چگونه سفر و تعطیلات به سلامت روانی کمک می کند و باعث افزایش کارایی می شود

چگونه سفر و تعطیلات به سلامت روانی کمک می کند و باعث افزایش کارایی می شود

آیا تا به حال فکر کرده اید که از کار کردن و زندگی یکنواخت کلافه شده اید؟ رفتن به سفر و تعطیلات حتی اگر مدت آن بسیار کوتاه باشد، می تواند شما را از این کلافگی نجات دهد و باعث بهبود سلامت روانی شما شود. همچنین تحقیقات نشان داده است که سفر و تعطیلات باعث افزایش کارایی ذهن نیز می شود.

محققان ثابت کرده اند که سفر و تعطیلات به جز اینکه تاثیر فیزیکی مثبتی برای شما به همراه دارد، بر روی سلامت روان و ذهن تان نیز تاثر می گذارد. در این مقاله می خواهیم به دلایلی که تعطیلات و سفر باعث افزایش قدرت ذهن و خوشحالی فرد می شود اشاره کنیم. پس آماده شوید تا چمدان های خود را ببندید.

1 – سفر و تعطیلات خلاقیت را افزایش می دهد

به طور کلی خلاقیت مربوط به نوروپلاستی یا انعطاف پذیری عصبی است. این یعنی اینکه مغز در مقابل تغییرات حساس است و از تجربیات و فضاهای جدید تاثیر می گیرد. براساس تحقیقات دانشگاه کلمبیا کلید افزایش خلاقیت این است که واقعا خود را در جایی جدید غوطه ور کنید و با فرهنگ محلی آنجا ارتباط برقرار کنید. با این کار ذهن خود را پذیرای شرایط جدید کرده اید و این کار به شما کمک می کند تا ذهنتان بتواند شیوه های جدید اندیشیدن را قبول کند و برروی زندگیتان تاثیر بگذارد. داشتن یک ذهن خلاق مهمترین ابزار برای انجام کارها به شیوه های نوین است و به فرد کمک می کند تا کارهای خلاقانه ای انجام دهد.

2 – سفر می تواند برروی شخصیت تاثیر بگذارد

سفر کردن، مخصوص به خارج از کشور سفر کردن، شما را از محل آرامش تان دور می کند و مجبورتان می کند تا خود را با چیزهای مختلفی تطبیق دهید. بر اساس تحقیقات سال 2013 که توسط 2 محقق به نامهای زیمران و نیمر انجام شد، این چالش به پذیرا شدن شخصیت در مقابل تغییرات تاثیر میگذارد. در همین تحقیقات آمده است که تطبیق با شرایط جدید، تغییرات متناوب احساسی در شرایط متفاوت در فرد را کمتر می کند و باعث افزایش ثبات شخصیتی او می شود. آشنا شدن با افراد جدید نیز می تواند به فرد کمک کند تا میزان پذیرش نظرهای مختلف را در خود بالاتر ببرد.

3 – سفر بهترین راه رهایی از استرس است

استرس ناشی از کار و زندگی روزمره می تواند ما را از چیزهای با ارزش و معنی داری که در اطرافمان می گذرد غافل کند. بنابراین وقفه ای در فشار و شلوغی برای ذهن لازم است و به آن کمک می کند تا به آرامش برسد و خود را دوباره شارژ کند.

چه چیزی بهتر از تعطیلات و سفر می تواند راه حلی برای جدایی از این استرس ها باشد؟ با کم کردن استرس سطح کلسترل خون پایین می آید و احساس آسایش بیشتری خواهید کرد. سفر همچنین به ما کمک می کند تا بازتابی از اهداف و علایق شخصی داشته باشیم. طبق تحقیقی که در سال 2013 انجام شد، در 80% از افرادی که مورد تحقیق قرار گرفته بودند، حتی سفرهای یک یا دو روزه به میزان بالایی استرس آنها را کاهش داده بود. برخی از افراد گفته بودند که با وجود اینکه آنها بسیار مشغله دارند، اما وقتیکه به سفرهای کوتاه مدت و گاهی حتی پیاده روی در طبیعت می روند احساس آرامش بسیار زیادی می کنند.

برای بعضی از افراد سفر و تعطیلات فقط به معنی دیدن افراد و جاهای جدید نیست، بلکه آنها می خواهند از تاثیرات منفی افراد یا مکان موجود کم کنند. در واقع سفر و تعطیلات می تواند به آنها کمک کند تا سطح استرس را مدیریت کنند.

4 – شادی سفر و تعطیلات حتی قبل از آن نیز رخ می دهد

تاثیر سفر و تعطیلات تنها در هنگام سفر و بعد از آن احساس نمی شود، بلکه حتی زمانی که در انتظار آن هستید نیز احساس بهتری نسبت به گذشته خواهید داشت. همین شادی قبل از سفر و تعطیلات نیز می تواند به سلامت روانی و اعتماد بنفس فرد کمک شایانی کند. نتایج تحقیقاتی که برروی زوج ها انجام شده است نشان می دهد که، نه تنها سفر و تعطیلات تاثیر بلند مدت برروی زوج ها، مانند افزایش صمیمیت و افزایش نقاط اشتراک آنها می شود، بلکه باعث استحکام بخشیدن به رابطه صمیمانه آنها نیز می شود.

سفر و تعطیلات نه تنها به افراد حس با هم بودن می دهد و باعث لذت از تجربه جدید می شود، بلکه با فائق آمدن در مقابل مشکلاتی مانند برنامه ریزی سفر و کوتاه آمدن بر سر مسائل مختلف، باعث نزدیک شدن و قوی تر شدن رابطه زوجین می شود.

مرتبط : ۶ راه قدرتمند برای رهایی از بن بست ذهن یا همان بن بست فکری

5 -سفر کمک می کند که خود را دوباره کشف کنید

نویسنده امریکایی آقای پاتریس راتفاس می گوید که ” یک قدم زدن طولانی در جاده خیلی بیشتر از 100 سال سکوت، به شما درباره خودتان می گوید.” تعطیلات و سفر، مخصوصا سفر به خارج از کشور به شما کمک می کند تا خود را دوباره ارزیابی و بازسازی کنید. اگر به سفر اجازه دهید می تواند ذهن شما را باز کند، به گونه ای که قبلا حتی نمی توانستید فکر آن را نیز بکنید.

بعلاوه یکی از درس های ارزشمندی که می توان از مسافرت رفتن و تعطیلات گرفت این است که باعث گسترش نقطه نظرهای فرد می شود، زیرا او از چیزهای بیشتری آگاهی پیدا می کند و چشمش به مسائل جدیدی باز می شود.


چگونه سفر و تعطیلات به سلامت روانی کمک می کند و باعث افزایش کارایی می شود


تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید