افراد موفق

زندگینامه استیو جابز

استیو جابز

استیو جابز به همراه استیو ووزنیاک بنیاگذاران کمپانی اپل بودند. تحت هدایت استیو جابز کمپانی اپل انقلاب بزرگی در دنیای تکنولوژی بوجود آورد. از تولیدات مهم او میتوان به آیفون و آی پد اشاره کرد.

 

خلاصه زندگی استیو جابز

استیو جابز در بیست و چهارم فوریه سال ۱۹۵۵ در سانفرانسیسکو در ایالات کالیفرنیا به دنیا آمد. پدر و مادر او دو دانشجوی فارق التحصیل دانشگاه Wisconsin بودند که او را برای فرزند خواندگی برای حضانت واگذار کردند. او باهوش بود امّا مسیر معینی نداشت، او قبل از اینکه در سال ۱۹۷۶ به همراه استیو وزنیاک کمپانی اپل را افتتاح کند کارهای زیادی را انجام داده بود. محصولات انقلابی اپل از قبیل آی پاد، آی فون و آی پد مصادیق تکنولوژی مدرن و اختراعات استیو جابز هستند. او در سال ۲۰۱۱ پس از جنگی طولانی با سرطان پانکراس از دنیا رفت.

img105

اوایل زندگی استیو جابز

استیون پال جابز در۲۴ فوریه سال ۱۹۵۵ در سانفرانسیسکو به دنیا آمد. پدر او “عبدالفتاح جندلی” و مادرش “جوان شیبل (جوان سیپسون)” دو دانشجوی دانشگاه ویسکونسین بودند. آنها فرزند خود را بدون گذاشتن حتی اسم برای حضانت واگذار کردند. پدر او عبدالفتاح جندلی یک مصری و استاد دانشگاه علوم سیاسی بود و مادرش جوان شیبل یک گفتار درمان بود. خیلی سریع بعد از اینکه استیو برای حضانت واگذار شد پدر و مادر ژنتیکی او ازدواج کردند و صاحب فرزند دیگری به نام مونا سیمپسون شدند. استیو تا سن ۲۷ سالگی چیزی از پدر و مادر ژنتیکی خود چیزی نمیدانست.

در دوران خردسالی توسط “کلارا” و “پال جابز” به فرزند خواندگی پذیرفته شد. آنها اسم او را استیون پال جابز گذاشتند. کلارا یک حسابدار بود و پال مکانیک و سرباز گارد ساحلی بود. خانوادۀ آنها در قسمت کوهستانی کالیفرنیا در جایی با دیدی بسیار زیبا زندگی میکردند. آنجا بعدها به نام سیلیکون ولی شناخته شد. زمانیکه یک پسر بچه بود به همراه پدرش در گاراژ خانۀ شان بر روی وسایل الکترونیکی کار میکردند. پال به پسرش نشان میداد که چگونه یک وسیلۀ الکترونیکی را باز کند و دوباره آن را سر هم کند. این یک سرگرمی بود که اعتماد بنفس، سرسختی و سلحشوری را در استیونِ جوان روشن کرد.

اگرچه جابز باهوش بود و فکری خلاق داشت ولی دوران مدرسۀ پر از سرخوردگی را گذراند. در مهد کودک به خاطر شوخی های زننده اش مورد توبیخ قرار میگرفت، در کلاس چهارم معلّمش مجبور شد به او برای اینکه درس بخواند رشوه بدهد. بعد از آن در امتحانات خیلی خوب ظاهر شد و به جایی رسید که مسئولین مدرسه میخواستند که او را به صورت جهشی به دبیرستان بفرستند امّا پدر و مادرش قبول نکردند.

img104

چند سال بعد در سال ۱۹۷۱ استیو در دبیرستان Homestead ثبت نام شد. در این مدرسه او توسط یک دوست مشترک به همکار و شریک آینده اش معرفی شد، او کسی نبود به جز استیو وزنیاک. در آن زمان وزیناک در دانشگاه برکلی کالیفرنیا در حال درس خواندن بود. در یک مصاحبه در سال ۲۰۰۷ که توسط دنیای پی سی انجام شد وزنیاک دربارۀ اینکه چگونه آنها توانستند با هم اینگونه هماهنگ شوند صحبت کرد. وزنیاک گفت : “ما هر دو عاشق الکترونیک و روشهای به قالب در آوردن تراشه های دیجیتال بودیم. در آن زمان افراد خیلی کمی میدانستند تراشه ها چیستند، چگونه با آنها کار کنند و اینکه اصلاً آنها چکار میکنند وجود داشت. من کامپیوتر های زیادی را طراحی کرده بودم امّا با این وجود ما نقاط مشترک زیادی با هم داشتیم. البته ما هر دو باورهای متفاوت و مستقلی از موضوعات موجود در دنیا داشتم … ”

 

کامپیوتر های اپل

بعد از دبیرستان، جابز در کالجِ “رید” در پورتلند ثبت نام شد. به خاطر نداشتن یک مسیر مشخص بعد از شش ماه از دانشگاه اخراج شد و به مدت ۱۸ ماه در کلاسهای خلاقیت مدرسه شروع به دانش آموزی کرد. او همچنین بعدها بازگو کرد که چگونه حضور او در کلاس خطاطی عشق او را نسبت به نوع نوشتار ارتقا داد.

در سال ۱۹۷۴ جابز یک شغلی در کمپانی آتاری بعنوان طراح بازی های ویدئویی برای خود دست و پا کرد. چند ماه بعد او آتاری را ترک کرد و برای روشنگری معنوی به هندوستان رفت. سفر بین قاره ای و استفاده و آزمایش داروهای روان گردان. در سال ۱۹۷۶ زمانیکه جابز فقط ۲۱ سال داشت، او و وزنیاک کمپانی کامپیوتری اپل را شروع کردند. آنها در گاراژ خانوادگی جابز کار خود را شروع کردند. سرمایه اولیۀ این تجارت آفرینی، از فروش فولکس واگن جابز و ماشین حساب مهندسی وزنیاک که آن را خیلی هم دوست میداشت فراهم شد.

اعتبارِ انقلاب در صنعت کامپیوتر، دموکراتیزه کردن تکنولوژی، کوچک کردن محصولات آن، ارزان کردن و در دسترس عموم قرار دادن آن را به معنی واقعی کلمه میتوان به جابز و وزنیاک داد. وزنیاک یک سری کامپیوترهای کوچک شخصی را در ذهن خود پروراند و جابز نیز مسئول بازاریابی برای این محصولات اپل بود. آنها قیمت اولین اپل را ۶۶۶.۶۶ دلار گذاشتند. اپل ۱ برای کمپانی تقریباً ۷۷۴۰۰۰ دلار عایدی داشت. سه سال بعد وقتیکه آنها اپل ۲ را معرفی کردند فروش آنها ۷۰۰ درصد اضافه شد و به ۱۳۹ میلیون دلار رسید. در سال ۱۹۸۰ سهام اپل وارد بازار بورس شد و در پایان معاملات روز اول، ارزش بازار آن ۱.۲ میلیارد دلار شد. در این زمان بود که جابز به سراغ John Sculley کارشناس بازاریابی شرکت پپسی کولا رفت و به او کمک کرد تا نقش مدیریت اپل را به عهده بگیرد.

 

عزیمت از اپل

با این وجود محصولات اپل از معایب طراحی رنج میبرد و نتیجۀ آن نیز این شد که مشتریان ناامید شدند و کمپانی IBM توانست از اپل در فروش سبقت بگیرد. حالا اپل مجبور بود که با کامپیوترهای آی بی ام که بازار را گرفته بودند رقابت کند. در سال ۱۹۸۴ اپل نسل کامپیوترهای مکینتاش را روانۀ بازار کرد. بازاریابی این کامپیوتر بر نوع زندگی بین المللی استوار بود. آنها در پیامهای بازاریابی خود از جوانی، احساسات و خلاقیت استفاده کردند. اما برخلاف فروش و کارایی بالا نسبت به کامپیوترهای آی بی ام، مکینتاش نتوانسته بود هنوز رقیب مناسبی برای آی بی ام باشد. Scully بر این باور بود که جابز باعث آسیب زدن به کمپانی شده است و او دارد اپل را تضعیف میکند و مدیر کمپانی او را از اپل کنار زد.

او که دیگر جایگاهی رسمی در شرکتی که خود او تأسیس کرده بود نداشت در سال ۱۹۸۵ اپل را ترک کرد و شروع به یک تجارت آفرینی جدید زد. او شرکت نرم افزاری و سخت افزاری NeXT, Inc را افتتاح کرد. در سال بعد جابز یک کمپانی تولید انیمیشن را از جورج لوکاس خرید و بعداً نام او را به Pixar Animation Studio تغییر داد. جابز در ابتدای کار ۵۰ میلیون دلار از سرمایۀ شخصی خود را برای این کمپانی سرمایه گذاری کرد. کمپانی او توانست انیمیشن های فوق العاده ای مانند Toy Story, Finding the Memo و The Incredibles را تولید کند. بعد از این موفقیت ها ارزش کمپانی به ۴ میلیارد دلار رسید. این استودیو در سال ۲۰۰۶ با استودیوی والت دیسنی ادغام شد و جابز بزرگترین سهامدار کمپانی والت دیسنی شد.

 

کشف دوبارۀ اپل

علارقم موفقیت چشمگیر پیکسار، شرکت NeXT Inc برای فروش محصولات خود که بسیار تخصصی بود دچار مشکل بود. سرانجام در سال ۱۹۹۶ اپل این کمپانی را خرید و این باعث شد که جابز به شغل خود در اپل برگردد و این بار بعنوان CEO.

دقیقاً همانطور که جابز در دهۀ ۱۹۷۰ محرک اصلی موفقیت اپل بود دوباره توانست اپل را در دهۀ ۱۹۹۰ احیا کند. او برای خود حقوق ۱ دلار در ماه را انتخاب کرد و با یک تیم مدیریتی جدید و تغییر نوع حرکت آنها در بازار سهام توانست اپل را دوباره به موفقیت برساند. محصولات اختراع گونۀ او همانند iMac با طراحی منحصر بفردش دوباره توانست نظر مشتریان را به خود جلب کند.

 

سرطان پانکراس

در سال ۲۰۰۳ جابز متوجه شد که یک غدۀ سرطانی کمیاب دارد که باعث سرطان پانکراس شده است. به جای اینکه به سرعت کاری انجام دهد و عمل جراحی کند او تنها رژیم غذایی خود را تغییر داد و خود را با شیوۀ درمانهای شرقی درمان کرد. برای مدت نه ماه جابز جراحی خود را به تعویق انداخت و همین کار باعث شده بود که رئیس هیئت مدیرۀ اپل بسیار نگران شود. او همچنین میترسید که اگر سهامدارن متوجه بیماری استیو شوند سهام خود را از شرکت خارج خواهند کرد. اما در آخر جابز با اعتماد به نفس خودش در این کار پیش دستی کرد. در سال ۲۰۰۴ او یک عمل جراحی موفق داشت و دکتران او توانستند تومور سرطانی را خارج کنند. در همان سال جابز کمی از بیماری خود را برای دیگران فاش کرد.

 

اختراعات آخر استیو جابز

اپل دوباره محصولاتی را به بازار معرفی کرد که انقلابی در صنعت تکنولوژی بوجود آوردند. محصولاتی چون مک بوک ایر، آی پاد، آی فون، که تمام آنها تجلّی تکنولوژی جدید بودند. خیلی سریع بعد از اینکه اپل محصولات جدید خود معرفی کرد، دیگر رقیبان شروع به تولید محصولات مشابه کردند. در سال ۲۰۰۷ اپل رکورد همه زمانهای خود را شکست و ارزش هر سهم آن به ۱۹۹.۹۹ دلار رسید. این کمپانی با بدهی صفر و حساب بانکی ۱۸ میلیارد دلار به جایگاهی بسیار بالایی دست پیدا کرده بود.

در سال ۲۰۰۸ iTunes به دومین فروشگاه محصولات موسیقی تبدیل شد یعنی بعد از Wal-Mart. امروزه نیمی از درآمد اپل از iTunes و iPod حاصل میشود. اپل سالانه ۲۰۰ میلیون iPod میفروشد و ۶ میلیارد آهنگ از طریق iTunes دانلود میشود. به همین دلایل اپل به عنوان کمپانی شماره یک در لیست مجلۀ Fortune و بعنوان کمپانی شماره یک در بین ۵۰۰ کمپانیFortune جای دارد.

 

زندگی شخصی استیو جابز

دربارۀ زندگی شخصی استیو باید گفت که او زندگی شخصی بدون حاشیه و به معنی واقعی “شخصی” داشت و به ندرت چیزی دربارۀ خانوادۀ خود افشا میکرد. وقتیکه ۲۳ ساله بود با دوست دختر خود “کریسن برنان” صاحب فرزندی به نام لیزا شدند. او در دادگاه با این ادعا که او نمیتواند بچه دار شود از قبول مسئولیت پدری لیزا شانه خالی کرد. او تا زمانیکه دخترش لیزا ۷ ساله بود هیچگونه ارتباطی با او برقرار نکرد امّا وقتی که لیزا یک نوجوان شد به همراه پدرش و در خانۀ او زندگی میکرد.

در اوایل دهۀ ۱۹۹۰ جابز در دانشکدۀ تجارت دانشگاه استنفورد جائیکه در آن دانشجوی رشته MBA بود با لورنس پاول آشنا شد. آنها در ۱۸ مارچ ۱۹۹۱ با یکدیگر ازدواج کردند و با یکدیگر به همراه سه فرزندشان در پالو آلتو در کالیفرنیا زندگی میکردند.

 

سالهای آخر

در ۵ اکتبر سال ۲۰۱۱ کمپانی اپل رسماً اعلام کرد که بنیانگذار آن در گذشته است. بعد از یک دهه نبرد با سرطان پانکراس استیو جابز در پالو آلتو جان سپرد. او ۵۶ سال داشت.

تجارت آفرین

دیدگاهتان را بنویسید