روانشناسی

چگونه یک نام تجاری برای شرکت خود انتخاب کنید

چگونه یک نام تجاری برای شرکت خود انتخاب کنید

آیا نام تجاری اهمیتی دارد؟ بله, وقتی صحبت از موفقیت یک تجارت کوچک میباشد “نام” نقش بسیار مهمی در این موفقیت بازی میکند. یک نام تجاری صحیح میتواند باعث شود که تجارت شما در تمام شهر بر سر زبانها بیفتد. یک نام غلط هیچگاه در ذهن باقی نمی ماند و تجارت شما را محکوم به شکست میکند. در حالت ایده آل، نام باید حرفه و کیفیت کار شما را به زبان رسمیِ محلِ تجارتتان به دیگران القا کند. همچنین این نام باید منحصر به فرد باشد.

برخی متخصصین بر این باور هستند که اسم باید مخفف چیزی باشد. برخی دیگر فکر میکنند که نام باید حاوی اطلاعاتی عمیق باشد که به محض شنیده شدن، مشتری به نوع تجارت پی ببرد. برخی دیگر معتقد هستند که اسم باید حفظ شدنی باشد و لزوماً نیاز نیست که کلمه ای واقعی باشد. زیرا مهمترن خصیصه در نام یک تجارت این است که هرگز فراموش نشود.

مرتبط: روانشناسی وفاداری به برند

در حقیقت، چنانچه یک استراتژی مارکتینگ مناسبی پشت هر اسمی باشد آن اسم میتواند تأثیر گذار باشد. البته گاهی این مارکتینگ ها برای تجارت های کوچک مقرون به صرفه نمیباشد بنابراین در اینجا به مواردی اشاره میکنیم که به تجارت های کوچک کمک کند تا بتوانند نامی مناسب و تاثیر گذار برای تجارت خود انتخاب کنند.

حتماً برای شروع از متخصصین کمک بگیرید

رسیدن به یک نام مناسب تجاری میتواند یک پروسه پیچیده باشد. شما ممکن است که از مشورت یک متخصص برای این کار استفاده کنید. این مشورت مخصوصاً زمانیکه شما در زمینه ای کار میکنید که نامتان در موفقیت شما تاثیرگذار است بسیار مهم است. آنها میتوانند قوانین انتخاب نام و نحوه نام گذاری جدید را برای شما بازگو کنند. آنها میتوانند شما را برای انتخاب نکردن نام بد نصیحت کنند و توضیح بدهند که چرا یک نام خوب است و یک نام بد.

در کشورهای غربی متخصصین برای انتخاب اسم یک تجارت ممکن است تا 80,000 دلار از شما هزینه دریافت کنند. البته این شامل یک پکیجی از اسم و طرح های گرافیکی و لوگو میباشد. البته شرکتهای خدماتی ای وجود دارند که با 50 دلار نیز این کار را انجام میدهند. با این وجود باید هزینه ای انجام داد که در بلند مدت شما را وادار به هزینۀ دوباره نکند.

چه چیزی در یک نام تجاری وجود دارد؟

با این موضوع شروع کنید که این اسم چگونه قرار است با مشتری ارتباط برقرار کند. آن باید عناصر کلیدی تجارت شما را تحکیم کند. تجارت شما در مرحله توسعه اولیه و شرح طرح اقتصادی میتواند عناصری از تجارت را نشان دهد که شما میخواهید برای نامتان بر روی آن ها تمرکز داشته باشید.

مرتبط: قدرت برندها

هرچه نامتان ارتباط تجاری بهتری با مشتری برقرار کند، تلاش کمتری نیاز دارید که آن را برایشان توضیح دهید. بر اساس توضیحات متخصصین امر، کارآفرینان میبایست به نامهای واقعی و یا ترکیبی از نامهای واقعی اولویت دهند. مردم ترجیح میدهند اسامی ای را صدا بزنند که قبلاً بیان کرده اند و آن را میفهمند. به همین خاطر است که حرفه ای ها در زمینه نام گذاری وجود یک سری عدد و یا ابتدای کلمات را برای نامگذاری مناسب نمیدانند.

از طرف دیگر یک نام میتواند زیاد از حد پر معنی باشد. یک تله برای تجارت ها اسامی عمومی و جغرافیای است. یک مثال میتواند “San Pablo Disk Drive” باشد. اگر این شرکت بخواهد مرزهای خود را از سن پابلو فراتر بگذارد باید چه کار کند؟ این نام برای اهالی شیکاگو یا کالیفرنیا چه معنی میدهد؟ یا اینکه اگر بخواهد محصولی غیر از درایو دیسک مانند نرم افزار یا کامپیوتر تولید کند چه باید بکند؟

چگونه یک نام میتواند هم پر معنی و هم ابعاد زیادی داشته باشد؟ اسامی تشریحی یک چیز مشخص را در بارۀ یک تجارت بیان میکند – چه کاری انجام میدهد، کجا این کار را انجام میدهد و …

به این اسم توجه کنید “Italiatour” که توسط یک شرکت نام گذاری برای پکیج تورهای ایتالیای یک شرکت خدمات توریستی انتخاب شده است. اگرچه این نام یک نام واقعی نیست ولی با معنی میباشد و مشتری به سرعت درک میکند که چه چیزی قرار است به او پیشنهاد شود. “Italiatour” همچنین هیجان یک مسافرت خارجی را نیز تحریک میکند.

هنگامیکه یک نام تجاری انتخاب میکنید نکات زیر را در ذهن داشته باشید:

  • نامی را انتخاب نکنید که فقط خودتان دوست دارید بلکه نامی انتخاب کنید که مشتریان شما را نیز جذب کند .
  • یک اسم ساده و راحت که خاطرات خوبی را برای مشتریان زنده سازی کند و از لحاظ روانی به تجارت شما کمک کند.
  • یک اسم طولانی و یا پیچیده انتخاب نکنید.
  • از اسامی بامزه ای که فقط خودتان آن را متوجه میشوید دوری کنید.
  • از کلماتی مانند موسسه، سازمان و … که واقعیت قانونی ندارند استفاده نکنید.

خلاق باشید

در زمان حاضر که تقریباً بیشتر کلمات هیجان انگیز در زبان تبدیل به یک برند تجاری شده اند، گزینه ای که برای نام گذاری بسیار محبوب شده است اختراع یک اسم است مانند نامهای Compaq ، Acura که توسط کمپانی نامگذاری NameLab اختراع شدند.

آقای مایکل بار مدیر شرکت NameLab میگوید اختراع یک اسم میتواند پرمعنی تر از انتخاب اسامی موجود باشد. برای مثال “Acura” هیچ معنی در داخل فرهنگ لغات ندارد اما برای مشتری دقت مهندسی را تداعی میکند. کلمه Accurate در خیلی از زبانهای دنیا معنی دقیق میدهد. با کار کردن بر روی کلمات معنی دار میتوانید یک کلمه جدید، با معنی و منحصر بفرد اختراع کنید.

آقای بار همچنین اذعان میکند که ساختن یک کلمه جدید برای هر شرایطی نمیتواند یک گزینه مناسب باشد. کلمات جدید پیچیده هستند که ممکن است درست مطلب را به همه نرسانند. به علاوه هر کسی توانایی ساختن یک کلمه جدید و مناسب را ندارد.

یک راه حل آسان تر این است که از یک فرم جدید از تلفظ برای یک کلمه موجود استفاده کنید. برای مثال همین کمپانی نام Compaq را زمانی که به آنها رجوع کردند و توضیح دادند که برای تولید کامپوترهای حمل شونده نیازمند یک اسم هستند، کمپانی NameLab آن اسم را از روی کلمه “Compact” که به معنی جمع و جور و به هم فشرده است الهام گرفت. آنها باور داشتند که این یک کلمه عمومی نیست ولی جلب توجه میکند و همچنین به یاد سپردنی است.

نام تجاری را امتحان کنید

بعد از اینکه در زمینه تجاری خود به چهار یا پنج اسم قابل حفظ شدن و تاثیر گذار رسیدید، زمان آن رسیده است که برای آن اسم ها تحقیق کنید. البته همه اسامی تجاری نیازمند این تحقیق نیستند مگر اینکه ممنوعیت های قانونی برای این اسم وجود داشته باشد و یا اینکه این اسم ها از قبل گرفته شده باشند. حالا شما باید یا یک وکیل داشته باشید که این کار را برای شما انجام دهد و یا اینکه حداقل خودتان تحقیقی برای این موضوع انجام دهید.

برای اینکه مشخص کنید آیا این اسم تجاری قبلاً توسط کسی مورد استفاده قرار نگرفته است به این نکات دقت کنید : اگر شما اسمی را انتخاب کنید که قبلاً توسط کسی مورد استفاده قرار گرفته و یا کسی ادعا کند که این اسم برگرفته از اسم تجاری آنهاست, شما وارد یک میدان جنگ با آنها خواهید شد (البته مورد دوم خیلی در ایران مصداق ندارد). چنانچه وارد این میدان جنگ شوید احتمال شکست شما زیاد است پس تحقیقات خود را وسعت دهید که به این نوع مشکلات برخورد نکنید.

تجزیه و تحلیل نهایی

اگر شما خوش شانس باشید میتوانید بعد از طی همه مراحل به سه یا چهار اسم برسید. حالا چگونه تصمیم نهایی را بگیرید؟

به تمام معیارها و اولویتهای اولیۀ تان رجوع کنید. کدام اسم اهداف اولیۀ شما را پوشش میدهد؟ کدام اسم نزدیکی بیشتری با طرح اقتصادی و کمپانی ای که در ذهنتان است را دارد.

اغلب کارآفرینان پس از بازخورد مشتریانِ احتمالی و دیگر افراد و درک آنها از این اسم به نتیجه نهایی میرسند ولی برخی نیز تنها به قضاوت خود اکتفا میکنند. شما میتوانید این اسم را بلند با خود تکرار کنید و یا آن را بصورت یک علامت طراحی کنید و با تلفظ های مختلف آن را بیان کنید تا ببینید کدام اسم را بیشتر میپسندید. ببینید که اگر این اسم در رادیو پخش شود چگونه بازخوردی خواهد داشت. آن را ضبط کنید و بعد به آن گوش دهید و به تمام معیارها و جوانب آن دقت کنید.

زمانیکه تصمیمتان را گرفتید سعی کنید به سرعت به این اسم جدید علاقه پیدا کنید. نام تجاری شما اولین قدم برای ساختن یک هویت قدرتمند برای سازمانتان میباشد، این اسم چیزی است که برای همیشه تا زمانی که این تجارت وجود دارد همراه آن خواهد بود.


چگونه یک نام تجاری برای شرکت خود انتخاب کنید


تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس