لیکویید شدن چیست ؟ | 3 روش جلوگیری از لیکویید شدن

لیکویید شدن چیست و چگونه از آن جلوگیری کنیم ؟

لیکویید شدن به زمانی گفته می‌شود که یک تریدر موجودی کافی برای باز نگه‌داشتن یک معامله بر مبنای لوریج را نداشته باشد. در چنین مواقعی بروکر بصورت اتوماتیک موقعیت‌های باز تریدر را می‌بندد. در اینجا بصورت دقیق لیکویید شدن را بررسی می‌کنیم و راه جلوگیری از آن را نیز آموزش می‌دهیم.

لیکویید شدن چیست ؟

معامله در بازارهای مالی مانند بازار فارکس، ارزهای دیجیتال و بازار سهام می‌تواند بسیار پرریسک باشد. به همین دلیل قبل از وارد شدن به این بازارها و ترید کردن در بازار فیوچرز یا آتی باید قواعد و اساس این بازار را مدنظر قرار دهید. یکی از مهمترین عوامل موفقیت در بازارهای مالی، داشتن یک استراتژی دقیق برای مدیریت سرمایه و دانستن میزان ریسک در هر معامله است.

بخصوص وقتیکه پای معاملات فیوچرز یا آتی به میان میاید نقش اندازه گیری ریسک و مدیریت سرمایه پررنگ‌تر می‌شود. زیرا در این نوع معاملات یک تریدر به آسانی می‌تواند به لوریج دسترسی داشته باشد و به همین دلیل احتمال لیکویید شدن یا Liquidation نیز افزایش میابد.

لیکویید شدن در بازار سنتی یعنی تبدیل دارایی به پول نقد. در بازار فیوچرز یا معاملات CFD، لیکویید شدن چیزی است که باید از آن تا حد امکان جلوگیری کنید.

معامله با استفاده از لوریج ریسک بالایی به‌همراه دارد و استفاده غیر صحیح از آن باعث از دست رفتن دارایی موجود یک تریدر و منفی شدن موجودی حساب او میشود. یعنی اینکه در معامله با لوریج ممکن است زیان یک تریدر از میزان موجودی او بیشتر شود. در چنین شرایطی با لیکویید شدن، از منفی شدن موجودی حساب تریدر جلوگیری می‌شود. بنابراین با بستن موقعیت‌های باز و خارج کردن تریدر از بازار امکان منفی شدن حساب از بین می‌رود.

لیکویید شدن liquidation

بسته به میزان لوریج، لیکویید شدن میتواند سریع یا آرام اتفاق بیفتد. برای مثال با لوریج پایین درصورت نوسانات کوچک در بازار شما لیکویید نخواهید شد. در حالیکه در همین بازار اگر از لوریج بالایی استفاده کرده باشید، ممکن است حسابتان به سرعت لیکویید شود و از بازار خارج شوید.

برای پیشگیری از لیکویید شدن ابزار و تکنیک‌هایی وجود دارد که در اینجا این ابزار و تکنیک‌ها را توضیح می‌دهیم.

چگونه از لیکویید شدن جلوگیری کنیم؟

روش‌هایی برای جلوگیری از لیکویید شدن وجود دارد که با رعایت آنها هرگز لیکویید نخواهید شد. تریدرها باید این موضوع را مدنظر داشته باشند که خروج از بازار با ضرر ممکن است که اتفاق بیفتد ولی نباید ضرر به اندازه تمام موجودی شما باشد. ابزاری که به شما کمک می‌کند تا بتوانید ریسک و سرمایه خود را مدیریت کنید عبارتند از:

1- استفاده از دستور توقف ضرر – Stop Loss

اولین جواب مشخص برای جلوگیری از لیکویید شدن استفاده از دستور توقف ضرر یا Stop Loss بالاتر از حد لیکویید است. دستور توقف ضرر توسط اغلب بروکرهای فارکس، اکسچنج‌های کریپتوکارنسی و غیره ارائه می‌شود. این دستور به تریدرها اجازه می‌دهد که قیمتی را برای خروج اتوماتیک از بازار قبل از ضرر بیشتر انتخاب نمایند.

استفاده از دستور توقف ضرر با محاسبه Liquidation می‌توانند از سرمایه خود در مقابل از دست رفتن محافظت کنند.

اگرچه ممکن است با استفاده از Stop Loss مقداری از سرمایه خود را از دست بدهید، ولی این ابزار شما را در مقابل از دست دادن همه چیز بیمه می‌کند. چنانچه می‌خواهید بیشتر درباره دستور Stop Loss و نحوه اجرای این سفارش بدانید ویدئوی آموزشی تجارت آفرین در یوتیوب به نام  انواع سفارش گذاری در بازارهای مالی را تماشا کنید.

2- استفاده از لوریج پایین

لوریج در بازار فیوچرز تاثیر قابل توجهی بر طول عمر معامله دارد. درحالیکه ممکن است استفاده از لوریج بالا وسوسه برانگیز باشد، مقادیر کمتر آن همواره مسیر امن‌تری در مقابل تریدرها میگذارد. استفاده از لوریج یا اهرم بالا می‌تواند به سودهای بزرگ منجر شود و در عین حال می‌تواند شما را با ریسک از دست دادن تمام سرمایه‌تان نیز روبرو کند.

همانطور که در بالا نیز به آن اشاره شد، استفاده از لوریج میتواند آسیب‌های زیادی به تریدر بزند و نوسانات کوچک بازار تاثیرات بزرگی روی معاملات می‌گذارد. استفاده از لوریج بالا بخصوص در بازارهای بی‌ثباتی مانند بازار ارزهای دیجیتال به هیچ وجه پیشنهاد نمی‌شود.

3- نسبت مارجین را نظارت کنید

یکی دیگر از گزینه‌هاییی که شما را درمقابل لیکویید شدن محافظت می‌کند، تحت نظر گرفتن میزان نسبت مارجین یا Margin Ratio است. زمانیکه نسبت مارجین به 100% برسد یعنی اینکه معامله لیکویید می‌شود. برای جلوگیری از این رخداد تلخ، معامله‌گران می‌توانند مارجین بیشتری را به حساب خود اضافه کنند و یا اینکه میزان پوزیشن خود در یک معامله را کاهش دهند.

اضافه کردن مارجین یا کاهش لوریج در واقع یک معنی دارند و هر دو به یک نتیجه ختم می‌شوند. با این تفاوت که حفظ یک نسبت مارجین مشخص می‌تواند در دوره‌های بلندمدت‌تری انجام گیرد و راه‌حلی فراگیرتر است.

نتیجه گیری

لیکویید شدن یکی از بدترین اتفاقاتی است که ممکن است برای یک تریدر رقم بخورد و باید تا حد امکان از آن اجتناب شود. تریدرها و معامله‌گران می‌توانند با ابزارهای مختلف و یک استراتژی معاملاتی خوب از لیکویید شدن جلوگیری کنند. این ابزارها عبارتند از دستور Stop Loss، استفاده از لوریج پایین و نظارت بر Ratio  Margin .

همچنین برای آشنایی با بهترین استراتژی تحلیل تکنیکال نیز ویدئوی آموزشی تجارت آفرین به همین نام را تماشا کنید.

لیکویید شدن یکی از مواردی است که تریدرها در هنگام یادگیری نحوه ترید کردن باید با آن آشنا شوند. اگر میخواهید بیشتر در مورد نحوه ترید کردن و معاملات بدانید حتما پست‌های آموزشی تجارت آفرین، کانال یوتیوب و کانال تلگرام ما را دنبال کنید تا بصورت رایگان به مطالب آموزشی دسترسی داشته باشید.   

مرتبط : بهترین اندیکاتورهای فارکس برای معاملات روزانه – اندیکاتورهای فارکس

مرتبط : باینری آپشن چیست ؟ آیا فعالیت در بازار باینری آپشن سود آور است ؟


لیکویید شدن چیست ؟ 3 روش جلوگیری از لیکویید شدن


تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید