6 راه قدرتمند برای رهایی از بن بست ذهن یا همان بن بست فکری

همه گاهی به بن بست ذهن می رسند. آنهایی که سریع آن را شناسایی می کنند می توانند در این بازی از بقیه جلو بیتند.

بن بست ذهن - بن بست فکری

بدون در نظر گرفتن این موضوع که چقدر شما از لحاظ ذهنی قدرتمند هستید، بازهم ممکن است دچار بن بست ذهن و فکری شوید. چه شما یک نویسنده باشید چه اقتصاددان این مشکل می تواند برایتان دیوانه کننده باشد. بیشتر اوقات وقتی سعی می کنیم که در همان لحظه با مشکل روبرو شویم اوضاع حتی وخیم تر هم می شود.

با وجود اینکه نمی توانم دقیقا به شما بگویم که چگونه مشکل را حل کنید ولی می توانم با چند نکته به شما برای گذر از این بن بست ذهن و رسیدن به مرحله حل مشکل کمک کنم.

در ادامه با شش استراتژی برای گذر از بن بست ذهن با شما همراه خواهیم بود.

1 – بدانید که این یک مشکل است.

اولین قدم برای حل مشکل بن بست ذهن این است که قبول کنید مشکلی وجود دارد. اگر شما از پذیرش این حقیقت امتناع کنید محکوم به شکست خواهید بود. وقتیکه این حقیقت را قبول کردید که یک مشکل وجود دارد، می توانید قدم های عملی برای حل آن را بردارید.

2 – حرکت کنید.

راکد ماندن اغلب بخشی از مشکل بن بست ذهن است. قبل از اینکه راه حلی برای مشکلتان پیدا کنید باید خون خود را به گردش در بیاورید.

در حقیقت ورزش کردن باعث ترشح آندورفین می شود که ثابت شده است باعث کاهش استرس و افزایش میزان شادی می شود. حتی اگر به اندازه کمی نرمش کنید یا به پیاده روی بروید می توانید ذهن خود را تازه کنید.

3 – عادات و برنامه روزانه خود را تغییر دهید.

این موضوع هم دوباره به بی حرکتی مربوط می شود. عادات روزانه می توانند خوب یا بد باشند. اگر می خواهید بدن خود را بسازید نیاز دارید تا تمرین های روزانه بدن سازی انجام دهید. وقتیکه می خواهید ذهن خود را بسازید باید عادات روزانه خود را به گونه ای تنظیم کنید که برای ذهن مفید باشد. برای مثال انجام دادن کاری به صورت روزانه که علاقه ای نیز به آن ندارید می تواند مشکل شما را حادتر بکند.

مرتبط : ۳ عادت روزمره که شما را موفق تر و شادتر میکند

بهترین راه برای از بین بردن بن بست ذهنی تغییر عادات روزانه است. گاهی این یعنی ترک شغل و برای مدتی کار کردن بعنوان فریلنسر. شاید بتوانید از مدیر یا رئیس خود بخواهید که سمت شما را در شرکت تغییر دهد. به هر حال تا زمانی که نتوانید این روندی که در آن هستید را تغییر دهید نمی توانید شاد و سرزنده باشید.

مرتبط : افرادی که همیشه به اهدافشان میرسند این ۱۱ عادت را دارند

4 – یادداشت کنید.

گاهی اوقات ما غرق در افکارمان می شویم، مخصوصا وقتیکه با مشکل بن بست ذهن روبرو شده ایم. در این مواقع شروع می کنیم به فکر کردن و دوباره فکر کردن درباره راه حل های مختلف، و اتفاقا کمی بعد بهترین راه حل ها و گاهی همه آنها را فراموش می کنیم.

در هنگام فرایند تفکر، نیاز دارید تا یادداشت برداری کنید. حتی ممکن است که اول با چیزهای بی ارزشی شروع کنید ولی نوشتن همیشه خلاقیت را به کار میندازد. بعلاوه شما می توانید در آینده به این نوشته ها بازگردید و آنها را مرور کنید.

5 – در تصمیم گیری عجله نکنید.

بن بست ذهن اغلب به دلیل فشار عصبی و کار زیاد بوجود می آید. راه حلی که اغلب افراد در این مواقع به ذهنشان می رسد این است که بیشتر کار کن یا بیشتر به خودت فشار بیار. اما اینها آخرین کارهایی هستند که باید انجامشان دهید.

ذهن شما خسته است و نیاز به استراحت دارد. اگر در شرایط بن بست ذهنی هستید و تمام شب را صرف پیدا کردن راه حل کرده اید، نیاز دارید که از این کار دست بردارید و به خود استراحتی بدهید. هیچ چیز به اندازه یک خواب راحت این آرامش را به ذهن شما نمی دهد. فردا می توانید با ذهنی تازه از خواب بیدار شوید و با مشکلات روبرو شوید. در واقع حتی در هنگام خواب نیز ممکن است راه حلی پیدا کنید.

6 – با کسی مشورت کنید.

بعضی افراد فکر می کنند که باید با مشکل بن بست فکری خود به تنهایی روبرو شوند. گاهی آنها درست فکر می کنند. با این وجود گاهی اوقات نیز به مشاور نیاز خواهید داشت. کسی که به او اعتماد داشته باشید و با او احساس راحتی و احترام کنید. حتما لازم نیست که به سراغ مشاور حرفه ای بروید بلکه یک دوست یا یکی از اعضای خانواده نیز ممکن است بتواند به شما بهتر کمک کند.

چیزی که باید در خاطر داشته باشید این است که مشاور حتما کسی نیست که به شما جواب سئوالتان را بدهد. آنها می توانند به شما کمک کنند تا راه حل اختصاصی خودتان را پیدا کنید یا حداقل به شما کمک می کنند تا حال بهتری داشته باشید. داشتن یک راهنما همیشه می تواند به شما کمک کند تا فشارها از روی شانه هایتان کمتر شود.

همه ممکن است که به بن بست ذهنی برسند. آنهاییکه می توانند سریع تر مشکل را شناسایی کنند و قدم های عملی برای حل آن پیدا کنند در این بازی برنده هستند. اگر می خواهید یکی از این دسته افراد برنده باشید پس به این شش استراتژی گوش فرا دهید و آنها را اجرا کنید.


6 راه قدرتمند برای رهایی از بن بست ذهن یا همان بن بست فکری


تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید