متاورس چیست؟ | تا سال 2022 Metraverse به کجا رسیده است؟

متاورس چیست؟ تا سال 2021 متاورس به کجا رسیده است؟

متاورس Metaverse اخیرا به سرتیتر اخبار اقتصادی، تکنولوژی و اجتماعی وارد شده است. پس از اینکه فیسبوک نام خود را به متا تغییر داد برای خیلی‌ها سئوال پیش آمد که متاورس چیست؟ و چرا فیسبوک، مایکروسافت و خیلی شرکت‌های دیگر تا این حد خود را در این دنیا غرق کرده‌اند و آینده خود را به آن گره زده اند.

متاورس چیست؟

در واقع واژه Metaverse در سال 1992 توسط Neal Stephenson در یک داستان علمی تخیلی به نام Snow Crash مورد استفاده قرار گرفت. در داستان او آواتارها بصورت موجودهای واقعی و در یک دنیای سه‌بعدی با ساختمان‌ها و دنیایی مجازی با یکدیگر زندگی می‌کنند.

از آن زمان تا به امروز پیشرفت‌های زیادی در مسیر رسیدن به متاورس واقعی رخ داده است، یعنی یک دنیای مجازی آنلاین که بخشی از واقعیت را بصورت آواتارهای سه‌بعدی، ویدئوها و سایر وسایل ارتباطی در خود جا داده است. با گسترش متاورس یک دنیای جایگزین فوق واقعی برای زندگی کردن بوجود میاید که همه می‌توانیم در آن با یکدیگر زندگی کنیم.

متاورس چیست و کجاست Metaverse

مفاهیم متاورس در حال حاضر در دنیای بازی‌های آنلاین مانند Minecraft، Fortnite و Roblox وجود دارد. شرکت‌های تولید کننده این بازی‌ها نیز مانند فیسبوک می‌خواهند بخشی از زیرساخت آن باشند و برای گسترش آن فعالیت می‌کنند.

متاورس کجاست؟

متاورس ترکیبی از چندین عنصر فناوری از جمله، اینترنت، دنیای مجازی و ویدئوهاست که در آن کاربران در یک جهان دیجیتال زندگی می‌کنند. حامیان متاورس تصور می‌کنند که این پدیده میتواند تمام مسائل زندگی، از کنسرت‌ها و کنفرانس‌ها گرفته تا جلسات کاری، سفر تفریحی و ارتباط با دیگران را در یک فضایی دیجیتالی برای کاربران فراهم آورد. شاید اگر از این افراد سئوال کنید که متاورس چیست به شما بگویند که آن اینترنت بعدی است.

چه زمان می‌توانیم متاورس را ببینیم؟

مدیرعامل شرکت متا ( فیسبوک سابق)، آقای مارک زاکربرگ تخمین زده است که 5 الی 10 سال زمان نیاز است تا ویژگی‌های کلیدی Metaverse بصورت زیرساخت آماده شود. اما جنبه‌هایی از آن همین امروز نیز وجود دارد.

اینترنت فوق سریع، هدست‌های واقعیت مجازی و دنیای آنلاین بدون وقفه هم‌اکنون وجود دارد و شرکت‌هایی مانند متا در حال کار کردن برروی فناوری حرکت در این دنیا هستند.

نمونه‌هایی از متاورس

در اینجا نگاهی میکنیم به نمونه‌هایی که امروز از متاورس وجود دارد و تحرکاتی که می‌تواند منجر به آینده متاورس شود.

سردمدار متاورس شرکت متا است. این غول فناوری که قبلا به نام فیسبوک شناخته می‌شد تا امروز سرمایه‌ بسیار زیادی را صرف دنیای مجازی کرده است. از جمله این سرمایه‌گذاری‌ها میتوان به خرید شرکت Oculus در سال 2014 اشاره کرد. شرکت متا دنیای مجازی‌ای را تصور می‌کند که در آن آواتارهای دیجیتال از طریق کار، مسافرت و سرگرمی با استفاده از هدست‌های VR به هم متصل می‌شوند. زاکربرگ درباره متاورس بسیار خوش‌بین است و معتقد است که می‌تواند جایگزینی برای اینترنت امروزی باشد. مدیرعامل شرکت متا میگوید پلتفرم و رسانه بعدی حتی از اینترنت هم عمیق‌تر و مجسم‌تر خواهد بود. ما آن را متاورس می‌نامیم.

شرکت متا و متاورس
این عکس را فیسبوک در آگوست سال 2021 منتشر کرد و نوشت – نام شرکت از امروز متا است-اتاق‌های بتا یک فضای مجازی برای ملاقات است، جایی که همکاران می‌توانند با استفاده از هدست‌های واقعیت مجازی Oculus 2 گردهم بیایند .

یکی دیگر از بازیگران اصلی Metaverse شرکت مایکروسافت است. این غول نرم‌افزاری در حال حاضر از هولوگرام‌ها استفاده میکند و در حال توسعه برنامه‌های واقعیت ترکیبی با پلتفرم Microsoft Mesh است. این پلتفرم دنیای واقعی را با دنیای مجازی تکمیل شده ادغام می‌کند.

اخیرا مایکروسافت از برنامه خود برای آوردن واقعیت ترکیبی از جمله هولوگرام‌ها و آواتارهای مجازی به Microsoft Teams پرده‌برداری کرد. همچنین برای سال آینده نیز این شرکت فضاهای متصل مجازی سه‌بعدی و قابل کاوش برای خرده فروشی‌ها و دفاتر کار را در دستور کار دارد.

ارتش امریکا نیز در حال حاضر با مایکروسافت برروی هدست‌های دنیای مجازی تکمیل شده به نام Hololens 2 برای آموزش سربازان خود همکاری می‌کند.

مرتبط : بزرگترین و با ارزش ترین شرکت های دنیا در سال ۲۰۲2

شرکت Epic Games نیز یکی دیگر از فعالان متاورس است. این شرکت بازی Fortnite را توسعه داده است. مدیر عامل Epic Games میگوید که شرکتش سرمایه‌گذاری زیادی برروی متاورس انجام داده است. این شرکت در حال توسعه انسان‌های دیجیتال تکمیل یافته است.

از شرکت های دیگری که احتمالا نقشی در آینده متاورس داشته باشند شرکت Robolox است. این پلتفرم در سال 2004 تاسیس شد و تعداد زیادی بازی رایانه‌ای از جمله Brookhaven و Bloxburg را توسعه داده است که در آنها کاربران می‌توانند خانه بسازند، کار و بازی کنند و سناریوهای دیگری را پیاده سازی کنند.

شرکت Robolox امسال سهام خود را در بورس امریکا عرضه کرد و ارزش آن حدود 50 میلیارد دلار است. در روز عرضه عمومی سهام این شرکت، مدیر عامل Robolox آقای David Baszucki توئیتی کرد و در آن گفت: از تمام کسانی که کمک کردند تا پلتفرم ما یک قدم به متاورس نزدیک‌تر شود تشکر میکنم.

بی شک شما در آینده بیشتر درباره متاورس خواهید شنید. ما در اینجا خلاصه‌ای از آنچه امروز بر متاورس میگذرد را مرور کردیم و سعی کردیم به این سئوال که متاورس چیست پاسخ دهیم.


متاورس چیست؟ تا سال 2021 متاورس به کجا رسیده است؟


تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید