7 نشانه که میگوید زمان تبدیل شدن از کارمند به کارآفرین است

تبدیل شدن از کارمند به کارآفرین

تبدیل شدن از کارمند به کارآفرین کار آسانی نیست. بسیار پر ریسک و استرس زاست و درصد موفقیت در راه اندازی یک تجارت واقعی چندان چنگی به دل نمی زند. پس چرا افراد وارد دنیای کار آفرینی میشوند؟

معمولا دلیلش این است که ما کاری را که در حال انجامش هستیم را کافی نمیدانیم و نیاز داریم خودمان را به چالش بکشیم و ایده هایمان را مورد امتحان قرار دهیم. گاهی ما نیاز داریم که کنترل امور را در دست بگیریم و از توانایی هایمان بیشتر استفاده کنیم. با کار کردن برای فردی دیگر این مسائل انجام شدنی نیست.

چگونه میتوانید مطمئن باشید که انگیزه و نیروی محرک مورد نیاز را برای این تغییر بزرگ دارید؟ خیلی از افراد در رویای خود تصور میکنند که صاحب کسب و کاری شده اند و تجارت خود را آغاز کرده اند ولی اغلب این کار را در عمل انجام نمیدهند. این افراد منتظر هستند که تجارت و کسب و کاری به آنها تقدیم شود. برای رسیدن به این هدف نیازمند فداکاری هستید تا بتوانید وارد بازی خودتان شوید.

آیا هنوز مطمئن نیستید که آماده چنین تغییر بزرگی هستید ؟ قبل از اینکه این تغییر را انجام دهید چند علامت که نشان میدهد آماده انتقال از کارمندی به کارآفرینی هستید را با شما در میان میگزاریم.

1 – شما عاشق کارتان هستید اما نه عاشق شغلتان

زمانیکه من تصمیم به ورود به دنیای کار آفرینی گرفتم عاشق کاری بودم که انجام میدادم. مذاکره با شرکت های مختلف در سطح بین المللی و گرفتن نمایندگی از شرکت های مهم امنیت آنلاین دنیا. اما هرگز از شغل واقعی خودم رضایت نداشتم. من ایده های خودم را در سر پرورش میدادم و با استراتژی هایی که در محل کار برایم تدوین شده بود مخالف بودم. کارهایی که هر روز به شکل روزمره میبایست انجام میدادم نیز با روحیات من سازگاری نداشت. به دنبال چیزی بیشتر میگشتم. این جمله حتما برای کارآفرینان موفق جمله ای آشناست.

گاهی حتی برای انجام کارهای جذاب نیز ممکن است نیاز پیدا کنید که علاقه واقعی خود را قربانی کنید. آقای برندن اسپایکس قبل از اینکه تجارت خود Spikes Security راه اندازی کند به مدت 10 سال در کمپانی SpaceX که متعلق به آقای ایلان ماسک است کار میکرد. وقتی از او پرسیده شد که چرا این تغییر را داشتید میگوید ” در آن سال ها لیستی از ایده های عالی را تهیه کردم و یک روز متوجه شدم که چندتای آنها واقعا خوب هستند” . پیامی که صحبت او دارد این است که : هرگز ایده های خوب خود را تنها نگذارید و آنها را دنبال کنید!

2 – شما دیگر از “فقط فکر کردن” در مورد آن خسته شده اید

تقریبا همه حداقل کمی در مورد اینکه چه میشد اگه من کنترل اوضاع را در دست داشتم و تیمم را با قوانین خودم هدایت میکردم فکر کرده اند. برای بیشتر افراد فقط فکر کردن و گاهی آرزو کردن در مورد این موضوع کافی است. اما زمانیکه شما خود را خشمگین میبینید که چرا کاری برای تحقق این آرزو نکرده و نمیکنید به این معنی است که دیگر کار سنتی، شما را خوشنود نمیکند. پس زمان آن است که دست به رسیک بزنید.

موسس مک دونالدز آقای ری کروس میگوید ” اگر فردی ریسک پذیر نیستید، باید گورتون رو از تجارت گم کنید “. پیام این جمله این است که رسیدن به هدف با ماندن در دایره امنیت انجام شدنی نیست.

مرتبط: آیا هوش کافی برای کارآفرینی را دارید؟

3 – میخواهید به دیگران کمک کنید

یکی از مهمترین عواملی که تجارت آفرینان موفق را متمایز میکند علاقه شدید آنها برای تشکیل تیم و دادن شانس به دیگر افراد است. تولید کار و شغل یکی از مهمترین مسئولیت های تجارت آفرینان است. در واقع تجارت آفرینانی که کسب و کار جدیدی را بنا میکند نیروهای محرکه در پشت جوامع پویا هستند و اساس کار آنها تولید شغل، حیات بخشی به فضای کسب و کار و افزایش رفاه دیگر افراد است.

دادن شغل به کسی که به آن کار نیاز دارد حس بسیار زیبایی با خود به همراه می آورد. پیامی که در اینجا وجود دارد این است که اگر نمیخواهید برای موفقیت تیم خود احساس مسئولیت کنید در اطاقک خود بمانید. برای تبدیل شدن از کارمند به کارآفرین باید در خود احساس مسئولیت بالایی ببینید.

4 – پشتیبان دارید

خانم آنیتا رودیک، موسس کمپانی آرایشی The Body Shop میگوید ” ما تجارت آفرینان انزوا طلب، خانه بدوش و مشکل آفرین هستیم. موفقیت ما در گرو پیداکردن و کنار خود قراردادن افرادی با ذهن باز و پویا است که از جنون ما استفاده کنند و آن را تبدیل به چیزهای خوب کنند”

چیزی که شاید خیلی ها در مورد کارآفرینی متوجه نیستند این است که هیچ کس نیمتواند این کار را به تنهایی انجام دهد. شما به کسی نیاز دارید که وقتی در حال ریسک همه چیز برای رسیدن به هدف هستید هوای شما را داشته باشد. شاید حتی چند نفر نیاز داشته باشید. پیامی که در این موضوع وجود دارد این است که : داشتن یک پشتیبان به شما کمک میکند که سرپناه خود را از دست ندهید و کسی را داشته باشید که در زمان تجربه چیزی جدید بتوانید به او اعتماد کنید و حرفهای خود را به او بگوئید.

5 – ایده خیلی خوبی دارید

برای تبدیل شدن از کارمند به کارآفرین به همان اندازه که به اراده نیاز دارید به ایده هم نیاز دارید. شما نیاز دارید چیزی برای فروش داشته باشید و بهتر است که آن چیز بهینه یافته چیزی باشد که هم اکنون در بازار موجود است. اگر با ایده جدیدی برای ارائه تله موشی بهتر درگیر نیستید قبل از آنکه کار خود را ترک کنید حتما آن را پیدا کنید.

استیو جابز میتوانست سال ها وقت خود را برای ساخت بازی های آتاری صرف کند ولی او تصویری دیگر در ذهن خود داشت. او میخواست کامپیوترهای شخصی بسازد و همه افراد را با آن درگیر کند. این چیزی است که او را موفق کرد. ایده او همیشه با او بود حتی زمانیکه اپل او را اخراج کرد.

پیام این است که :  باید این سئوال را از خود بپرسید که آیا میخواهید پول قرض کنید و شبانه روز کار کنید تا فقط فروشنده یک تله موش تکراری باشید ؟

6 – برنامه دارید

ایده های بزرگ خوب هستند ولی آنها به تنهایی شما را به جایی نمی رسانند مگر اینکه برای واقعی کردن آنها برنامه داشته باشید. خیلی ها ریچارد برنسون را دیوانه فرض کردند وقتیکه او فروشگاه های زنجیره ای ویرجین را برای شروع فعالیت در صنعت خطوط هوایی مختل کرد. شاید او واقعا دیوانه بود که این کار را کرد. اما او برنامه ای داشت که میتوانست به رویای خود برسد. برنامه ای که بر مبنای تحلیل دقیق بازار، پیش بینی و بودجه بندی بود. بدون داشتن یک برنامه جامع و واقع گرایانه تصور او هرگز به واقعیت تبدیل نمیشد.

پیام : برای تبدیل شدن از یک کارمند به کارآفرین حتما یک برنامه داشته باشید.

7 – برنامه پشتیبان دارید

خیلی از تجارت های استارت آپ با شکست مواجه میشوند. میتوان گفت که بیشتر آنها شکست میخورند. موضوع این نیست که به چه میزان ایده شما والا و بزرگ است، یا اینکه چه مقدار برنامه شما دقیق است. شما وقتیکه وارد فضای جدیدی میشوید و مالک تجارتی هستید ریسک و استرس زیادی را متحمل میشوید. حتی موفق ترین تجارت آفرینان هم برای بار اول این کار را درست انجام نداده اند.

بنابراین باید برنامه پشتیبانی داشته باشید که اگر اولی با شکست روبرو شد و نیاز به زمان برای بازسازی داشتید به شما کمک کند. هرگز همه تخم مرغ هایتان را در یک سبد نگذارید. حتی اپرا وینفری هم از اولین کارش در تلویزیون اخراج شد.

پیام این بخش : اگر برنامه پشتیبان داشته باشید هرگز از شکست نخواهید ترسید.


 7 نشانه که میگوید زمان تبدیل شدن از کارمند به کارآفرین است


تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید