صبر عاملی اساسی در تریدینگ

صبر در تریدینگ

یک عامل موثر در تریدینگ و معامله کردن که می تواند وجه تمایر معامله‌گران باشد، عامل صبر است. صبر در ترید کردن یعنی توانایی خودداری از یک فعالیت درحالیکه دیگران آن کار را انجام می‌دهند. وقتیکه من به نتایج معاملاتم در سال گذشته نگاه می‌کنم تنها چند ترید با لوریج بوده که سود سال را تشکیل داده اند. بسیار زیادی از تریدها بدون لوریج و با سود یا زیان بسیار پایین بوده است. این موضوع برای بسیاری از تریدرهای محافظه کار مشابه است.

با این وجود گاهی جذابیت تریدینگ به ما اجازه نمی‌دهد که از بازار دور شویم و صبر را برای ما دشوار می‌کند. ترید کردن به خودی خود فعالیتی جذاب است. همچنین معامله در بازارهای مالی مانند بازار فارکس، سهام و ارزهای دیجیتال می‌تواند تبدیل به یک عادت و اعتیاد شود. بنابراین یکی از ویژگی هایی که به شما اجازه می‌دهد در ترید کردن به موفقیت برسید صبر کردن است.

مرتبط : از این ۷ اشتباه در ترید کردن در سال ۲۰۲۲ اجتناب کنید

صبر یکی از عواملی است که معامله گران را به دوسته تقسیم می‌کند، آنهایی که صبور هستند و آنهایی که عجله می‌کنند. در اینجا به چند تکنیک برای کنترل احساسات و صبور ماندن در هنگام تریدینگ اشاره می‌کنیم.

1 – یک چک لیست آماده کنید. یک چک لیست به تریدر کمک می‌کند تا از اشتباهات تکراری خودداری کند و از ورود و خروج های احساسی دوری کند.

در اینجا یک چک لیست برای هنگامی‌که میخواهید یک معامله را باز کنید وجود دارد که می‌توانید از آن استفاده کنید. به هر کدام از این سئوال ها امتیازی بین 1 تا 5 بدهید و چنانچه مجموع این امتیازها به بیش از 20 رسید ترید را باز کنید.   

 • آیا تحلیل تکنیکال می‌تواند توضیحی برای این معامله داشته باشد؟
 • آیا از لحاظ بنیادی دلیل خوبی برای باز کردن معامله وجود دارد؟
 • آیا ممکن است که یک خبر به زودی تاثیر مثبتی روی این معامله بگذارد؟
 • آیا احساسات جاری در بازار دلیلی برای انجام دادن معامله می‌دهد؟
 • آیا احساس خوبی درمورد این ترید دارم؟

جدول امتیاز بندی :

سئوال 1سئوال 2سئوال 3سئوال 4سئوال 5مجموع امتیاز
امتیاز قبل از ترید
امتیاز در زمان باز بودن
نتیجه ترید

همچنین می توانید از چک لیستی برای بررسی تحلیل تکنیکال خود نیز استفاده کنید. سئوالاتی که می توانید در این چک لیست قرار دهید به این شکل است:

 • آیا بازار روندی است یا خنثی؟
 • آیا سطوح مقاومت و حمایت در نزدیکی ترید وجود دارد؟
 • آیا حداقل 2 اندیکاتور این ترید را تایید می‌کنند؟
 • نسبت ریسک به سود در این ترید چه میزان است؟
 • چه میزان از سرمایه را در این معامله ریسک میکنم؟
 • آیا تقویم اقتصادی فارکس را برای عوامل احتمالی تاثیر گذار بر معامله چک کرده ام؟
 • آیا این ترید بر مبنای استراتژی معاملاتی من است؟

مرتبط : آموزش کامل تصویری تحلیل تکنیکال، بهترین استراتژی تحلیل تکنیکال از صفر تا صد

چک لیست - صبر در تریدینگ

2 – پلتفرم معاملاتی را از پلتفرمی که در آن تحلیل می‌کنید جدا کنید. با این کار و زمانی که شما از 2 پلتفرم جداگانه مانند MetaTrader و تریدینگ ویو برای تریدینگ و تحلیل تکنیکال استفاده می‌کنید، تصمیمات احساسی کمتر رخ می‌دهد.

مرتبط : آموزش قدم به قدم متاتریدر – همه چیز در مورد متاتریدر

3 – از لوریج استفاده نکنید. جالب است که بدانید، استفاده از لوریج بالا باعث ورود و خروج های زیاد به معاملات می‌شود. اگر ببینید که پول زیادی از دست می‌دهید، خارج شدن از معامله کار دشواری می‌شود. همچنین باعث می‌شود که به سرعت معاملات را باز و بسته کنید.

4 – از یک چک لیست برای معاملات باز استفاده کنید. اگر ترید کرده باشید می‌دانید که خیلی وقت‌ها اعتماد خود را به پوزیشن باز خود از دست می‌دهید. برای مثال یک معامله را 1 ساعت پیش یا 2 روز پیش باز کرده اید ولی الان اعتماد بنفس قبل را نسبت به آن معامله ندارید. با مراجعه به چک لیست و ارزیابی دوباره معیارهای خود متوجه می شوید که آیا هنوز میخواهید این ترید را باز نگه دارید یا خیر.

تماشا کنید: آموزش رایگان فارکس از صفر تا صد – آموزش تصویری فارکس

نتیجه گیری

صبر عاملی است که می تواند یک معامله گر موفق را از یک بازنده متمایز کند. برای اینکه بتوانید صبر را در هنگام ترید کردن در خود پروش دهید از عواملی که در بالا گفتیم استفاده کنید. از چک لیست ها استفاده کنید و برای خود چک لیستی مشابه آنچه در اینجا آورده‌ایم تهیه کنید و از نتایج آن پیروی کنید.

برای تماشای فیلم های آموزشی ما عضو شوید: کانال آپارات

عوامل روانشاسی مانند صبر در تریدینگ بسیار مهم و اساسی هستند. اگر شما فردی صبور نیستید، نیاز دارید تا این خصیصه را در برای موفق شدن در تریدینگ در خود تقویت کنید. همچنین میتوانید از تکنیک هایی که در اینجا ارائه کردیم استفاده کنید و با تمرین روزانه خود را برای موفقیت آماده کنید.


صبر عاملی اساسی در تریدینگ


تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید