انگیزشی

قطعاً سخت کار کردن مهم است ولی برای خودتان شانس هم بوجود آورید

قطعاً سخت کار کردن مهم است ولی برای خودتان شانس هم بوجود آورید

آقای استیون کی میگوید: “من قبلاً فکر میکردم که با سخت کار کردن میتوانم موفق شوم. فکر میکردم که ملزوماً نباید از بقیه باهوشتر باشم فقط باید سخت تر کار کنم. صبح ها خیلی زود از خواب بیدار میشدم و خیلی دیر میخوابیدم حتی روزهای تعطیل کار میکردم. این باور باعث شده بود که رقبای خودم را عقب بزنم و میدانید نتیجه چه شد؟ بله این روش خیلی خوب کار کرد. من مهارتهای متوسطی داشتم ولی چون از رقبایم سخت تر کار میکردم توانستم بر آنها پیروز شوم. مصمّم بودم که بهتر باشم و همینطور هم شد. در نتیجه متوجه شدم که برنده بودن به همین سادگی است. برای سالیان سال این روش را ادامه دادم. بعد از مدتی متوجه شدم که نیاز به یک جهش دیگر دارم و کشف کردم که شانس هم برای موفق شدن بسیار مهم است.”

سخت کار کردن و مصمّم بودن لازمۀ هر موفقیتی است و میتواند شما را تا حد زیادی جلو ببرد ولی برای موفقیت های بالاتر شما نیاز به چیزی فراتر از سخت کار کردن دارید.

خیلی لازم نیست که خودتان را با این مسئله درگیر کنید ولی بدانید که باید شرایطی را بوجود آورید که شانس را برای خود بسازید. چیزهایی را که قبلاً دربارۀ شانس شنیده اید را فراموش کنید زیرا شانس بدون برنامه ریزی و اتفاقی رخ نخواهد داد.

البته در طول زندگی شغلی همیشه شرایطی بوجود می آید که شما نمیتوانید هیچگونه دخالتی در آن داشته باشید. گاهی ممکن است که از این شرایط نفع ببرید و گاهی ممکن است که این شرایط باعث آزار شما شوند. حقیقتی در پشت هر کدام از این تجربیات خوب و بد نهفته است.

شانس به معنی حضور داشتن در جای صحیح و در زمان صحیح است. در اینجا به شما میگوییم که چگونه خود را در این شرایط قرار دهید.

 

1. مثبت باشید

اگر شما مثبت باشید دیگران به دور شما جمع میشوند. افراد موفق اطراف خود کسانی را دارند که گرایشهای مثبتشان را با هم به اشتراک میگذارند. امّا مثبت بودن واقعاً به چه معنایی است؟ مثبت بودن یعنی قدردان دیگران باشید و دوستی و دانش خود را از دیگران دریغ نکنید. هر کدام از ما به اندازۀ کافی افکار سیاه و نامطمئن در ذهن خود داریم و هرگز نمیخواهیم با کسانی در ارتباط باشیم که بر این نکات منفی بیفزایند.

هرچقدر که شما در برقراری ارتباطاتِ حرفه ای تلاش کنید موقعیتهای بیشتری برایتان بوجود خواهد آمد. دیگران با مشکلاتشان پیش شما می آیند زیرا آنها از گرایش مثبت شما مطلع هستند. آنها میدانند که شما میتوانید برای مشکلات راه حل هایی پیدا کنید. افراد دوست دارند که با کسانی کار کنند که بتوانند راه حل برای مشکلات ارائه بدهند.

 

2. بیشتر از آنکه حرف بزنید گوش دهید

اگر شما دقیقاً به آنچه افراد میگویند گوش دهید میتوانید موقعیتهایی خوبی برای ارائۀ راه حل پیدا کنید. راحت ترین راه برای اینکه بتوانید به دیگران کمک رسانی کنید این است که ابتدا خوب به آنها گوش دهید.

 

3. مفید باشید

کارهای کوچک شما را به سمت کارهای بزرگ هدایت میکنند. کارهای کوچک میتوانند برایتان موقعیتهای استثنایی بوجود آورند. اگر به دیگران کمک کنید که موفق شوند آنها شما را هرگز فراموش نخواهند کرد.

افرادی که دید وسیعی دارند میدانند که هیچ کسی بی اهمیت و کوچک نیست. توجه داشته باشید که در زمانهای لازم به دیگران اعتبار کافی بدهید. هیچ کسی دوست ندارد که ارزشش پائین بیاید. پس سعی کنید دربارۀ شخصیت و اعتبار دیگران محتاط باشید و همیشه برای دیگران مفید باشید.

 

4. خودتان را دوست بدارید

این نکته بسیار مهم است. دوست داشتنِ خود به این معنی است که شما اشتباهاتتان را بپذیرید و بتوانید خود را به خاطر آن خطاها ببخشید. اگر خودتان را دوست بدارید خیلی راحت تر میتوانید با شکست و یا رد شدن از طرف دیگران مواجه شوید. بنابراین میتوانید درهای بیشتری را بزنید و با موقعیتهای بیشتری روبرو شوید.

 

5. ذهن خود را باز کنید

چه باور کنیم و چه باور نکنیم، بیشتر ما دیدِ بسته ای نسبت به شرایط و اتفاقات محتمل داریم. اغلب یا چیزی را سفید میبینیم و یا سیاه. یا چیزی را ممکن میدانیم و یا غیر ممکن. در این شرایط است که موقعیت ها را از دست میدهیم. به جای این طرز تفکر بر روی آرزوهای بزرگتر تمرکز کنید. همه میدانیم که اگر به سمت ماه شلیک کنیم هرگز به هدف نخواهیم زد ولی تیرمان جایی بسیار دورتر فرود خواهد آمد.

لازم نیست که منتظر باشید که شانس به سراغتان بیاید. شرایطی بوجود بیاورید که بتوانید شانس را برای خود بیافرینید.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس