اخبار فارکس

بررسی اونس جهانی طلا در این هفته – نگاه ها به تورم آمریکا و تصمیم فدرال رزرو

XAUUSD TJA GOLD

پس از افزایش چشمگیر در اوایل هفته، اونس جهانی طلا مسیر خود را معکوس کرد و به برد سه هفته‌ای پایان داد. با توجه به معطوف شدن به انتشار داده های کلیدی آتی و رویدادهای بانک مرکزی در هفته آینده، چشم انداز فنی XAU/USD حکایت از تضعیف حرکت صعودی دارد.

کاهش قیمت طلا پس از رسیدن به یک رکورد قابل توجه تاریخی بود. طلا که با یک شکاف صعودی قابل توجه آغاز شد، در واکنش به تشدید تنش‌های ژئوپلیتیکی، در اوایل نشست آسیایی روز دوشنبه به بالاترین قیمت خود نزدیک به 2150 دلار دست یافت. این حادثه شامل حمله حوثی های یمن بود که روز یکشنبه سه کشتی تجاری را در دریای سرخ هدف قرار دادند که باعث شد یک کشتی جنگی آمریکایی در پاسخ سه پهپاد را سرنگون کند.

جنبش حوثی با اشاره به پاسخ به درخواست کشورهای اسلامی برای حمایت از مردم فلسطین، به هدف قرار دادن دو کشتی اسرائیلی اذعان کرد. این تحول نگرانی‌هایی را در مورد افزایش درگیری اسرائیل و حماس به یک بحران گسترده‌تر در خاورمیانه برانگیخت. به دنبال افزایش رکورد، سود گرفتن باعث اصلاح قابل توجهی در XAU/USD شد و این جفت ارز در محدوده منفی نزدیک به 2030 دلار بسته شد.

در روز سه‌شنبه، PMI خدمات Caixin چین برای نوامبر از 50.4 به 51.5 بهبود یافت، در حالی که در اواخر روز، اداره آمار کار ایالات متحده کاهش فرصت‌های شغلی را از 9.3 میلیون در سپتامبر به 8.7 میلیون گزارش داد. این نکته مثبت با افزایش PMI خدمات ISM در نوامبر از 51.8 در ماه اکتبر به 52.7 رسید که نشان دهنده رشد شتابان در فعالیت های تجاری در بخش خدمات است. بازده اوراق قرضه 10 ساله خزانه داری ایالات متحده بیش از 2 درصد کاهش یافت که دلیل آن داده های مختلط ایالات متحده بود که از XAU/USD پشتیبانی می کرد.

چهارشنبه شاهد افزایش 103,000 شغل در بخش خصوصی ایالات متحده در ماه نوامبر بود که کمتر از توافق بازار 130,000، همانطور که توسط Automatic Data Processing (ADP) اعلام شد، فاصله داشت. علیرغم جو بازار ریسک گریز، دلار آمریکا (USD) در برابر رقبای خود انعطاف پذیر باقی ماند و با ادامه روند کاهشی بازدهی طلا، روند نزولی طلا را محدود کرد.

چین در ماه نوامبر مازاد تجاری 68.39 میلیارد دلاری را از 56.53 میلیارد دلار در روز پنجشنبه گزارش داد. واردات در مدت مشابه سالانه 0.6 درصد کاهش یافت. طلا توانست موقعیت خود را حفظ کند و نزدیک به 2030 دلار بسته شد، اما بازارهای مالی در انتظار انتشار گزارش مشاغل ماه نوامبر ایالات متحده در روز جمعه متلاطم باقی ماندند.

انتشار ماهانه BLS در روز جمعه نشان داد که حقوق و دستمزد غیرکشاورزی در ماه نوامبر 199,000 افزایش یافته است که از انتظار بازار 180,000 و پس از افزایش 150,000 در اکتبر گذشته است. علاوه بر این، نرخ بیکاری از 3.9 درصد در اکتبر به 3.7 درصد کاهش یافت. بازده اوراق قرضه 10 ساله خزانه داری ایالات متحده پس از داده های بازار کار به بالای 4.2 درصد رسید که باعث شد XAU/USD به زیر 2010 دلار عقب نشینی کند.

وابستگی طلا به داده های اقتصادی امریکا

قیمت طلا ممکن است بر اساس انتشار داده های آینده ایالات متحده و نمودار نقطه ای فدرال رزرو نوسانات قابل توجهی را تجربه کند. قبل از اینکه معاملات تعطیلات کریسمس غالب شود، بازار چندین رویداد اقتصادی را از نزدیک تماشا خواهد کرد. برای دنبال کردن زنده رویدادهای اقتصادی روز لینک کلیک نمایید.

داده های شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) برای ماه نوامبر که قرار است روز سه شنبه منتشر شود، اهمیت ویژه ای دارد. CPI ماهانه اکتبر بدون تغییر باقی ماند و یک گزارش منفی در این داده ها به طور بالقوه می تواند دلار را در ابتدا تضعیف کند و از XAU/USD پشتیبانی کند. سرمایه گذاران همچنین بر روی شاخص CPI اصلی تمرکز خواهند کرد که انتظار می رود برای دومین ماه متوالی 0.2٪ افزایش یابد. اگر این گزارش از 0.4 درصد فراتر رود، ممکن است تقاضا برای دلار آمریکا را افزایش دهد.

چهارشنبه تصمیم فدرال رزرو ایالات متحده برای نرخ بهره و خلاصه بازبینی شده پیش بینی ها (SEP) که به عنوان نمودار نقطه ای شناخته می شود را به همراه دارد. SEP قبلی یک افزایش 25 واحدی دیگر در سال جاری و 50 واحد در ثانیه کاهش نرخ در سال 2024 را پیشنهاد کرد. تصمیم برای ثابت نگه داشتن نرخ سیاستی در سطح 5.25٪ -5.5٪ یک شگفتی صعودی قابل توجه تلقی می شود. شرکت‌کنندگان بازار به‌دقت نمودار نقطه‌ای را برای بینش در مورد زمان‌بندی هرگونه تغییر سیاست تجزیه و تحلیل می‌کنند.

CME Group FedWatch Tool تقریباً 60 درصد احتمال دارد که فدرال رزرو در اوایل ماه مارس این سیاست را 25 bps کاهش دهد. اگر SEP اصلاح شده به کاهش 100 واحدی یا بیشتر اشاره کند، بازدهی آمریکا ممکن است کاهش یابد و XAU/USD می تواند شتاب صعودی پیدا کند. در مقابل، هیچ تغییری در انتظارات نرخ 2024 ممکن است باعث افزایش شاخص دلار امریکا شود. کنفرانس مطبوعاتی پایان سال جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، می تواند بر XAU/USD تأثیر بیشتری بگذارد، زیرا انتظار می رود او در برابر انتظارات بازار برای تغییر سیاست اولیه در سال 2024، همسو با رویکرد وابسته به داده های فدرال رزرو، عقب نشینی کند.

روز پنجشنبه، بانک مرکزی اروپا (ECB) و بانک انگلستان (BoE) تصمیمات سیاست پولی خود را اعلام خواهند کرد. اگر ECB و BoE نسبت به فدرال رزرو در مورد تغییر سیاست در سال 2024 موضع محتاطانه تری اتخاذ کنند، سرمایه گذاران ممکن است واگرایی سیاست را پیش بینی کنند. این سناریو می تواند منجر به افزایش EUR/USD و GBP/USD شود، در حالی که فشار فروش عمومی بر دلار ممکن است از XAU/USD پشتیبانی کند. در مقابل، سورپرایزهای غیرمنتظره بانک مرکزی اروپا و BoE ممکن است دلار را تقویت کرده و بر این جفت ارز تاثیر بگذارد.

در روز جمعه، S&P Global بررسی اولیه PMI تولید را منتشر خواهد کرد، اما تاثیر آن احتمالاً تحت الشعاع نتایج بانک مرکزی قرار خواهد گرفت زیرا سرمایه گذاران چشم انداز اقتصادی گسترده تر را ارزیابی می کنند.

تحلیل تکنیکال هفتگی XAU/USD

در حال حاضر، طلا اندکی پایین تر از کانال رگرسیونی صعودی که از اوایل اکتبر ایجاد شده بود، معامله می شود. به طور همزمان، شاخص قدرت نسبی (RSI) در نمودار روزانه به سمت 50 کاهش یافته است، و از منطقه بیش از حد خرید که در روز دوشنبه به بالای 70 رسید، عقب‌نشینی کرد. این تحولات فنی در مجموع نشان دهنده کاهش حرکت صعودی است.

تحلیل تکنیکال هفتگی XAU/USD
نمودار تحلیل تکنیکال هفتگی XAU/USD

از جنبه منفی، سطح روانی 2000 دلار به عنوان حمایت فوری عمل می کند. بسته شدن روزانه کمتر از این سطح ممکن است فروشندگان فنی را جذب کند و به طور بالقوه راه را برای اصلاح نزولی طولانی به سمت 1980 دلار (بازگردانی فیبوناچی 38.2% از روند نزولی اکتبر تا دسامبر) و 1960 دلار (میانگین متحرک ساده 50 روزه) هموار کند.

برای چشم انداز صعودی مجدد، طلا باید در کانال صعودی با تعیین 2020 دلار به عنوان سطح حمایتی تثبیت شود. در این سناریو، XAU/USD ممکن است با مقاومت 2060 دلار (نقطه میانی کانال صعودی) قبل از هدف گذاری 2080 دلار (حد بالای کانال صعودی، سطح ایستا) مواجه شود. مسیر فنی کلی مشروط به توانایی طلا برای حفظ یا شکستن این سطوح حمایت و مقاومت حیاتی است.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس