نصیحت استیو جابز به مارک زاکربرگ دربارۀ فیسبوک

مارک زاکربرگ

نخست وزیر هند که علاقۀ زیادی به نخبگان امریکایی دارد چندی پیش برای سفری سیاسی به امریکا رفت. در طی این سفر آقای “نارندرا مودی” با برخی از نخبگان تجاری و تجارت آفرینان این کشور از قبیل مارک زاکربرگ و تیم کوک نیز دیدار و گفتگو کرد. یکی از نکات جالبی که در این سفر اتفاق افتاد خاطره ای بود که مدیر عامل فیس بوک برای نخست وزیر هند تعریف کرد.

img184

 

مارک زاکربرگ در این دیدار از روزهای سخت فیسبوک گفت و به یک حقیقت تاریخی جالبی اشاره کرد که تا قبل از این سخنی از آن نگفته بود. مدیر عامل فیسبوک که تأثیر زیادی از آقای استیو جابز مدیر عامل اپل گرفته است به نخست وزیر هند گفت که : ” من قبلاً این موضوع را در فضایی عمومی نگفته بودم و تعداد کمی هستند که از آن خبر دارند. قبل از اینکه کارها به خوبی امروز باشد یعنی در ابتدای کار فیسبوک، ما دوران سخت را سپری میکردیم و خیلی ها برای خرید فیسبوک اقدام میکردند. ما این فکر را میکردیم که شاید باید فیسبوک را بفروشیم. به همین خاطر برای گرفتن راهنمایی به دیدن یکی از اساتید خودم استیو جابز رفتم. استیو به من گفت که برای اینکه دوباره متوجه شوی که هدف و رسالتت در این شرکت چیست باید به هند بروی و از آن معبدی که قبلاً خود من در دوران تفکر دربارۀ شکل گیری اپل از آن بازدید کرده بودم بازدید کنی.”

 

مارک زاکربرگ هم بنا به گفتۀ خودش به پیشنهادِ استاد خود عمل کرده است و به آن معبد در هند سفر کرده است  و میگوید که در آنجا بود که تمام آیندۀ فیسبوک را در ذهن خود دیدم . این سفر معنوی در واقع دیدِ این مارک زاکربرگ جوان را برای ادامۀ کار خود وسیع تر کرد و به او این قدرت را داد تا بتواند به راه خود ادامه دهد.

img183

او که مشخصاً هرگز کمپانی خود را نفروخت به فکر تجربۀ جدیدی افتاده است و آن Facebook’s Internet.org است و دلیل اصلی دیدار او نیز با مودی صحبت دربارۀ همین موضوع بوده است.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید