افراد موفق

۵ نکته که دربارۀ آقای تیم کوک مدیرعامل اپل نمیدانید

اگرچه مکتب فکری استیوجابز یک مکتب کاملاً منحصر به فرد است، با این حال مدیر عامل اپل آقای تیم کوک برای خودش میراث جدیدی را در حال پدیدآوردن است.

پس از اینکه ایشان در سال ۲۰۱۱ سکان اپل را در دست گرفت، تیم کوک این غول محصولات الکترونیک را به قله های جدیدی رساند. موفقیتهای او با معرفی ساعت اپل(Apple Watch) ، معرفی نسل جدیدی از آیفون(iPhone)، آی پد (iPad) و آی پاد (iPod) ، به همراه تغییر طراحی مک بوک پرو(MacBook Pro) و حرکت به سمت شاخۀ جدیدی با سیستم اپل پی (Apple Pay) همه و همه این موفقیت ها را تضمین کردند.

این کمپانی عظیم تکنولوژی همچنین سی امین سال تولد مک (Mac) را جشن گرفت و اولین کمپانی ای لقب گرفت که ارزش بازار آن بالای ۷۰۰ میلیارد دلار است.

اگر بخواهیم درباره نوع رهبری عملی او بدانیم باید به این نکته اشاره کنیم که او تحصیلات اولیه دانشگاهی خود یا همان لیسانس را در سال ۱۹۸۲ در داشگاه آوبرن (Auburn University) در رشته مهندسی صنایع، و مدرک فوق لیسانس خود را در سال ۱۹۸۸ از دانشگاه دوک (Duke University) در رشتۀ ام بی ای (MBA) دریافت کرد. او که در آلباما به دنیا آمده است، در سال ۱۹۹۸ پس از سالها کار در آی بی ام (IBM) و مدتی در Compaq و Intelligent Electronics وارد اپل شد. در اپل او در ابتدا مسئول بخش مکینتاش (Macintosh) بود و سپس مدیر اجرایی شد و سرانجام به مقام مدیرعاملی رسید.

او همچنین تنها مدیر عاملی همجنس گرایی است که نامش در لیست Fortune 500 قرار دارد. او در اکتبر سال ۲۰۱۴ این مسئله را رسانه ای کرد.

در اینجا به تعدادی از نکات مرموزی که ممکن است از تیم کوک ندانید اشاره میکنیم.

 

۱٫ او یک سحرخیز تمام عیار است.

آقای کوک در حدود ساعت ۳:۴۵ دقیقه صبح از خواب بیدار میشود. کارهای معمولی که او قبل از رفتن به دفتر اپل انجام میدهد مطالعه کردن، جواب به ایمیل ها، رفتن به باشگاه و یک سری به استارباکس زدن است. او همچنین یک رژیم غذایی دقیق با مقدار پروتئین بسیار زیاد دارد.

 

۲٫ تمام پولش را خرج مسائل اجتماعی و کمکهای انسان دوستانه میکند

بر طبق گفتۀ Fortune، آقای کوک سالیانه بصورت خالص ۱۲۰ میلیون دلار درآمد دارد. او برای کمک به بیماریهای خاص و تحقیق بر روی برخی از این بیماریها کمک میکند. او همچنین یک بنگاه خیریه دارد که تا سقف ۱۰٫۰۰۰ دلار در سال به افراد کم درآمد کمک میکند.

 

۳٫ با کارمندانش خارج اتاق مدیریت تعامل و صحبت میکند.

آقای کوک با کارمندانش در زمان ناهار در کافه تریا تعامل میکند، با آنها مینشیند و با یکدیگر در هر موردی صحبت میکنند.

 

۴٫ طرفدار پر و پا قرص تیمهای ورزشی داشگاهی است.

آقای کوک طرفدار تیم فوتبال دانشگاه Auburn و تیم بسکتبال Duck است. حتی زمانیکه اپل واچ را معرفی میکرد نشان داد که چگونه کاربران میتوانند از نتیجه بازی ها مطلع شوند و چگونه این ساعت نتایج را به صورت آلارم به آنها خبر میدهد.

 

۵٫ او به محیط زیست و مسائل تبعیض نژادی بسیار حساس است.

او به محیط زیست، طبیعت و انرژیهای سبز حساسیت خاصی دارد. او خانم لیزا جکسون را که در آژانس محافظت از محیط زیست زیر نظر آقای اوباما کار میکرد را بعنوان مدیر محیط زیستی شرکت اپل استخدام کرد. او همچنین تمرکز زیادی بر قوانین ضد تبعیضی و ضد نژاد پرستی دارد تا جائیکه عکسی را از آقای مارتین لوترکینگ و آقای رابرت اف.کندی را در اتاق خود در دفتر اپل  آویزان کرده است.

تجارت آفرین

دیدگاهتان را بنویسید