8 نکته برای ایجاد یک برند جذاب و معروف

زمانی که می خواهید یک برند جدید ایجاد کنید، باید به همه چیز آن خوب فکر کنید، از لوگو و طرح رنگ گرفته تا خط برچسب ها. به علاوه، باید یک نام خاطره انگیز و به یادماندنی نیز برای برند خود در نظر بگیرید، نامی که پیام شما را با قدرت بیان کند و از سیستم تان نیز پشتیبانی نماید، افزون بر اینها باید یک سری مسائل حقوقی و قانونی مانند گرفتن علامت تجاری را نیز طی کنید.
امّا همه اینها صرفاً برای شروع فرآیند برندسازی است. برای اینکه بتوانید برند خود را جذاب و معروف کنید، این 8 نکته به خوبی به کار شما می آیند.

1- مردم شما را چگونه می بینند؟

به گفته Paul C. Brunson، موسس و رئیس شرکت PCBA (شرکت award-winning matchmaking)، “جالب ترین چیز در مورد برند شخصی شما این است که، یک برند هرگز با چیزی که راجع به آن می گویید شناخته نمی شود، بلکه به واقع برند شما آن چیزی است که مردم راجع به آن می گویند”. “بنابراین، اولین گام برای ساخت و رشد برند، این است که بدانید مردم راجع به شما چگونه فکر می کنند.”

Paul اضافه می کند که: “شما می توانید دیدگاه ها و نظرات دیگران را راجع به خودتان پیدا کنید، مثلاً در گوگل سرچ کنید، یا بر گروه های دوستی تمرکز کنید، یا حتی می توانید از یک مربی مخصوص کار یا زندگی بخواهید که آنالیزهای 360 گانه را بر روی شما انجام دهد.

2- پلتفرم آنلاین خود را بسازید

Jeff Bullas ، به عنوان یک نویسنده، وبلاگ نویس، استراتژیست دیجیتال و یک سخنور، به شما توصیه می کند که: “برای خودتان یک پلتفرم آنلاین ایجاد کنید، مانند یک وبلاگ یا یک وبسایت که متعلق به خودتان باشد، سپس محتوا و مطالب آن را تقویت کنید و از طریق شبکه های اجتماعی، با مشتریانتان در تعامل باشید.” وی اضافه می کند: “از LinkedIn، فیسبوک یا توئیتر استفاده کنید، حتی می توانید از Pinterest یا اینستاگرام نیز بهره ببرید. به هر حال انتخاب های زیادی دارید، ببینید کدام یک از این شبکه های اجتماعی، شما را رساتر و بهتر معرفی می کند.”

“رمز کار اینجاست، منتظر کامل شدن نمانید. فقط شروع کنید.”

در اینجا به نکاتی اشاره می کنیم که بهتر است هنگام ایجاد برند، آنها را در ذهن داشته باشید؛

 • قابل اعتماد باشید
 •  یک صدای منحصر به فرد داشته باشید (چیزی مانند یک سخنگو)
 •  یک لیست ایمیلی بسازید
 •  یک طراحی خاطره انگیز و به یادماندنی داشته باشید
 •  یک شعار به یادماندنی بسازید که بتواند اهداف و چشم اندازهای شما را بیان کند
 •  به مشتریان خود قدرت دهید
  و فراموش نکنید که قدرت بازاریابی محتوایی، وبلاگ نویسی مهمان، و شبکه های اجتماعی را مهار کنید.

3- برندتان را با هر کاری که می خواهید انجام دهید، ببافید

برندسازی شخصی، باید بخش بزرگی از کاری باشد که می خواهید انجام دهید. به عبارتی باید در زندگی تان تنیده شود. برند، صرفاً در لباس هایی که می پوشید ظاهر نمی شود، بلکه در هر عملی که با دوستان یا همکاران تجاری خود انجام می دهید نیز جلوه گر است.

برند شما باید بتواند نحوه کار و عملتان را نشان دهد. برای مثال، برند شخصی من همیشه در حال کمک به تجارت آفرینان است. بنابراین زمانی که در شبکه های اجتماعی ظاهر می شوم نیز تلاش می کنم تا اشخاصی را پیدا کنم و راجع به آنها مطالعه کنم که مربوط به کارم باشند. پس طبیعی است که اگر تلاش کنید شخص دیگری به نظر آیید، حتماً شکست می خورید.

4- سازگار و ثابت قدم باشید

به عنوان یک مشتری، به برندهایی فکر کنید که بیشتر از بقیه به آنها وفادارید. دلیل اینکه این برندها، این شانس را داشته اند که اعتماد شما را بدست آورده اند، این است که قابل اطمینان هستند. برای مثال، برند Zappos برای ارائه خدمات به مشتریان برتر شناخته شده است. Dropbox، بر روی تمام پیام هایش، امضای دست نویس لوگوی جعبه آبی را قرار می دهد.

این نمونه ها ثابت می کنند که ثبات و سازگاری، برای برندها چقدر اهمیت دارند.

به گفته Hannah Fleishman در HubSpot، “تمام ارتباطات و دارایی های بازاریابی هایتان، باید داستان برندتان را بیان کند.”

5- سعی نکنید به همه لطف کنید

سال ها پیش در یک کنفرانس بازاریابی، یکی از دوستانم به نام Jonathan Long از بازار Market Domination Media، به من گفت، “هرگز نخواه که به همه لطف کنی، پس تلاش نکن که همه چیز را به همه بدهی. یادبگیر که بهترین برند، ممکن است به مجموعه خاصی از کاربران سرویس دهد.” بعد از سال ها، این جمله همچنان در ذهنم حک شده است که، صاحبان کسب و کارها واقعاً نمی توانند همه کار انجام دهند.

پس لطفاً توجه کنید…. امکان ندارد که بتوانید به همه سرویس دهید.

از اینکه خودتان باشید نترسید، حتی اگر بشنوید که هیچ کس با شما کار نخواهد کرد. به یاد داشته باشید، شما برای این کار نمی کنید که به همه لطف کنید. بلکه برای این کار می کنید که یک تجارت را رشد دهید.

6- ارزش تولید کنید

باید با هرچه که می توانید، تولید ارزش کنید. نباید تنها به این دلیل Apple شوید که بتوانید یک محصول سرگرم کننده داشته باشید. حتی محصولات پایین تری مانند Ikea نیز ارزش های زیادی با مشتریانشان تولید می کنند.

زمانی که راجع به ارزش فکر می کنید، پرسش هایی مانند موارد زیر را از خودتان بپرسید؛

 • چه چیزی محصول، سرویس و شرکت شما را از سایر رقبا مجزا می سازد؟
 • شما چه ارزش هایی را فراهم می کنید، و این ارزش ها چه تفاوتی با ارزش های تهیه شده توسط رقبایتان دارند؟
 •  چگونه مزایای این ارزش ها بر احساسات مشتری ضربه وارد می کند، و چه تأثیری بر آنها دارد؟
 •  آیا چیزی که من برای مشتریانم تولید می کنم، به اندازه قیمتی که برای آن پرداخت می کنم، ارزش دارد؟
 •  آیا برند من همگام و هماهنگ با بازاریابی که انجام می دهم هست؟

7- با برندهای قدرتمند همراه شوید

به گفته Shama Hyder، رئیس و CEO بازاریابی Marketing Zen، “برند شخصی شما، بسته به ارتباطی که با دیگر برندها دارید، قوی تر و یا ضعیف تر می شود”. “برندهای قدرتمند را پیدا کنید و آنها را وسیله قرار دهید تا بتوانید برند شخصی تان را بالا بکشید.”

می توانید با جستجو در میان این سه، که با حرف C شروع می شوند، کار خود را آغاز کنید: شرکت (company)، دانشگاه (college)، و شرکا یا همکاران (colleagues).

برای مثال، می توانید با فارغ التحصیلان یا خبرنامه شرکت ها یا حتی وبلاگ ها، مشارکت کنید.

8- با آگاهی از برندسازی، دانایی و زیرکی به خرج دهید

نکتۀ پایانی این است که، شما می توانید گسترش و تبلیغ نام تجاری یا برند خود را با استفاده از روش های زیر آغاز کنید:

 • یک برنامه ارجاعی (referral program) راه اندازی کنید
 • یک اینفوگرافیک بسازید
 •  محتوای رایگان ارائه کنید
 •  با شرکت های محلی همکاری کنید
 •  ماشین خود را با تبلیغات پر کنید
 •  بذل و بخشش کنید (صدقه دهید)
 •  در رسانه های اجتماعی مسابقه و رقابت ایجاد کنید
 •  خدمات پادکستی PodCast داشته باشید
 •  تبلیغات PPC و یک کمپین بازاریابی مجدد راه اندازی کنید

شما چگونه برندتان را معروف و جذاب می سازید؟

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید