آموزشی

5 سخنرانی مشهور در کنفرانس TED

5 سخنرانی از تد تاک

کنفرانس TED یک موسسه غیر درآمدزا میباشد که تنها هدفش اشتراک گذاری ایده های ارزشمند است. این ایده ها به صورت سخنرانی های کوتاه (زیر 20 دقیقه) میباشند. TED در سال 1984 کار خود را به عنوان یک کنفرانس آغاز کرد، کنفرانسهایی که امروزه در آن ها درباره تکنولوژی، طراحی، مدیریت، پزشکی و تمام مسائل صحبت میشود. این سخنرانی ها به 100 زبان زنده دنیا ترجمه میشود و در اختیار تمام مردم دنیا قرار میگیرد. در این میان شادی، آسیب پذیری، مدیریت و کارآفرینی تعدادی از مباحثی است که در TED Talks بیشتر مورد استقبال مردم قرار گرفته است.

به علاوه، سخنرانیهایی درباره آموزش و الهام بخشی نیز در زمره آن مباحثی بوده است که نظر میلیونها مخاطب را به خود جلب کرده و همچنان بر تعداد بازدیدکنندگان آنها روز به روز اضافه میشود. این سخنرانیها برای بسیاری افراد الهام بخش و راه گشا بوده است.

چه شما به دنبال یک مدل برای روشن کردن راه پیش رویتان هستید و چه به دنبال الهام گرفتن برای انتخاب راهی جدید هستید، این پنج سخنرانی که بالاترین رتبه را در کنفرانس TED داشته اند میتوانند برای ذهن شما شادی بخش و مفید باشد.

1 – Ken Robinson: چگونه مدرسه خلاقیت را از بین میبرد

کودکان دقیقاً تا زمانیکه وارد محیط آموزشی مدرسه میشوند به طور طبیعی خلاق هستند. آقای کن در سخنرانی 18 دقیقه ای خود توضیح میدهد که چگونه ما استعدادهای کودکان را با روش آموزش و پرورش سنتی که در اغلب کشورها رایج است هدر میدهیم. ایشان سعی میکند که ما را با دوباره فکر کردن درباره روش آموزشی کودکان به چالش بکشد. او به مسئولین آموزشی پیشنهاد میکند که کودکان را تشویق کنند که برقصند، آزمایش کنند و شکست بخورند.
رهبران تجاری نیز میتوانند به نوعی از این تئوری آقای کن الهام بگیرند. آنها میتوانند با اجازه دادن به کارمندانشان برای اشتباه کردن راه را برای آشکار شدن خلاقیت آنها باز بگذارند. اشتباهات بد نیستند بلکه دریچه خلاقیت و نوآوری هستند.

2 – Amy Cuddy : حرکات و حالات بدن شما شخصیت شما را نشان میدهند.

اگر شما همیشه عادت دارید که دست به سینه باشید به این سخنرانی گوش دهید تا دست هایتان و عادتان را رها کنید. این دانشمند علوم اجتماعی در این سخنرانی باعث باز شدن اخم های شما میشود و همچنین بیان میکند که حالت بدن شما به اطرافیان شما نشان میدهد شما چگونه فردی هستید، آن هم با صدای بلند. این سخنرانی موفق امی کادی در کنفرانس TED که درباره حالات بدن است شاید بتواند در موفقیت شما تاثیر شگرفی بگذارد.

3 – Simon Sinek : چگونه رهبران بزرگ الهام بخش میشوند

این سخنرانی یکی از قابل ستایش ترین سخنرانی ها در مورد نحوه مدیریت و رهبری در سازمان ها در کنفرانس ted است. او با یادآوری الگوهایی از قبیل مارتین لوتر کینگ و برادران رایت و … سعی میکند مردم را تشویق کند که همانند این افراد فکر کنند، عمل کنند و ارتباط برقرار کنند. آقای سیمون در سخنرانی خود در تد درباره دایره طلایی نیز سخن میگوید که البته در مقاله “نقطه مشترک تمام رهبران موفق دنیا از برادرات رایت تا اپل” مفصل به سخنرانی ایشان اشاره کرده ایم. نویسنده کتاب Start With Why, 2011 میگوید که تمام رهبران موفق دنیا روشی مشترک برای فکر کردن و عمل کردن داشته اند که دقیقا مخالف روشی است که بقیه افراد فکر و عمل میکنند. او میگوید که کمپانی اپل این کار را کرده و موفق شده و شما نیز میتوانید در کمپانی خود اینگونه فکر کنید، عمل کنید و ارتباط برقرار کنید تا موفق شوید.

4 – Brene Brown : قدرت آسیب پذیری

حقارت، کوچک شدن و شرم مفاهیمی است که خانم براون در آنها بصورت علمی تخصص دارد. افراد زیادی در این دنیا وجود ندارند که واضح و روشن درباره این مسائل صحبت کنند، چه برسد به اینکه در مقابل هزاران نفر این کار را انجام بدهند. در سخنرانی بسیار تاثیر گذار و شوخ گونه این استاد دانشگاه هیوستون، ایشان به ما یاد آوری میکند که با خودمان صادق باشیم. اما چگونه؟ ایشان که نویسنده 5 کتاب پرفروش در 5 سال مختلف است میگویند که عیب های خود و چیزهایی که اجتماع شما را از انجامش منع میکند را در آغوش بگیرید. این پروفسور دانشگاه میگوید که خودتان باشید، واقعی و واقعاً آسیب پذیر باشید. وقتیکه شما خودتان هستید با خودتان و دیگران مهربان تر خواهید بود. این کار خیلی آسان نیست اما زمانیکه شما آنچکه هستید را پذیرفتید و آنچه را که “فکر میکنید باید باشید” را کنار میگذارید، میتوانید با دیگران عمیق تر ارتباط برقرار کنید و ارتباطات شما معنی واقعی به خود خواهند گرفت.

5 – Jill Bolte Taylor : سکته ای که به من بینش داد

شاید فکر کنیم که این جمله “سکته ای که به من بینش داد” استعاره ای از چیزی است اما وقتیکه دکتر تیلور میگوید که او یک سکته از بینش داشته است معنی واقعی آن را مد نظر دارد. یک روز صبح در سن 37 سالگی، محقق مغز و اعصاب خانم تیلور، از درد شدیدی که در او به واسطه یک سکته مغزی بوجود می آید مورد آسیب قرار میگیرد. او توانایی درست فکر کردن و صحبت کردن را برای ساعاتی از دست میدهد و به حالتی به قول خودش شگفت انگیز و سعادتمند میرسد. او سعادت را در آن لحظه احساس میکند ولی باز هم برای زنده ماندن میجنگد. او که به خاطر سکته فلج شده سعی میکند توسط تلفن از یکی از همکارانش کمک بخواهد اگر چه هیچ کلمه ای را نمیتواند درست ادا کند.
اولین چیزی که بعد از سکته به ذهنش میرسد این است “اوه چقدر باحاله، چند محقق و دکتر مغز این موقعیت را دارند که بتوانند مغز خود را از داخل خود مورد بررسی قرار دهند.”

در سخنرانی عمیقش ایشان مخاطبانش را سفری هشت ساله از بهبودی خود میبرد. او تشریح میکند که چگونه یاد گرفت که دوباره حرف بزند، راه برود و فکر کند. او در این سخنرانی نکته ای که از این سکته یاد گرفته است را با همه در میان میگذارد که ارزش شنیدن دارد.


5 سخنرانی مشهور در کنفرانس TED


تجارت آفرین فارکس

4 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس