بررسی هفتگی بازارها – بانک های مرکزی در هفته گذشته حال و هوای کریسمس داشتند

اقتصاد جهانی

تصمیم گیری های مجددی در نرخ های بهره در هفته گذشته ادامه یافت و اغلب بانک های مرکزی از تلاش برای معکوس کردن روند نرخ های بهره خودداری کردند. در حال حاضر، بازار پیش بینی می کند که نرخ های کوتاه مدت ایالات متحده تا پایان سال آینده به زیر 4 درصد کاهش یابد. در منطقه یورو، انتظار می‌رود که نرخ‌های کوتاه‌مدت در مراحل پایانی سال آینده به آستانه 2 درصد نزدیک شوند. دورنمای کاهش قریب‌الوقوع نرخ‌ها، نرخ‌های بلندمدت را کاهش داده و در عین حال، سهام را به سطوح بالاتری سوق داده است. بازده 10 ساله آمریکا از اواخر اکتبر بیش از 100 واحد کاهش یافته است و به زیر 4 درصد رسیده است در حالی که شاخص S&P500 به بالاترین حد تاریخی خود نزدیک شده است.

در حالی که ما کاهش قریب الوقوع نرخ های بهره را در افق تصدیق می کنیم، انتظارات بازار در مورد سرعت را بیش از حد خوش بینانه می دانیم. علاوه بر این، ما تاکید می کنیم که کاهش اخیر در شرایط مالی یک خطر صعودی برای تورم در سال آینده ایجاد می کند. در آخرین نشست FOMC، میانگین پیش‌بینی برای PCE اصلی در سال 2024 کاهش یافت و نقطه‌ها به پایین بازبینی شدند تا در مجموع 75 واحد پایه کاهش را منعکس کنند.

در مورد منطقه یورو، بازار در اولین کاهش نرخ تا آوریل به طور کامل قیمت گذاری شده است، موضعی که ما آن را زودهنگام می دانیم. در جلسه شورای حاکم این هفته، بانک مرکزی اروپا، همانطور که پیش بینی شده بود، هیچ تغییری در نرخ ها ایجاد نکرد، اما اعلام کرد که قصد دارد مجموعه PEPP خود را در نیمه دوم-2024 کاهش دهد. علیرغم کاهش سریعتر از حد انتظار تورم و تایید کندی اقتصاد EA در PMI های فوری دسامبر، ما همچنان بر این عقیده خود باقی می مانیم که بانک مرکزی اروپا منتظر شواهد بیشتر در مورد تورم اصلی و پویایی دستمزدها خواهد ماند.

Norges Bank در این هفته به طور قابل توجهی از سایر بانک های مرکزی منحرف شد و بر خلاف سیاست های پولی بدون تغییر BOE و SNB تصمیم گرفت تا نرخ سیاستی خود را 25 واحد پایه به 4.50 درصد افزایش دهد.

قبل از کریسمس، نشست بانک مرکزی ژاپن در روز سه شنبه قابل توجه است. گمانه زنی ها در مورد اینکه آیا BOJ سیاست های خود را در هفته آینده سخت تر خواهد کرد یا خیر ادامه دارد. ما بر این باوریم که قبل از اینکه بانک BOJ به اندازه کافی اطمینان داشته باشد که کنترل منحنی بازده را کنار بگذارد و نرخ را به صفر برساند، نتیجه گیری محکم در مورد مذاکرات دستمزد 2024 ضروری است. در حالی که هفته آینده در زمینه داده های اقتصادی کمرنگ است، ما از نزدیک هرگونه اخبار شورای اتحادیه اروپا در مورد نشست فوق العاده در مورد قوانین مالی جدید در منطقه یورو را زیر نظر داریم. علاوه بر این، قبل از از سرگیری تمرکز هفتگی پس از تعطیلات کریسمس، پیش‌بینی می‌کنیم که داده‌های تورم دسامبر منطقه یورو را در 5 ژانویه دریافت کنیم. در چین، توجه به PMI دسامبر در اوایل ژانویه خواهد بود و در ایالات متحده، چاپ نوامبر PCE و مشاغل دسامبر. گزارش قبل از انتشار بعدی ما انتظار می رود.

برای دنبال کردن تمام رویدادهای اقتصادی هفته آینده به تقویم اقتصادی ما رجوع نمایید.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید