرخ بهره: تصمیمات بانک مرکزی در مورد نرخ بهره، به ویژه تصمیمات فدرال رزرو آمریکا، می تواند بر قدرت دلار آمریکا و در نتیجه بر قیمت طلا تأثیر بگذارد.

رویدادهای ژئوپلیتیکی: بی ثباتی سیاسی، درگیری ها و تنش های ژئوپلیتیکی می تواند تقاضا برای طلا را به عنوان یک دارایی امن افزایش دهد. مراقب روابط بین الملل و تحولات عمده ژئوپلیتیکی باشید.

تورم: طلا اغلب به عنوان پوششی در برابر تورم دیده می شود. تغییرات در انتظارات تورمی می تواند بر تقاضای طلا تاثیر بگذارد.

قدرت دلار: قدرت نسبی دلار آمریکا در برابر سایر ارزها می تواند بر XAU/USD تأثیر بگذارد. ضعیف تر شدن دلار اغلب با افزایش قیمت طلا مرتبط است.

احساسات بازار: احساسات سرمایه گذار و روند کلی بازار نقش مهمی در معاملات طلا دارند. به شاخص های احساسات بازار، احساسات اخبار و داده های موقعیت یابی توجه کنید.

سیاست های بانک مرکزی: اقدامات و اظهارات بانک های مرکزی بزرگ، به ویژه فدرال رزرو، می تواند بر قیمت طلا تأثیر بگذارد. تسهیل کمی و تصمیمات سیاست پولی می تواند بر انتظارات تورمی و ارزش پول تاثیر بگذارد.

پیشرفت های تکنولوژیکی: پیشرفت در فناوری معدن یا تغییر در هزینه های استخراج می تواند بر طرف عرضه بازار طلا تأثیر بگذارد.

سلامت جهانی و عوامل محیطی: رویدادهایی مانند همه گیری ها یا نگرانی های زیست محیطی می توانند بر احساسات بازار و در نتیجه بر قیمت طلا تأثیر بگذارند.

روابط تجاری: تنش های تجاری و مذاکرات بین اقتصادهای بزرگ می تواند بر شرایط اقتصاد جهانی تأثیر بگذارد و بر قیمت طلا تأثیر بگذارد.

انجام تحقیقات و تجزیه و تحلیل کامل با استفاده از اطلاعات به روز هنگام معامله XAU/USD بسیار مهم است. علاوه بر این، استفاده از استراتژی های مدیریت ریسک را برای محافظت از سرمایه گذاری های خود در نظر بگیرید، زیرا بازار طلا بر اساس عوامل کلان اقتصادی و ژئوپلیتیکی می تواند نوسان داشته و در معرض تغییرات سریع باشد.

نسبت طلا به نقره

این نسبت معمولاً در هنگام ریسک گریزی بازارها به خوبی پیش می رود، در حالی که در زمان وجود ریسک در بازاد این نسبت پایین می آید. اگر این نسبت در شرف تغییر است، معامله گر به شاخص های بازار سهام نگاه می کند که آیا ریسک واقعاً وجود داشته است و یا اینکه آیا قرار است تغییری صورت پذیرد.

Gold Siver Ratio Chart

وقتی Gold Silver Ratio در حال افزایش است، به این معنی است که Gold نسبت به Silver بهتر عمل می کند، و زمانی که خط در حال کاهش است، یعنی نقره بهتر عمل می کند. به عبارت دیگر، وقتی این نسبت بالا باشد، اجماع عمومی بر این است که نقره مورد علاقه است. در مقابل، نسبت پایین به نفع فلز زرد است و ممکن است سیگنالی باشد که زمان خوبی برای خرید فلز زرد است.

علیرغم اینکه نسبت Gold به Silver به شدت در نوسان است، روش دیگر استفاده از آن این است که زمانی که این نسبت به نواحی افراطی‌ تاریخی میرسد، بین نقره و طلا معامله انجام داد.

درباره طلا در فارکس – XAUUSD

در بازار فارکس، طلا نوعی ارز بشمار میرود. ویژگی خاص آن نیز این است که اغلب در برابر دلار آمریکا (USD) قابل معامله است. نماد طلا در فارکس XAU است. این دارایی به عنوان یک دارایی “پناهگاه امن” شناخته می شود، انتظار می رود ارزش آن در زمان نوسانات بالای بازارها و عدم اطمینان اقتصادی افزایش یابد.

تحلیل تکنیکال طلا – XAU/USD

XAUUSD به معامله‌گر می‌گوید که برای خرید یک اونس طلا (ارز پایه) به چند دلار آمریکا (ارز متقابل) نیاز است. ایالات متحده کشوری است که بزرگترین ذخایر Gold در جهان را در اختیار دارد.

سازمان هایی که بیشترین تأثیر را بر XAUUSD دارند

طلا بیشتر در بازارهای فرابورس لندن، بازار آتی آمریکا (COMEX) و بورس طلای شانگهای (SGE) معامله می شود. طلا یک سرمایه گذاری جذاب در دوره های عدم اطمینان سیاسی و اقتصادی است. نیمی از مصرف طلا در جهان در جواهرسازی، 40 درصد در سرمایه گذاری و 10 درصد در صنعت است.

بزرگترین تولیدکنندگان طلا عبارتند از: چین، استرالیا، ایالات متحده، آفریقای جنوبی، روسیه، پرو و اندونزی. بزرگترین مصرف کنندگان جواهرات طلا هند، چین، ایالات متحده، ترکیه، عربستان سعودی، روسیه و امارات هستند. قیمت طلای نمایش داده شده در تجارت آفرین بر اساس ابزارهای مالی خارج از بورس (OTC) و قرارداد برای تفاوت (CFD) است.

 • WGC (شورای جهانی طلا)، سازمان توسعه بازار برای این صنعت که هدف آن تحریک و حفظ تقاضا برای این کالا است.
 • LBMA، انجمن بازار شمش لندن، که اعضای آن به تجارت عمده خارج از بورس طلا و نقره میپردازند. بانک انگلستان بر فعالیت این انجمن نظارت ضعیفی دارد. اکثر اعضا بانک های بزرگ بین المللی یا دلالان و پالایشگاه های شمش هستند.
 • COMEX بازار اولیه تجارت فلزات. COMEX در سال 1994 با بورس نیویورک (NYMEX) ادغام شد و به بخش مسئول تجارت فلزات آن تبدیل شد.
 • Zurich Gold Pool  در سال 1968 توسط بزرگترین بانک های سوئیس پس از فروپاشی London Gold Pool تأسیس شد.
 • CGSE، انجمن مبادلات طلا و نقره چین .

داده های اقتصادی که بیشترین تأثیر را بر XAU/USD دارند

شاخص های اصلی که معامله گران برای درک جایگاه Gold باید زیر نظر داشته باشند عبارتند از:

 • تقاضا در مقابل عرضه برای این کالا
 • بازارهای نابسامان یا کاهش ارزش پول: این کالا به عنوان پناهگاهی امن برای سرمایه گذاران در زمان عدم اطمینان اقتصادی یا زمانی که کشوری شاهد کاهش ارزش پول خود است شناخته میشود.
 • کاربردهای عملی: اختراعات فناوری، استفاده از جواهرات و غیره

دارایی هایی که بیشترین تأثیر را بر XAUUSD دارند

 • ارزها : دلار و یورو. گروه مهم دیگری از جفت‌های تاثیرگذار عبارتند از: EUR/USD، GBP/USD، USD/JPY، AUD/USD، USD/CHF، NZD/USD و USD/CAD.
 • کالاها: نقره، مهمترین کالای فلزی گرانبها بعد از فلز زرد.
 • اوراق قرضه: Bund (کلمه آلمانی برای “اوراق”، اوراق بهادار بدهی صادر شده توسط دولت فدرال آلمان) و T-Note (اوراق خزانه داری امریکا، اوراق بدهی قابل فروش دولت ایالات متحده)
 • شاخص ها: Hui (AMEX Gold BUGS)، XAU (Philadelphia Gold and Silver Sector Index) و GDM (NYSE Arca Gold Miners Index) مهم ترین بورس ها عبارتند از: بورس کالای نیویورک (COMEX)، هیئت تجارت شیکاگو، یورو نکست. /LIFFE، بازار شمش لندن، بورس کالای توکیو، Bolsa der Mercadorias e Futuros و بورس آتی کره.

سئوالات متداول

XAUUSD چیست؟

XAUUSD جفتی است که نشان دهنده نرخ مبادله طلا (XAU) و دلار آمریکا (USD) است. این نشان می دهد که یک واحد اونس طلا بر حسب دلار آمریکا چقدر ارزش دارد.

چه عواملی بر جفت XAUUSD تأثیر می گذارد؟

چگونه می توان تحلیل تکنیکال را برای جفت XAUUSD اعمال کرد؟

شاخص‌های کلیدی یا الگوهای نموداری که باید در تجزیه و تحلیل XAU/USD مراقب آنها باشیم چیست؟

چه بازه های زمانی در تحلیل تکنیکال در نظر گرفته می شود؟

ریسک های بالقوه مرتبط با معاملات XAU/USD چیست؟

آیا می توانم برای معاملات XAUUSD تنها به تحلیل تکنیکال تکیه کنم؟

آیا منابع یا مواد آموزشی اضافی برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد معاملات طلا و تحلیل تکنیکال موجود است؟دیدگاهتان را بنویسید